Reklama

.

.

pondělí 10. dubna 2017

Trump útokem v Sýrii „zavrtěl psem“. Co bude dál?

Tereza Spencerová
9. 4. 2017   Literárky

Otázkou není, jestli se Bašár Asad rozhodl spáchat "sebevraždu Trumpem" nebo kdo že to podle Washingtonu smí nebo nesmí v Sýrii vládnout, ale především kdo že to vlastně – a především v jakých mantinelech – vládne ve Washingtonu. 


 
Krátká rekapitulace amerického náletu v Sýrii: Pentagon o něm předem informoval Izrael a Rusko, které zprávu předalo Damašku a možná i Íránu, takže měla syrská armáda čas stáhnout z letecké základny Šajrát důležitou techniku, přičemž škody, které americké rakety Tomahawk na základně napáchaly, byly takové, že ji syrské letectvo prý začalo opětovně využívat už druhý den. „Jinými slovy, terčem Trumpových Tomahawků nebyla syrská schopnost nasazovat plyn, ale domácí (američtí) liberální oponenti, kteří svůj odpor proti Trumpovi plně zakládají na tom, že je antiamerický, protože má příliš blízko k Putinovi, a že zradil všeobjímající politiku humanitárního vojenského intervencionismu,“ všímá si v časech, kdy americký mediální mainstream velebí nově objeveného „vrchního velitele“, například americký The Nation. „Bombarduje, vysílá bezpilotníky a zabíjí, ale na rozdíl od svých předchůdců tak nečiní ve jménu humanity. Až doteď.

The Nation není sám, kdo má pocit, že je svědkem dokonalého příkladu „vrtění psem“, tím spíš, že Bílý dům po této „salvě“ neví, co dál. Novináři se odpovědí na otázky ohledně „nové americké politiky v Sýrii“ nedočkali a mluvčí odmítl i všechny otázky týkající se celkové strategie, ať už vojenské nebo diplomatické. Místo toho si Bílý dům jen pochvaluje, jak „rozhodný“ jeho útok byl, a nevylučuje, že by v dohledné budoucnosti podnikl proti Sýrii další – podobně rozhodné? – útoky.

To vše v době, kdy například poslední britský velvyslanec v Damašku Peter Ford soudí, že Bašár Asad není žádný šílenec, aby riskoval nasazení chemických zbraní a následný západní trest. Hlavní americký spojenec v Sýrii, Kurdové, upozorňují, že by USA měly bombardovat i džihád, který disponuje chemickými zbraněmi a používá je. A rovněž němečtí experti mají za to, že z použití chemických zbraní mohou v současné Sýrii profitovat jen ozbrojené opoziční skupiny. „Jsou už dotlačeny ke zdi a vojensky odporovat režimu už prakticky nijak nemohou. A jak ukazují nejnovější prohlášení Donalda Trumpa, podobné akce antiasadovským skupinám ještě mohou zajistit pokračující podporu,“ cituje Deutsche Welle a shoduje se tak v názoru se syrskou vládou. Nicméně Svobodná syrská armáda (FSA), která pravidelně spolupracuje s Al Kajdou, kuje železo: Pokud prý USA se svými útoky vytrvají, ve výsledku dojdou ke „spravedlivému politickému řešení“.


Mnohé analýzy se aktuálně ale shodují v názoru, že Trump, který v posledních letech celkem 45krát odmítl útoky na Sýrii s tím, že by to vedlo ke třetí světové válce, cílí především na domácí americký disent a pokouší se současně „našlehat“ patriotismus. Bašár Asad může být, jaký chce, ale v rámci boje proti terorismu stojí s Trumpem na stejné straně, soudí například jeden z komentářů na Al Džazíra, podle nějž proto není „svrhávání Asada“ na pořadu dne a také koordinace raketového útoku s Ruskem spíš napovídá, že nynější konflikt nebude eskalovat nad rámec rusko-amerického porozumění. Koneckonců, reakce Moskvy na raketový útok se omezila více méně jen na slovní odsudky, což naznačuje, že ruské vedení sice rovněž kreslí „červené čáry“, ale současně Trumpovy vnitřní motivace do určité míry chápe, byť i se skřípáním zubů při pokračujících „diskusích“. A Pentagon by mezitím s Ruskem v Sýrii rád dál spolupracoval… Příznačná je i reakce Číny.   ---- ---- ----- ----- (celý text ZDE)

16 komentářů :

 1. Stejně časem dojde všem malo- a středo- Asijcům, že U.S.A. nejsou jejich přátelé (Spojené státy nemají přátele, mají jen svoje zájmy) a konečným důsledkem bude společná nenávist vůči U.S.A., bez ohledu na víru. Ostatně ... domnívám se, že dnes už státy islámu (třeba i "sekulární") to mají - sice ještě neuspořádaně - takto už dnes; zatím se jim americká pomoc zdá ještě výhodná z těch či oněch partikulárních důvodů. Až bude nejhůře, spojí se proti occidentální civilisaci bez ohledu na tu kterou naši "regionální" rasu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Další výborná analýza paní Spencerové, která dobře zná tuto oblast i Sýrii z vlastní zkušenosti.Ale pozor, Rusko s Iránem a milicemi také USA předem varují, že další raketové či jiné ozbrojené přepadení Sýrie již nebudu tolerovat a že to je zase pro ně ta červená čára. Takže příště může Rusko ty americké rakety snadno sestřelit, bez vzájemných informací o hustém leteckém provozu může snadno dojít k sestřelení letadla jedné či druhé strany a viděli jsme jak tvrdě reagovalo Rusko na sestřelení svého letadla Turky. Takže už by to nebylo na hraně konfliktu s Ruskem, jak řekl Medvěděv, ale za hranou a jen krok od války. Nepředvídatelný Trump. obklíčený již vojenskými jestřáby a tajnými službami schopnými vyfabrikovat cokoliv, bohužel toto riziko zvyšuje. Jak někdo napsal jinde, naděje na klidnější prostředí trvala jen 3 měsíce

   Vymazat
 2. Nase autority se Bilem dome moc hadaji !
  Steve Bannon dostal nalepku, ze je antisemitista a nepritel Zidu. To, ze na jeho strane je Stephen Miller, jeden z nejchytrejsich Zidu co Amerika ma, (take nejlepsi recnik), se ale prehledlo...

  Jared Kusner zase chodi s nalepkou COCK a GLOBALISTA.

  Nalepku COCK mu zavidim. COCK = kohout ! Protoze jsem duchodce, tak slepice me prestavaji vnimat a tato zkutecnost je pro me zdrcujici.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máte pravdu. Nálepku COCK je třeba brát jako poctu pro staré kohouty. Ovšem Trumpova dcera prý dělá kurýrní potápěčku a doručuje Trumpovi rozkazy SO FORT z DEEP STATE... Přímo od velké obřezané kloaky.

   Vymazat
  2. Hele, Honoluláčku, od Veliké Špinavé Louži na Floridě, kde u potoka krokodíly dávají dobrou noc a holky šoustají na pláži, udělej už konečně pořádek v té své Emerice! Neopruzuj slušné lidi svými tupožvásty a žbrndokecy!

   Vymazat
 3. Kdyz se rozhodovalo o utoku na Syrii, tak prislo k hadce mezi Kushnerem a Bannonem.
  Bannon mluvil o pricipalni dulezitosti zachovat v existenci Trumpovu agendu ! Tim dokazal, ze ma soucit s lidmi jako jsem ja, aby jsme nebyli desorientovani.
  (On vi, ze jsme volove.)

  Kushner mel zase projev ve kterem se dozadoval prosazovani lidskosti. (Jako kdysi, blahoslavena matka Teresa z Calcuty.)
  Ona je tam valka uz 6 let a zabijeni musi byt humanitni/lidske.

  Zle jazyky rikaji, ze Bannon poleti uz brzy jako vlastovka, pryc z Bileho domu, (prece nema rad Zidy.) Kushner zase nekomu dluzi $ 1000 x million. (Za nemovitosti v New Yorku) a Cinane mu nic nechteji pujcit.

  Samozrejme, ze s Bennonem odejde od Trumpa zaklad jeho nejvernejsich. Nacionalistu. Patriotu. Tem kterym vdeci za zvoleni.

  Ja se rozhodl, ze nebudu sledovat mocenske boje, ale radej studovat sexualni zivot Pavianu na Limpopu.
  Jejich vzajemne vyjebavani je moralnejsi.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vcelku zajímavý rozbor a výsledný efekt o
   studování sexualní aktivity u paviánů je
   také dobré.Jenom maličká poznámka.Limpopo
   je řeka,ne území.Děkuji.
   Petr Majevský

   Vymazat
 4. Do Syrie je na ceste nase armada a dalsi armada jede na severni Koreu. Ta ma presidenta, ktery poskakuje radosti, ze bude mit moznost nam to naklepnout hned na mori...

  Panove, to co pisi NENI z moji hlavy, ale z medii, ktere v Cesku nemate !
  NEJSEM za nic jineho zodpovedny, nez za presny preklad.
  Vy si z toho vyberte co chcete.
  nick HONOLULU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Honolulu. On Trump PROSTĚ musí přesvědčit i ty největší tupce na světě, že kdo nemá zbraně hromadného ničení v kvalitě a v množství schopném vrátit USA do LIDNATOSTI a technologií doby vlády Indiánů... neznamená ve světě nic. To je dnes jasné už nejenom Rusku, Číně, Indii, Pákistánu, Izraeli (ten prakticky disponuje i brannou mocí USA, Velké Británie, Francie, Německa, Malého Jeruzalému (ČR)... ale došlo to i Iránu, KLDR - které se řídí vzorem Izraele - podle hesla MALÝ, ALE ZATRACENĚ JEDOVATÝ! ZABIJ MĚ A ZEMŘEŠ SE MNOU!

   Vymazat
  2. HONOLULU jak napadnete KLDR tak to bude váš poslední hnusný čin to nejsou slabý muslimové bez jaderných zbraní

   Vymazat
 5. Ti Amerikáni, ti jsou mazaní, mazaní, mazaní. Tak nyní se dozvídám z ČéTé, že USA a Britanie nepřesvědčily Rusko, aby se postavilo konečně proti Asadovi. Nepřesvědčilo je tedy divadlo s bombardováním vojenského letiště? Nebo byly USA málo přesvědčivé s provedením leteckého útoku,
  který spojili s výbuchem dodnes(!!!)neznámé chemické látky, při kterém zabili několik civilistů, to vynásobili deseti a pak troubili do světa - to Asad, Asad, Asad. Pár s IQ pod 60 troubení uvěřilo, pár pod IQ 50 dokoce se k troubení připojilo. Jen ti zmetci Rusáci ne a ne přistoupit na USbajky. Sprosťáci, hrají si na své balalajky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viděli prý něco žlutavého, cítili něco jako hořčici... a kecají přitom nesmyslně o SARINU. Holt jim chybí vojna (základní vojenská služba), jako praseti drbání.

   Fosgen, chlór či kyanovodík se běžně používají v průmyslu - například při výrobě obyčejných plastů...

   Sarin je jeden z nervově paralytických plynů; stačí gram kamkoliv na kůži a ... exitus

   Vymazat
 6. Když dva dělají totéž, je to totéž? Když nacisté pronásledovali židy, byl to nepřijatelný rasismus i pro USA. Co to je, když židé stejným způsobem a se stejnou důsledností a důrazem pronásledují Palestince, navíc své hostitele? Pro USA je to humanitární uspokojování potřeb Izraelců, ale pro lidi je to zase rasismus. A z toho všeho pramení rozdíly v nazírání na věc - mezi lidmi, Iraelci a amíky.

  OdpovědětVymazat
 7. Přesunem židů do Palestiny si Evropa řešila své
  problémy s židy.Nebyli schopni je v Evropě
  ochránit,tak je vyvezli na území,které měla Velká
  Britanie jako svěřenecké území od Společnosti
  národů,předchůdce dnešní OSN.Palestinců se opět
  nikdo na nic neptal.Nakonec tento způsob řešení
  problémů prováděli Britové po celou dobu svého
  koloniálního panství.Řešit problémy na úkor
  druhých předvedli nakonec i v Mnichově 1938.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Židé chtějí mít svůj stát, ale jenom minimum ze světové židovské populace v tom státě chce žít a normálně pracovat.

   I když na mnohé práce mají palestinské Gójim - mimochodem, podle telavivské university geneticky semitštější, než jsou dnešní chazarští Židé.

   Proto Evropa vznikem Izraele nic nezískala - kromě levantského státu mířícího na Evropu jaderným arzenálem fungujícím jako černá díra na peníze z celého světa. O to se diaspory v nežidovských státech dojemně starají...

   Vymazat
  2. Samozřejmě je v Izraeli jen žalostný zbytek Židů. Koncentrace hostitelů je tam nedostatečná.

   Vymazat