Reklama

sobota 8. dubna 2017

Výstava plakátů z Občanské války ve Španělsku v Národním archivu: Svědkové vzepětí a tragedie

Zdeněk Hrabica
8. 4. 2017
Za ctihodnou instituci veřejné služby České republiky považuji ve své profesi Národní archiv a Ústav soudobých dějin; nikoliv ideologický a umělý Ústav pro studium totalitních režimů. Pozvání na zbrusu novou výstavu plakátů ze Španělské občanské války jsem přijal s nesmírnou úctou a důstojným pozdravením k moderním dějinám.Koná se v hale pražského Národního archivu a již zasvěcený úvod předsedy Sdružení interbrigadistů dr. Richarda Falbra (jeho otec bojoval v řadách interbrigadistů) byl velkým zážitkem, stručný, výmluvný, znalý historické tématiky.

V občanské válce ve Španělsku v letech 1936 – 1939 bojovaly na straně Španělské republiky mezinárodní brigády z 52 zemí, mezi nim i 2171 československých občanů, asi 800 Čechů, 400 Slováků, československých Němců, Rusínů. Tvořili nejpočetnější skupinu zejména v baterii K. Liebknechta. Bojovali v tankových jednotkách, letectvu, v partyzánských oddílech. Již v roce 1936 vytvořili četu Klementa Gottwalda, v roce 1937 kulometnou rotu Jana Žižky. Z ČSR byla do Španělska vyslána polní nemocnice J.A. Komenského, kde působili skvělí čeští lékaři, mezi nimi i bratr E.E. Kische , MUDr. Bedřich Kisch, MUDr. František Kriegel.

Po porážce povstání a po vypuknutí druhé světové války interbrigadisté bojovali za svobodu národa.

Do osvobozeného Československa se se vraceli ze západní i východní fronty jako příslušníci československé zahraniční armády, z koncentračních táborů a sami se podíleli na repatriaci československých občanů. Po návratu do vlasti vytvořili Sdružení československých občanů dobrovolníků ze Španělska . Byli v něm Josef Pavevel, Adolf Vodička, Osvald Závodský a desítky dalších. V souvislosti s represemi v 50.letech 20.století, jejichž obětí se stala většina interbrigadistů, veškerá činnost ustala. Mimo těch, které umučili nacisté. Za oběť represí padli i příslušnici protiletadlové baterie Klementa Gottwalda. 


Již v roce 2015 byla v Senátu Parlamentu ČR představena výstava bohaté sbírky plakátů z občanské války ve Španělské válce, uložená v Národním archivu. Ta představuje 215 plakátů španělské provenience vytištěných v letech 1936 – 1938. Do sbírek NA byly převedeny z bývalého Ústavu marxismu – leninismu ÚV KSČ. Pro svou vysokou historickou a grafickou hodnotu náleží k nejcenějším sbírkám. Oceňovaným doma i v zahraničí. Zatím nevzpomenutých na Slovensku.

Výstava plakátů trvá od 7.dubna do 7.června 2017 v pražském Národním archivu. Jde o mimořádnou historickou a uměleckou událost.

10 komentářů :

 1. Asi mnoho návštěvníků mít nebude.Téma výstavy je
  poněkud nevhodné kvůli dnešním snahám o revizi
  výsledků války a snahy udělat z Německa oběť.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Perfektne nacasovany. Dnesi Damasek ,je vcerejsi Madrid !!!
   Gratulace a diky.

   Vymazat
  2. S vami , chlapci , kteri poradate vystavu to nemuzeme prohrat !!
   Paw

   Vymazat
 2. Francie:
  Nejvyšší audiovizuální rada CSA zakázala v předvolebních klipech France Télévisions používání francouzské vlajky a hymny, aby se předešlo jejich zneužití "divokým" nacionalismem.
  Zakázala i evropskou vlajku - pravděpodobně proto, aby ji divocí nacionalisté před kamerami nepálili.
  Zdroj: https://francais.rt.com/france/36408-nationalisme-csa-drapea...

  OdpovědětVymazat
 3. Dnes se Evropani nechavaji vybit
  Hlavne ale ze se vylihlo hodne intelektualu

  OdpovědětVymazat
 4. Je to jistě dobrý počin, připomenout tu občanskou válku proti rodícímu se fašismu.
  A vzpomene si dnes kdo na charismatickou La Pasionariu (Dolores Ibárruri)?, která se stala ztělesněním odporu? Doufám, že ji ta výstava neopomněla. Byla tamním dobovým Che Guevarou.

  OdpovědětVymazat
 5. Ta výstava musí"demokratům" smrdět.

  OdpovědětVymazat
 6. Oni ji nepřijmou, ani ji vnímat nikdy nemohou! Čest jejím tvůrcům! La Pasionaria Dolores Ibáruri promluvila. Je dobré, že se tyto plakáty podařilo vystavit v budově Senátu Parlamentu. Venceremos!

  OdpovědětVymazat
 7. Land a freedom, Ken Loach, výborné kino....ve španělštině asi tierra a libertad...nejsem si jistej,autor asi i dostal nějakýho méďu v Berlině, ale asi ho to moc nesralo...

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.