Reklama

úterý 30. května 2017

Bombový útok v Manchesteru: Co nevíme

Graham Vanbergen
30.5. 2017   Zvědavec
22. května, přibližně ve 22.30, byla odpálena bomba na koncertě v Ariana Grande Manchester Arena, v britském Manchesteru. Hodně se toho objevilo ohledně tohoto incidentu v celostátním tisku a televizi. Nicméně jsou zde některé věci, které nevíme.
V časných ranních hodinách 23. května – přibližně ve 2.35 BST, uvedla NDTV, prostřednictvím Washington Post, celkem kategoricky, že:„Američtí představitelé, pod podmínkou anonymity, identifikovali útočníka jako Salmana Abediho. Neposkytli však informace o jeho věku či národnosti a britští představitelé odmítli komentovat identitu podezřelého.“

To bylo uveřejněno v době, kdy britská policie a bezpečnostní služby odmítaly jakkoliv komentovat, koho považují za pachatele, neboť v té době se zabývaly bezprostředními následky události.

Jak přesně nejmenovaní „američtí představitelé“, přející si zůstat v anonymitě, dokázali správně během přesně čtyř hodin ze vzdálenosti 3,500 mil daného jedince identifikovat můžeme jen hádat, obzvláště když britská policie a bezpečnostní služby nadále s žádnými komentáři nepřicházely.

Zhruba ve stejnou dobu se objevuje tento tweet sloupkaře/lobbisty New York Observer Andre Walkera. Existuje pravděpodobně dobrý důvod, proč je v Manchesteru. Jasně uvádí na svém twitterovém účtu, že tento obrázek je PODVODNÝ. Jsem spolehlivě informován, že tento obrázek je ve skutečnosti obrázkem východu z Manchesterské arény, bezprostředně po výbuchu, a škody jsou patrné. Jak tento novinář získal tento obrázek, aniž by byl na místě, pouhé dvě minuty poté, co manchesterská policie na Twitteru uvedla, že nyní reagují na závažný incident, je těžko pochopitelné.

75 minut po incidentu nebyl v blízkosti místa činu ani jeden novinář ze Sky News či BBC. K tomu mohly být všemožné dobré důvody, v neposlední řadě i to, že policie mohla oblast uzavřít. Ale zprávy jak na Sky, tak BBC byly velmi kusé a zmatené. Přesto však pouhé dvě minuty po samotném incidentu reportér amerických médií uveřejňuje obrázky masakru (které nejsou podle jeho vlastních slov přetištěním jiného tweetu).

Podle jednoho bystrozrakého a známého bloggera není zaměstnavatelem Andre Walkera nikdo jiný, než zeť Donalda Trumpa, Jared Kushner. A to poté, co rozeslal řadu emailů a žádostí o informace.
„André odejel na místo činu: na tweety a emaily nereagoval.“

Těsně před 6.00 23. května si byla policie manchesterské oblast jista, že existuje jeden pachatel a že je to muž, a že se odpálil na sebevražedné misi. Potvrzují, že zemřelo 22 obětí a že dalších 59 lidí je zraněno a v nemocnicích. Nejsou zmiňována žádná jména.

Necelou hodinu nato vyzývá manchesterská policie možné svědky k podání informací a žádá o možné záznamy z kamer z automobilů nebo nahrávek z mobilů.

V 6.53 policie manchesterské oblasti uveřejňuje první informaci, a to že provedla první zatčení – avšak stále žádná jména.

V médiích se hodně spekuluje. Je toto zatčení důležité? Spekulace některých médií jsou celkem odporné, s politickým podtextem.

Včera v noci Guardian ve 23.28 potvrdil, že
„Policie potvrdila identitu 22-letého muže, poté co ji představitelé ze Spojených států sdělili zpravodajským reportérům, což bylo evidentně proti přání britské policie a bezpečnostních služeb.“

Salman Abedi je nyní oficiálně identifikován a uváděn jako sebevražedný atentátník.

Sky News dnes ráno uvedla (24. května), že 14 lidí je stále pohřešováno, většinou jde o mladistvé, ale je mezi nimi i několik dospělých. Sky rovněž uvedla, že „zatím se také pohřešuje řada polských občanů“.

Policie je spokojena, že místo pobytu všech dětí bez doprovodu je nyní známo.

Asi deset hodin po incidentu máme 22 potvrzených mrtvých a 59 lidí v nemocnicích. Ale pohřešuje se dalších 14. To bude mít zcela jistě v průběhu času vývoj. Doufejme, že všichni z nich jsou v pořádku a v bezpečí.

Poslední zprávou (6.01 h) je, že oněch 14 pohřešovaných bylo nyní identifikováno a jsou bohužel mrtví.

Použitá bomba byla evidentně vysoce vyspělé konstrukce a měla velkou výbušnou sílu, obzvláště pokud jsou asi 30 hodin po incidentu identifikováni další mrtví.

BBC uvádí, že „Británie nebyla svědkem bombového útoku jako v Manchesteru od r. 2005 ze tří prostých důvodů:
Jsou k tomu třeba jisté znalosti a dovednosti, takže bez pomoci to není možné provést.
Vyžaduje si to plánování a přípravu, což obojí zvyšuje pravděpodobnost, že MI5 a další agentury odhalí, co se děje.
Jedinci, kteří jsou dostatečně organizováni, aby dokázali první dva body zvládnout, a jsou dostatečně odhodláni provést plán až dokonce, jsou velmi vzácní.“

BBC také uvádí, že:
Po více než deset let sekce BBC pro domácí záležitosti monitorovala každičký teroristický incident, zdařilý či nezdařený, který se dostal do veřejné domény.

Zkrátka a jednoduše, většina lidí, které jsme viděli tahat po soudech, není schopna spáchat incident tohoto typu. Mnozí se snaží o „mučednictví“ a hodně toho o výrobě bomb namluví.

Ale, upřímně, buď jsou zcela stupidní a neorganizovaní, aby přeměnili své fantazie na skutečnost, či, alternativně, jsou chyceni policií, protože neví, jak zakrýt své stopy.

Většina džihádistů upustí od bombového útoku již v počátečních fázích: pochopí, že je příliš obtížné to rozjet. Mohli by se zabít při výrobě zařízení. Jejich nákupní vzorce by mohly vyvolat podezření v místní drogerii, či na internetu by to mohlo přimět GCHQ k podrobnějšímu prozkoumání jejich digitálního života. Mohli by se o pomoc obrátit na někoho jiného, který by, aniž by to někdo věděl, mohl být na radaru MI5.

Řada médií uvádí, že Salman Abedi nemusel konat sám. To se zdá být možným, neboť je méně než pravděpodobné, že 23-letý mladík by dokázal spáchat toto zvěrstvo sám. To znamená možné další problémy, pokud nebudou spolukonspirátoři rychle zatčeni.

O Abedim je známo, že odcestoval do Libye. Uvádí se, že jeden z jeho přátel byl zabit bezpilotním letounem v Sýrii.

Je to třináctý velký teroristický incident v Evropě za poslední dva roky – celkem při nich bylo zabito přes 300 nevinných civilistů a tisíce lidí byly zraněny. Pro porovnání, ve Spojených státech došlo po útocích z 11. září 2001 k méně než 100 takových úmrtí. To proto, že Amerika, z velké části zodpovědná za útoky na řadu zemí po celém Středním východě, se nachází na druhé straně planety. Evropa je za dveřmi všech těchto masakrů.

Je toho spousta, co stále o tomto konkrétním zvěrstvu nevíme, a nevíme ani to, kolik toho budeme muset ještě přetrpět. Zdá se, že do tohoto incidentu nějakým způsobem zasahuje Washington – opět, můžeme jen spekulovat. Možná po přečtení tohoto si bude možné spojit pár dalších teček: BREXIT: Důkaz, že britské referendum o EU bylo zfalšováno. Tento článek potvrzuje rozsah odporných a ilegálních amerických zasahování do britské politiky v poslední době.

Nevíme, proč jsou lidé mimo radar bezpečnostních služeb, jako Abedi a bomboví atentátníci z 7/7, schopni takovýchto zvěrstev, když je k tomu potřeba tolik organizování a schopností.

Jednu věc však víme. Tento útok, a dvanáct dalších po celé Evropě, je označován za „zpětný ráz“ – definovaný jako „nezamýšlené nepříjemné důsledky politických činů“.

Byli to politici, kdo poslal Británii na Střední východ a do severní Afriky, a zničil Libyi a pak Sýrii. Předtím byla Libye, jedna z nejbohatších zemí v regionu, která měla bezplatnou zdravotní péči, plnou vzdělanost a zaměstnanost a méně chudoby, než Dánsko, považována za jednu z nejumírněnějších zemí – totéž lze říct o Sýrii. Infrastruktura obou zemí zcela zkolabovala. Obě země jsou nyní plné extremistických uřezávačů hlav, vrahů a psychopatů. Oba vůdci těchto zemí se možná dostali k moci brutálně, ale oba žili v regionech, kde je brutální vedení obecně vyžadováno, aby se udržel mír – to je zcela evidentní.

To se stane, když dojde k ilegálním, neospravedlnitelným útokům na suverénní země a jsou zabity, zmrzačeny či vyhnány z domova stovky tisíc nevinných obětí. Proč nejsou britští politici, zdá se, schopni pochopit tento prostý fakt je mimo chápání normálních lidí. Jsou vinni a mají na rukou krev každičkého z těchto nevinných mladých životů.

Abediho rodina pocházela z Libye – Sýrie, Libye a Irák jsou také centrem největších teroristických sítí v historii. Není těžké tečky pospojovat, ne?

17 komentářů :

 1. Kdo za to může celý zločinecký západ a hlavně usa.


  Zloděj premiér v ČR proč policie nekoná?:

  http://svobodnenoviny.eu/skandal-premiera-v-italii-ma-z-prodeje-okd-3-hotely/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PAW
   Uz pravda vychazi najevo.
   Terorista dostaval velke penize.
   Studijni podporu i kdyz nestudoval.
   Najem platila vlada . Cesty do zahranici rovnez.
   Britska VLADA DOSTALA VAROVANI PREDEM, OD usa.
   Vychazi najevo , ze kazdy kdo jede bojovat do Lybie a Syrie ma velkou podporu britske vlady a zadne problemy , cokoliv tam udela , koho zabije atd.
   Plna spoluprace afroarabu s M16.
   EU a dalsi vlady tedy nejen dovazi, ale i vyvazi teroristy..

   Smazat
 2. Musíme si uvědomit, že neexistují hodní, umírnění, radikální nebo přímo terorističtí Muslimové. Všichni jsou jedné víry a konají ve jménu Mohameda a Alláha. Většinou spáchá teroristický útok člověk naprosto bezúhonný, se kterým nebyli nikdy problémy. Ve své hostitelské zemi byl dokonce uznáván, vis dětský muslimský doktor, žijící dvacet let v Anglii a pak se odpálí. Jeho první a poslední zločin. Hnusí se mi, když někdo ve jménu své víry zabíjí nevinné. Tak trochu se mi to jeví jako kontarproduktivní. Nechce tímto někdo poštvat lidi proti těm, kteří nejsou schopni uchránit vlastní obyvatele? No, vlastně je to nesmysl. Proč zlikvidovat Merkelovou, když nám slouží...Tak ať mi tu někdo vysvětlí PROČ? Budu rád.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naivní představa, vraťte se do školky. je potřeba vědět jak je organizovaná a řízena společnost. Začněte termínem "užitečný idiot", kdo to je, jakou má psychiku, jak se vybírá a dosazuje do společensky významných funkcí nebo jak se verbuje do teroristických organizací. Neexistuje spontánní terorismus (i když užitečný idiot si to může myslet), vše je pod kontrolou tajných služeb, které to organizují.

   Smazat
  2. Presne tak...

   Smazat
  3. Jsou to zrudy vychovane islamem. Videl jsem documentary z Afganistanu kde novinar jde se svolenim nacelnika povstalcu s nimi na akci. Jednalo se o akci zniceni nejakeho cile pomoci 3 atentatniku -sebevrahu.
   Vse bylo filmove documentovano i se zvukem a prekladem s titulky do anglictiny .Pro nejake potize (nevim jiz presne jake) byla akce odvolana pomoci vysilacek kterou meli vsichni v kapsach.Asi po 10 minutach se priharcovali oni tri sebevrazi a tim ze pockaji na pristi akci.Mluvili o tom jamo ze bylo zavreno a nemohli si dat pivo .Pritom oni dobre vedeli do ceho jdou a ze budou mrtvi .To je pro ne ale neco na co v podstate se ti idioti tesi . Ziji v iluzi ze tohle je jen docasne peklo a ze raj je tam kd ena ne cekaji 72 panen na kazdeho . To my bila rasa ani neumime pochopit ,podobne je to s negry.Cim vice ustuplu tim horsi .Pritom se vi ze jich je spousta debilnich a nakazenycj AIDS ale o tom se nesmi mluvit .Sve soc security se ve vetsine pripadu ani nedoziji neb jsou bud zabiti a nebo zemrou na nemoce negru -podobne nemoci maji i zide ,ale o tom priste

   Smazat
  4. Kdyz v Syrii vybouchne plyn , tak je jej jich tam asi tisic. tech "novinaru".
   Vi se ,ze terorista byl clenem a spolupracoval se spionazni sluzbou .
   Britskou. Proto ZASE TAK rychle vse vi..

   Smazat
  5. 16.50 Neberu vám váš pohled na věc ale kvůli tomu svému se do školky nechystám. A že by ta vaše představa byla něco extra...? Hlavně že vy přesně víte jak je řízena a organizována společnost.Klobouk dolů.

   Smazat
 3. To všechno je irelevantní.Domácí si tam svoje
  vrahy sami přivedli a ještě je obhajují.Proto
  nelituji ty mrtvé po atentátu.Jsou to přece jen
  jejich občané,kteří je vraždí.Ať si to užijí!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. Ariana Grande je ona americká zpěvačka, nikoli název té arény...

  OdpovědětSmazat
 5. To, že značná část muslimů dnes nenávidí Západ a jeho kulturu, snad nikoho nepřekvapí. Jejich teror, jak jej vidíme na západ od nás, je jen důsledkem té hluboké nenávisti.
  Málokdo se však zabývá jejími skutečnými kořeny, které (podle mého názoru) netkví ani tak v Koránu či jeho zvráceném výkladu.
  Ty kořeny bych (podobně jako autor této stati) hledal v cílené a zločinné agresi Západu, která jen za dobu dvou posledních dekád dokázala rozbít řadu do té doby vcelku prosperujících a silných států Blízkého a Středního východu či severní Afriky, a v důsledku pak v islámském světě rozdmýchala katastrofickou nenávist "všech proti všem" i k nám.
  Islám zde byl i na počátku minulého století (vlastně, je tu již nějakých 14-15 století). Avšak fenomén islámského terorismu je mnohem mladšího data. Prvně se objevil v Palestině jako reakce Palestinců na (vele)krádež jejich země ve prospěch Izraelců, dnes se objevuje všude po islámském světě. Dlužno dodat, že za vydatné pomoci dobře utajených "dobrodinců" západního světa.

  OdpovědětSmazat
 6. Je to i proto, že v dosavadní historii mnozí tzv. světoví lídři a jejich přisáté přívěsky (např. Sobotka) ve své politice nikdy nebrali ohled na blaho lidí! Prosazovali jen tu svou ideologii a partikulární zájmy založené na válkychtivém chtíči! Čest a chvála výjimkám, jako je mírotvůrce Putin.
  pozorovatel

  OdpovědětSmazat
 7. Džihádisti jen konají špinavou práci pro sionisti.Komu a čemu mají posloužit všechny tyto atentáty?Už to Trump naznačil,všechny státy NATO,musí jít bojovat za Americké zájmy na střední východ,pod falešnou vlajkou boje proti IS.Proto hledejme strůjce atentátů s diplomatickým kufříkem.

  OdpovědětSmazat
 8. Evropani jdou na porazku

  OdpovědětSmazat
 9. 18:10: Máte pravdu. Doba Lawrence z Arabie , či spíše doba takových lidí jak Lawrence je pryč. Člověka u této příležitosti napadne, že do literatury, to jest do obecného povědomí, se vždy dostanou nečetní kvalitní lidé, ale ti co páchají zlo jsou přičinou neblahého stavu světa, jsou asi daleko četnější a Lawrence z Arabie je tu zde asi tak jako kostel pro neděli pro všechny ty gaunery, kteří jdou klidně se ukázat i přes to všechno zlo, které páchají 6 dní v týdnu /v církvi mají navíc za všechno, co napachají slibenou milost - něco s křesťanstvím není v pořádku, zajímavé, že církev se vždy přátelí s těmi největšími zlosyny, jako třeba s nacisty/. Vzpomenu si při této příležitostí na fotku kléčícího Schwanzenberga, kterého samozřejmě pokládám za zlosyna, stejně jako Trumpa /jeho pravou tvář ještě uvidíme/. Podpis: Prosťaček.

  OdpovědětSmazat
 10. Vzpomínám na ušatýho Blaira, který se koneckonců přiznal, že spáchal na Lybii zločin, jak spěchal dobít Lybii, lidi proti tomu protestovali, nic nezmohli. Jak to, že jsou všichni tihle vývozci demokracie ještě na svobodě a nemaj uříznutou hlavu oni? Chápete to?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.