Reklama

.

.

pondělí 15. května 2017

632 : 50 (Pro upřesnění - jde o miliony.)

Jiří Baťa
15. 5. 2017
Někteří pochopí hned, jiní později, nicméně si titulek zaslouží vysvětlení. První číslo, tedy 632 milionů korun, jsou dotace MŠMT pro FAČR, tj. Fotbalové asociaci České republiky, tedy českému fotbalu. Druhá částka, 50 milionů, je dotace MŠMT na motocyklové závody Grand Prix ČR v Brně. Jakou to má všechno sovislost?


Nedávno na internetu vyšel velmi kritický článek na nezodpovědné plýtvání veřejnými prostředky ve věci údajné dotace MŠMT pro závody Grand Prix ČR Brno. Relevance této kritiky, tedy potvrzení o poskytnutí resp. schválení 50 milionů pro GP ČR na r. 2017 se mi nepodařilo nalézt a tím i potvrdit, že tato částka byla pro GP ČR vyplacena, resp. schválena. To však není podstatné, protože kritické názory autora, s jakými se opřel do MŠMT jsou poněkud, či spíše hodně přehnané. Autor, brněnský koaliční zastupitel, jistý pan M. Vlašín (SZ) k tomu říká, že jsou to vyhozené peníze. Město si objednává služby u Automotodromu, protože prý u nikoho jiného nemůže. V Automotodromu je vlastníkem, byť minoritním. Je to nestandardní a ve skutečnosti naprostý nesmysl, řekl zastupitelům pan Vlašín, který dlouhodobě proti Velké ceně vystupuje. Tento názor poněkud postrádá logiku, je to názor naprostého motoristického laika, pro kterého je GP ČR naprosto nezajímavá, nic neříkající akce a proto ten odpor a nesouhlas.

Autor má však pravdu v tom, že s veřejnými prostředky by se nemělo plýtvat a to tím více, že jde o peníze z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které de facto a zcela logicky nemá či by nemělo mít s GP ČR v Brně nic společného. Nicméně faktem zůstává, že jde o sportovní disciplinu, i když jde o profesionální motoristický sport. Ale který vrcholný sport dnes není na profesionální bázi, také dotovaný MŠMT? V této souvislosti se můžeme bavit o tom, zda pro vrcholový, tj. profesionální sport by nemělo vzniknout samostané ministerstvo sportu. Přidělování finančních prostředků, resp. dotací pro jednotlivá sportovní odvětví by tak bylo opodstatněnější, spravedlivější a (snad) i transparentnější a nebylo by to na úkor potřeb školského a mládežnického sportu a tělovýchovy.

V úvodu článku je však také zmínka o cca 620 milionech pro FAČR, tedy pro český fotbal. Pokud autor ve věci GP ČR kritizuje nehospodárné plýtvání finančními prostředky pro GP ČR pak je zajímavé, že také nevzpomněl právě tento sport, který je v současných dnech středem pozornosti právě kvůli machinacím s finančními prostředky, resp. dotacemi pro FAČR, přidělenými MŠMT. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) v r. 2016 hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 949 milionů korun, na letošní rok (2017) má plánovaný vyrovnaný rozpočet ve výši 968 milionů. Z toho by mělo být celých 632 milionů korun právě z dotací ministerstva školství. Rozumný člověk se musí ptát: jak je to možné, je to normální? Sport, kde na jedné straně jeho přímí aktéři, tj. fotbalisté, ale i trenéři, asistenti, fukcionáři a další činovníci vydělávají i miliony, na druhé straně příjmy z utkání nejvyšších fotbalových soutěží, vzhledem k „ vyprodaným hledištím“, jsou bídné, zcela nedostatečné. Přesto FAČR disponuje rozpočtem ve výši téměř jedné miliardy! Kde je tedy logika? Mít k dispozici tolik peněz, z nichž 2/3 nejen pochází z našich daní, ale i od většiny nás občanů, kteří nemáme s fotbalem nic společného!

Jestliže autor kritiky GP České republiky tvrdí, že jsou to zbytečně vyhozené peníze, pak to rovněž platí i pro český fotbal. I FAČR totiž z velké části disponuje penězi, ke kterým přišla jako slepý k houslím, ale koná jako by právě ona vydělávala miliardy a mohla sama peníze rozdávat. FAČR je také skutečně rozdává, jsou to však finanční prostředky fotbalem nevyrobené, nevytvořené, nevyprodukované, získané díky různým zákulisním hrám, vlastně velkoryse darované státem prostřednictvím MŠMT. Nabízí se však velmi seriozní otázka, za co jsou „páni“ fotbalisté placeni? Jaké jsou kriteria pro jejich platy a hlavně, proč jsou tak vysoké či spíše proč jsou tak nepřiměřeně přepláceni. Otázka platí v tom smyslu, že úroveň našeho českého fotbalu je mizerná, účast a zastoupení českého fotbalu v nejvyšších evropských či světových soutěžích prakticky žádná, ale platy fotbalistů jsou jako by český fotbal byl na vrcholné evropské či světové úrovni.

Nejde vůbec o nepřejícnost či závist, ale o základní princip mravní, protože odměna by měla odpovídat výsledkům činnosti, v případě fotbalistů jejich výkonu. Český fotbal však často fotbalisty přeplácí v blahé naději, že se jim podařilo objevit českého Ronalda či Messiho, ale výsledky jsou převážně žalostné. Za ubohý, možno říct (pod)průměrné výkony, které nám naši fotbalisté v obou nejvyšších soutěžích, event. v mezinárodních turnajích předvádějí, si milionové, resp. půlmilionové platy rozhodně nezaslouží. To však platí o všech, kteří se kolem českého vrcholového fotbalu točí, včetně pana Pelty.

Ještě k dotacím MŠMT pro GP České republiky. Motocyklový sport v rozsahu a na úrovni, jakým je mistrovství světa motocyklů v kategorii GP se v České republice vidí toliko jednou do roka (zato ubohý fotbal každý týden). Pořadatelské a servisní činnost organizátorů má vysokou úroveň, GP ČR v Brně bývá vždy vysoce a kladně hodnocena. Podle politiků má existence GP ČR svůj trvalý význam. Na Grand Prix se sjíždějí desetitisíce hostů z ČR i zahraničí a přínos tohoto podniku je jak po stránce ekonomické, tak i marketingově neoddiskutovatelný. Jen v rámci DPH získává Česká republika každoročně 200 milionů korun. Kromě toho je to společenská událost mezinárodního významu, protože Grand Prix se zúčastňují nejen nejúspěšnější motocykloví závodníci, ale i řada zajímavých lidí, kteří se zabývají motoristickou problematikou a byznysem. 50 milionů, které údajně MŠMT dalo GP ČR k dispozici sice není málo peněz, nicméně na rozdíl od fotbalu Grand Prix ČR v Brně sledují miliony lidí na celém světě. Z tohoto pohledu je propagace České republiky a města Brna ve srovnání s propagací v rámci českého fotbalu naprosto nesrovnatelná. Zrušit Grand Prix ČR by bylo stejně nerozumné, jako kdyby se měly zrušit jiné sportovní akce v ČR na úrovni mistrovství Evropy nebo světa. Otázka poskytování finančních prostředků na vrcholový sport, tedy jak na fotbal, motocyklové závody nebo jiné sporty je otázka především morálky, charakteru, ale i slušnosti lidí, kteří mají tyto sportovní aktivity na starosti (a také na svědomí).

Otázka platů a odměn sportovců a činovníků by měla být rovněž urychleně a radikálně řešena. Sportovcům nelze v žádném případě upřít snahu o co nejlepší výsledky a reprezenatci Česka, což by ovšem nemuselo či nemělo být motivováno milionovými odměnami a jinými formami (reklama, sponzorství, dary apod.). Jakkoliv je to běžná, celosvětová praxe však ještě neznamená, že je to správné, normální a morální. Emil Zátopek (a řada dalších jeho generace) nebyl milionář přesto, že byl trojnásobný olympijský vítěz a držitel světových rekordů. Sport, který dělal totiž dělal proto, že jej miloval. Dnešní sportovci (a ti kolem něj) však dělají sport (nebo do sportu) proto, že milují peníze. A to je setsakramentský rozdíl.

14 komentářů :

 1. Spojeni mafie CSSD,TOP-09 a ODS!!!

  "Cernoprdelnici" sice byli skoro ve vsech vladach, k "lizu" se moc nedostali!!

  Nejsem obdivovatel Babise, lec nabyvam dojmu, ze nejake chystane zlodejny odhalil, tak musi byt odstranen.

  Co se tady rozkrade, skonci z velke casti v SS nebo EU, neco u nasich "cestnych politiku".

  Modernizace tanku, prodej kasaren, kde ted stoji Paladium, Becherovka, OKD atd!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babis sice zatim jen paberkoval, ale buhvico se najde v podnikovem archivu OKD, az OKD prejde pod DIAMO s.p. a vsechny smlouvy a faktury, budou primo pristupne kontrole z MFCR. Proto zatim zadny kandidat navrzeny ANO, neni "vhodny". Sobotkovi a Kalouskovi jde nejspis o hodne!

   Vymazat
  2. Ta Bradáčové další spektakulární zatýkací akce je přece jen trochu podezřelá. Domlouvali jak rozdělí přidělené peníze, tak se to dělo vždycky. Škoda půl miliardy je absurdní, ty peníze nikde nezmizely. A pak kravál kolem Jansty a Březiny, jako další útok na ČSSD, ale ti z ničeho nebyli obviněni a to už nikdo nekomentuje.

   Vymazat
 2. Chtěli jsme kapitalismus, chtěli a tak ho máme. Pak nechápu proč se lidi mají skládat formou daní na nějaký fotbal.Pokud chce si někdo vydělávat fotbalem, prosím, ale pak ať ho hraje tak aby na fotbal chodil platící divák a zaplatil si ty fotbalisty.Peníze do sportu by se maximálně měly dát sportovním školám. Copak kapitalistická cizina platí fotbalisty z vybraných daní ? Nikde!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:50
   Jste jak ti žvanilové proti komunismu. Také stále plácáte "chtěli jste tak to máte", zkuste vymyslet jak z toho bordelu a ne se stále vracet zpět.

   Vymazat
 3. BINGO !!!
  jenom to vysvětlete FAĆRU...

  OdpovědětVymazat
 4. Kapitalismus jsem nechtěl ale platí v něm že fotbalisty platí majitel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...nevím jak je to ve světě ,jestli i tam je fotbalista OSVČ ,nebo je to majetek klubu a klub majitele,jak je možné ,že na našich fotbalových stadionech je kolikrát víc fotbalistů na hřišti ,než diváků v hledišti ...kde se bere na tak vysoke platy pro takove hráče ,kteří umí kopnut jen sami do sebe ..člověk má porovnání v nasazení hráčů a jejich umění ,když se dívá na anglicku ligu ,tam su plne ochozy ,hráči si přesně přihrávají ,vědí o sobě a rychle přenesou hru třeba na dva doteky ,před bránu soupeře ,není vidět ,že by šetřili síly a jdou do toho až do poslední minuty ....tam se hraje fotbal ,u nás je to kopaná ...nerozumím tomu ale slyšela jsem názor ,že za vším jsou kurzové sázky ,fotbaloví agenti a vším prolezlá korupce ...už se mi to slovo zajídá ...je to jako mor ...náš fotbal plně zapadá do celkové úrovně naší politiky ,hráči mi připomínají naše politiky v čele státu ,nic neumí,jenom na sebe útočí ,nenesou za nic odpovědnost a nedá se na ně dívat ...ani je poslouchat ..a nemají snahu aby diváci přišli na hřistě ...asi tak...Marieza.

   Vymazat
 5. Pelto !!!
  Jestli si myslíte že vám projde že jste prodal fotbalový klub Číně a ty ještě k tomu vedou ligu, tak to jste se spletl.
  To jste naboural celý peněžní sytém úspěchu západních klubů !!!
  Chcete snad vyhrávat Evropské poháry ???
  Nikdy !!!
  A ten váš slavný okruh v Brně pro moto sport také zlikvidujeme.
  Hodně zdraví otroci. Váš papež*

  OdpovědětVymazat
 6. jiz dlouho bliji ze sobotky kalouse zaposralka a jinych ted zase pelta!!!
  na dobrou noc si vzdy zpivam hymnu:
  ´ zeme ceska domov hnuuuj...'

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jiri jirik15. května 2017 23:24
   Prosím zpívej svoji hymnu a se slovy HNUJ MUJ
   Václav

   Vymazat
 7. Profesionální fotbal by neměl dostat ani korunu ze státních dotací. Podobně čistě komerční akce jako je brněnská GP. Ostatně by dotace neměly dostávat ani čistě komerční "kulturní" akce. Takovou je třeba Bartoškovo filmový festival v Karlových Varech (festival organizuje a provozuje soukromá firma, jejímž vlastníkem je J.B.). Ostatně podpora sportu by měla být výrazně omezena, dokud ve vedení federací budou lidé, kteří se přímo či nepřímo podíleli na rozkradení a krachu Sazky.

  OdpovědětVymazat
 8. Nechali jsme si stát rozkrást i vlastním přičiněním. Jistě máme malé možnosti se bránit, ale máme. Když sme byli u toho ty zloděje namontovat, tak pojdme a společně je i demontujem.Už zase EU vyhrožuje sankcemi o nedodržení qvot na imigranty. Jak dlouho budeme čekat? Jestli si myslíte ,že lysohlávka kudrnatá nám vtom píchne jste na omylu.

  OdpovědětVymazat
 9. Komerční sport, je dnes samá korupce a sázkové podvody. Nevím, proč bychom měli dávat těmto šíbrům, peníze do jejich banků.
  Státní peníze by se měly dávat do všeobecné a mládežnické tělovýchovy (v každé vesnici hřiště a sokolovna!) a do branných sportů (konstrukce i provoz, spolupráce s armádou). P.K.

  OdpovědětVymazat