Reklama

pátek 7. dubna 2017

Syrské déja vu: Trump kopíruje Obamu (AKTUALIZOVÁNO)

Tereza Spencerová
7. 4. 2017 Literárky

Všechny parametry, které kdysi Obamovi zabránily v agresi do Sýrie, stále platí, a tak není přímý vojenský vpád Pentagonu proti Damašku příliš pravděpodobný.


Tohle už tu jednou bylo, je to dokonalé déja vu. „Barack Obama na podzim neřekl světu celý příběh, když se snažil hodit vinu za chemický útok z 21. srpna 2013 u Damašku na režim Bašára Asada,“ konstatoval v prosinci 2013 respektovaný americký investigativní novinář Seymour Hersh. „V některých případech dokonce nebral v potaz důležité zpravodajské informace, v jiných zase předpoklady považoval za fakta. Co je nejvýznamnější, nevšímal si skutečnosti, kterou americká zpravodajská komunita dobře ví: že syrská armáda není jedinou, kdo má v tamním konfliktu dostup k sarinu, nervovému plynu, který studie OSN (aniž by ukázala na viníka) označila za látku použitou při útoku. V měsících před útokem americké zpravodajské služby vytvořily série přísně tajných informací, které vyústily ve formální operační rozkaz – plánovací dokument, který předchází pozemní invazi – přičemž uváděly, že Fronta al Nusrá, džihádistická skupina spojená s Al Kajdou, už dokáže vytvářet sarin a je s to ho vyrábět v dostatečném množství. Když k chemickému útoku došlo, měla být Fronta al Nusrá mezi podezřelými, ale Obamova administrativa si ze zpráv tajných služeb vybrala jen to, co potřebovala k ospravedlnění útoku proti Asadovi. Ve svém televizním projevu o Sýrii Obama vinu za útok na rebely ovládanou oblast Východního Ghútu hodil výhradně na Asadovu vládu, a dal najevo, že je připraven dodržet svá předchozí varování, že jakékoli použití chemických zbraní pro něj bude „červenou čarou“: „Asadova vláda plynem zabila tisíc lidí,“ prohlásil. „Víme, že zodpovědný je Asadův režim… a proto, po pečlivém zvážení, jsem se rozhodl, že je v zájmu národní bezpečnosti Spojených států odpovědět na použití chemických zbraní Asadovým režimem cílem vojenským úderem.“ Obama šel do války, aby podpořil vizi veřejné hrozby, ale učinil tak, aniž by s jistotou věděl, kdo že to 21. srpna ráno chemický útok podnikl.“

Stalo se před čtyřmi lety. Hrozbu amerického útoku na Sýrii tehdy odvrátilo Rusko dohodou o plné likvidaci syrského chemického arzenálu. Dnes už navíc víme, že chemický útok, na němž Obama bazíroval, byl false flag operace turecké tajné služby. A prokázaným je rovněž i fakt, že džihád v syrském konfliktu vyrábí a používá chemické zbraně, což v průběhu let dosvědčily zdroje OSN nebo třeba Organizace pro kontrolu chemických zbraní.

V předvolební kampani Donald Trump Obamovu politiku v Sýrii ostře kritizoval a sliboval, že ji radikálně změní tím, že se namísto na „změnu režimu“ hodlá soustředit na boj proti Daeši. Ještě minulý týden Trumpův ministr zahraničí Rex Tillerson tvrdil, že svržení Bašára Asada už není prioritou, ale americká velvyslankyně při OSN Nikki Halenová už mluvila jinak než její šéf, také ministři zahraničí EU se shodli, že Asad v Sýrii „nemá budoucnost“ a sám Trump rozšířil pravomoci Pentagonu, čímž si uvolnil ruce k dalšímu válčení i bez souhlasu Kongresu.

A pak přišel další z bezpočtu chemických útoků, tentokrát v džihádem ovládaném Idlíbu. Trump po vzoru obamovských „překročených červených čar“ okamžitě prohlásil, že Sýrie „překročila mnoho mezí za červenou čarou“, a že se jeho pozice vůči Sýrii mění, protože „nyní má vůči Sýrii zodpovědnost“. Spojené státy, Francie a Británie na půdě OSN okamžitě vyzvaly k rozhodné akci proti Sýrii, byť musely čekat ruské veto; podle Moskvy se celá jejich rezoluce zakládala na „falešné informaci“. Washington s tím očividně počítal, protože s odkazem na „pravidelné selhávání“ OSN vůči Sýrii začal mluvit o právu na jednostrannou akci, i bez souhlasu OSN. Syrská vláda je „nelegitimní“ a páchá „nevyslovitelná zvěrstva“, vysvětlila Nikki Haleyová a Trump dodal, že chemický útok v Idlíbu je "urážkou lidství“.

Podobná prohlášení přecpaná velkými slovy sypali obamovští činitelé jako na běžícím pásu v roce 2013, kdy chtěli na Sýrii zaútočit, nebo samozřejmě i George Bush před agresí do Iráku. Není sice jasné, zda je Trump ochotný „jednostranným postupem“ v Sýrii riskovat válku s Ruskem, nicméně vyloučil jakékoli konzultace s Moskvou, zatímco Tillerson má za to, že Rusko a Írán nesou za chemický útok „morální zodpovědnost“ a vyzývá Rusko, aby přehodnotilo svou podporu Damašku. Před blížící se Tillersonovou cestou do Moskvy je to možná záměrné vyhrocení vztahů a „kolíkování claimů“, nicméně Kreml (bez ohledu na pokračující americké třeštění kolem „ruských stop“) připouští, že vztahy s Trumpovým Washingtonem mohou být i horší než za studené války. (Do slovních přestřelek se zapojil mimochodem i Daeš, který v poselství adresovaném Spojeným státům Trumpa označil za idiota.)

Samotný chemický útok mezitím dál halí spousta nejasností, Organizace pro kontrolu chemických zbraní teprve zahájila svá šetření a k určení viníka má ještě daleko. Spojené státy spolu s Británií a Evropskou unií ale okamžitě přišly s „jasným příběhem“, který dokonale slouží jejich zájmům v Sýrii a nepřipouští žádné pochybnosti, stejně jako v roce 2013. Ruské tvrzení, že to konvenční nálet prostě „jen“ zasáhl džihádistickou chemičku, tak zůstává zcela mimo diskusi. Jak jsem připomněla pro PL, je přitom všem třeba mít na paměti, co je to vlastně ten Idlíb. Provincie na severu Sýrie, u tureckých hranic, přes které už roky proudí džihádisté sem a tam. Celou oblast, do níž syrský režim navíc pravidelně vyváží „kapitulované“ džihádisty z celé země, dlouhodobě ovládá syrská frančíza Al Kajdy a spolupracující organizace a skupiny. A právě ti mají i monopol na informace. Žádní nezávislí novináři v oblasti nejsou a ten poslední „nezávislý“ americký novinář, který po boku Al Kajdy působil až do osvobození východního Aleppa, vousatý divous Bilal Abdul Kareem, se nyní ocitl na americkém vládním „kill listu“, na němž jsou islámští extremisté určení k fyzické likvidaci. Slavné píárové „záchranářské“ Bílé přilby sice za dokumentární film o sobě dostaly nedávno Oscara, ale ani jejich lídři nebyli do USA vpuštěni rovněž pro své vazby na teroristy. Jinými slovy, prakticky vše, co z Idlíbu vychází – informace, fotky nebo videa -- tak či onak vypouští Al Kajda.

Nejdůležitější otázka kolem chemického útoku ovšem zní „Proč?“ Cui bono? OSN na jedné straně potvrzuje, že Asadův režim odevzdal všechny komponenty nutné k výrobě chemických zbraní, ale i kdyby mu nějaké někde za nehty zůstaly, proč by je – v době, kdy vítězí -- používal a přivolával na sebe „hněv Západu“? Jistě, pokud budete mít duševní rozhled (třeba) Evropských hodnot, odpovíte, že je to tím, že je Asad přece řezník a vrah. Stačí ale sundat klapky z očí a otázka „Proč?“ zůstává. Nabízejí se totiž i jiná vysvětlení. Třeba chtěl „někdo“ americkému ministrovi zahraničí Rexi Tillersonovi důrazně vzkázat, že jeho politika, v níž už sesazení Asada „není prioritou“, je „hodně špatná“ a měl by se „vzpamatovat“. Pokud ano, povedlo se. Nebo chtěl někdo Američanům vzkázat, že jejich rozhodnutí přestat dodávat zbraně džihádu bylo idiotské. Pokud ano, úkol splněn. Nebo chtěl někdo „nabourat“ probíhající konferenci OSN-EU, která mimo jiné měla na programu otázku rekonstrukce Sýrie. Nebo chtěl někdo třeba odvést pozornost od skutečnosti, že americká „koalice proti Daeši“ (včetně zmíněných Britů) jen za březen pozabíjela v Iráku a Sýrii nejméně 1484 civilistů… Mimochodem, když americký Newsweek zveřejnil tyto údaje, zdůraznil, že Trump už zabíjí víc lidí než Rusové.

V Idlíbu se něco stalo, počkejme si ale na to, zda to byl opravdu syrský chemický útok, výbuch džihádistické chemičky nebo jen neuvěřitelně morbidní píárové cvičení. Když jsem u toho, tak katarská Al Džazíra, hlásná trouba režimu, který džihád v Sýrii usilovně podporuje, už druhý den dává onen „chemický útok“ do uvozovek. To není jen tak samo sebou. Je totiž zvláštní, že americký veletoč vůči Sýrii přichází v době, kdy i Saúdská Arábie vzala vážně Trumpovy nové přístupy vůči Damašku a konstatuje, že je připravená se „vyrovnat s novou politickou realitou“, protože Sýrie je prý už pro Rijád „ztracená kauza“.

Faktem ovšem je, že USA se změnou své politiky vůči Sýrii „nečekaly“ až na chemický útok – syrští džihádisté totiž už v týdnu oznámili, že jim CIA obnovila dodávky zbraní. Stačilo, že jejich nově utvořená (kolikátá už?) koalice slíbila, že už nebude vést bratrovražedné boje s dalšími džihádisty a soustředí se výlučně na režim v Damašku. Čili, Al Kajda, která je spjata s „novou koalicí umírněných“, bude na syrská města útočit americkými zbraněmi.

Všechny parametry, které kdysi Obamovi zabránily v agresi do Sýrie, stále platí a navíc ve zvýšené míře, a tak není přímý vojenský vpád Pentagonu proti Damašku příliš pravděpodobný. Evropské „elity“, které se obávaly možného americko-ruského sbližování, ale mohou pocítit uspokojení.

Válka v Sýrii mezitím pokračuje.

PS. Syrská opoziční televize už slibuje reportáže z dalších chemických útoků, tentokrát k nim dojde v provincii Hamá…
AKTUALIZACE: ... a nad vesnicí Latamíná na severu provincie Hamá se už objevil "žlutý mrak"...

50 komentářů :

 1. To byla nejdříve pohádka o napadení vysílače v Gliwicích, který si napadli sami Němci svým komandem SS. Pohádka o Iráckých jednotkách na hranicích SAR, doložených Washingtonem na VS OSN a následně označených jako podvrh Japonskem. Potom pohádka o jaderných a chemických zbraních v Iráku, které nikdo nikdy neviděl a nenašel, následně označených opět jako podvrh. Připravovaný útok na Írán, kterého se na základě nevěrohodných důkazů zalekl už i US senát a Tony Blair. A konečně chemický útok v Sýrii po němž US námořnictvo odvezlo ze Sýrie všechny chemické zbraně. Po prozkoumání v mezinárodních laboratořích byla jako země původu použitého Sarinu označena Velká Británie. O tom však proběhla v tisku jen krátká noticka. Že Sýrie měla ve výzbroji jako nosiče chemických hlavic rakety z bývalého SSSR s doletem 20km a cíl byl vzdálen přes 200km je už nepodstatné. Účel světí prostředky a stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Kdo chce psa být, hůl si najde, atd ...............

  OdpovědětVymazat
 2. Trump je idiot po Trumenovi absolutní jednička.
  Václav
  Ps stejně jako Trumen absolutně nezvládá dipropacii a vše řeší silou. Pokud rusko donutí jednat stejně je jaderná válka nevyhnutelná. Protože s jídlem roste chuť další útok můžeme očekávat na KLDR a to atomovými zbraněmi. Pryč s válečnými štáči kteří útočí na ozbrojené síly suverenénho státu a jeho vlastním území.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:08 jak napadnou KLDR tak to bude poslední jejich hnusný čin oni s použitím jaderných zbraní nebudou váhat

   Vymazat
  2. Rozdíl mezi Obamou a tím potrhlým Trumpetou je jen ten že ten pigmej nebyl Američan,byl muslim a měl odstátý uši...Trumpeta je Američan,je sionista a má nalepovací vlasy,což dokazuje jeho komplex...oběma z huby smrdí ale úplně stejně....
   V zemi s tak vysokou koncentrací darebáků a tupců ani jiný než takoví presidenti být nemohou.Velice se jí blížíme a aby se to urychlilo,je potřeba nachystat Invalidovnu pro Sorose,těch vlastních duševních invalidů a bezpáteřních přizdisráčských ubožáků,jako je např. Sobotka a Babiš & Spol.máme totiž pořád jaksi málo...

   Vymazat
 3. Tímto útokem jednoznačně USA daly najevo, že podporují teroristy a v jejich zájmu také postupují a dnes otevřeně útočí na vládní síly Sírie. Když budou chtít USA zaútočit na Rusko není nic jednoduchšího, než prvně si zaútočit na sebe sama a hned to dát do médii a pak už bude následovat jenom vlastní útok. Je to pořád stejná písnička, která ze strany USA byla použitá už tolikrát, že už je to až trapné. Na co by Asad udělal to z čeho ho obviňují. Musel by být duševně nemocný. Takže je jasné že chemický útok byl veden USA nebo jeho spojenci v Sírii. Načasovat raketový útok v době státní návštěvy Čínského prezidenta je provokace vůči Číně, které USA vyhrožují, že jestli se bude bránit vojenským agresím USA v jihočínském moři dopadnou stejně jako základna vládních jednotek v Sírii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo by logické, kdyby čínan ukončil návštěvu a jel chystat plán jak bránit "sporná" území v jihočínském moři. Rus by měl okamžitě aktivovat minimálně veškeré prostředky protiraketové obrany svého státu, na svou obranu a obranu "sporných" Kuril.

   Vymazat
 4. Moc se směji jak místní rudí kokůtci, kteří jásali nad zvolením Trumpa a považovali ho za svého Mesiáše, bojovníka proti globalistům, establišmentu, přítele Ruska atd, mají protažené držky :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:43 jen jse směj demokratickej poskoku jak padnou jaderné zbraně tak pudem do kytek všichni i ty globalní slouho slouhů

   Vymazat
  2. Ale jdi, tady nikdo nejásal nad zvolením Trumpa ale nad nezvolením Clintonové. Dobře to řekl ruský politolog Rogozin: Trump je pro Kreml výborný jako spojenec, ale i jako karikatura Američana. Jednoho dne bude i výborným bezmocným nepřítelem. Výhra, výhra, výhra.

   Vymazat
  3. V USA je nyní situace, kterou po volbách aktivovala Clintonová, kdy ti co by chtěli mír jsou považování za spolupracovníky Ruska.

   Vymazat
  4. 9:43 Tak to se možná směješ na svým vlastním hrobě, ty blbečku.

   Vymazat
  5. 9:43 směješ se neuvěřitelně hloupě, když se naděje na svět bez bombardování, střelby, válečných hrůz a uprchlíků mění v jistotu, že tomu tak nebude. Buď jseš hlupák, nebo hyena. A co s tím mají co rudí? Nejseš už léta pozadu?

   Vymazat
  6. A tebe havlův kozomrde 9:43 upustěj jak horký brambor, kokote co neumíš nic jiného než psát jandovy sračky a tím se živit, fujtajbl.

   Vymazat
  7. Pohrobku komunistického havloidního genetického odpadu 9:43, tvůj jednobuněčný výlev ukazuje přesně to co jsi, sorošova onuce.

   Vymazat
 5. Odborníci prohlašují, že raketový útok USA raketami s plochou dráhou letu, musel být plánovaný ještě před událostmi s chemickým útokem s kterého USA obvinili vládní síly Sírie. S technického hlediska nelze takový útok udělat bez dlouhodobé přípravy. Tyto rakety s plochou dráhou letu se neobejdou bez jednotky USA, která se přiblíží k plánovanému cíli. Je to několik souvislostí. Státní návštěva Čínského prezidenta v USA, kdy Čínský prezident vlastně garantuje nemožnost jakéhokoliv odvetného úderu proti území USA a navíc Číně naznačuje, že jestli bude Čína bránit USA k vojenským provokacím v Jihočínském moři, dopadnou mírumilovné rakety z USA na území Číny. Je to také ukázka toho, že jakýkoliv stát na světě, který nebude provádět to co USA požadují, může se stát předmětem provokace ze strany USA, po které bude následovat ostrý útok přímo na jeho území. USA také již otevřeně dali najevo, že ORGANIZACE SPOJENÝCH NÁRODŮ je pro USA organizace, kterou oni nepotřebují. Také je to příležitost jak zastřít zvěrstva, kterých se dopustilo letectvo USA při bombardování míst, kde jako že se nachází Islámský stát. Před několika dny zahynulo v důsledku bombardování USA zahynulo kolem 5 tisícovek lidí.

  OdpovědětVymazat
 6. Trump je pašák! To ukazují jeho slova o "krásných dětičkách" ("...small children and even beautiful little babies"). Ty v Jemenu a Pákistánu mají bohužel smůlu, že jsou ošklivé. Nebo?

  http://www.slate.com/blogs/the_slatest/2017/04/06/trump_has_suddenly_discovered_the_children_of_syria.html

  OdpovědětVymazat
 7. Trump rozhodně není Obama, tam kde Obama spíše couval bude Trump útočit a rozhodně se nebude nikoho ptát jestli smí. Rusové prostě zklamali a vlastně ne poprvé. Nebe nad Sýrií jim tedy nepatří.

  OdpovědětVymazat
 8. Je dost překvapivé, že dokonce i známý texaský řvoun Alex Jones mluví o “coincidences” a soudí, že Trump naletěl na podvod:

  https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2017/04/06/trump-loves-a-conspiracy-theory-now-his-allies-in-the-media-say-hes-falling-for-one-in-syria/?hpid=hp_hp-top-table-main_fix-trumpskectics1120p%3Ahomepage%2Fstory&utm_term=.d70336ab83b0

  OdpovědětVymazat
 9. Má svět opravdu věřit tomu, že Bashar Assad použil sarin krátce poté, kdy americká administrativa přestala trvat na jeho odchodu?

  OdpovědětVymazat
 10. Při všech nadějích vkládaných veřejností do Trumpa to vypadá, že americká politika jede ve stále stejných kolejích. Přesněji, že její hlavní a rozhodující kroky jsou tvořeny tím, pro co se vžilo označení "deep state". Viditelná Trumpova administrativa, byť by její předchozí prohlášení typu "amerika first" byla jakkoliv silná, to, podobně jako za Obamy, nemá ve svých rukou. Ano jsou to pouze dvě strany jedné mince. False flag operace světového četníka pokračují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trump ze sebe udělal většího idiota,než ve skutečnosti je.
   Akce je skoordinovaná Pentagon-CIA-kozomrdi-EU a Putin si jen počká,až se to celé prošetří a prokáže provokace a vůl u toho bude zas ten hloupej Trumpeta,na jehož zmatečnost sází hlavně jeho nepřátelé z toho "deep state" a on jim nalít...v každém případě je to otevřená snaha ho zdiskreditovat buď za to,že je slabý a pomalý a nebo že je nevypočitatelný a rizikový...Je to trapnej ješitnej hňup s casína, kterýmu jde nejlíp honit si su trapnou přehazovačku a šahat babám mezi nohy....,měl se toho držet a neplíst mezi ty gaunery.
   Jedinej jeho vklad je ten,že dal obyč.lidem naději (kterou ihned zklamal) a že "ten průser" poněkud oddálil.

   Vymazat
  2. Všichni jsou překvapeni útokem USA na Syrii?! Řek´ bych, že prezident Trump mezi překvapené patří též. I ten speciální pán v televizi na tu možnost pí Písařovicovou upozornil. Její úloha (a dalších v čt) je vůbec specielní. Oni vědí (o Kennedyových), ale jako by o nich nevěděli. Nechtěl bych být na jejich místě. No a ten jeden lidovec, kterému bohu se to klaní? Ale pozor! Teď spustil další (diplomaticky ovšem!) jakýsi Kolář. Ale takovejch tam je, máme pluralitu.

   Vymazat
  3. 11:00 Docela výstižný rozbor. I tak by to mohlo být. Těm kterým jde o to aby Trump šel by to naprosto usnadnilo cestu. byla by to pro něj taková ostuda, že by nestačil ani zamknout dveře od pracovny. Ale nějak tomu moc nevěřím, vždyť začíná plnit to co chtějí jeho nepřátelé a o to jim jde v první řadě.

   Vymazat
 11. V Mosule se USA dopustily válečného zločinu při bombardování, kdy zahynulo stovky civilistů. Navíc raketovým útokem proti suverénnímu státu jasně USA řekli, že mezinárodní právo pro USA nic neznamená.

  OdpovědětVymazat
 12. Už v letech 2013-2014 se v Německu psalo (Die Zeit, Der Spiegel, Handelsblatt atd.), že suroviny a zařízení pro výrobu sarinu v Sýrii dodaly německé firmy.

  OdpovědětVymazat
 13. Je také skutečností, že raketový útok je synchronizovaný s útokem teroristů na pozice Sirských vládních sil. Tedy USA spolupracuje s teroristy. je otázka kdo dal podnět k teroristickému útoku v Leningradě v době přítomnosti prezidenta Ruska v tomto městě. USA útočí ve spolupráci s teroristy na všech frontách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však v čečenské válce byla také ruka USA.
   PB

   Vymazat
 14. Dnešním nočním útokem USArmy na leteckou základnu v Sýrii po týdnu odhalily, mimo jiné, skutečné výsledky Tillersonovy návštěvy v Ankaře, uskutečněné na konci března. Bylo mi už před týdnem podezřelé, jak rozdílné komentáře o ní kolovaly. Jejich autoři psali na jedné straně o naprosté neshodě a na druhé tvrdily, že Turecko je nejdůležitějším spojencem USA na Blízkém Východě. Takže. Kdo je vlastně autorem chemického útoku v Chán Šajchúnu?!! CIA, Mosad, nebo přece jenom to Turecko!!? A co to mají Američané za skvělou techniku, která z kráteru bomby umí z vesmírné výšky vyanalyzovat nejen to, kdo bombu shodil, ale dokonce i to, ze kterého letiště přiletěl. Holt světový hegemon je nejen všemocný, ale i vševědoucí.

  OdpovědětVymazat
 15. Trump pokracuje podle sameho scenare od samych scenaristu kteri kontrolovali cerneho lidoopa.
  Rikal jsem to pred volbama i zde na NR a dostalo se mi mnoho sprostych nadavek od jedne kreatury co si rikal honolulu. MIROTVURCE, ZACHRANA SVETA, SLUNICKO NASE JASNE DONALD TRUMP ZACHRANI SVET. Trump je pouhy ubozak se smesnou prehazovackou, dela jen to co je mu narizeno.

  OdpovědětVymazat
 16. Paní Spencerová se naprosto mýlí!!! USA překonali tímto útokem veškeré zábrany k otevřenému vstoupení do konfliktu a následnému vojenskému pozemnímu útoku. Je to poslední test co udělá Rusko a tomu právě teď chybí jakákoliv manévrovací možnost. Je to ze strany USA, ale i Izraele, Turecka a dalších z koalice ochotných (Británie, Francie, Německo) jasná hozená rukavice a pozvánka do války a přímého střetu. Pokud ji Rusko nezvedne bude za slabé, ustrašené a neschopné skutečné akce a obrany. Nakonec protivzdušná obrana jak Syrské armády, tak Ruského kontingentu naprosto fatálně selhala. Jak to že nesestřelili alespoň část raket, když byl znám cíl útoku po první salvě? 59 střel nejde vypálit z jedné lodi naráz! Hrubě zaspali nebo PVO byla překonána! Pokud Rusko zvedne rukavici, pak musí následovat krutý, až bezpříkladný masakr chráněnců USA a západu tedy tzv. umírněné opozice. To jediné může zastavit USA, ale hrozí přerůst v otevřenou konfrontaci s USA. Je to hra vabank. Vůbec bych se nedivil, kdyby došlo k eskalaci konfliktu i na Ukrajině a dalším podobným fals flag povánkám. USA nutně potřebují ukázat světu, že se s nikým nebudou srát a potřebují to ukázat na někom opravdu silném a za toho si vybrali Rusko ať to stojí co stojí. Možná je to krycí manévr k útoku na Severní Koreju, ale spíše ne. Jinak ví, že jako velmoc skončili!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:33-ano,máte pravdu i na UA se "cosi" děje.
   Přede dvěma dny byla v Doněcku cvičná mobilizace včetně výdeje zbraní....,které se zůčastnili přes 27.000 záložáků a řídil ji osobně Zacharčenko....
   Na druhé straně,u Ukropů zase sbírají (pohlavní) orgáni vojenské správy civilisty na ulicích a vozí násilím do kasáren k odvodům...

   Stojí to celý za hovno !!!
   Langsákdová a Pavel si jistě radostí skočí nějakej ten "válečnickej obkročák" a vůl Hamáček jim do toho může mlátit na buben...

   Vymazat
  2. 10:33
   Podle bližších zpráv bylo sice vystřeleno 59 raket, ale doletělo jich jenom 23. 36 se jich ztratilo, spadlo do moře. Že by to bylo kvalitou US zbraní?, nebo jim k tomu někdo pomohl?

   Vymazat
  3. 10:33
   Ale jdi ty brebto, 2/3 raket nedoletělo, sundali je Rusové, aby Amíci věděli, že jsou k ničemu.
   To, co doletělo, nezpůsobilo skoro nic, jen zvířilo prach. Kdyby Rusové opravdu chtěli, nedoletěl by ani jeden Tomahawk. Je to starý krám. To je politika, Trump byl s Putinem předem domluvený, volali si. Je to jen hra pro ovečky.
   To letiště je v pořádku:-)

   Vymazat
 17. Předpokládám, že po tomto pres. Zeman do USA nepojede.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zjevně tady dostaly jeho plány na zprostředkování sblížení velmocí v Praze vážnou trhlinu. Je vidět, že ten dement s přehazovačkou je nevyzpytatelný hochštapler.

   Vymazat
 18. Kdo dal právo USA,trestat stáry bez vyšetření,bez soudu.
  Kdyby byl raději Trump svolal OSN,okamžitě vyšetřit kdo to udělal,možná by získal u světové veřejnosti body,takhle je za ožralého pistolníka,střílet na všechno.

  OdpovědětVymazat
 19. PRVNÍ ZPRÁVY:
  „Tento krok Washington způsobil značné škody v americko-ruských vztazích, které jsou již ve špatném stavu,“ řekl Peskov v poměrně zdrženlivé reakci ruské strany.
  "Podle prezident Putina je americký úder proti suverénnímu státu v rozporu s mezinárodním právem, pod falešnou záminkou," uvedl Peskov.
  „A co je nejdůležitější, podle Putina tento krok nás nepřivádí blíže ke konečnému cíli v boji proti mezinárodnímu terorismu, nýbrž vytváří vážnou překážku pro vytvoření mezinárodní koalice proti němu a účinnou reakce na toto celosvětové zlo, které, mimochodem, prezident USA Donald Trump oznámil jako jeden z hlavních úkolů i během své předvolební kampaně,“ dodal Peskov.
  Ruské ministerstvo zahraničních věcí v reakci oznámilo, že pozastavuje platnost Memoranda na odvrácení incidentů a zabezpečení letů během operace v Sýrii, uzavřené s Spojenými státy.
  Rusové upozorňují, že raketový úder Spojených států neměl "žádný madát OSN", lze tudíž operaci považovat za "agresi USA".
  Člen výboru pro zahraniční věci Rady federace Igor Morozov srovnal raketový útok USA na syrskou leteckou základnu v provincii Homs s bombardováním Jugoslávie a intervenci v Iráku.
  Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen, že úder USA v Sýrii poškodil vztahy s Ruskou federací, a představuje vážnou překážku na vytvoření mezinárodní koalice proti terorismu, řekl prezidentův tiskový tajemník Dmitrij Peskov.
  „Útok na leteckou základnu připomíná bombardování Jugoslávie, vojenské intervence v Iráku, zničení Libye a dalších akce přehlížení mezinárodního práva ze strany Spojených států,“ řekl senátor RIA Novosti.
  Podle něj „je nyní jasné, že chemický útoku v Idlib byla americká provokace k ospravedlnění útoku na leteckou základnu“. Poznamenal, že americký prezident Donald Trump opustil své sliby bojovat v Sýrii se skupinou IS, a nikoliv s prezidentem Bašárem Asadem.
  „Je třeba se zdržet tvrdé odpovědi, analyzovat, aby pochopit akci USA, aby ji prokomentovaly. Neodpovíme jim prostředky války,“ řekl Morozov.
  Zdůraznil také, že Rusko by mělo vyhlásit naléhavou schůzku Rady bezpečnosti OSN, kdy jsou nutné dvoustranné, mnohostranné kontakty. „Přijde doba diplomacie,“ dodal senátor.

  OdpovědětVymazat
 20. rusim svou podporu trumpovi dnes dokazal ze je to curak
  zdravi vsechny chef

  OdpovědětVymazat
 21. Správný postoj zaujal mluvčí polského Sejmu, když prohlásil, že USA jsou "zárukou světového míru".

  Gazeta Wyborcza zase soudí, že
  "Rosjanie byli zaskoczeni, bo wydawało się, że skoro roztoczyli nad Asadem parasol ochronny, to Amerykanie nie odważą się go tknąć. Teraz będą musieli na atak USA jakoś odpowiedzieć."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je vůl:-D
   Polský Juzek:-D
   Poláci by měli přestat chlastat:-D

   Vymazat
 22. Ale, ale, copak to v té Sýrii zahrabáváme? Vypadá to tak, že důkazy o původu předtím použitého "zboží" k tomuto "zákroku"...
  Jen aby další operatér, opravující tuto operaci, nenašel v břišní dutině důkladně připraveného pacienta - zapomenutý skalpel a stopy použitých léčiv.
  Pak už jde jen o to zjistit, kdo vše skutečně ordinoval...
  A v tomto případě určitě "doktoři" basu držet nebudou.
  Ještě bude velice živo...

  OdpovědětVymazat
 23. Tak co debílci? Kde je vychvalování Dona, jako před volbama? 😂😂😂 Nevidíte si do huby zmanipulovaná lůzo.

  OdpovědětVymazat
 24. Pane velkomožný Deryle, Vám tak moc vadí, že nebyla zvolená čarodějnice Clintonová?

  Zmanipulovaný lůzr

  OdpovědětVymazat
 25. 12,14
  Ty seš ubohej havlobanderovskej potrat opičí kurvy a milovník Hitlery a podělanýho Poserplíny!!!!:-DDD

  OdpovědětVymazat
 26. TAK TOTO JE POČÁTEK KONCE USA

  OdpovědětVymazat
 27. Myslím, že je to domluvené, Rusové Amíkům "pustili" pár raket, které nenapáchaly větší škody, aby byl důvod uzavřít bezletovou zónu.
  36 jich zároveň v rámci tréninku sestřelili na mořem.
  Donald volal s Putinem.
  Amíci budou před blbečky z EU vypadat, že jsou velmoc, že "něco" dělají, ale Rusům zůstane reálná moc v Sýrii.

  OdpovědětVymazat
 28. "Přímý vpád USarmy do Sýrie není pravděpodobný", tak soudí autorka. Samozřejmě, na špinavou práci mají USA své "umírněné teroristy" a nyní se dozvídáme, že i DAEŠ - neb v čí jinak prospěch byla agrese proti Sýrii ze strany USA podniknuta? USA od dob, posléze v USA nepopulární, navíc prohrané války proti Vietnamu si na špinavou práci najímá žoldnéře. Třeba ze států NATO, tam jich je pro peníze ochotno zabíjet dost. Nejsou sice až tak obětaví, jako sebevražední "umírnění rebelové" (v terminologii USA), proč také, když jsou sofistikovaně vybavení dokonalými vraždícími stroji či plyny.

  OdpovědětVymazat
 29. Je to opravdu celé zamotané!!!Na jedné steaně skoro žádné dramatické ztráty po takovém odstřelování,cíl úplně k hovn.nu,proč by se Asad špinil s chem.látkama,když vyhrává,Rusko to muselo sledovat,vědět,že letí rakety!Zda to je divadlo celé uvidíme,ale Trump asi nemá vůbec pod kontrolou CIA a armádu!!

  OdpovědětVymazat
 30. Něco mě v tom nesedí celkově nebo to je úplně nečekaně jednoduché primitivní přímočaré jako se Sadamem a Kadafim.Pokud to je ta druhá varianta,tak jsme jako lidstvo v haj.z.l.u.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.