Reklama

pondělí 17. dubna 2017

Tillerson v Moskvě: Stalo se něco?

Tereza Spencerová
17.4. 2017   Literárky
Tillersonovu cestu do Ruska lze navzdory záplavě vzájemného obviňování ze všeho možného vnímat opatrně optimisticky, tedy přinejmenším s ohledem na skutečnost, že nejvyhledávanějším heslem na Googlu je aktuálně „třetí světová válka“.Americký ministr zahraničí Rex Tillerson k napjatě očekávaným rozhovorům do Moskvy přiletěl krátce po spektakulárním raketovém útoku v Sýrii a rovnou z jednání G7 v italské Luce. Británie, která se v rámci Brexitu snaží „zavěsit se“ na Spojené státy, snaživě navrhla uvalit na Rusko kvůli podpoře syrského režimu další sankce, což Washington uvítal, nicméně návrh neprošel, bez ohledu na „finanční“ přítomnost Saúdů a Kataru nebo Turecka, tedy zemí, které v Sýrii dlouhodobě podporují džihád. Tillerson, který v uplynulých týdnech spolu s Trumpem a dalšími předními americkými činiteli proslul hned několika politickými veletoči, se tak v ruské metropoli nemohl příliš opírat o „vůli mezinárodního společenství“ a tlačit dál na Rusy, aby si vybrali mezi přátelstvím s USA na straně jedné a koalicí se Sýrií a Íránem na straně druhé.

Samotné Tillersonovy rozhovory v Kremlu s jeho protějškem Sergejem Lavrovem a posléze i s Vladimirem Putinem mnoho hmatatelných výsledků nepřinesly. Obě strany podle očekávání zopakovaly své pohledy na Sýrii, vyjádřily podporu minskému procesu na Ukrajině nebo na „denuklearizaci“ Korejského poloostrova, přičemž na všechny zmíněné problémy se navrhovaná řešení rozcházejí. A vzhledem k tomu se zdá být o to důležitější diskuse o tom, jak mezi oběma mocnostmi nastolit „nekonfliktní existenci“. Šéf Pentagonu James Mattis už předem „prorokoval“, že se „konflikt s Ruskem nevymkne kontrole“, což potvrdily i moskevské rozhovory důrazem na ochotu obou stran hledat mechanismy, který by byly s to řešit spory jednáním na expertních úrovních. Lavrov navíc Tillersonovi „ulevil“ konstatováním, že mnohé současné hluboké neshody mezi Ruskem a USA se zveličují v důsledku „časovaných náloží“, které prý po sobě zanechala Obamova administrativa. Nový šéf americké diplomacie tak nemusel nutně nikomu vysvětlovat, jak to, že se Bílému domu tak nedaří při naplňování Trumpova předvolebního slibu o „snahách vylepšit vztahy s Moskvou“.

Hlavním bodem rozhovorů, které se fakticky staly určujícím etalonem vztahů mezi Ruskem a novou americkou administrativou, nicméně byla Sýrie. Jak už jsem uvedla pro PL, Západ už do slovních, politických i vojenských ataků proti Asadovi za uplynulých šest let války investoval tolik energie, že mu jeho případné setrvání v čele státu bude nutně a navždy připomínat trapnou – a proto hlavně nepřijatelnou – porážku. A totéž v obráceném gardu platí i pro Rusko. Je možné, že se někde v zákulisí vyjednává o tom, že Asad odstoupí, čímž by se západní vlk nažral, a systém v Sýrii poběží dál i bez něj, což zase uspokojí ruskou kozu, nicméně na druhé straně platí, že Rusko do Bašára Asada už rovněž investovalo tolik, že by výměna na čele syrského režimu musela být ze strany USA vyvážena čímsi v této chvíli nepředstavitelným. Je proto zajímavé, že Tillerson, který před čtyři lety dostal osobně od Putina ruský Řád přátelství, z nynějších „zásadních a otevřených“ jednání sporu vyšel s důrazem na obnovení vojenské spolupráce s Ruskem v Sýrii a s poukazem na to, že se má případný Asadův odchod odehrát „strukturovaně a organizovaně“, což ponechává otevřenou možnost pokračování politického procesu, který byl přerušený chemickým a posléze i raketovým útokem, a na jehož konci by jednou mohly být svobodné volby s případnou Asadovou účastí. A co víc, prý už nejsou nutné ani další americké útoky proti syrskému režimu…

Spokojený Trump

Je pravděpodobné, že takový „poraženecký“ postoj v samotných USA pod ostrou kritikou ze strany amerických jestřábů z obou tamních politických stran dozná citelných změn, stejně jako tomu bylo u americké zahraniční politiky v uplynulých týdnech už několikrát, nicméně přesto je vcelku nadějné, že Tillerson byl v Moskvě s to přinejmenším formulovat potřebu některých společných konkrétních kroků ke zlepšení vzájemných vztahů. O skutečné podobě americko-ruských vztahů si ale svět udělá představu až po jejich summitu. Kdy a kde by se mohl konat zatím není známo.

Donald Trump nicméně Tillersona za moskevské rozhovory nejen pochválil, ale na společné tiskové konferenci s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem se dokonce „zasnil“, jak „krásné“ by bylo, kdyby NATO i USA s Ruskem „vycházely“. Trump, který bazírováním na „dvou procentech HDP na zbrojení“ vnímá členské státy NATO především jako další zdroj peněz pro americké zbrojovky, před generálním tajemníkem Aliance, která neustále omílá „ruskou agresi“, podle všeho zcela záměrně prohlásil: „Časem uvidíme, jak je to s Putinem. Bylo by fantastické, kdybychom vycházeli s Putinem a Ruskem. Může se to stát, ale také nemusí, může se stát pravý opak. Rád bych vycházel s každým. Současný svět je zmatek, ale myslím, že až budeme končit, bude to mnohem lepší místo k životu.“ A vzápětí – jen pár dní po konstatování, že vztahy s Ruskem jsou hluboko pod nulou -- na svém oblíbeném Twitteru avízoval, že se „vztahy s Ruskem vyvinou dobře“.

Není zřejmé, zda jsou USA s to vést dva případné konflikty současně – v Sýrii a Severní Koreji – při pokračující okupaci Afghánistánu, dobývání Mosulu, bombardování Jemenu nebo posilování vojenské přítomnosti v Somálsku či namátkou v Pobaltí. A při saltech v zahraniční politice, které jsou ovšem do značné míry zřejmě určeny domácímu publiku, nejsou další kroky Trumpovy administrativy ve světě – tedy ani to, jaký konflikt si případně vyberou -- předvídatelné. Přesto lze závěry Tillersonovy cesty do Ruska – navzdory záplavě vzájemného obviňování ze všeho možného -- vnímat opatrně optimisticky, tedy přinejmenším s ohledem na skutečnost, že nejvyhledávanějším heslem na Googlu je aktuálně „třetí světová válka“.

PS. Americké postoje si u „zdroje“ v Moskvě už přijeli ujasnit ministři zahraničí Sýrie a Íránu, po nich dorazil i Katar, který už chce najednou „nezávislé vyšetření“ chemického masakru z Idlíbu a „jednotnou Sýrii“, příští týden v Rusku čekají šéfku unijní diplomacie, v červenci přijede čínský prezident a ještě letos osobně saúdský král, protože při „boji proti terorismu“ je prý nutná spolupráce

20 komentářů :

 1. Zase nevím ,jak se dívat na její "komentář". (Tento i předešlý.)
  Že by se opět vrátilo její předchozí "pro-amíkovské zaujetí"?!
  Nebo už jen klouže po povrchu událostí?
  Či je to zbožné přání?
  Když nás přesvědčuje, že Trump je ještě schopen konat tak, jak sliboval? Takže vše "je vlastně dobré"..
  Pavel p

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Analýzy Terezy Spencerové jsou výborné a pokud jde o Střední Východ, tak vycházejí z její osobní dobré znalosti tohoto regionu, vypravila se např. i do Aleppa ještě než byl zcela osvobozen.

   Smazat
  2. 21:11- Já ti to vysvětlím. Ale možná to nepochopíš.

   Ona je nad věcí. Ona prostě posuzuje dění bez snahy o nadržování nebo očerňování. Všichni by si z ní měli vzít příklad.
   PB

   Smazat
  3. PAW
   nejnovejsi zprava rika ze si Tillerson vykoledoval spolupraci s ROSNEFTEM..ze neco zacinaji delat...

   Smazat
 2. V prvom rade je potrebné vyčkať. Nám laikom to niekedy nie je ľahké, pretože takisto podliehame poniektorým preexponovaným komentárom či dokonca víziám komentátorov.
  Nevyzerá to beznádejne. Avšak musí si Trump upraviť pozíciu doma.

  OdpovědětSmazat
 3. Vždy jsem psal,že až čas ukáže.Můžeme se jenom
  dohadovat,co bude dál.Vypadá to,že to nevědí ani
  ti,jichž se to nejvíc týká.Pokud si Trump neudělá
  pořádek doma,zůstává vše při starém.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petr Majevský souhlas

   Smazat
  2. Ja mam rad deti...PAW
   I ty jejich detske hry jsou velmi poucne a vzdy byly , kdyz ja jsem jako maly je hraval s ostatnimi detmi.
   Treba na Slepou babu.
   Pan Buh, Osud , Karma hraji s mnoha lidmi podivnou hru...
   Nekterym dava hodne penez , majetku a bohatstvi a nekteri si vezmou jen to co potrebuji , tech je malo , velmi malo , jini , dnes je jich hodne , berou a berou , zlato , penize , majetky , jachty , obrovske vily , ktere nikdy nepotrebuji , hromadi pohadkove poklady plne sperku nejdrazsich atd. a Pan Buh prihrava a ochotne prihrava .
   Tito lide jsou slepi a nepouci se nikdy....a pak Buh z niceho nic, jako uz nekolikrat predtim, na ne sesle pohromu, katastrofu atd,..
   Kazdy den se muzeme docist jak miliardove a mozna trilionove poklady zlata ,sperky a bohatstvi zidovskeho majetku jsou stale ve Svycarskych bankach.
   Ktere Hitler jim ukradl a tam ulozil..
   Ja sam za sebe a za sve predky muzu prohlasit jen:
   Ze Hitler mohl me a mym rodicum a predkum ukrast a ulozit ve Svycarech mohl POUZE BIDU...
   PAW

   Smazat
  3. Udajne tu bombu pouzili v Afg. v Tora Bora a jeste neco nuklearniho. Tora Bora dobyli rusove, ale Usaci muzi hazet zbabele bomby, protoze vojaci jejich nebojuji a kdyz....maji.
   A paradoxne VZDYCKY NEMAJI ZA CO BOJOVAT !!
   Trump ale ckoliv rekne, VZDY UDELA UPLNE NECO JINEHO...
   Uz davno netusi ,co slibil..Aspon dela ten dojem.
   Tillerson je obrovsky bohac z nafty.
   Brittanie je uz dlouho i svoji povahou jen dalsi stat USA, s guvernerem a to ostatni je jen divadlo..
   A USA uz neni schopne niceho , pouze vyhrozovat a a "mavat" bombami...jako prazdna gesta , bez ucinku a BEZE SMYSLU.
   Jako kdyz hodite slona do vody , velke placnuti a nic...
   Usa je zurive zvire ,/berserk/ a odvazane od sveta a jeho pravidel a zakonu a zivota vubec...

   Smazat
  4. PAW - Bohaci pokr.
   No a tak bohaci a dalsi majetkovi silenci vsech moznych chamtivosti hned zjistili ,ze se nejlepe hromadi bohatstvi vrazdami, masakry a valkami a je to zpusob velmi pohodlny , JINI to za ne Vybojuji a nasazuji sve zivoty a umiraji. Pro ne v tom vubec nic neni a nikdy nebylo.
   Dalsi zpusoby jsou Globalizace a FREE /Doomsday /Trade.
   Tyhle vsechny veci zpusobuji hromadeni problemu a krizi..
   Od prirody pak vime jeji zakony . Napr. Kdyz se urodi vice zajicu, srn, bazanty koroptvi narodi se i vice lisek, vlku , jestrabu /DRAVCU/ a ALE TAKE I SMRTONOSNYCH PARAZITU....
   Tak ty bohaci musi stale vice valcit a masakrovat aby se udrzeli prisaknuty k bohatstvi. A za ucelem jeste vice zbohatnout !!
   Dnesni problem je pak v tom , ze svobodni a demokraticti poddani a otroci prohledli tyhle vsechny zrudnosti, zlociny a loupeze atd.
   Stali se tak nevhodnymi a Bohaci se je snazi VYMENIT ZA TY HLOUPEJSI v pritomne dobe....
   Mezitim se nahromadilo tisice problemu !!
   Ktere uz neni mozne, vubec kdy /je pozde/ VYRESIT.
   Jako uz mnohokrat Bohaci a Lidstvo zna jedine reseni. Valky, a krveproliti,, revoluce a masakry bez konce..
   PAW

   Smazat
  5. PAW - pokr.
   Ted chteji za kazdou cenu vyvolat vseobecne valky , protoze uz nevi kudy a kam. A hlavne uz ani nevi PROC. To delaji.
   Nekdo by se zeptal. PROC S KOREJCI nejdrive
   nevyjednavaji ???
   A proc krici ze ztratili NAHLE trpelivost ???
   KDYZ JESTE ZADNOU NEPROJEVILI ?
   To by ale potom nemohli valcit ,hazet bomby a masakrovat. A nic jineho poslednich 150 let neumi a neudelali.
   A NEMOHL BY BYT TAK KONEC SVETA.
   Chteji tak vyresit vsechny jejich potize a problemy , ktere si zaseli sami sobe i bohuzel nam, kteri nemame viny.
   PROTO MAME PRESIDENTA TRUMPSA, ale nakazeneho vzteklinou , co se neda vylecit..
   A ZACALO TO NENAPADNE. ZAVRAZDILI nedavno korejskymu presidentovi bratra !
   Ted krici,aby vse prehlusili ,ze Korej je agresivni /to neni prosim pokus o vtip/, chce valku a i vyhrozuje vsem ZATOMIZOVANIM !!
   proto USAci chteji Korej PREDBEHNOUT A ZNICIT SVET DRIVE !! KDYZ usa ZNICI SVET JE TO V PORADKU , KDYZ kOREJ JE TO spatny !! SPATNY !!
   I kdyz ten korejskej chudak se jen vytahuje a steka ale nekouse!!!
   Putin varoval pred nesmyslnou agresi pro a kvuli agresi a masakrum jenom.

   Smazat
  6. PAW přečti si někdy Marxe, tam nalezneš odpověď na příčiny postupné degenerace kapitalistického systému a jejího vyvrcholení v současnosti. T

   Smazat
  7. PAW
   Diky za radu 16.25 kdyz voni jsou to tlusty svazky, ja nemam trpelivost a tak mi zbyvaji jen velmi povrchni znalosti a placam kde co...To pochazi z premysleni..
   Jisty je ze ,opakuji neco ,co uz davno nekdo napsal...Dik za kontakt...
   PAW

   Smazat
  8. PAW
   Hitler je tady nahore velmi dobry priklad /PATHOLOGICKE CHAMTIVOSTI/a hned to s nim vzalo SPATNEJ KONEC.
   Neni-liz pravda..

   Smazat
 4. Komentěře T. Spencerové se mi zamlouvají. Jsou informované, věcné a nezaujaté, s nadhledem stručně a srozumitelně psané. Doufám, že to tak zůstane.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano s hodnocením T. Spencerové lze bezvýhradně souhlasit. Doporučil bych její komnetáře k studiu absolventům žurnalistických škol.

   Smazat
  2. PAW
   Prilis mnoho chvaly z niceho nic a na obycejny clanek z vyctenych temat odjinud a od jinych autoru, novinaru..Informace pracne sesbirane aby ctena "chytrost" vynikla...
   Ja uz jsem se uplne ODZAMLOUVAL od vetsiny autoru...
   Melou z vody.NiC TEMER ZE SEBE. A ZAMLOUVAJI...
   PAW

   Smazat
 5. Aneb nebudeli prset-nezmoknem. Rosnicka v lahvi zastane stejnou sluzbu, staci se jen divat jestli leze nahoru bebo sedi na dne. :)

  OdpovědětSmazat
 6. Diplomacie je schopná provádět přemety, o kterých se artistům ani nezdá. Celé poslední století je toho svědkem. Vzpomeňme, jak si padali do náručí v Mnichově nacistické Německo s Británií, Francií, Itálií a pak když byl Západ v úzkých, byl mu SSSR dobrý. Peripetie se studenou válkou a horké války v Koreji, Vietnamu. Diplomacie je realizace nemožného i všemožného. A lidé - beránci boží - jen prostomyslní diváci, přispívající ze svého na svoji možnou smrt, v každém případě na vyzbrojení proti sobě samému.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.