Reklama

sobota 22. dubna 2017

Takové názory tě veřejně říkat nenecháme. Petr Žantovský ukázal na případu Lenky Procházkové, jak dnes fungují média

TÝDEN V MÉDIÍCH
22. 4. 2017  ParlementníListy

Žádný z kandidátů na generálního ředitele České televize neřekl, že ČT1 je zbytečný kanál a je to vlastně taková malá skrytá Nova uvnitř veřejnoprávní televize. I když by to asi stejně žádnou roli nehrálo, protože radní opětovně zvolí Petra Dvořáka. Petr Žantovský se ve svém pravidelném ohlédnutí za zajímavostmi uplynulého týdne důkladně věnuje nezvolení prezidentovy kandidátky Lenky Procházkové do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, přičemž upozorňuje na nýmandy, kteří se otírají o ty, co prokázali statečnost.


Nemediální událost, která však přinesla značný mediální ohlas, startuje pravidelný přehled zajímavostí týkajících se sdělovacích prostředků. „Jde o volbu-nevolbu Lenky Procházkové do Rady ÚSTR, kterému se říká ‚ústrk‘. Myslím, že toto lidové označení nezískal náhodou. Dlouho dopředu bylo vidět, že se proti paní Procházkové jako kandidátce pana prezidenta do této funkce rozjela velká mediální kampaň, která působí dojmem, aniž bych chtěl šířit jakékoli konspirační teorie, organizovanosti a nenahodilosti. Neumím si představit, že by Procházková jako spisovatelka se svými názory a svou minulostí dokázala vyvolat naráz v tolika lidech na tolika místech tolik neuvěřitelného, často agresívního až ostrakizujícího ‚zájmu‘, který se projevil na jedné straně otevřenými dopisy lidí pracujících v ÚSTR, na druhé straně mediální kampaní,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Připomíná, že ÚSTR vznikl za ministra vnitra Ivana Langera jako instituce, která měla sloužit v zásadě dvěma věcem. „V první řadě jako správce archívu bezpečnostních složek, což je to nejpodstatnější, co měl ‚ústrk‘ vloženo do vínku. Asi se nemýlím, když si mohu spekulativně dovozovat, že tehdejší, ale i jiný ministr vnitra mohl tímto způsobem dostat pod kontrolu archívy bezpečnostních složek. Tedy utajované a privátní, často kompromitující informace o různých lidech, které je možné náležitě zužitkovat v případě politického požadavku nebo když se to hodí. Tu a tam vypadly přes ÚSTR informace jednou o spisovateli Kunderovi, jindy o písničkáři Nohavicovi. Vždy to mělo více či méně čitelný skrytý podtext, smysl a záměr, že je třeba toho či onoho člověka právě v tu chvíli skandalizovat,“ upozorňuje mediální analytik, že to není moc čistá práce, a jestliže se k tomu lidé v ÚSTR propůjčují, tak je to otázka jejich vlastní etiky a vlastních hodnotových norem.


 Kdo kádruje, dává najevo, že nic jiného neumí

Druhý důvod vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů byl v tom, že došlo ke zrušení původně Václavem Bendou zřízeného Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. „V něm byl Bendovým zástupcem Pavel Žáček, který se pak také stal prvním ředitelem ÚSTR. Původní Bendův úřad měl úplně jiné zadání, které patrně mělo částečně přejít i na ‚ústrk‘, ale bez toho exekutivního dopadu. Původní Úřad dokumentace a vyšetřování totiž nejenom dokumentoval a nějak detekoval určité události z minulosti ve jmenovitých souvislostech, ale také byl ve své podstatě organizační složkou policie. Pokud si vzpomínám, tak pan Žáček jako zástupce ředitele a jakožto člověk, který neprošel žádnou policejní kariérou, disponoval přitom poměrně vysokou hodností, myslím podplukovnickou, která se váže na určité funkce policejní nebo bezpečnostní,“ poznamenává Petr Žantovský.

Tehdy chápal tento úřad jako způsob, jak si nové mocenské elity chtějí vyřídit účty s odcházejícími mocenskými elitami. „Protože je to zároveň kádrovací úřad, tak mi to nikdy nebylo zrovna sympatické, protože kádrování opravdu nemám rád. Myslím si, že to, co člověk opravdu dokáže, je vidět na jeho práci. A každý, kdo kádruje, tím dává spíše najevo jen to, že sám neumí nic jiného než kádrovat. Ale to je jen taková moje obecná úvaha. Kádrovací smysl ‚ústrku‘ mi nikdy nebyl sympatický. A také jsem se tím nikdy netajil, ačkoli sám jsem s tím minulým režimem neměl nikdy nic společného v tom smyslu, který by zajímal ÚSTR. Ale právě to mi dává tu svobodu tenhle názor mít, držet si ho a vyslovovat. Myslím si, že velmi podobně je na tom právě i paní Procházková, která byla nominována prezidentem,“ míní mediální odborník.
 

Novináři členství v Radě ÚSTR berou jako trafiku
Lenku Procházkovou viděl na DVTV a myslí si, že rozhovor s moderátorem Martinem Veselovským zvládla s velkým přehledem. „Byl tam jeden velice zajímavý okamžik, kdy se Veselovský ptal Procházkové: ‚A vy byste chtěla být členkou té rady?‘ Procházková se zarazila, protože to zcela zjevně není otázka, který jí v této souvislosti připadla patřičná, protože být členem takového orgánu by přece neměla být kariéra, neměla by to být trafika, nemělo by to být vnímáno jako něco, co je společensky hodnoceno jako pozvánka do vyšších kruhů. V podstatě je to služba, což tak mohlo být při zakládání i míněno, ale v dnešní době to už určitě jako služba nefunguje. V tom smyslu, že to rozhodně nevnímá jako trafiku, také Procházková odpovídala. Ale to, že se vůbec Veselovský, a nejen on, tímto způsobem ptá, znamená, že ti tazatelé tu funkci jako trafiku vnímají,“ podivuje se Petr Žantovský.

Druhý problém vidí v tom, že Lenka Procházková je nositelkou poměrně vyhraněných názorů, které nejsou konformní vůči názorům mainstreamové společnosti. „Ale pozor, té mainstreamové společnosti reprezentované politickým mainstreamem, nikoli společností reprezentované nějakou statistickou většinou. Ze všech průzkumů na témata, ke kterým se průběžně Procházková vyjadřuje, ať už to jsou sankce proti Rusku, vyvolávání strachu z nějaké pomyslné ruské agrese vůči nám, ať je to postoj k Pegidě, k Alternativě pro Německo, postoj k migraci, tak to jsou všechno témata, kde se podle různých průzkumů česká společnost shoduje v nějakých 70 až 80 procentech na názorech, které drží spíše Procházková než ona mediální mainstreamová ‚elita-. Takže celá kampaň kolem volby Procházkové do Rady ÚSTR vykazuje zcela jednoznačné politické rysy,“ tvrdí mediální analytik.


Mluvíš jinak než my, tak si řečni leda na náměstí

To je nutné brát jako naprosto evidentní kádrovací kampaň, která nepřipustí, aby do nějaké organizace v této chvíli kontrolované onou minoritní mediálně-politickou „elitou“ pronikl nějaký nežádoucí názor. „Teď nejde o paní Procházkovou. Paní Procházková je sympatická dáma a má za sebou velmi bohatou a velmi poctivou minulost, což jí snad nemůžou upřít ani ti největší pravdoláskaři ze všech bojovníků proti jejímu nástupu do ÚSTR. Koneckonců sama Procházková přece patřila k disentu celé období před rokem 89. Byla velmi aktivním bojovníkem proti nespravedlnosti, proti omezování svobody slova a podobně. A vlastně říkala totéž, co říká dnes. Jenom to říká na jiných platformách, protože na těch hlavních, které v některých případech obsadili její někdejší kolegové, různí ti Pithartové a podobně, nesmí. Tam ji nepouštějí, protože ohrožuje jejich homogenitu a jejich názorovou uniformitu,“ poukazuje Petr Žantovský.

Ta názorová uniformita znamená, že nemají žádný názor sami za sebe, ale jen drží nějakou kolektivní ideologickou výbavu, a tou se ohánějí. „A to je něco, co Procházková celoživotně nabourává. Nabourávala to za komunistů, nabourává to i dnes, proto je nežádoucí. To, že ji Senát nezvolil ve dvou kolech hlasování, a to způsobem velmi potupným z hlediska čísel, je opravdu nedůstojné. Ze strany sociální demokracie to lze chápat jako šprajc vůči prezidentovi a jeho návrhu, ale ze strany jiných to lze chápat jako ryze politický akt, který znamená: ‚My tě prostě nepustíme k veřejné možnosti promlouvat a říkat své názory. Říkej si je na náměstích, říkej si je někde v undergroundu, tak jak jsi zvyklá z minulosti. A my aspoň budeme moci říkat, že jsi underground, že jsi na náměstí, že jsi nekonformní a že s námi netáhneš za jeden provaz, a tím pádem, kdo nejde s námi, jde proti nám.‘ Takhle já čtu celou záležitost kolem Lenky Procházkové,“ přiznává mediální odborník.


 Nýmandi Putna a Blažek se otírají o ty, co prokázali statečnost

V týdeníku Respekt číslo 14 vyšel článek Petra Horkého, který se jmenujte „Nekádrujte mě“, což je citací slov Lenky Procházkové. „Celý článek je do jisté míry souhrnem i toho, co jsem teď říkal. Píše se tam, že jejím handicapem jsou třeba články pro ParlamentníListy.cz, které jsou tam uvedeny v nějakém bloku nežádoucích mediálních půdorysů. A že by to neměla dělat, pokud by chtěla táhnout ‚s námi‘ za ten ‚náš‘ provaz. Ale nejhorší v tom článku je, když odborář z ‚ústrku‘ Mirek Vodrážka, kterého znám dvacet let, vyčítá v otevřeném dopise paní Procházkové, že se nedostatečně vykazuje odbornou prací na témata, kterým se ÚSTR věnuje. Přitom pan Vodrážka napsal jen společenské zamyšlení Chaokracie, což rozhodně není vědecká práce. To mi přijde hodně obskurní a nefér právě od lidí, jako je Mirek Vodrážka, kteří také vzešli z oponence vůči minulému režimu a měli by dnes mít pro Lenku Procházkovou podstatně více pochopení,“ podotýká Petr Žantovský.

(celý text k přečtení zde)


17 komentářů :

 1. Takto chodí na tom světě každou chvíli jinak,dnes tě mají za svatýho ,zítra jsi zas sviňák.

  OdpovědětSmazat
 2. Uz to vidim, tady bude velka sranda !
  Oni tam v te Praze mluvi o nazorovem vyvoji, ale vidi ho spatne ! Jejich nazorovy vyvoj nema nic spolecneho s realistickym nazorovym vyvojem ve svete.

  Ten rika, ze vsem poplatnym politickym prizdisracum bude nakopan zadek.

  Kvuli lidem jako jsou oni, si Nikita Chruscev musel nechal udelat v Americe plechove TRENKY. Oni vzdy nekomu lezou do rite a dbaji a prosazuji "nazorovou jednotu".

  Zasadne necuraji proti vetru a nemysli samostatne !
  Jsou to povahou postovni osli z mexicke Sierry. Jejich Panco Vila sedi v Bruselu.

  Pani Prochazkova me zaujala svoji inteligenci, literalnim nadanim, schopnosti analytickeho mysleni, a
  tim , ze se pred nikym nekrivi, jako ti pokriveni trpaslici, kteri se ji stavi do cesty. Ona mysli samostatne.

  Sabotujte tu pani dnes, a zitra budete lepit pytliky na Pankraci. To je dnesni vyvoj, ktery jste nepostrehli !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 3. Umíte si představit,co by mohla paní
  LENKA Procházková způsobit těm,co ji nevolili,kdyby nastoupila na ÚSTRk?Ona,bojovnice za pravdu,bojujíc za objasňování práce režimům,korupčních machinací státních úředníků,soudců,politiků,by měla vše jak na talíři,včetně církevních restitucí a majetku navracející se šlechtě a různým šlechtickým a církevním spolkům.A potom ty spisy StB!No uznejte,to by si senátorští hňupové nasadili veš do kožichů.

  OdpovědětSmazat
 4. Pani Prochazkova, mam v knihovne encyklopedii, vsech rimskych legii a take vsech "legii" (divize, regimenty) nemeckych + vsechny dustojniky.

  Je to zajimave cteni, ale KONSTRUKCNI system encyklopedie
  je velmi zajimavy take.

  Zminuji se o tom proto, abych vas inspiroval k indekcni encyklopedii, registraci, vsech politickych prizdisracu , ktere znate z osobniho styku.
  Potom to zverejnite a svet bude mit estradu. Oni pujdou pracovat jako assistenti na WC do Prahy na nadrazi.
  Uznejte pani ! Nemam dobre napady ? At je nejaka sranda !
  A tim si vyridite ucty, nebot ten kdo si nevyridi ucty, se rouha proti Nemesis.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "... , to by si senátorští hňupové nasadili veš do kožichů." - Jak hlasovali jednotliví senátoři? Smíme-li pak to věděti? My bezvýznamní a nicotní NIKTOŠI. Abychom jim při příštích volbách mohli a/ -uctivě poděkovat, ánébo b/ -s chutí nakopat prdel! sck

   Smazat
  2. PAW
   Uz je to tady vsi vylezli z kozichu a rozhoduji. A co takovej urednickej zakon.
   Napriklad zeptas se urednika kolik je hodin ten uplne URAZI a pokuta je 10 tisic pri nejmensim.
   Asi je lepsi mit aspon sebou svedka.
   Bacha na raracha...I se vsemi vsima...

   Smazat
 5. ÚSTR je velmi důležitá instituce. Bez něj by neexistovaly žádné "správné" odborové organizace, jež by mohla sdružená stoka všech mainstreamových kanálů oceňovat.
  Jeho smysl je samozřejmě jiný. Kdo jej vytvořil pro kontrolu a účelové využívání kompromitujících materiálů ho nepustí z rukou. Zvláště ne pod vliv kohokoliv čestného, či neřízeného a především ne v této nebezpečné době, kdy je třeba každého umlčujícího materiálu k zastavení stále častějších průsaků pravdy.

  OdpovědětSmazat
 6. V prvním kole volilo paní Procházkovou 15 senátorů a je druhém kole jen 10. Asi to byli jen nezávislí, nezařazení a pak náhodně. Připomeňme bajku o levicovosti socanů, kterých je v senátu 25. Kdo z nich volil Procházkovou? Socani jsou stejně antikomunisticky pravicoví jako zbytek Senátu. Pozor na ně. Lidé bděte!

  OdpovědětSmazat
 7. Procházkovou a Zimolu spojují výroky o církevních restitucí.
  Kdo si vezme církev do huby,
  nechť se rozloučí s kariérou...
  církevní peníze a vazalové v politice je dostatečně silná páka na každého*

  OdpovědětSmazat
 8. prosty vovčan se už v tom dobroserstvi vubec nevizna takže je celkem jedno kdo bude přikradat na statnim po šichtě v montovně radši zapne hulibrka než nejakou bolševiki ovladanou čete a myslet si že paninka je něco jineho když je zvrhu bolševika je tak trošinku mimo misu

  OdpovědětSmazat
 9. Když prezident navrhoval paní Procházkovou do této humusoidní organizace, dobře věděl, že tam neprojde! To jsem hned věděl i já z Horní Dolní. Otázkou je, proč to vlastně udělal...!? Já si myslím, že jaké koliv zařazení paní spisovatelky v ÚSTRu by asi mělo být pod její úroveň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ona paní spisovatelka začíná být dost oblíbená a svou prací v té profláklé, jednostranně zaměřené organizaci by si zřejmě u svých příznivců i dost uškodila. On náš pan prezident je občas takový ješita...

   Smazat
  2. Mýlíte se pánové oba, Politika je o postupném dobývání pozic. Kdy si to uvědomíte? Zeman je NAŠE šance dolních 10 milionů. Ostatní je boj o ty pozice! Bohužel většina 10ti milionů nemá IQ a technické, materiální možnosti svých "protivníků".

   Smazat
 10. Všechno zlé pro něco dobré. Možná že to je tak lepší. V každém případě se ti humanisti a zastánci svobody a demokracie pořádně odkopali, však se to všechno započítává. Už se těším až pan Železný v létě rozjede tu plánovanou televizní stanici. Jak si pamatuji jeho pořad z Novy Volejte řediteli, kde byl velice seriózní a kultivovaný, máme se na co těšit. To bude před volbama pecka, někdo kdo bude říkat pravdu a upozorňovat na nešvary a prasečiny. Doufám, že bude na straně obyčejných lidí a třeba tu uvidíme i paní Lenku Procházkovou. Moc jim fandím.

  OdpovědětSmazat
 11. Trafikanství? To je to pravé a báječné v Česku - i když historicky je to dědictví po Habsburské monarchii. To bylo tehdy určeno pro mrzáky těla, vzniklé pro císaře pána na bojištích. Dnes - u nás - je trafika určena pro mrzáky ducha. Každý slušný Čech se takových trafik varuje - a naštěstí těch slušných lidí je u nás většina. Také aspoň jmenovitě ovšem víme, kdo je ochoten prodat za jakoukoliv lež třeba svoji matku. Politika je špína, to je staré známé úsloví, které naše současnost více než potvrzuje. Jen nevím, jak potom nazvat trafikanství - že by kanál z vepřína? Pro slušné a čestné lidi dnes a asi ještě dlouhá desetiletí u nás místo v politice nebude.

  OdpovědětSmazat
 12. Paní Prochàzkovou mám také ráda a věřím jí.
  Podle mně je přímá i když se samozřejmě nemusí vždycky strefit tak,jak by si
  někteří přáli ,ale má smysl pro spravedlnost
  a to je důležité.
  S kritikou Majdanu i toho celého svinstva ,které následovalo ,si mně podmanila ...
  držím jí palce
  j

  OdpovědětSmazat
 13. Paní Procházkovou si vážím jako jednoho z mála jedinců na veřejné scéně. Jinak mi současná smečka pražských kavárníků a pravdoláskařů začíná připomínat osamocený ÚV KSČ v roce 1989. Stejné fráze, stejná sterilita, stejná neschopnost pochopit změnu. Morave

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.