Reklama

.

.

středa 12. dubna 2017

Velká bankovní loupež na Ukrajině a jeden zajímavý odchod do důchodu

Krach ukrajinské banky Delta
Petr Umlauf
12. 4. 2017   e-republika

Vedoucí Národní banky Ukrajiny Valerija Gontarevová odchází do důchodu. Po bankrotu se nutně přepřahá, káru NBU bude táhnout někdo nový, možná svěží anglický plnokrevník. Před další katastrofou liberalizace a "demokratizace" ve východní Evropě udělejme malé ohlédnutí zpět.Vedoucí Národní banky Ukrajiny (NBU) Valery Gontareva odchází do důchodu a podala rezignaci k 10. květnu. Vedla v Národní bance Ukrajiny bankovní dohled velmi tvrdě a v USA to ocení tradičním úslovím "dobrá práce". Ona sama to tak hodnotí a dívá se do budoucnosti s pozitivním očekáváním. Má k takovému optimismu důvod? Když nastoupila byl kurz 11,8 hřivny / $ 1 (2014 květen) na konci při mávání na rozloučenou ukazuje kurz NBU 27,15 hřiven (2017 duben). Takže z pohledu Wall Street je to ideální, protože si celou Ukrajinu mohou koupit prakticky za babku a všechny zdejší žebrácky placené "pracovní síly" k tomu dostanou skoro zadarmo. Ukrajina náš vzor, viz dosavadní politiku ČNB.


Jak se tunelovaly ukrajinské banky


Vývoj kurzu nelze oddělit od vývoje politického a hospodářského. Příběh největšího finančního ústavu PrivatBank, který se Ukrajina rozhodla zestátnit, je symbolický. Banka byla insolventní a její zestátnění bylo jediným způsobem, jak ochránit peníze 20 milionů Ukrajinců. Většinu úvěrů banka poskytla spřízněným firmám majoritních akcionářů. To jsou samozřejmě dva z nejbohatší muži v zemi, tedy Ihor Kolomojskyj a Hennadij Boholjubov. Po krachu PrivatBank během poslední noci před znárodněním dokázali tamější kouzelníci prozatím beztrestně vyvést $ 16 miliard úvěrů propojeným osobám. Pokud vezmeme fakt, že Ukrajina je v bankrotu, je to pozoruhodný výkon, za který by se rozhodně nemuseli stydět ani zdejší amnestovaní klausovci.

Pak už nezbylo než začít tisknout peníze ve dvou směnách. Národní bance Ukrajiny zůstali dlužníci "Nadra" Dmitrij Firtaš (9,8 miliardy dolarů), "Delta" Nicholas Laguna (8 miliard), "Finanční iniciativa" a "VABаnk" Oleg Bachmaťuk (7,2 a 3 miliardy dolarů), "Finance a Úvěr" Konstantin Ževago (6,3 miliardy dolarů). Celkový dluh je momentálně kolem 285 miliard USD. Stát je před krachem bankovního sektoru. V Národní bance Ukrajiny probíhá vyšetřování podvodu s likvidními aktivy dozorovaných bank v částce 315,6 miliard hřiven. Jde o umělé snížená hodnoty aktiv likvidovaných bank s cílem prodávat za hubičku. Krysy opouští loď a hledí rozkrást všechno, co je v dosahu. Zkrátka, liberální ekonomika na východní způsob vedená janičáři, kteří navíc budou mít na krku stíhání za zločiny proti lidskosti.


Koně jsou pryč, tak zavřeme vrata od stáje


Ukrajinská Asociace na ochranu bank je hrubě nespokojena s kvalitou práce bankovního dohledu NBU. Požadují aby činnost vedoucího bankovního dohledu byla vyšetřována pro korupci a zneužívání pravomocí a to co nejdříve. Sdružení pro ochranu bank pod vedením Kateřiny Nazimkové připomíná, že za dobu práce Valerije Gontarevové na postu šéfa NBÚ bylo 89 bank staženo z trhu. Ztráty podniků a občanů, jdou k hranici 550 miliard USD. Počet vkladatelů, kteří museli vyzvedávat vklady prostřednictvím Fondu pojištění činil více než 1,6 milionů lidí, a zatížení na Fond pojištění vkladů se zvýšil na 80,3 miliard hřiven. A to jsou vyplacené prostředky pouze za rok 2016, tedy před výše uvedenými velkým zlodějnami. Uzavření bank vedlo k masovým protestům vkladatelů a poklesu důvěry v bankovní systém. 106 tisíc pracovníků bankovního sektoru bylo propuštěno v důsledku uzavření finančních institucí.


Zavřeme vrata a včas vezmeme americký pas


Šéfka NBU během velké přepadačky bank asi seděla na židli a dívala se zasněně z okna směrem na Wall Street. Jenže Valerija Gontarevová má skutečný problém a není to pouhé zneužití pravomoci a korupční lapálie. Je to obvinění z vlastizrady. Na Ukrajině je zakázáno dvojí občanství a je za to trest odnětí svobody na dobu až 15 let s konfiskací majetku. Dokud americká občanka Gontarevová seděla na plné kase, tak její dvojí občanství nikomu nevadilo. Janičáři mají jeden zákon pro kmány a jeden pro pány. Jenže nyní je kasa prázdná, a to dosti beznadějně. Má se platit půjčka 3 miliard dolarů Rusům a MMF ani ECB nechtějí už janičářům půjčovat. K dovršení smůly a ukrajinské cesty do USA či do EU nedávno Trump řekl, že Ukrajina není jeho problém. Pochopitelně, protože Nulandovou z funkce hlavní ukrajinské demokratizátorky už dávno vyhodil.

Odvolací soud v Kyjevě nařídil hlavnímu státnímu zástupci znovu dohledávací vyšetřování předsedkyně Národní banky ohledně druhého státního občanství. Právě v této souvislosti byla obviněna z vlastizrady. O tom píše se v soudním dekretu č. 11сс/796/466/2017, který je k dispozici na oficiálním webu prokuratury. Valerija Gontarevová měla jenom dvě možnosti: odchod do důchodu nebo odchod do vězení. Zatím to vypadá, že bude užívat poklidné penze asi někde v USA. Ale než se tam dostane, má skutečný problém s tvrdým jádrem ukrajinských vlastenců.

Poučení pro nás. Prodejme vlastní banky a finanční zájmy dobrodincům na Wall Streetu na způsob bývalých dobrodinců typu Klause, Kalouska a Dlouhého a můžeme klidně dopadnout jako na Ukrajině. O současné ČNB to zatím plně říci nelze. Zatím nedostala stát do krachu jako jejich pilná americko-ukrajinská kolegyně na Ukrajině.

- - -


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 
 

Související články:

17 komentářů :

 1. Zdrhnout z funkce chtěla už několikrát, ale Porošenko její rezignaci nikdy předtím nepřijal. Teď už je mu to jedno, Ukrajina končí.

  OdpovědětVymazat
 2. ukrajina nekončí, pouze se ukrajinci vystěhují do světa, ti bohatí většinou ke kámošům na Floridu, ti chudí do EU, prý jenom na biometrické pasy a na 90 dnů, to bych chtěl vidět, jak budou ty milióny stěhovat zpátky z EU po těch třech měsících, to je prostá bruselská lež,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když se nebudou vracet,zavedou opět víza.A ti co tu zustanou se někde zaměstnají,velký problem to nebude.

   Vymazat
  2. 14:49 Připomínám, že jednání s EU o zrušení víz trvalo Ukrajině několik let, takže i případné znovuzavedení vízové povinnosti bude Bruselu trvat také několik let, to už tady v EU bude asi většina práceschopné Ukrajiny přestěhovaná, připomínám, že podle odhadů jich je v ČR již dnes půl miliónu (legálních a nelegálních), v Polsku třeba asi dva milióny a už nám je sem fedrují také.

   Vymazat
  3. Nebudu mluvit za celou Ukrajinu,ale Zakarpatí znám dobře,trávím zde většinu roku.Z lidí kdo chtěl tak už si nějakou cestičku jak pracovat venku za ty roky našel.Mají silné rodiné vazby,vyhovuje jim jezdit na sezoní práce a vracet se domu.
   Na začátku s muže opravdu zvýšit migrace,ale nebude to nic nezvládnutelného.
   Kdyby se u nás usídlilo,nějakých sto tisíc Ukrajincu já bych bral jako výhodu pro nás,posílí se naše vymírající populace a budeme mýt argument proti Bruselu až se zase budou o nás otírat že nemáme rádi migranty.

   Vymazat
  4. 17:59-Asi je znáte málo,nebo jen tuhle
   zakarpatskou část.Moje zkušenosti s nimi
   jsou velice špatné.Když jich potřebujete
   sto tisíc,tak si je ubytujte u sebe a také
   se o ně postarejte.Jenom mají jeden zlý
   zvyk.V mnoha případech znásilní mladou
   holčinu a potom polejí hořlavinou a živou
   zapálí.Doufám,že máte dceru a ač jí to
   nepřeji,tak kvůli Vaší blbosti ano.Potom
   už nebudete Ukrajince potřebovat a bohužel
   Vaše dcera za ukrutných bolestí zemře.Tak
   si je sem natahejte!
   Petr Majevský

   Vymazat
  5. Pořádné argumenty némáte tak začínají osobní utoky a fabulace,že?
   Kriminalita je všude na světě a těžko budete nějak prokazovat,že hlavní znásilňovači a mordýři u nás jsou zrovna Ukrajinci.
   Proč bych já měl někoho ubytovávat?Ti lidé se o sebe postarají sami a hned si hledají práci.
   A co napsat k té blbosti?Samozřemně té vaší.
   Snad jen citát z toho jednoho filmu.
   Kdyby blbost nadnášela tak budete poletovat jako holubička.
   B.H.

   Vymazat
  6. 20:39 Lidé jsou různí.
   Jedni žijí z ruky do úst a ze dne na den. Dál se nedívají nebo nevidí.
   Druzí myslí a konají s perspektivou, s delším výhledem.
   Vy asi patřite k těm prvním, pan Majevský (i já) k těm druhým.
   Copak vás nezajímá k čemu to povede za delší dobu když bude imigrace více odlišné kultury nadměrná. Vás nezajímá jak to už dopadá v Německu, Francii atd. atd.? Děda.

   Vymazat
  7. Srovnávat imigraci se slovanských zemí a to co se děje na západě od nás,to už je opravdu absurdní.
   A vám napíši citát z jineho filmu.
   Jen ho nechte at se bojí.
   B.H.

   Vymazat
 3. Ukrajina je ztracena, protože jí stejně jako ČR vládne to samé etnikum. Nelze ho uvést, jinak to cenzor smaže ...

  OdpovědětVymazat
 4. Některé sumy v mld dolarů jsou obrovské, zvláště když je poměříme s jinými částkami v mld. hřiven, které s nimi mají určitý vztah, nebo s českou ekonomickou realitou. (Byť Ukrajina má více lidí, ale zase její ekonomika tak výkonná není.)
  Ztráta firem a občanů 550 mld. USD je 10 až 15 bil. Kč, tj. pěti až sedminásobek dluhu veřejné správy ČR.
  Zatížení Fondu ochrany vkladů přitom vzrostlo "jen" o 80 mld. hřiven, tj. 3-7 mld. USD (dle kursu).
  NBU vykazuje dluh 285 mld. USD, ale vyšetřují se podvody s aktivy "jen" za 316 mld. hřiven, tj. 11,5-30 mld. USD (dle kursu).
  Dluh řady oligarchů je násobkem dluhu Ukrajiny za ruský plyn. Jen uvedené čtyři subjekty dají 34 mld. USD.
  Jestliže jsou čísla správná, jsou dokladem obludnosti rozkradení a jen maličké možnosti stíhání podvodů. Pak je škoda, že nejsou více rozklíčována.
  KR
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:48 pokud si uvědomíte, kde Ukrajina leží a v jaké společnosti do 2014 vlastně fungovala a nakonec se podíváte na jejího většího souseda Ruskou federaci, tak to ještě Ukrajina na tom není tak zle.
   Z Ruska bylo vyvedeno násobně více peněz a také Ruská federace docea dost dlouhou dobu po 1991 bojovala o jakousi stabilizaci.
   Takže ono sice vypadá, že Ukrajina je prdel světa - ale jsou na tom někteří ještě hůř. Například Rusko.
   Všechno chce čas - zaslepeně jen nadávat a koukat na Ukrajinu skrz prsty je nanic.

   Vymazat
  2. 17:03 na rozdíl od Ruska (které vyrovnalo minulé dluhy i za Ukrajinu) však Ukrajina nemá nic, čím ty dluhy platit, žije pouze z půjček MMF, ze kterých si své odklánějí papaláši, a z toho, že právě Rusku za nic neplatí. Konečná bude už letos v létě.

   Vymazat
 5. Souhlas, jen bych upravil, co by veršotepec, nadpis kapitoly: Zavřeme vrata a včas vezmeme americký pas, na
  Zavřem vrata včas a vezmem amerpas (rozuměj čápa do Ameriky)

  OdpovědětVymazat
 6. Trump banderostán už nepotřebuje, práce je tam zdárně ukončena. V sousedství Ruska byla vybudována ztracená zóna, zóna svrabu a neštovic, zóna zcela prodejná a otrocky závislá, krásný prostor pro NATO, protože tam bude třeba do budoucna hájit dosažené výsledky demokratizace amerického typu.

  OdpovědětVymazat
 7. To by mě zajímalo co říkal autor článku, když nastoupil Špidla a s prohlášením "zdroje jsou", udělal 100 000 000 Kč sekeru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oprava 100 000 000 000 Kč,

   Vymazat