Reklama

.

.

středa 17. května 2017

Číst či nečíst?

Zdeněk Hrabica
17. 5. 2017
Neprozrazuji žádnou novinku; po desetiletí denně vybírám z popelnic pražský tříděnný odpad; nalézám knižní skvosty. Nejprve tato kouzelná truhla obsahovala po roce 1990 v nejširší míře tuny knižní produkce ze zlikvidovaných závodních, odborových, venkovských, lázeňských i školních knihoven (dokonce i z Gymnázia Jižní Město, kde jim prezident Václav Havel zasadil na přilehlé školní, dneska vcelku zpustlé, zahrádce „Lípu sametu“).


Našel jsem v nich, v těch popelnicích a stále ještě nalézám perly; knihu od Jaromíra Funkeho: Fotografie, české přebásnění Ščipačevových Slok lásky a s autogramem, souborné, signované vydání básní nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta...Aspoň jednu knihu denně.

Utopil jsem náš panelákový byt v knihách. Většina obyvatel se i z našeho domu již dávno vystěhovala za lepším a někdejší své byty opustila, buď je změnila za ubytovnu nebo je pronajímá, nebo je prodala.

Nahospodařili si a prchli za humna za ptačím hlasem.

O knihy a o knihu pramálo stáli.

Tři dny jsem se toulal po letošním pražském knižním a literárním veletrhu Svět knihy. Děs a běs, radost i dojetí.

Dojetí z jednoho objevu. Skvostná kniha, kterou vydal Filip Tomáš – Akropolis Valentina G. Rasputina „Hodiny francouštiny“. Ve skvělém překladu z ruštiny se představila talentovaná mladá Markéta Klobasová. Editoři vzpomněli nedožitého 80. výročí narození sibiřského spisovatele Valentina Grigorjeviče Rasputina. Knihu ve velkém stylu představil spisovatel Alexej Varlamov a druhá Rasputinova žena po ovdovění, Olga Loseva. S originálními ilustracemi Vladímra Galdajeva. V neopakovatelné grafické úpravě studia Stará škola.

Dobře mi bylo v málo navštěvovaném pavilónu Ruska. V jednom případě jsem byl očitým svědkem, jak ve druhý den veletrhu odháněla dozorující paní učitelka nedospělce od ruského stánku: „Tam ne, tam je to samý Putin!“ Na rozdíl od bezpočtu českých vystavovatelů, Rusové nepřivezli do Prahy jedinou knihu o Putinovi nebo o jeho zločinech.

Bylo mi dobře uprostřed pestré nabídky dětské ilustrované literatury, v audiovizuálních nahrávkách knižní produkce Radioservisu – Českého rozhlasu, mezi knihami Vlastimila Vondrušky od Husitské epopeje po Přemyslovskou epopej, u knižní novinky cestovatelky Pavly Jazariové , u knihy knih o Miroslavu Stinglovi z brněnské Joty.

Hlavu jsem odvracel od režimních komiksů o zrádném Dubčekovi a o Gottwaldem popraveném Slánským, z pera autorů, umanutých vidinou finančního zisku. Letmo jsem se však přesvědčil, že ve svém celku, tedy v globálu, splakali nad výdělkem. 


Stánek „Ústavu pro studium totalitních režimů“ – jakési novodobé formy „Ligy proti bolševismu“, za časů Protektorátu Bőhmen und Mähren, míjeli návštěvníci veletrhu tento stánek většinou velkým obloukem. I když výjimky potvrzovali pravidlo. Ze známých historiků v titulech - kde nic tu nic, ani kuře zde u nich nehrabe.

Ani o „Bakalův stánek“ Knihovny Václava Havla nebyl na knižním veletrhu téměř zájem.

Ze zahraničních vystavovatelů – kromě vzpomenutého pavilónu Ruska, stál za zmínku stánek vcelku chudý na nabídku – vystavovatelů ze Slovenska, až na dětskou literaturu pro nejmenší čtenáře a na stánek Slovartu; stánek Španělska – ostatní zůstali ve stínu. Polský stánek, jako rodný bratr protiruské propagandy àla „Давай часы...“ („Naval hodinky...“) hluboce zkreslil současnou bohatou polskou knižní produkci. Je mi velmi blízká a hodně známá. 

 

Nevzpomenout nelze stánek vydavatelství „Naše vojsko“ s bohatou nabídkou military literatury, i dětské knihy, černých triček a hrníčků s portréty K.H. Franka, R. Heydricha, A. Hitlera, I.Lenina , J.V. Stalina, Che Guevary, V. Putina prokládanými a maskovanými portréty Karla IV., .J.A. Komenského, T.G. Masaryka, Edvarda Beneše, Václava Havla, V. Buriana, Ch. Chaplina, Jana Wericha, Miloše Zemana, Karla Gotta, A. Einsteina a dalších velikánů i osobností zcela propadlých do říše zapomnění. Avšak o to silněji mediálně propagovaných.

A tak jsem si při všem užitečném, pokládal otázku: „Číst či nečíst?“

Padlo rozhodnutí: „Číst!“

Ale nečíst z povinné, skoro školní literatury doby a jejího režimu, vymývajícího pod zástěrkou svobody a demokracie lidské mozky.

Hrubé? Demagogické? Nikoliv – je to obraz reality!

30 komentářů :

 1. no, každá doba přináší své ovoce, ale žádné stromy nerostou do nebe...

  OdpovědětVymazat
 2. Doufame ze jsi zachranil Main Kampf pro budouci generace ale asi ne, neb se to chrani jako oko v hlave ci rodinne stribro

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hitlera tvoje rodina asi chrání "jako oko v hlavě či rodinné stříbro", ale spíš měli doma chránit tvou hlavu před blbostí a náckovstvím. Neuchránili!

   Vymazat
 3. Co to je za povrchního osla, ten Hrabica, že soudí literární kvalitu děl jen podle obálek a názvů?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý osel opravdu soudí jiné podle sebe.

   Vymazat
  2. To 21:05 Tedy takhle se chlubit vlastní nevzdělaností, to se nedivím, že na to jdete anonymně. Pane Hrabico, děkuji za Váš článek a za Vaše knihy - měly by být povinnou školní četbou. Generál Klapálek by si zasloužil jejich reedici.

   Vymazat
  3. Já bych měla taky trošku poznámek - jsem knihovník důchodce, takže Knižní veletrh je pro mne slavnost téměř povinná. Na veletrhu se samozřejmě sejdou perly i smetí. Opravdu není dobré vycházet jen z obálek a titulů. Vydavatelství vysokých škol, archivů, knihoven a muzeí představují odbornou kvalitu, chvála jim.Malá vydavatelství mají možnost se představit, právě tak ti, kteří nabízejí e-knihy /i když čteček už nevídáme tolik, jako před dvěma lety, ale: e-kniha ve vlaku je ideální/ Nabídka audioknih také byla slušná, ale všimli jste si, jak je všude "převondruškováno"? Z toho je mi smutno. Renomovaný etnograf a vystudovaný historik bez odpovědnosti ke čtenáři seká stránky jako Baťa cvičky. Zápletky detektivek nejsou marné, ale běda, když mu věříte.Tady - až na drobnosti - odkazuji na reedice prací L.Vaňkové. /a povšimněte si i kvalit jazykových/ A dokonce jsem našla i /pro "fajnové šmekry"/ Z. Wintra. Chválím stánek Portálu a Lidových novin - převážně kvalita za slušné slevy.Mezinárodní zastoupení, stejně jako každý rok, na slušné úrovni.A když jsem u pochval- Tajemství Českého středohoří. Výborné fotografie, dobrý text, hluboký osobní vztah autora (J.Svoboda). Takže - za rok opět počítejte s dírou ve finančním rozpočtu. Určitě si na veletrhu něco pro radost najdete

   Vymazat
 4. Nad timto dilema jsem rozhodnuti ucinil uz davno. A je opacne. Muzu si vazit jednotlive osobnosti za jejich praci, tvorbu, cokoli. Ale nezajima me jejich osobni nazor nad vecmi, ktere jsou mimo jejich primy obor.

  Jejich pohled na spolecnost, geopolitiku, socioekonomii temer nikdy neodrazi realitu. Ten se tvori zcela jinymi aspekty (geny, vychova, prostredi, zivotni zkusenosti), ktera ma kazdy clovek jine.
  Jejich predstava zivota nikdy nebude odrazet predstavu ani vlastnich kolegu v tymu. Kolikrat se dokazala rpzkmotrit i firma, nebo i vedecke tymy, dokonce i politicke strany, ktere kdysi hodne veci spojovalo.
  A s prichodem novych situaci byva najednou "vse jinak". Staci rozlisit dobre od zleho a zaroven byt schopen videt dopady rozhodnuti. Pokud dopaqdy znate a jste pripraven nest i nasledky s vedomim, ze jednate proti sve vuli, casto se cil povede. Jen ten konecny cil nesmi byt zly umysl. A chce to skutecne domyslet vse. Kolik ovsem lidi je toho schopnych? A v politice, kde jsou tyto situace nekdy nevyhnutne, protoze na vyber je pouze jeste tezsi rozhodnuti???

  Zajimaji me tedy pouze fakta. Konkretne tedy u Lenina bylo receno hodne zleho, vse spatne, jeho osobni zivot pry katastrofa. No z meho pohledu, to az tak spatne s nim nebylo. Drby jsou mi nekde u... a osobni, rodinne, manzelske problemy mel v souziti, v praci, jednoduse v zivote snad kazdy.

  Proc kazdy predpoklada u cloveka na vysluni svatost samotnou a je odsuzovan za kazdou kravinu temi, co delaji velmi odporne kousky nonstop je mi zahadou.
  Sebereflexe chybi, vycitky nic, pokrytecni je cizi slovo.

  Proc se moc nezaobirat duvody, ktere je vedly na zlomove rozhodnuti jsou jednoduche. Nezil jsem v te dobe a natolik se vzit do kuze nekoho muze clovek pouze prozitim te doby. A take jen ten je opravneny hodnotit jednotlivou dobu. Zajimaji me ovsem nasledky. Historici si maluji minulost vsude ve svete podle sebe, rozpory jsou tak silne, ze z te historie vlastne nebylo nic, jen cisla. Pocty mrtvych ve svetovych valkach, v Jizni Americe, v Africe... Mluvi za vsechny knihy i nazory.

  OdpovědětVymazat
 5. Pane Hrabica omlouvám se za ty květáky. Určitě na ně dojde.
  lada

  OdpovědětVymazat
 6. Tak si říkám, zda má nějaký význam, že na obálce režimního komixu "Jak Gottwald zavraždil Slánského", chudák Slánský vypadá jak karikatura Žida Süsse. Asi freudovský chybný výkon pana kreslíře.

  VR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Saltzmann určite chudák nebol -škodil kde sa dalo, prenechal trh v USA - sklo nemeckej strane - súkmeňovcom, poberal kalorné v zlate a kšeftoval so zbraňami .... zaslúžil si odvisnúť

   Vymazat
 7. Ty hrníčky to je síla .Hitler vedle Gotta . Nakladatelství naše vojsko . Hnus !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je na tom za hnus, vole? Máš tam i Putina, Stalina, CheGuevaru...

   Vymazat
  2. To 22:56 Vy musíte být opravdu mimořádně špatný člověk.

   Vymazat
  3. 23:06

   Stále o mnoho světelných let lepší než vy.

   Vymazat
  4. 22:56 čili 23:46 - je špatný, škůdce, ve společnosti neoblíbený hulvát, který neví co s časem, tak leze na diskuze, kde provozuje to, co umí - škodit a hulvátovat.

   Vymazat
 8. No, predstavit si, ze si dam ke snidani rohlik a salek caje ze ktereho na me zira Hitler je fakt ke zbliti. Uz se absolutne setrel rozdil, co je a neni normalni, nebo moralni? V zemi, s kterou mel ten magor pouze jediny plan a hoooodne odporny?

  A dat to vedle Gotta, ufff, normalne by to chtelo se ho zeptat, co si o tom mysli, pokud by clovek mel jistotu, ze je natolik zdravy a rozdycha to. Mozna uz si taky na vse zvykl, ale prave v tomto o tom pochybuji. Neni to typ, kteremu je vse jedno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A Werich vedle K.H.Franka? Werich se v hrobě obrací!
   Vlasta

   Vymazat
 9. Volte babiše zachránce ČR:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Europarlament-dnes-vyzval-k-potrestani-Madarska-Podporili-to-Stetina-cela-CSSD-a-vsichni-babisovci-488206

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To víííš, celí nakřivo.

   Vymazat
  2. 7:08 Proto to tu dávám aby euhujery lidi nevolily.

   Vymazat
 10. Nevím, zda nejsem trochu mimo mísu, ale zrovna včera večer nám ČT dávala k lepšímu jakéhosi, německým neonacismem vypaseného Číňana, který mi moc připomínal českého kolaboranta Emanuela Moravce, aby kydal hnůj na českého prezidenta za vydatné asistence hlasatele ČT. Moc mi to připomnělo štvanice proti Benešovi v době Mnichova z úst Henleina a Adolfa Hitlera. V čí službách a v čí prospěch pracuje to, co se nazývá ČT??? Zdali by si ten Číňan dovolil takto kydat hnůj na Merkelovou, proto, že jezdi také do Číny. To asi už by se spíše trefoval do Trumpa, který se také setkal s čínským presidentem. Do jaké žumpy nám ČT a její ředitel a kolektiv propadli? A ještě nás kolaboranti této žumpy nutí platit za jejich hnůj!!! Kdo učiní konec těmto protičeským hrátkám několika českých kolaborantů euroatlantického nacismu???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten byl teda povedenej, říkal, že vždycky, když jede Merkelová do Číny dělat kšefty, tak že ji dává seznam politických vězňů. Kolik už jich vysvobodila neřekl, ani se ho na to ten budulínek, který se přešťastně usmíval, že Číňan se stydí za našeho prezidenta a pohrdá jim, na to nezeptal. Proč asi, byl by to důkaz toho, že disidenti nejsou jenom vyžírky, ale mají výsledky. A že se nepovedly jenom ty kšefty.

   Vymazat
 11. To přirovnání ÚSTRKu k lize proti bolševismu, to se tedy povedlo. Jenže píle této třetí ligy takéhistoriků, s podporou výše zmíněných Emanuelů Moravců třeba v ČT, u polovzdělanců není zcela bez úspěchu. To tehdy v době boje proti židobolševikům český národ projevil vyšší vzdělání, nebo je to dnes úpadkem IQ našich "elit a VIP"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ÚSTRK nás stojí ze státního rozpočtu přesně tolik, kolik Ústavní soud. No, kdyby ty prachy daly raději na něco jiného, dobře by udělali.

   Vymazat
 12. Pro 6:40 Absolutní souhlas , ČT je žumpa .

  OdpovědětVymazat
 13. Cesi chvil skemraj, chvili urazen (Rudou Armadu)
  Rikitan

  OdpovědětVymazat
 14. Robinson Crusoe, Kapitán Nemo, Babička, Timur a jeho parta, Honzíkova cesta náš ředitel přidal Velké otazníky od Součka, tato kniha předběhla dobu a my ji doslova hltali, i velká diskuse k ní byla. UFO, Yety, raketoplány, záhady kosmu, vše v jednom, nádhera. Opravdu nevím jakou povinnou četbu mají dnešní děti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě pouze mainstream,ČT počínaje a paní učitelkou konče...

   Vymazat
  2. Jen pro vyváženost. Je tam ta ruská knížka, k této četbě patřilo i Dobrodružství T.Sawiera a H.Finna od Tweina. V té době to byl trhák a pak se dokonce natočil film Páni kluci.

   Vymazat