Reklama

čtvrtek 20. dubna 2017

Zavedení přímé volby prezidenta byla chyba, přiznali lídři politických stran Miroslav Kalousek, předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura i lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.Jak se vám to líbí, občané – voliči?

Jaromír Bradávka
20.4. 2017   Rukojmí
Je to podle nich příklad ukvapené změny ústavy. Na politické debatě, kterou zorganizoval Politologický klub Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
 Komentář:
Omyl, páni lídři. Přímá volba prezidenta republiky je jeden z mála pozitivních výsledků vládnutí tzv. tradičních, dnes už ovšem dávno profláknutých a občany prokouknutých stran. Přímo zvolený prezident je totiž jedna z mála ústavních pák na vaše lumpárny, podvody a vládní i parlamentní zvůli vašich partají.
To by se vám líbilo, holenkové, zvolit si pěkně za zavřenými dveřmi panáka, který by vám všechno odkýval a nanejvýš kladl věnce u pomníků a jmenoval profesory nových věd. Nebo byste si tam odložili zestárlého a zešedivělého předsedu za zásluhy o výstavby strany a společnosti, že?

Jelikož je prezident podle Ústavy součásti moci výkonné, je třeba jeho pravomoci naopak vyvážit s vládou, a také (protože je volen přímo občany) s parlamentem (rovněž přímo voleným občany), a nastavit jejich vzájemný vztah, tak aby žádná ze složek státní moci neměla výraznou převahu nad jinou. Ovšem s tím, že v nejdůležitějších rozhodnutích státního významu má konečné slovo hlava státu.

Nově by se tedy v Ústavě mohlo postavení prezidenta vymezit např. takto:


Článek 57

(1) Prezident republiky je hlavou státu.
(2) Prezident republiky je volen v přímých volbách.
(3) Prezident republiky je z výkonu své funkce odpovědný občanům a Ústavě.

Nové znění.
Článek 59
(1) Prezidenta republiky volí všichni občané starší 18 let s volebním právem, přímo, tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva.
(5) Navrhovat kandidáta je oprávněn každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 100 000 občany České republiky oprávněnými volit prezidenta republiky. Navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně dvacet poslanců nebo nejméně devadesát zastupitelů z nejméně tří vyšších územně správních celků.
Nové znění. Zvýšení počtu podpisů zabrání kandidatuře „rádoby osobností“, které nemají o politice, ekonomice a řízení státu ponětí.

Článek 60

(1) Prezidentem republiky může být zvolen občan, který je volitelný do Sněmovny regionů a dosáhl v roce voleb věku 40 let.
(2) Nikdo nemůže být zvolen prezidentem více než dvakrát.
Prezidentem pouze dvakrát, bez rozlišení zda za sebou či s přetržkou.

Článek 65

(1) Odvolat prezidenta republiky lze referendem. Referendum se může konat nejdříve po uplynutí jednoho roku ode dne, kdy se prezident ujal úřadu. (2) Referendum vyhlašuje předseda Sněmovny regionů na základě petice občanů, kterou podepsalo nejméně 500 000 občanů. (3) Referendum se koná do 90 dnů od přijetí petice Sněmovnou regionů.
(4) Prezident je odvolán, pokud se referenda účastní nadpoloviční většina všech oprávněných voličů a nadpoloviční většina účastníků referenda vysloví s odvoláním prezidenta souhlas.
(5) Nové referendum o odvolání prezidenta na základě nové petice se může konat nejdříve za jeden rok od vyhlášení výsledků předchozího referenda.

Nový článek. Posílení demokracie.

Článek 66

Prezident republiky
a) vyhlašuje všeobecné celostátní referendum o přijetí Ústavy a Listiny svobod, práv a povinností a o jejich změnách;
b) vyhlašuje všeobecné celostátní referendum o vstupu ČR do mezinárodních organizací nebo vystoupení z nich,
c) vyhlašuje všeobecné celostátní referendum o odvolání člena vlády nebo o odvolání vlády a rozpuštění Parlamentu na základě petice občanů, d) vyhlašuje místní referendum o odvolání poslance,
e) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
f) svolává zasedání Parlamentu,
g) rozpouští Parlament,
h) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády,
i) jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy,
j) jmenuje ze soudců předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu,
k) má právo předložit Poslanecké sněmovně návrh zákona;
l) má právo vrátit Parlamentu přijatý zákon,
m) podepisuje zákony,
n) jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu,
o) jmenuje guvernéra a členy bankovní rady České národní banky.
Nové znění.

Jak se vám to líbí, občané – voliči?

33 komentářů :

 1. Jistě že se to v nadpise uvedeným "demokratům" nelíbí,nesedí tam ta jejich loutka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je snad jasné každému, že přímá volba byla chyba. Pochopitelně, pokud by byl zvolen imbecil z Orlíku, tak by to chyba nebyla. To jsou myšlenkové postupy, jak v blbšulce.

   Smazat
  2. ...no, to by bya jiná óda na radost!

   Smazat
  3. třicet let připravují "konečné řešení" v zákonech České republiky, jeden druhému "vypichují oči" ve jménu pravd, lásky a spravedlnosti, rozkradli celý stát, zotročili a ožebračili celý Český národ, objímají se s úhlavními nepřáteli Českého národa, vyplácí hanebné odpustky největším církevním vrahům Českého národa, zavedli genocidu, vyvražďování mladé generace a ještě mají tu drzost, jít do předvolební kampaně pod heslem, že nás spasí!!!
   Jediná chyba byla, že jsme je nevyhladili už v roce 1990

   Smazat
 2. Pokud mají pocit, že institut přímé volby selhal, mají stále ještě dvě možnosti:
  (a) vyměnit lid
  (b) vyměnit sebe, tedy odejít do pryč (nebo raději mnohem dááál).
  Soudím, že pro řešení podle varianty (b) je již hodně načase.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Demokrati, kterým se to nelíbí, se mohou protestně oběsit, případně spáchat nějakou jinou rituální sebevraždu. Voliči by to určitě přijali s celonárodním veselím.

   Smazat
 3. 15.17
  B je samozřejmě správně.....a to co nejdřív!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Chyba byla zavedení parlamentní kleptokracie bez trestní odpovědnosti. Dokud nebude v každém městě na náměstí šibenice pro politiky, nebude lépe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šibenice nejsou třeba, krádeže jsou nedílnou součástí naší kultury a je zbytečné snižovat stav obyvatel; kdo nic nemá, je poctivý a nic nedělá, nic nepokazí a o nic nepřijde.

   Smazat
 5. Přímá volba prezidenta nemá na "lumpárny, podvody poslanců" žádný vliv. Ale mnohým občanům zřejmě stačí ke štěstí, slyší-li z Hradu názory podobné jejich vlastním. Takže koza se pase a vlk v pohodě zakousne další ovce.

  OdpovědětSmazat
 6. Asi se pánům poslancům zastesklo po "starých časech". Mám tím na mysli dobu, kdy použili "demokratický" způsob zvolení předem vybraného kandidáta na presidenta takovým způsobem, že BEZDŮVODNĚ ZADRŽELI POMOCÍ POLICIE jednoho poslance (Sládka), který by svým hlasem neumožnil VYBRANOU LOUTKU znovu zvolit presidentem!!!!
  Plebs přece neví, co je pro něj dobré!

  OdpovědětSmazat
 7. ,,Demokracii ano, ale vocať pocať. Dali jsme jim přímou volbu a oni se stejně voliči rozhodli podle sebe a nedáli na naši moudrost. Tak my se budeme teď muset snažit tu přímou volbu demokraticky zrušit. Jenom pánové vyhrát volby. " (Mirda Kalouskojc).

  Jo, to kdyby vyhrál volby polovzdělaný, zjevně geneticky zatížený ,,kníže" z Orlíku to by pánové Kalousek, Stanjura a Bělobrádek chválili moudrost občanů. :-D

  Pepo Milan

  OdpovědětSmazat
 8. Téměř 30 let nám tvrdili, že USA jsou svobodná a demokratická země. Zde je, také přímá volba presidenta. I ve Francii je přímá volba presidenta. Dnes otevřeně chemický Mirda "Padák" Kalousek označil tyto země za nedemokratické. Neboť podle jeho mínění omezuje přímá volba presidenta demokracii.
  V úctě Janus

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:36 to co vám tvrdili o USA je pravdou i to,že se volí přímou volbu president jako i ve Francii.Je to tím,že vámi uvedené státy mají presidentský systém na rozdíl od ČR,kde politický systém je parlamentní.Jaký že je rozdíl prto rozdíl v pravomocich presidentů si račte vygooglovat.U nás byla za demokracie tradice,že presidenti měli autoritu a to se dá říci i těch dvou popřevratových,Havel,Klaus.Že dnes předsedové stran uznávají svou chybu se
   nemůže nikdo divit.Jaká,prosím vás může být autorita současného presidenta,když je soudem usvědčený lhář!

   Smazat
  2. 22:06 "...uvedené státy mají presidentský systém...", tak to tedy je důvod? Stejně blbě bych mohl argumentovat naopak. Mezi omylem a lhaním je také určitý rozdíl. Přinejmenším, úmysl nebyl prokázán. Zemana není problém sejmout vůbec ne trapně. To se ovšem musí umět, demagogu.

   Smazat
 9. Není se čemu divit.
  Nejhodnotnějším vzděláním v současné době je teologická škola.
  Tito teologové pak stávají se rektory na fakultách.
  Demagogie výuky a odborných přednášek je na denním pořádku světového církevního řádu.*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Patrně na církevních školách neaplikují rychlostudium po plzeňském vzoru. Páter Halík by to mohl zavést. S prodejem čehokoliv má církev svatá katholická staleté zkušenosti.

   Smazat
 10. Demokracie je o zákonech. Když elitám pasoucí dav zákon nevyhovuje, tak se změní. Problém se zotročením lidstva je ale ten, že otrok nesmí vědět, že je otrok jinak jsou s ním potíže. Proto se musí všude předstírat, že je to jakoby v zájmu všech, ale ve skutečnosti je to v zájmu parazitů (Výjimkou je Stalinské období, které nám zajistilo půl století míru a prosperity, proto elity jak mohli hned Stalina svorně pomluvili, protože ukázal lidem, že bez parazitů bude mnohem lépe - nedejte se zmást marxismem ten napsali židé jako nástroj na naše zotročení, Stalin jim vypekl rybník - naše socialistická praxe to nepotvrdila - uvedl).

  Mysleli si, že už mají lidi dostatečně zaneřáděné mozky a zvolí toho s prominutím "debila" knížete, typický užitečný idiot bez vlastních autentických myšlenek.

  OdpovědětSmazat
 11. Stanjuro - ty zmrde,táhni od válu,když ti nevoní prezident.Radši vyměníme tebe,ty hovado jedno...

  OdpovědětSmazat
 12. Co by jste chtěli v zemi kontrolované kapitalistickým režimem.

  OdpovědětSmazat
 13. Logika přímé volby vyžaduje, aby prezidentovy ústavní pravomoci byly podstatně rozšířeny. Výše uvedená politická hovádka očividně považují občany za nesvéprávné idioty. Stejný názor zastávají někteří novináři (viz dnešní komentář Mitrofanova), kteří si z nějakého (mně naprosto nepochopitelného) důvodu myslí, že mají patent na jedině správný názor. Je velmi zábavné pozorovat, jak se tito bezpáteřní blbečci snaží občany manipulovat a vůbec jim přitom nedochází, že většina občanů je dávno prokoukla a za jejich lži a polopravdy jimi hluboce pohrdá. Jsem opravdu rád, že prolhaní politici a pisálci ztrácejí půdu pod nohama...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šáša a Hehe, duo presstitutských klaunů nestojí ani za psí hovínko, které uvázlo na botě.

   Smazat
 14. No jo, sakra, když ona nějak nebyla zvolena rakouská nedovzdělaná degenerovaná zombie, tak co teď s tím ? Co když lidi nebudou chtít ani veksláka - sázkaře - spolupracovníka STB, ani přemoudřelého nabubřelého vědce, ale normálního člověka, který bude prosazovat zájmy svého národa? Nebylo by lepší rovnou celý národ vyměnit za nějaké multikulti atomové fyziky třeba ze Somálska? Pana Sorose by to jistě potěšilo !

  OdpovědětSmazat
 15. PŘÍMÁ VOLBA PREZIDENTA: Nic lepšího, byť z vlastní blbosti, nemohli političtí eurohujerové českým občanům nadělit. Aspoň šance na jednoho politika v zemi, který by mohl něco pro občany udělat, aspoň váhou své osobnosti, který by mohl posilovat v odporu občany, ujařmené pod euroatlantickým nacismem. Ostatní jsou jen posluhou diktatury kapitálu a tudíž nikdy pracovali ve prospěch občanů ČR, ale jedině proti nim. A také to 26 roků pilně a neomylně potvrzují. Ale pochybuji, že se čecháčkům podaří tuto sbírku práskačů Mazánků vypráskat ze sněmovny. Současní političtí profesionálové - až na nepatrné výjimky - jsou obyčejní velezrádci českého národa a jednou budou na listině vyvrhelů po boku protektorátních Moravců, Háchů, Biennertů... Občané, nenechme si vzít přímou volbu prezidenta! Už jen proto, abychom mohli vyjádřit svůj postoj k, byť původem českým, ale jednáním protičeským politikům! Takové sebrání takového počtu zrádců u nás od r. 1918 nebylo!

  OdpovědětSmazat
 16. Alespoň se potvrdilo, že plné huby demokracie znamenají pseudoelitářskou autokracii. Kdo se demokracií a svobodou neohání, ten ji obvykle chrání pro blaho lidu, nikoli na jeho úkor pro blaho své.

  OdpovědětSmazat
 17. Ať jdou laskavě všichni jmenovaní pánové do prdele.
  Byli to oni, kdo ukradl občanům volby tím, že poměrný systém, změnili na systém politických stran, takže máme ve sněmovně namísto poměrného systému zastoupení různých skupin obyvatel, k volbě jen zástupce lobbistických a nátlakových partiček, kradoucích tak, že ani poledne nedrží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tys tomu teda dal, na to musí bejt hlava! Aspoň vědět vo co de, co a jak funguje, né?

   Smazat
 18. Opět jen tito povedení potvrzují ten známý bonmot, který říká: .. pokud by demokracie mohla co změnit, ihned ji zruší a přísně zakážou!

  OdpovědětSmazat
 19. Jsem zásadně proti tomu,aby výše uvedení páni
  odešli do p-ryč.Je potřeba,aby zůstali a za své
  činy pak nesli zodpovědnost.Ta musí platit se
  zpětnou platností od převratu,bez ohledu na
  Klausovu amnestii.A u všech bez rozdílu.Za mrtvé
  to zaplatí rodina,neboť tím získala majetek,který
  jim nepatří!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 20. Byla to vaše chyba! Z toho vyplývá, vaše jednání je přínosem pouze když se spletete!

  OdpovědětSmazat
 21. Všichni ti, co jsou uvedeni v článku, včetně Mirdy Padáka Koďouska, jsou ti největší vlastizrádci a rozvraceči naší země!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:56 kdyby mohly utopily by nás na lžičce vody

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.