Reklama

.

.

neděle 2. dubna 2017

Užitečné setkání opozičních intelektuálů

Radim Valenčík
2. 4. 2017    RadimValencikPise
Ve středu 29. března v podvečer se z podnětu Ivana Davida sešly přes dvě desítky vpravo-levého mixu opozičních intelektuálů k výměně názorů na současnou situaci a hledání odpovědi na otázku, co dělat. Bylo to jedno z nejzajímavějších diskusních fór, kterého jsem měl příležitost se zúčastnit. Jedním z pohledů na to, co se probíralo, bylo, zda v současné době, kdy zde máme politické strany bez programů (skutečných programů), lze vytvořit politický program bez strany.


Nebudu rozebírat široký okruh témat, který se probíral poměrně spontánně, tj. tak, jak na otevření jedněch otázek navazovaly další. Uvedu jen jeden aspekt diskuse a zvýrazním, k čemu mě inspirovala.

Politické strany nemají skutečné politické programy, protože nedokážou pojmenovat reálné problémy a na základě toho ukázat akční přístup k jejich řešení. Na tom se shodli všichni přítomní. Problém je však v tom, jak identifikovat a pojmenovat současné problémy. Přehledně, systematicky, podle závažnosti, srozumitelně.

Podle mého názoru je v této oblasti naprosto nezbytný následující krok: Od přehledu prvotních problémů přejít k otázce, PROČ SE TYTO PRVOTNÍ PROBLÉMY NEDAŘÍ ŘEŠIT, NA ČEM TO VÁZNE?

Tj. nevidět jen ty problémy, které vystupují na povrch, ale odhalit příčiny přetrvávání problémů, příčinu jejich rezistence. Např. korupci umí pojmenovat každý, ale proč se ji nedaří řešit a jak souvisí s ostatními problémy? Tady teprve začíná skutečné programové uvažování. Ale tady také končí to, co nabízejí politické strany. A tady je patrně i příležitost, jak nabídnout to, co lze vystihnout již zmíněným bonmotem:

Nastavme politickým stranám bez programů zrcadlo politickým programem bez strany.

Takovým, který by byl srozumitelný široké veřejnosti.

Jakmile se ovšem začneme ptát po příčinách neřešení současných problémů, zjistíme, že nás to přivádí k hledání odpovědi na otázku, jak funguje současná moc. A to nejen ta naše "lokální", ale hlavně ta globální, která si tu lokální podřizuje.

A pak dojdeme ještě o něco dál. Zjistíme, že cestu k řešení současných problémů můžeme odhalit pouze tehdy, kdy pochopíme podstatu mocenského střetu, který se v současné době odehrává a jehož jsme součástí. Pochopíme, že "zavedené" politické strany nejsou schopny přijít s efektivním (problémy řešícím) programem právě proto, že jejich reprezentace začaly považovat politické prostředí, ve kterém se politické elity nacházejí a setkávají, za něco normálního a začaly se tomuto "normálu" podřizovat. Začaly fungovat jako slouhové slouhů globální moci, aniž by si to mnohdy uvědomily a přiznaly.

Proto může skutečný program vzejít jen z pochopení toho, jak funguje současná globální moc, jakým konfliktem prochází, pokud jde o její degeneraci, rozpad, snahu na jedné straně měnit, na druhé uchovat její podstatu.

23 komentářů :

 1. Co kdybychom to vzali opačně -stanovit nevyvratitelné podmínky, v nichž se dá
  běžně lidsky fungovat? Příčiny současného stavu neodstraníme, i když je najdeme.
  (Skromná docela nelogická úvaha.)
  Zdeňka Radičová

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:58 Stanovit si můžete podmínky, jaké chcete. Otázkou je, kdo a jak je bude dodržovat.
   Mnohým našim občanům postačí kobliha a "Bude lépe ..."

   Vymazat
  2. No řada jich kobliha je - jako ty.Furt žvanit o koblihách jak debil. Co takhle nechat Babiše na pokoji? Ale to ty asi nezvládneš co? Ty kobliho.

   Vymazat
  3. Nevyvratitelné podmínky? Bezpečí a důstojná existence každého občana.

   Vymazat
 2. Dle mého soudu psí povinnosti každé politické strany a hnutí je mít svůj vlastní program, s kterým půjde do voleb v rámci demokratických voleb a soutěživosti! Samozřejmě po volbách ten svůj program dodržovat! Jinak to není demokracie, ale kupčení s hlasy a důvěrou voličů!

  OdpovědětVymazat
 3. Žeby nová Charta(77)-17? Něco podobnýho tady už bylo.

  OdpovědětVymazat
 4. Cesti intelektualove to je tragedie Ceskeho naroda

  OdpovědětVymazat
 5. Každá politická partaj vydá soupis něčeho,co pak
  vydává za svůj program.K dodržování není důvod,
  protože hloupí Češi si nepamatují zrady všech politických stran a za čtyři roky je volí znovu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dnes jste svůj příspěvek neupravil graficky jako báseň, a vejdete se do dvou řad. Tak je to stravitelnější.

   Vymazat
 6. ano ods top09 čssd havloidní strany program nepotřebují nebo mají diktát bruselu

  jediná šance je volit SPD

  OdpovědětVymazat
 7. Za vším hledej prachy, i války se vedou výhradně pro peníze, jen musejí být zabaleny do pěkných řečiček, aby občan - blbeček - mohl s nadšením bojovat za boháče, kteří si v klidu melou mlejnek a počítaj, kolik jim to hodilo. Kdyby se šlo po podstatě, muselo by se přijít na to, že kapitalizmu jako společenství, ve kterém většina dělá na malilinkatou menšinu, je důvodem všeho zla, a peníze korumpují jakkoli odhodlaného počátečního poctivce v politice. Politika je totálně podřízená penězům, no a kdo jich má nejvíc? Dejme aspoň pro začátek vale zahraničním bankám. Když nás bude dost, ony to pocítí aspoň v tom, že česká dcerka nebude sanovat ztráty cizích matek. Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
 8. Radim to tak nějak nedořekl. Chápu.

  OdpovědětVymazat
 9. Pochopení toho, jak funguje současná kapitalistická (globální) moc vypracoval a vědecky zdůvodnil již pře více než 160ti lety Karel Marx. Pokud to někomu uniká, není to vina Marxe.T

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, právě to jsem měla na mysli, když jsem výše psala, že příčiny neodstraníme - nejsme v té fázi vývoje, kdy by to bylo možné. Ale je možné si představit, jak by svět měl fungovat a pokusit se tomu přibližovat.
   Z. R.

   Vymazat
  2. Marxův opomíjený současník Michail Bakunin prohlásil: Jsem kolektivista, nikoliv komunista. V přirozeném kolektivismu, nikoliv vynuceném kolektivismu (Marx) spočívá tajemství našeho bezpečí. Zatím jdeme, jako idioti cestou individualismu.

   Vymazat
 10. Ten problém se nedotýká jenom politických stran, to je obecně problém kvality veřejného prostoru. Když cenu za literaturu opakovaně získává někdo kdo musí být žena, píše o sudetské babičce, bylinkách, Ukrajincích, imigrantech, emigrantech, rusácích , ekologii ( nejlépe o ruské neekologii),šlechtě, Mašínech apod. A co je horší, jestliže to lidem tak vyhovuje, pak jsme na tom hůře než za totality, kdy byly vyznamenávány také knížky poplatné době, ale nikdy si nepamatuju, že by to bylo chápáno jako kvalita a obecně se to tak přijímalo. Jsme na tom hůř, než si vůbec můžeme představit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě vynecháváte, že dnešní spisovatel musí do svého psaní zamotat pedofily, sem tam nějaký ten homosexuál a jejich společenské trampoty, gender rozervanec a další lidské úchylky, vulgarita mladistvých, napodobování stylu USA, nebo blaf, kde by v ději vystupovali cikáni - třeba jak byli úžasní a charakterní a panelák, kterej do mrtě zničili, sami postavili na nohy a vyzdobili, bez finanční spoluúčasti agentur ( pasáků cikánů) - takový autor či atorka má slávu a cenu zajištěnou, a když ještě má protekci díky známostem místních podnikatelů a kravaťáků na radnici, je to tutovka.

   Vymazat
 11. Přiznám, že za totáče jsem si hleděl protekcí v "Knize" (monopolní knihkupectví), platil si do čtenářských klubů a vážil si místní knihovny .... protože vycházely zajímavé klasické i nové tituly, hlavně ale perfektní překlady ze západního světa. Poptávka převyšovala nabídku, když ceny byly vskutku lidové. Dnes nenakupuji, není valně co, brak převažuje, překlady jsou vesměs bídné a výchozí ceny nepříliš laskavé. A v doprodeji, se zárukou už vůbec nic ke čtení nenajdete. I v tom jsme si polepšili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Světová literatura" začala vycházet roku 1956 (6x ročně). Revue takové úrovně a takových překladatelských kvalit dnes neexistuje.

   Vymazat
  2. Spisovatelé dnes? No comment. Jen protekční pimprlata - Nesvadbová, Pavlovská, Viewegh, spousta celebrit, a úplně nejhorší jsou takzvaní básníci a takzvaná "experimentální" poezie vymyšlená pro blbce, kteří pojem "báseň" nechápou vůbec. Dnešní spisovatelé až na výjimky - by nesvedli napsat ani slohovou práci na tema "prázdniny u babičky" a ještě jim hrubé chyby v předlohách .. jakoby tohle..jakoby tamto... nebo úděsné já šla, já viděla, já myslela...případně vyrazil tam a dorazil přesně... nebo ...přesunuli se do jiného pajzlu.... hnus po západním stylu - opravují v nakladatelství. Tak to dnes frčí. Současná literatura je o možnosti podepřít s tím skříň nebo stůl, ale číst to? Ani náhodou!

   Vymazat
 12. Ono to intelektuálno má bohužel tendenci distancovat se od skutečného života a selského rozumu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:46
   Jak které.
   A přesnější než "distancovat" by bylo říci "sloužit".

   Vymazat