Reklama

čtvrtek 20. dubna 2017

Tereza Spencerová ví více o profesorovi, který zpochybnil „chemický útok“ v Sýrii. A je jí jasné, co sleduje Trump tím bincem, který rozpoutal

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ
20.4.2017  Parlamentní Listy
 

Profesora z Massechutského technického institutu Theodora Postola, který svými výpočty zpochybnil, že za chemickým útokem v Idlíbu stál Bašár Asad, známe z doby prosazování amerického radaru v Brdech. „Věrohodně tehdy řadou technických analýz a studií doložil nesmyslnost, až vylhanost argumentů amerických i našich ‚radaristů‘,“ sděluje editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová. Ta ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz též rozebírá „nárazovou“ politiku šéfa Bílého domu Donalda J. Trumpa vůči zbytku světa či turecké referendum.

Minulý týden se řada lidí ptala, proč Donald J. Trump chce trestat to, co je na Západě považováno za chemický útok. Nyní jsme se dostali deus ex machina do týdne, kdy americká administrativa vidí jakožto největší nebezpečí Severní Koreu. Přinejmenším rétoricky. Mike Pence hledí do očí Kimovým vojákům, Severokorejci naopak vystavují své „rachejtle“... Jaký máte pocit z toho, že USA došla, jak řekl Pence, „strategická trpělivost“ s KLDR? Ono na druhou stranu zaznělo, že Severní Korea je připravena podniknout „preventivní úder“. Nuže, je obhajitelné, co dělají DJT a jeho lidé? A jak to navazuje na ta tvrdá slova vůči Sýrii, po které nyní, zdá se, v Bílém domě neštěká ani hypotetický pes?

Vezměme to popořadě: nejprve tu byl stále nejasnější „chemický masakr“ v Idlíbu, po němž následoval americký „kárný“ raketový útok na syrskou leteckou základnu, který byl tak „drtivý“, že už druhý den odtud zase startovaly syrské stíhačky. Vzápětí, vlastně jako by bez oddychu, Washington vyslal spoustu „hrozivých“ slov vůči Severní Koreji, média zahořela titulky o jaderné válce na spadnutí, ale „hrozivá“ americká flotila, která měla ke Korejskému poloostrovu zamířit, vzápětí nabrala kurs úplně jinam. A sám Trump mezitím při setkání s šéfem NATO, který přivezl své obvyklé mantry o „ruské agresi“, zahovořil o tom, jak se těší, až to mezi Amerikou a Ruskem bude klapat, až se z toho hlava Aliance musela rozklepat.

Nevím, jestli se tím už konečně alespoň trochu uchopitelně začíná rýsovat Trumpova politika, ale pokud ano, nabízí se pohled na cosi jako impulsivní snahy „přitlačit“ protivníka nebo třebas byť i jen partnera „v dealu“, ale současně mu nijak zásadně neublížit, aby musel být rovnou „odpočítáván“, natož aby úder vrátil.

Nejprve to zkusil s Ruskem v Sýrii a jeho ministr zahraničí pak o pár dní později při jednáních v Moskvě fakticky odvolal vše, co předtím řekl, posléze zkusil něco podobného vůči Číně prostřednictvím Severní Koreje, a couvl znovu. Oba případy lze možná vysvětlit neochotou rozpoutat války s Ruskem a Čínou, ve hře je možná i skutečnost, že se severokorejským Kimem si neradno zahrávat – fakticky je v koutě, nemá moc co ztratit a kdo ví, co by z takového konfliktu s ním mohlo vlastně vzejít.

Jinými slovy, Trump jako by si „na blind ohmatával“ mezinárodní politickou scénu a činí tak „průzkumem bojem“, aby si ujasnil, co všechno může, a co už ne. I když onen „průzkum bojem“ není zrovna nejvhodnější termín. Z hlediska válečnických proklamací amerických politiků je to v reálu vlastně jeden fake za druhým. A takovou zahraniční politiku přhttp://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Tereza-Spencerova-vi-vice-o-profesorovi-ktery-zpochybnil-chemicky-utok-v-Syrii-A-je-ji-jasne-co-sleduje-Trump-tim-bincem-ktery-rozpoutal-484429itom využívá jako nástroj domácí, americké politiky, což je poněkud bizarní. Většinou to totiž bývá naopak – domácí politika vytváří onu zahraniční, ale Trump se vydává přesně opačným směrem. Je pro svět samozřejmě poměrně nebezpečné, pokud by podobných „průzkumů bojem“ přibývalo, protože některý z těch fakeů nemusí vyjít podle propočtů a propukne válka, která ani nebyla v plánu. Mám dojem, že v Rusku i v Číně na Trumpa koukají a snaží se ho pochopit…

Co se té Severní Koreje týče, nebudeme si jistě namlouvat, že jejich vedení tvoří nějací hodní lidé. Ba naopak: Mučí lidi v koncentračních táborech, vyvíjejí jaderné zbraně, občané tam trpí hladomorem a jsou schopni vyvinout jaderné nosiče, které dostřelí třeba až 2000 km daleko. Dokázala byste ospravedlnit sama před sebou úder proti takové entitě, či ne? A jak hodnotíte její vojenské nebezpečí např. vůči metropoli Jižní Koreje? Možná, že DJT opravdu nechce být zapsán do historie jako prezident, díky kterému vyletěl Soul do luftu... 

Přiznejme si, že případná válka proti Severní Koreji by nejhůře dopadla právě pro ty miliony týraných, mučených a hladovějících lidí, kteří – pro mě nepříliš pochopitelně – dokážou žít pod generacemi fantasmagorických kimovských diktatur. Možná by nějaká raketa zasáhla i nějaký ten bezpečný bunkr severokorejských vůdců, ale většinu obětí by tvořili lidé, kteří by si zasloužili spíš pomoc než smrt. Už jsme něco podobného viděli v Iráku nebo v Libyi, a to tamní režimy nebyly ani zdaleka tak brutální jako ten Kimův. A k tomu samozřejmě patří i ta možnost, že nějaké rakety ze Severu dopadnou na Jih, Soul je od hranic opravdu jen kousek a v Jižní Koreji jsou navíc dislokovány i desítky tisíc amerických vojáků, kteří by mohli přijít o život...

Čili ano, měla bych s tou válkou problém, ale já mám problém s většinou válek. A očividně s tím má problém i sám Trump – teď nemyslím, že by nějak sténal při představě stovek tisíc zabitých severokorejských civilistů, ale spíš při nepředvídatelnosti výsledku, a hlavně při nepředvídatelnosti čínské reakce. Přinejmenším čínská oficiální média si před Trumpem neberou servítky a suše oznamují, že Peking žádnou americkou agresi proti Severní Koreji, tedy válku na svém zadním dvorku, prostě nedovolí. A americká flotila vzápětí zamířila do kamsi. V Bílém domě to včera vysvětlovali „sblížením názorů s Čínou“.

Nicméně to samozřejmě neznamená, že když „ucukl“ dnes, „ucukne“ i zítra či pozítří. Korejský poloostrov je zdrojem napětí už příliš dlouho, mírová řešení jsou spíš jen teoretická a občasné diplomatické iniciativy příliš vágní a s minimem výsledků. Jednou se bude prostě – ať tak, či tak – „něco“ muset stát. Alibistická politika mocností „nechat to nějak vyhnít“ totiž očividně nezabírá.

Na druhou stranu, na okraj tradiční velikonoční slavnosti „Koulení vajec“ (to je to, jak děti pozvané do Bílého domu na jeho trávníku šťouchají klackem do vajec, až je dostrkají do cíle) DJT zaskočil prohlášením, že nevidí důvod, proč nadávat Si Ťin-Pchingovi za měnově-kurzové manipulace, které Čína provádí, neb Čína teď pomáhá Americe se Severní Koreou. Že Si je „skvělý člověk“ a DJT a on mezi sebou mají „skvělou chemii“. Jak chápat tuto rétoriku, když jsme všichni poslouchali v primárkových a volebních projevech DJT, že ,,Čáááááááájna“ je největší nepřítel USA?

Fakt, že Trump oproti předvolební kampani v názoru na Čínu rychle otočil, je jen jedním z řady – takových zrušených slibů má na kontě dnes už spoustu. Trumpův poradce pro národní bezpečnoshttp://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Tereza-Spencerova-vi-vice-o-profesorovi-ktery-zpochybnil-chemicky-utok-v-Syrii-A-je-ji-jasne-co-sleduje-Trump-tim-bincem-ktery-rozpoutal-484429t HR McMaster si dokonce před pár dny veřejně pochvaloval, že se Washingtonu svou aktuální vstřícností, a snad až láskou k Pekingu podařilo vrazit klín mezi Čínu a Rusko, a to je také prý hlavní cíl veškerého Trumpova snažení. Nevím, jestli je to naivita, nezkušenost, hloupost nebo jen další fake, který má posílit domácí Trumpovu aureolu „světovládce“ a „válečníka“. Peking totiž vzápětí vyslal do Moskvy vysokou delegaci na úrovni šéfa prezidentské kanceláře, aby „stvrdil pevnost čínsko-ruských vztahů“, Putin za pár dní pojede do Číny na summit Hedvábné stezky a čínský prezident Si je v červenci očekáván v Moskvě. Klíny podle mého vypadají jinak.

Proč by se navíc Čína měla rozcházet s Ruskem a přiklánět se, nedejbože, k USA, když ani neví, s čím Trump přijde zítra nebo příští týden? Jak už jsem říkala před časem, ta neuchopitelnost americké zahraniční politiky, která je s to se během několika dní otočit několikrát jako na obrtlíku, bude muset rychle skončit, jinak nikdo ve světě nebude Ameriku brát vážně jako potenciálního partnera. S výjimkou většiny evropských politiků, samozřejmě.

Viděli jsme impozantní referendum, kterým si turecký prezident Erdogan nechal navýšit prezidentské pravomoci (bude-li za dva roky kandidovat). Bylo to férové a organické referendum, nebo ho Erdogan nechal zorchestrovat a zfalšovat? Co teď bude s Tureckem? Jak vnímat ten příkop mezi velkými městy a venkovem v Turecku, přičemž poražení hlasující z referenda se nechali slyšet, že na venkově lidé ani neumí psát? Co říci k masivnímu „ano“ v referendu mezi Turky v Německu, Belgii či Nizozemí? Objevily se hlasy, že tu s námi sice žijí, ale nějak nepochopili tu naši demokracii... 

Nevím, jestli bylo referendum zmanipulované a zfalšované, ale při zkušenostech z Blízkého východu nemám větší důvody tvrzením zahraničních pozorovatelů nevěřit. Na druhou stranu mi není jasné, co s tím teď chce kdo dělat – ústřední volební komise i soudy jsou Erdoganovi věrné, takže nějaké formální stížnosti a žaloby nemají šanci na úspěch, a rozdrobená politická opozice si musí být vědoma, že cokoli v tomto směru podnikne, bude jen píárová záležitost.

Referendum znovu ukázalo na polarizaci turecké společnosti, což ale není nic nového – velká města jsou tradičně svobodomyslnější a sekulárnější, venkov konzervativnější a islámský. Turecko takto žije už řadu let, ale totéž „v bleděmodrém“ platí třeba i pro další blízkovýchodní země, například pro Egypt nebo Sýrii, kde obyvatelé velkých měst také jako by s venkovem nežili ani ve stejném vesmíru. A vlastně to koneckonců platí i pro nás tady v České republice – Praha a pár dalších měst si také „myslí“ něco jiného než zbytek země. Čili naše společnost je rovněž podobně polarizovaná, ale to ještě neznamená, že upadneme do občanské války. A něco podobného lze nejspíš říci i o Turecku.

Zajímavější je ono hlasování tureckých komunit v Evropě. V zemích, kam odcházeli za prací ve velkých množstvích – třeba v Německu a Nizozemí – jich pro Erdoganův prezidentský systém hlasovalo dokonce víc než v samotném Turecku. Důvodem může být skutečnost, že v těchto komunitách převládají lidé z chudých oblastí Turecka, jimž dnes Erdogan reálně pomáhá a výměnou za to si z nich vytvořil svou opěrnou baštu. Za prací vždy odcházejí ti chudší, nikoli ti bohatší, což značí, že poměr Erdoganových „chudých“ stoupenců je v evropských tureckých komunitách vyšší než v Turecku samém. A současně lze asi konstatovat, že všechny ty zdejší řeči o asimilaci a integraci jsou do značné míry jen zbožným přáním – západní společnost ty chudší a méně vzdělané gastarbeitery asi dostatečně nepřijala a demokracie tyto lidi ani po několika generacích zřejmě neokouzlila natolik, aby nezůstali sami sebou a odhodili své turecké kořeny. Pátá kolona jako z učebnice.

A ještě zajímavější bude, jak si s novým „všemocným“ Erdoganem poradí EU nebo NATO. Turecký prezident svou politikou zcela vědomě ... ... ....
(celý text ZDE)

14 komentářů :

 1. POTÍŽ JE JEDNA: MY VŮBEC NIC REÁLNÉHO NEVÍME O TOM, JAK SE SKUTEČNĚ ŽIJE V SEVERNÍ KOREJI. MY JEN VÍME, CO PÍŠÍ NEBO POVÍDAJÍ TZV. NOVINÁŘI "OČITÍ A UŠATÍ SVĚDCI", KTEŘÍ PRACUJÍ NA OBJEDNÁVKU PROTI SEVERNÍ KOREJI. NEMÁME ŽÁDNÉ INFORMACE, O KTERÝCH BY BYLO MOŽNÉ ŘÍCI, ŽE JSOU OBJEKTIVNÍ. To je ovšem bolest nejen v tomto směru, tendenční informace pochopitelně produkují pod taktovkou tzv. RADY i "veřejnoprávní" media. Všichni medializátoři jsou ve službě velkokapitálu a jsou za svoji posluhu řádně zkorumpováni. Mají předepsané noty a mají dovoleno jen jejich vyladění do méně falešné polohy. ZA EXISTENCI ČESKÉHO STÁTU NEBYLI JEJÍ OBČANÉ NIKDY TAK MANIPULOVÁNÍ PRO POTŘEBY VRCHNOSTI, JAKO V SOUČASNOSTI. JE TŘEBA, ABY SI TO ASPOŇ V DEN VOLEB UVĚDOMILI, ŽE JSOU PRO PANSTVO ZA BLBCE A za méně než dobytče na pastvě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Téměř všichni novináři jsou "angažovaní" jak žádal už soudruh Lenin. Proto LŽOU i ve chvíli kdy náhodou mluví pravdu!

   Smazat
  2. PAW
   moc dlouhy nemam nas to ,vse cist.
   Lepsi byl film slovenskyho filmovyho tvurce a rezisera Jakubiska .
   Vo tom jak UDELAL Z CACHTICKE PANI,
   CACHTICKOU KRAVU !!
   PAW

   Smazat
 2. Buďme vděční, "největší demokracii na Světě", že nás ochraňuje proti agresorům, vrahům a zlodějům přírodních bohatství jiných zemí!!

  SS mají v boji s terorismem VELKÉ zkušenosti!!! Jejich znalosti plynou z jejich historie, která počala eliminací původních obyvatel Ameriky, teroristů- Indiánů!!

  Poté následovaly války, v průměru jedna za rok, na ochranu demokracie a svobody v celém Světě!!

  Vzpomeňme anexi více než poloviny území Mexika, Čínu, Koreu, Vietnam, Grenadu, Panamu, Jugoslávie, Iráku, sesazení diktátora Kadáfího. To je jen zlomek toho, co SS udělaly pro blaho CELÉHO SVĚTA!!!

  Bůh žehnej Americe a inteligentům, kteří odsud pocházejí!!!

  Co Američan, to NESKUTEČNÝ myslitel!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Podívejte se na pravdive.eu , tam je polské video z KLDR !

  OdpovědětSmazat
 4. To, že jsme,
  americká kolonie můžeme pozorovat na každém kroku. Názvy českých firem, butiků, restaurací, obchodů atd, všechno anglicky. 99% všech filmů a písniček – Made in USA apod. Za celých 40 let pod nadvládou SSSR jsme neměli nikde ruské názvy ničeho a co bylo důležité, ani naši vojáci nebojovali za zájmy SSSR nikde na zahraničních misích, jako dneska naši žoldáci za zájmy USNATO. Co není z USA, není IN a cool. Kdo není tetovaný jako divoši z pralesů a muklové, není moderní, protože v USA je to velká móda, přičemž: http://www. cz/clanek/zpravy-udalosti/409969/rakovina-i-neplodnost-tetovani-vam-muze-znicit-zivot-varuji-odbornici.html. ale to nevadí, je to přece z USA, že? ATD, ATD. Tak hluboko jsme klesli od puče Havla, StB a komoušů z ÚV KSČ. Ale je fajn, že jsme se ze zaostalého komunistického státu, stali státem moderním, s velkým množstvím feťáků, dealerů drog, transexuálů, homosexuálů a leseb (dokonce mají svůj pochod Prague Pride), nakažených virem HIV a těch stále přibývá… ttps://www.novinky.cz/domaci/420316-pacientu-s-hiv-pribyva-letos-se-o-nakaze-dozvedelo-vic-nez-200-lidi.html… Už i ty šílené klauny

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:49 to je celkem pravda, krom chozrasčotu jsme z ruštiny nic, ani přízvuk nepřebrali, leda něco ze slovenštiny a naopak. Ve vlaku, krom angličtiny a němčiny byla i azbuka. Nikdo se ruštinou nevytahoval, nemluvil s ucpaným frňákem jak některé ty, zejména dámy „moderátorky“ v televizi a nesázel často a téměř před každé slovo pitomé, od bankéřů asi dovezené, že „přemýšlivé“ ééé. Navíc, si žádný z moderátorského a pod. cechu nemohl dovolit protahovat koncovky slov po vzoru, kdysi, pražských adolescentů, když to mršení češtiny arogantním Pražákům do dospělosti zůstalo. Byly časy, že „soudružky“ učitelky pokřikem „mluv pořádně“ drželi češtinu v mezích. Na to jim stačil peďák. Teď je každý kantor vyzdoben titulem nejméně Bc., raději Mgr. a neumí, ta otitulovaná paní či pan, ani to. Natož si udržet autoritu aby nebyl, nejpozději od druhého stupně, pro srandu.

   Smazat
  2. 18:49 píše „Tak hluboko jsme klesli od puče Havla, StB a komoušů z ÚV KSČ...“ Domnívám se, že ti komouši z ÚV KSČ věděli dost, aby to celkem rozumě, v klidu, položili. Samozřejmě nebylo problémem nasadit silové složky až po Lidovou milici. Systém by, možná za cenu lidských ztrát, uskutečnění připravovaného „modernizačního“ sjezdu KSČ, svou životnost prodloužil. Potom, s pádem SSSR už by to nebyl samet, ale ... Nakonec tedy teď tady máme, co jsme si téměř bez odporu tak radostně vyzvonili a „normalizační“ komunisté mají téměř čisté ruce. A ti z nich co něco uměli a umí, se většině těch vyzváněčů v pohodě vyšklebují. To nemám na mysli takové, jakým je pan Babiš nebo pan Dlouhý ... Kabáty zdaleka ne všichni převlékli. Jim čest.

   Smazat
  3. "To nemám na mysli takové, jakým je pan Babiš nebo pan Dlouhý ...!" - To byste koukal, (vlastně poslouchal) jak si soudruh Dlouhý šlapal na jazyk, když uděloval stranické důtky a ten Čobol raději ze Slovenska utekl (aby nedopadl jako MEČIAR)a teď skáče zpovídajícím redaktorům do řeči, aby mu nestíhali klást nepříjemné otázky. Když jste tak všímavej, jak Vám mohla uniknout absolutní ŠPICA mezi NOSOMLUVCI - pan poslanec SKOPEČEK ?! A ten ksicht, co si k tomu nacvičil!

   Smazat
 5. Co to píší za nesmysly o KLDR ??!! Už dávno tam nikdo neumírá hlady a země se rozvíjí podobně jako kdysi Čína ! Na pravdive.eu je polské video o KLDR !

  OdpovědětSmazat
 6. Co je mi po KLDR.vybrali si tak jsou.My jsme naletěli zaprodanému ožralovi a nyní spousta se stydí si to přiznat.většina lidí si to představovala úplně jinak, to jsme naletěli podruhé největšímu zlodějovi, o kterém se až tak nehovoří.ODS je pokřivené OF.

  OdpovědětSmazat
 7. článek má pravdu pokud jse dostanou sem tak časem jak jích bude víc s Čechama zametou

  OdpovědětSmazat
 8. Těch 600 připravených Tomahawků by na pacifikování armády sev.Koreje nestačilo (použít AZ by si snad US kvůli Číně nedovolili) a mezi tím by ty zbytky armády jako odvetu zmasakrovaly dělostřelectvem přinejmenším Soul (s okolím cca 20mil obyvatel) a v bezpečí by nebylo ani 10tis vojáků US. Sev.Korea není Libye a Korejci nejsou Arabi. Na druhou stranu Kim a spol. nejsou sebevrazi ani úplní blbci a proto sami nezaútočí jako první.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.