Reklama

.

.

pondělí 10. dubna 2017

Vrtulníky nepotřebujeme, chceme ty nejdražší…

UH-1Y Venom
10. 4. 2017   Vaše věc
 

Ministerstvo obrany má v posledních letech nebývalou chuť utrácet za nové vybavení pro českou armádu. V rámci největšího přezbrojování v historii české armády hodlá nakoupit také 12 vrtulníků za zhruba 11 miliard korun. Z tohoto zamýšleného největšího nákupu vojenského vybavení současné vlády se stává souboj lobbistů.

Česká armáda tedy zahájila největší přezbrojování ve své historii a do roku 2025 plánuje za nové vybavení poutrácet neuvěřitelných 460 miliard korun (a zřejmě také vydávat „na obranu“ každoročně 2 % HDP).

„Je potřeba snižovat závislost na sovětské technice, mnohá je daleko za hranicí životnosti, je stará 30 i 40 let,“ uvedl k nutnosti přezbrojování před časem ministr Stropnický.

V rámci tohoto přezbrojování je v plánu nakoupit například také nejméně 210 pásových obrněnců v přibližné hodnotě 50 miliard korun, a největším0 zbrojním obchodem Sobotkovy vlády (a třetí největší českou armvrtulníky eegádní zakázkou) měl být nákup dvanácti nových armádních vrtulníků.

Za nové vrtulníky chtěla dát česká armáda původně zhruba 6 miliard korun (bylo v plánu koupit 12 vrtulníků H145M od německé divize společnosti Airbus Helicopters za 5,4 miliardy korun), do dnešních dnů ale svůj „rozpočet na vrtulníky“ navýšilo ministerstvo až na 11 miliard korun…

Když chce jedna strana vrchovatě rozdávat, samozřejmě se se objeví také ti, kteří chtějí přijímat. A tak se to děje i v případě zakázek ministerstva obrany. Kolem zakázek na vrtulníky krouží nyní kromě společnosti Airbus Helicopters také americká firma Bell, která nabízí 12 vrtulníků UH-1Y Venom, a to za 11 miliard korun (původně požadovala dokonce 19 miliard korun).

Další vtip je v tom, že rozdíl není jen v typu vrtulníků a v pořizovací ceně, která je v případě amerických strojů téměř dvojnásobná oproti strojům německým, ale podobný rozdíl je i v budoucích nákladech na provoz vrtulníků: provoz těch amerických by stál alespoň ze začátku více jak provoz vrtulníků německých, protože německá firma nabízí své vrtulníky za uvedenou cenu i včetně kompletního systému zbraní, výcviku a balíku náhradních dílů. A to na rozdíl od Američanů.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak kromě dvou želízek v ohni, z nichž nyní se žhavějším želízkem zdají Američané, má zřejmě o dodání vrtulníků zájem také italská společnost Leonardo se svými stroji AW 139M, kromě amerického Bellu mají zájem také Američané ze společnosti Sikorsky, kteří nabízejí vrtulníky UH-60M. Osloveni byli také Korejci.

Italové už podle informací v médiích v na přelomu roku hovořili o tom, že jsou schopni svou nabídku upravit tak, aby byla schopná svou cenou konkurovat německému Airbusu. Ministerstvo obrany.

Ochota ministerstva obrany zvyšovat rozpočet na vrtulníky však povede společnosti ucházející se o dodávku vrtulníků spíše k tomu, aby svou cenovou nabídku vyrovnaly s americkým Bellem, který je v této soutěži horkým favoritem. Jeho pozici posiluje i to, že ministr Stropnický uvedl, že rozhodnout o tom, kdo získá zakázku, chce na konci dubna, a to kvůli cestě prezidenta Zemana do Spojených států. Při té by se totiž mělo o amerických vrtulnících Bell vyjednávat…

Už fakt, že armáda ani neví, zda chce těžší či lehčí stroje, a že je schopná nafouknout rozpočet na vrtulníky z šesti na 11 miliard, hovoří o tom, že vlastně vůbec neví, co chce. A to, že neví, co chce, je jednoduše způsobeno tím, že žádné nové superextra vybavené vrtulníky nepotřebuje… Evidentně však velmi potřebuje vycházet vstříc Američanům. Že to absolutně není ve prospěch českých občanů a jejich vyšší bezpečnosti, to je zcela samozřejmé…

- - -

11 komentářů :

 1. Vrtulníky MI-24 které jsou ve výzbroji Armády ČR nedokáže nahradit žádný z výše uvedených typů.
  Mi-24 je bitevní vrtulník nesoucí rozsáhlou výzbroj a ještě uveze 8 vojáků. To nedokáže UH-Y1 Venom, UH-60M je pouze transportní vrtulník , nelétá vyzbrojen.
  MI-24 je prověřen řadou konfliktů a plně vyhovuje požadavkům Armády ČR.
  Výše uvedené vrtulníky nezvýší bojovou hodnotu Armády ČR , pouze dají vydělat Západním firmám na úkor daňových poplatníků ČR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (13:20):
   To i Kamov má vrtulníky skvělé!
   Jenže jak ty Mi-24, tak i Ka-52 mají popisky v azbuce ...
   Což je pro naše vládní i poslanecké kádrováky nepřekonatelná kaňka.

   Vymazat
  2. František Opluštil přesně tak

   Vymazat
 2. Jjjjjj,hlavně musí koloniální likvidační židovláda lézt co nejvíce do prdele loupeživým amižidům,vždyť ten jejich předraženej kovošrot je v bojových podmínkách a při špatném počasí absolutně nepoužitelný,navíc je základem platforma křápu ze 60 tých let,co ve Vietnamu padaly jako hrušky.
  To samé platí o usraelských rádoby autech ,podvozek z náklaďáku z 50 let,motor V 8 OHV z té samé doby a spotřeba větší než plně naložený TIR,...holt amižidům už hitlerovští vědátoři vychcípali a pronárod složený z vrahů,vyvrhelů a největší světové sebranky holt už logicky není schopen mimo "humanitárního" bombardování a parazitování,napadání ostatních států nic opravdu nového a užitečného vymyslet.

  OdpovědětVymazat
 3. Vrtulníky přišly nedávno ( asi 8 - 10 let ) v rámci deblokace ruského dluhu, takže hovořit o 40 leté zastaralosti je lež. Je to obyčejný podraz na peníze a lehce zbytečný nákup, nejspíše.

  OdpovědětVymazat
 4. Já bych naše ministerstvo obrany tak nepodceňoval. Vždyť přeci musí myslet na reprezentaci, ne? A nelze čekat, až se některý náš "generál manekýn" (nová hodnost v rámci naší armády - ničemu nevelí a nerozumí, pouze reprezentuje) půjde předvést před novináři na některou ze zahraničních žoldnéřských misí, bude pózovat před "nepřátelským" vrtulníkem. Musí ho přeci vyfotit před spřátelenou moderní technologií, to dá rozum, že?

  OdpovědětVymazat
 5. Lidé pokud to půjde z kapes modré knížky,ať si kopí co chce,ale z kapes daňových poplatníků je to zločin. Vykopejme toho hajzla z proprděné ministerské sesle..

  OdpovědětVymazat
 6. Musí si vyžádat radu od ing.Kalouska.Ten přesně
  řekne,u koho nejvíce vydělají.Sice nebudou vůbec
  k ničemu,jako jím zakoupené padáky,ale dá se u
  toho zbohatnout.Na armádních zakázkách je to
  zběžné.Jen mimo.Proč není Kalousek ve vězení za
  smrt,kterou způsobil dvěma výsadkářům svými
  nefunkčními padáky a dál se válí v parlamentu?
  Zřejmě voličům TOP09 vrah v čele partaje nevadí.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 7. Amerika v dluhu, válek a moci stále chtivá, a tak je potřebné podojit vazaly.
  Ti naši (u koryt) se jen třesou, aby taky mohli! Ukázat, že jsou pěkně v zákrytu.
  A je už jedno, jaké khaki nádobíčko si koupí. Hlavně, když to bude solidně předraženo. A hlavně, když do něj pak nandáme českou nádivku a vytáhnem do bitevního pole. Na Rusa ...
  Holt - svoboda je drahá, zejména ta domnělá!, ta nás zítra může přijít hodně draho! Vedle toho i ty miliardy vyhozené oknem jsou jen pakatelem.

  OdpovědětVymazat
 8. Jsme prostě kret.é.n.i!!!Koupit předražený vrtulníky,které sundá levou zadní lehký kulomet i s tou předraženou avionikou!!!Spíše jde o ukázání našich politiků,že maji hlavy dobře zaražené a hluboko v USA/NATO,ikdyž občané to tak necítí a nechtí!!Na tomto obchodu se napakuje pár VIP firem!!Půjdou ke zdi,.....!!!

  OdpovědětVymazat
 9. Velení naší armády ..., není mně dobře, jdu ...

  OdpovědětVymazat