Reklama

čtvrtek 20. dubna 2017

Volby ve Francii: nabízejí vzrušující zápas a slibují velkou změnu!

20.4. 2017  Argument

Další francouzská revoluce...
Přečetli jsme: Časopis The Economist se věnuje francouzským volbám a dopadům, které tyto volby budou mít a zaměřil se přitom na dvě osobnosti voleb: Marine Le Penovou a Emmanuela Macrona.The Economist, 4. březen 2017 (tištěné vydání). Je to podle Economistu už mnoho let, kdy Francie zažila revoluci, nebo alespoň vážný pokus o reformu. Jejími znaky jsou spíše stagnace – politická i ekonomická. Moc se toho ve Francii nemění, konstatuje článek dále, navzdory tomu, že vlády levice a pravice se střídají.

Jenže volby v tomto roce nudné nebudou!

Naopak, Socialisté a Republikáni, kteří se střídají u moci od založení Páté republiky v roce 1958, tentokráte nemusejí ani postoupit z prvního kola. Profilují se jiní kandidáti pro druhé kolo. Charismatická lídryně Národní fronty Marine Le Penová, a nový lídr liberálního hnutí Emmanuel Macron. Jeho hnutí En Marche! zahájilo svou činnost teprve minulý rok.

Je to jasný doklad globálního trendu: rozlišení mezi levicí a pravicí je stále méně důležité a místo toho je tu nové: mezi otevřeností a uzavřeností, konstatuje článek Economistu. Výsledek bude mít dopad nejen na Francii, ale i na EU: buď ji oživí, nebo ji zničí.

Příčinou této nové revoluce je vztek voličů – na zbytečnost vládnoucí třídy i její vzájemnou propletenost. Socialistický prezident Hollande je tak nepopulární, že raději nebude ani znovu kandidovat. Opozice establishmentového charakteru, zastoupená Republikány a jejich kandidátem Francois Fillonem vidí propad svých šancí od prvního března. To totiž vyplavalo, že Francois Fillon čerpal pro svou ženu a děti veřejné peníze ve výši jednoho milionu eur a pod falešnými úvazky.

Dalším zdrojem vzteku je nespokojenost s tím, jak vypadá Francie. Jeden z výzkumů ukazuje, že Francouzi se řadí k největším světovým pesimistům. 81 % se jich domnívá, že vše se jen zhoršuje. Mnoho těchto chmur má ekonomický základ. Ekonomika roste pomalu, stát slupne 57 % HDP a čtvrtina mladých je nezaměstnaná. A ti, kteří mají práci, jen těžko najdou trvalejší zaměstnání, jako měli jejich rodiče. Nejde ale jen o ekonomiku. Opakované teroristické útoky nutí občany žít pod výjimečným stavem a zároveň se ukázaly hluboké kulturní příkopy v zemi s velkou muslimskou komunitou.

Mnoho z těchto problémů se vytvářelo desetiletí, ale ani levice, ani pravice nebyly schopné si s nimi poradit. Poslední pokus o ambiciózní reformu za Chiraca v 90. letech zkolaboval pod tlakem stávek.

Odlišná léčba

Jak Macron, tak i Le Penová tuto frustraci chápou, uvádí Economist. Nabízejí ovšem velmi odlišnou diagnózu i léčbu. Le Penová viní externí síly a nabízí ochranu voličů – více bariér a sociálního státu. Velmi efektivně se distancovala od antisemitské minulosti strany (i vyloučením svého otce, který ji založil) a oslovuje ty, kteří se chtějí schovat před zbytkem světa. A kritizuje ostře globalizaci jako nebezpečí francouzských pracovních míst a islamisty jako podněcovatele teroru. EU je podle ní „antidemokratickým strašidlem.“ Chce zavřít radikální mešity, zabrzdit příliv migrantů, postavit se volnému obchodu, vyměnit euro za francouzský frank a svolat referendum k odchodu Francie z EU.

Macron je opakem. Myslí si, že více otevřenosti učiní Francii silnější. Je pro obchod, pro konkurenci, pro imigraci a pro EU. Vítá změnu kultur i technologií. Myslí si, že zaměstnat více Francouzů znamená zmenšit ochranu práce. Sám se prezentuje jako pro-globalizační revolucionář.
Le Penová je v politice celý život. Podařilo se jí extremistickou stranu změnit v sociálně akceptovatelnou, to je její největší úspěch. Macron byl ministrem ekonomiky pro Hollanda. Jeho liberalizační program by ovšem byl zřejmě méně radikální než „thatcherovského“ Fillona, který plánoval radikálně seříznout zákoník práce. Nelze ale očekávat, že by strana Marine Le Penová vyhrála v národním shromáždění a Macron jen těžko může hovořit o „vlastní straně.“

Oba dva ale představují neuznání státu quo. Vítězství Macrona by znamenalo, že liberalismus Evropany stále oslovuje. Vítězství Le Penové by z Francie učinilo chudší a ošklivější zemi, píše Economist. Kdyby Francii odvedla z Eurozóny, způsobí tím finanční krizi.

Prozatím výzkumy ukazují, že Le Penová vyhraje první kolo, ale prohraje v druhém. Ale toto jsou mimořádné volby a stát se může cokoliv. Francie už světem zatřásla. A může se jí to podařit znovu, uzavírá Economist.

- - -

17 komentářů :

 1. kéž by vyhrála Le Penová a zatřásla evropou aby popadaly bruselské kuželky

  OdpovědětSmazat
 2. "Vítězství Le Penové by z Francie učinilo chudší a ošklivější zemi, píše Economist. Kdyby Francii odvedla z Eurozóny, způsobí tím finanční krizi."

  Mezinárodní měnový fond zvýšil odhad růstu Velké Británie na 2 %. Brexitový šok se nekonal...

  http://casopisargument.cz/2017/04/19/mezinarodni-menovy-fond-zvysil-odhad-rustu-velke-britanie-na-2-brexitovy-sok-se-nekonal/

  OdpovědětSmazat
 3. BOHUŽEL nevyhraje. Globalistycky swinje ju použijou jako razící štít Makarónovi. :-(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Razící štít pro Fillona a ne pro Macrona! V tom je podstatný rozdíl.

   Smazat
 4. Všechno je na voličích. Pokud chtějí islamistický teror nebudou volit Lepénovou.Pokud budeme chtít bordel podporovaný EU nebudeme volot SPD.

  OdpovědětSmazat
 5. V Pitěru byla odhalena pamětní deska velikému ruskému vojáku a komunistobijci Karlu Mannerheimovi! Čest jeho památce! -
  https://rufabula.com/articles/2016/06/28/our-mannerheim

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:45
   Co to sem pleteš ty bělogvardějskej pohrobku starýho lampasáka???!!!!

   Smazat
  2. Dřív než něco zveřejníš, přečti si ten ruský článek, na který odkazuješ! Jinak se z tebe vyblijou tvé nesmysly o jakémsi komunistobijci Mannerheimovi. Vždyť to byl jen starý bílý herrlampasák, který bojoval v rusko-japonské válce. A později šel po zásluze do důchodu. Kapíruješ, ty bílý pohrobek?!

   Smazat
  3. 11:45 víš ty komunistobijče alespoň trochu, kdo to byl, jakou roli, ve kterou dobu a na které straně sehrál, maršál a prezident Karl Mannerheim?

   Smazat
 6. Nic zásadního se nezmění, ať vyhraje kdokoliv.Trump také sliboval a dnes již jede ve stejné koleji svých předchůdců. Na PL vyšel dnes ráno pěkný rozhovor s Ali Sinou. Ten krásně vystihl situaci. Do nejvyšších pater politiky se nemá šanci dostat nikdo, koho nemůže ovládat bezejmenná skupina, ovládající světový finanční a průmyslový systém. Nikdo, kdo není úplatný, nebo vydíratelný. A Soros, jak se zdá, je jenom poskokem této skupiny. Le Penová buď nevyhraje, nebo, stejně jako Trump, nic podstatného nezmění. Není nám pomoci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu,nic nezměníme tak proč se rodit.

   Smazat
 7. Střídání vlád levice a pravice musí být stagnací, jelikož žádná skutečná levice neexistuje. Tzv. "levice" je asi stejné, jako když se za levici považuje sociální demokracie.

  OdpovědětSmazat
 8. 11:45: Uvidíme jestli se nic nezmění. Jestli to myslí Le Penová se svým programem vážně, tak Francouzi by měli volit ji, i když prý Francie schudne. Ostatně by její vítězství znamenalo rozpad EU, což lze jen uvítat. Ať znova žije Francie de Gaula, který si nenechal kecat do toho, co má dělat o USSA.

  OdpovědětSmazat
 9. VIVAT MARINE LE PEN!

  OdpovědětSmazat
 10. paw
  Vono je to jedno , stejne se EU rozpadne a bude navic valka..
  Dalsi problem je slibovani Prehrsle uz z dalky podezrelych slibu...
  To neni problem vubec. Trabl je jejich splneni, ktere se nikdy nekona a kdyz se dozadujeme tak se na nas uvali jeste horsi zakony, oprese a vezneni a censury od Censuristu !!!
  A co se Hadava tro se rado ma, rikala babicka , ale dnes to neni PRAUDA.. VASICH PET Z DESETI...Bida.
  PAW.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lepsi je, se nemasturbovat zbytecnejma nadejema..
   Svet a zivot je uplne nekde jinde..
   PAW

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.