Reklama

neděle 28. května 2017

Britský analytik: Peking a Moskva našly alternativu západním summitům


28. 5. 2017    zdroj a původní zdroj
Příjezd ministra zahraničních věcí Číny Wang Yi se časově ne náhodou shodl s setkáními představitelů NATO a Velké sedmičky, píše ve svém článku pro The Independent Andrew Hammond z Londýnské školy ekonomiky a politických věd. Podle jeho názoru tato návštěva ukazuje, že Čína a Rusko vyvinuly společný alternativní postoj v oblasti klíčových regionálních a globálních otázek, včetně "jaderné slepé uličky" v Koreji a občanské války v Sýrii.Ministr zahraničních věcí Číny Wang Yi se chce během své oficiální návštěvy setkat s řadou ruských představitelů, včetně svého protějšku Sergeje Lavrova. Tato setkání, která se časově "symbolicky" shodují se summitem NATO a Velké sedmičky, zdůrazňují, že Moskva a Peking mají "alternativní směr spolupráce" pro celou řadu mezinárodních otázek, píše v článku Andrew Hammond.

Podle něj se vztahy mezi těmito zeměmi oteplily po ukrajinské krizi, která vedla k vyloučení Ruska z Velké osmičky. V následném období růstu napětí se Západem Moskva oznámila řadu společných projektů s Čínou, včetně vytvoření nového způsobu formování mezibankovních převodů a formování úvěrové agentury, která umožňuje ekonomickým infrastrukturám obou zemí operovat nezávisle na převážně západních finančních institucích.

"Prudký růst spolupráce" pomohl oběma zemím vyvinout přesvědčivou celkovou pozici na klíčové regionální a globální problémy, včetně "jaderné slepé uličky" v Koreji a občanské války v Sýrii, soudí autor.

Podle Hammonda si Čína i Rusko dobře uvědomují, že u otázek bezpečnosti na Korejském poloostrově neexistují žádná jednoduchá řešení. Obě země se ze všech sil snaží najít nejlepší odpověď nejen na pravidelné vypouštění raket Pchjongjangu, ale také na jeho jaderné zkoušky.

Poslední rétorika Washingtonu vyvolala u Pekingu obavy, že Američané vážně uvažují o preventivním úderu na severokorejská jaderná zařízení. Prezident Donald Trump jasně prohlašoval, že pokud se Čína nechystá řešit severokorejskou otázku, budou ji řešit USA.

Avšak na rozdíl od Washingtonu se čínské orgány vyhýbají přijímání rozsáhlejších a rozhodnějších opatření proti svému bývalému spojenci. Peking nechce vyvíjet příliš velký tlak na Pchjongjang, aby ho nedestabilizoval.

Stále větší nepředvídatelnost severokorejského vedení ani perspektiva jeho svržení neodpovídají zájmům Číny. To vše může vést nejen ke zvýšení nestability v KLDR, ale také k vytvoření proamerického státu namísto nynějšího "režimu" Kim Čong-una.

Peking a Moskva se obávají, že vývoj situace na poloostrově by se mohl vymknout kontrole, proto podporují iniciativu Rady bezpečnosti OSN. Je založena na loňském návrhu OSN ohledně zpřísnění některých sankcí v reakci na pátou jadernou zkoušku Pchjongjangu.

Toto opatření OSN také vyžaduje zrušení společných americko-jihokorejských cvičení a rozmístění na poloostrově "sporného" protiraketového komplexu THAAD. Čína vystupuje kategoricky proti umístění systému z důvodu obav, že by mohl být použit nejen k boji se severokorejskými raketami, ale také na špionáž na jejím území.

Moskva sdílí tyto obavy. Náměstek ministra zahraničí Ruska Gennadij Gatilov nazval rozmístění THAAD "dalším destabilizujícím faktorem". Poznamenal také, že americký protiraketový systém ohrožuje "rovnováhu sil v regionu".

Článek poskytla InoTV. Materiály InoTV obsahují výlučně hodnocení zahraničních médií a neodrážejí postoj RT.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

18 komentářů :

 1. Pokud bude existovat USA nebude míru na světě!

  OdpovědětSmazat
 2. Izrael a jeho Spojené státy mafiánské a teroristické včetně EU jsou ale věčné

  OdpovědětSmazat
 3. Nesprávná analýza! Neznalost dialektiky! Nic není věčné!

  OdpovědětSmazat
 4. Ruko musí spolupracovat s Čínou nic jiného jim nezbývá.

  OdpovědětSmazat
 5. Celý problém "vyspělý západ" versus Severní Korea lze pojmout i jinak než je výše předkládáno. A to jako nepřístupnost západní demokracie jakékoliv jinakosti, než té která je jimi stanovena jako relevantní. A vše co není postaveno na honbě za ziskem a dominanci SS je tedy nepřípustné.

  OdpovědětSmazat
 6. Spojenectví Čína - Rusko je poslední nadějí Světa před jeho zkázou, kterou by s radostí a pílí rádo vykonalo NATO v domnění, že se zkáza zázračně vyhne Západní Evropě a Severní Americe. Je to souboj vojenskopolitického sadismu Západu, který se ale s určitostí zvrtne v masochismus. Pád Nafoukané říše se blíží.

  OdpovědětSmazat
 7. Spojenectví Číny a Ruska není nic jiného než vlhký sen zdejších přiblblých komoušů.
  Ani Rusové nejsou tak blbí aby neviděli chuť přelidněné Číny po území Ruska a po jeho surovinách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Číňané maji hafo peněz pronajmou si kus Sibiře a chtějí tam pěstovat okurky a to padesát let a bude tam prý volně pásmo beze cla.

   Smazat
  2. Číňané na rozdíl Amíků, ovládají filosofické myšlení. Nepodléhají politologickému a ekonomickému konjunkturalismu, extrémismu, ale na kopec svých dějinných zkušeností a k moři intelektuálního potenciálu miliardového národa přikládají a přilévají další znalosti. Jednou z těch dávných pro slabší účastníky je, nespojovat se s nejsilnějším aktérem, nýbrž s tím druhým v pořadí a vytvářet tak silovou rovnováhu. Navíc ten nejsilnější si svých partnerů moc neváží, má je více za vazaly, zatímco ten druhý v pořadí kvůli svému ohrožení přece jen nemůže spojence tolik ponižovat. Takže Číňané velmi dobře vědí, že pokud by se nyní přidali na stranu USA a spolu porazili Rusko, byli by pak pro Amíky druhým chodem na talíři. Takto jsou pro Rusy váženými partnery, kteří ale vedle toho si mohou s mírou trochu užívat amerického podkuřování, významně se zasloužili za globální stabilitu a mají tak klid a výborné vnější podmínky (od partnerských Rusů a podkuřujících USA) pro vlastní růst. EUrodebilové filosofické myšlení neovládají, z hlavy nepotřebují vnitřek na myšlení, nýbrž vnějšek, aby dobře klouzal skrz řitní svěrače. A tak máme to, na co jako celek máme.
   Otázku je, jaké nástroje a kdy, za jakých podmínek, použijí Čína a Rusko k odstřelení USA z 1. pozice. Zdali to bude vynuceno americkou agresivitou, nebo to počká na okamžik, který si nachystá Čína. To první by bylo drsné, globálně riskantní a pro USA v konečném důsledku horší, v druhé variantě to Číňané udělají promyšleně, důstojně a USA nepadnou tak na nos, jako v prvním případě, kdy nebude čas na glazé rukavičky. Hlavní obětí a také hlavním nástrojem destrukce vůdcovství USA bude dolar. Bude to jako v judu, jeho energie se překotí proti němu. Během tří až pěti let dotáhnou RF a ČLR významné společné investice (plus ČLR další nejen "hedvábné" investice s jinými státy) do provozní fáze, na ně se pak nabalí další výroby a služby a tím bude zaděláno na druhé ekonomické mocenské centrum a tedy i alternativní rezervní měnový systém. A pak už to budou šachy či go o poměry na globální mocenské scéně. A podobné sehrají Číňané s Rusy vůči Amíkům v bezpečnsotní sféře, pokud budou Amíci nadále provokovat. Tolik se budou angažovat a rozmísťovat po světě a vojensky se tlačit na cizí území, že si ani nevšimnou, že protivníci jim zatím vlezli do jejich vlastního domu a podminovali jim ho pod zadkem. Samozřejmě, že my to kvůli EUrohujerům slízneme s nimi.
   KR

   Smazat
  3. 10:02 mimořádně nápaditý koment s "vlhkým snem" a "komouši". Stručná to charakteristika autora!

   Smazat
 8. Lepší než sny podělanejch havlobanderovskejch zmetků milující ussacký agresory!!!!!!
  Rusové mají mozek,ussacký hovna v kedlubně!!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Hydra řeší problémy dodávkami zbraní lumpům a současně si myslí, že rozmisťováním "svých domnělých štítů" se uchrání co nejdéle, i když už dávno ví, že takto nelze salámové demokratůry donekonečna udržovat při životě...

  OdpovědětSmazat
 10. 10:02 Koukám, že pán je chytrý,jak rádio, ať už v suchém nebo vlhkém stavu. A kdopak to má ve skutečnosti chuť na jejich nerostné bohatství!?
  Jinak pokud se budou Ussáci a kašpaři z NATO chovat tak debilně, jako dosud.Vojenský pakt Ruska a Číny,případně dalších států se stane skutečností.

  OdpovědětSmazat
 11. 12:03-Pravděpodobně se tak stane.USA jsou přece
  přesvědčeny o své vyjímečnosti a povinnosti ten
  svět řídit.V poslední době se jejich sen o světě
  jimi ovládaném trochu hroutí.Proto jsou akce USA
  nepředvítatelné.Trump bohužel není prezidentem
  USA,ale nastrčenou figurkou a nemá vlastní nápad,
  jak takový stát řídit.Dostává pokyny z pozadí,
  kam není dost dobře vidět.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 12. A co probíhající Sjezd slovanských národů po 150-ti letech ?
  To nikoho nezajímá ?
  A média mlčí jak zařezaná...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přímý přenos i se zástupci yCR je na www.nwoo.org

   Smazat
  2. Media lzou
   Novinare likvidovat

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.