Reklama

sobota 22. dubna 2017

Volby ve Francii: Heslo „Jaurès by volil Národní frontu“ je opět ve hře


22.4. 2017  !argument
Přečetli jsme ve čtvrtečním čísle francouzského deníku Libération. Jean-Marie Le Pen, otec současné prezidentské kandidátky Marine Le Penové, slavil v roce 2009 úspěch s provokativním, ale zřejmě účinným heslem, které znělo: „Jaurés by volil Front national“, tedy Národní frontu.
 „Lepenovci“ heslem, odvolávajícím se na historicky významnou postavu francouzského socialistického hnutí, Jeana Jaurèse, oslovili francouzské dělníky. A zacílili na tuto sociální skupinu, která by z logiky věci měla být především voličskou základnou levicových politických stran, velmi promyšleně.

Jaurès patřil k zakladatelům francouzské sociálně demokratické strany a byl v roce 1914 zastřelen v jedné pařížské kavárně jistým nacionálně orientovaným studentem. Potkal jej tak – jen o měsíc později a pochopitelně z jiného důvodu – podobný osud jako rakouského následníka trůnu v Sarajevu Ferdinanda d´Este. Je tedy tragickou postavou francouzské historie, mučedníkem za sociální myšlenku a hrdinou odpočívajícím v Pantheonu.

Zacílení Národní fronty na dělníky vyneslo tomuto politickému uskupení úspěch i v následujících volbách v roce 2012, kdy 33 procent dělníků ve Francii podpořilo Marine Le Penovou, která se rok předtím stala její předsedkyní. A o pět let na to, v letošních volbách do prezidentského úřadu, se může příběh s oslovením Francouzů živících se převážně prací vlastních rukou opakovat.

 

Bitva o hlasy dělníků


Podle průzkumů veřejného mínění, které byly provedeny mezi zaměstnanci v převážně dělnických profesích, se přibližně 44 procent dotázaných vyslovuje pro kandidátku Národní fronty, Marine Le Penovou. Jean-Luc Mélenchon, bývalý socialista, nyní předseda La France insoumise (Nepodrobené Francie), se dělí o druhé a třetí místo s Emmanuelem Macronem, kandidátem nepokrytě hájícím zájmy materiálně lépe situovaných vrstev společnosti. Socialista Benoît Hamon a republikánský kandidát a bývalý francouzský premiér François Fillon u dělnických voličů, podle těchto průzkumů, příliš popularity nezískávají.

Podle deníku Libération se o dělnické hlasy utkají především Le Penová a Mélenchon. Druhý z kandidátů před lety opustil francouzskou socialistickou stranu, ale paradoxně, zdá se, především proto, že zůstal přesvědčením socialistou. Marine Le Penová je nejvíce sledovanou kandidátkou na prezidentský úřad v Elysejském paláci, a také obdařenou největším množstvím nálepek, převážně pracujícím s pojmy, jako jsou „populismus“, „demagogie“, „avanturismus“, a jiné.

- - -

10 komentářů :

 1. Tak samozřejmě, fašisti vždycky přebírali voliče socialistům a používali částečně jejich rétoriku. To bylo, je a asi vždycky bude.

  OdpovědětSmazat
 2. Anonymní22. dubna 2017 15:44
  Nejspíš máte pravdu, ale tady je situace jiná.
  Fašisté spojují vládní moc s mocí ekonomickou, či finanční. To je však charakteristika představitelů hlavního proudu v celé Evropě. Ve Francii se to týká Macrona a Fillona. Le Pen je, dalo by se říci, konzervativec. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíte si, že Macron a Fillon jsou ti špatní a Le Pen ta dobrá, která se s žádnou ekonomickou mocí nepaktuje? Tohle černobíle vidění podle mě není moc dobré.

   Smazat
  2. 16:41
   Máš raději vidění barvné - multikulti?

   Smazat
  3. Multikulti ne. V polické oblasti se ovšem situaci snažím vnímat ze všech stran.

   Smazat
  4. Anonymní22. dubna 2017 16:41
   „Myslíte si, že Macron a Fillon jsou ti špatní a Le Pen ta dobrá, …“
   Jenom jsem se ohradil proti tomu, označovat Le Penovou za fašistu a ostatní za demokraty. Nevím, co je na tom černobílého? Spíš jsem se proti černobílému ohradil. P.K.

   Smazat
 3. Zločinecký systém, nastavený zde po převratu,
  porodil tyhle kreatury.

  OdpovědětSmazat
 4. Le Pen asi nebude tak špatná,když jí pomlouvají
  její soupeři i nepřátelé.Nevidím důvod jí říkat,
  že je fašistkou!Protože chce nastolit ve Francii
  pořádek?Je vlastenkou a chce vidět Francii silnou
  bez poručenského ponížení Německem.Že jsou Češi
  strachy podělaní,aby se páníček nezlobil,nedává
  důvod jí obviňovat z fašismu.Ten se vyskytuje v
  ČR,kde si třista osob dovoluje rozkazovat dalším
  10 milionům.V Bruseli,kde nevolená hovada v počtu
  cca 28 lidí chtějí poroučet půl miliardě lidí.
  Nechte Francouze,ať si rozhodnou,kdo bude jejich
  prezident.Můj osobní názor je,že nevyhraje.Není
  to jenom tím,že se proti ní všichni spojí.Důvodem
  bude to,že je to žena.Nejsou zvyklí vidět ženu v
  nejvyšší státní funkci.Myslím,že stejný důvod byl
  v porážce Hillary v USA.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To pomlouvají i Macrona, Fillona (toho asi nejvíc) a všechny osatní kandidáty. Argument, že proto nebude tak špatná, je tak docela slabý.

   Smazat
 5. Le Pen je vlastenka a má moje sympatie

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.