Reklama

středa 31. května 2017

Halíkův svérázný doktorát teologie bez disertace. Vědecký doktorát (za jménem) lze totiž dle našeho vysokoškolského zákona i dle celosvětové praxe získat výhradně absolvováním postgraduálního doktorského studijního programu. Takový program však Mons.prof. PhDr T.Halík nikde neabsolvoval.

Doc. RNDr. Otakar Jelínek, CSc.
31.5. 2017  Rukojmí
 

Ve Svobodných novinách byl 4.listopadu loňského roku publikován článek „Svěcení T.Halíka na kněze bylo a je neplatné“. Katolický kněz P.Michal v něm dokazoval, že Tomáš Halík v době svého svěcení nesplňoval podmínky, aby mohl řádné kněžské svěcení vůbec přijmout. Byl tudíž vysvěcen v rozporu s tehdy platným Kanonickým právem. V mém příspěvku se pokusím dokázat, že Tomáš Halík i svůj doktorát teologie získal velmi osobitým způsobem, a to v rozporu nejen s naším vysokoškolským zákonem, ale i se všeobecně dodržovanou praxí, s níž jsou doktoráty udělovány na celém světě.

Vědecký doktorát (za jménem) lze totiž dle našeho vysokoškolského zákona i dle celosvětové praxe získat výhradně absolvováním postgraduálního doktorského studijního programu. Takový program však Mons.prof. PhDr T.Halík nikde neabsolvoval. Nepředložil tudíž ani žádnou řádně obhájenou disertační práci, jaká je pro získání takového titulu všeobecně vyžadována.

Mons.prof. Halík používá dle mého přesvědčení za jménem tudíž neoprávněně vědecký titul Th.D, neboť na žádné universitě u nás ani v zahraničí neabsolvoval postgraduální doktorské studium.

Bezprostředně po své „konversi“ obhajuje Halík na Karlově universitě v roce 1972 svou rigorózní práci „Křesťanství jako utopie. K dialektice dějin křesťanského sociálního myšlení“, za niž byl údajně tehdy oceněn Ústavem atheismu. Na základě této rigorózní práce mu byl udělen Karlovou universitou v roce 1972 akademický (před jménem) titul PhDr, tzv.malý doktorát.

Po sametové revoluci strávil Halík nějaký čas studiem na Papežské Lateránské universitě v Římě, kde mu byla v roce 1992 udělena akademická, nikoliv doktorská hodnost licenciáta teologie Th.lic. Doktorské studium, které na Lateránské universitě započal mu zde bylo přerušeno. Aniž by absolvoval doktorské studium teologie zakončené řádným vědeckým doktorátem v Římě nebo v Praze, získal Halík v témže roce 1992 na Papežské teologické fakultě ve Wroclawi vyšší docentskou hodnost ThDr.hab. Tím byly porušeny dokonce i polské zákony, které pro udělení hodnosti Dr.hab. vyžadují od uchazečů předchozí řádný doktorát v oboru.

V souvislosti se svým habilitačním řízením se Mons.prof.Halík dopustil totiž jednání, které je v příkrém rozporu s akademickou etikou:

K tomu došlo tím způsobem, že Halík ve Wroclavi

a) uvedl svůj akademický titul doktora filosofie PhDr (tzv.malý doktorát) jako titul doktorský a

b) uplatnil zde podruhé svou habilitační práci „Katolická kultura a česká společnost po II.vatikánském koncilu“, za níž mu byl již předtím Karlovou universitou 21.5.1992 udělen titul docenta v oboru sociologie. Papežská teologická fakulta Halíkovi posléze udělila 13.října 1992 titul habilitovaného doktora teologických věd, směru praktické teologie Tomuto polskému titulu Th.D.hab. odpovídá u nás docent teologie. Promoce ve Wroclawi byla tehdy údajně Halíkovi odepřena a diplom s číslem 3 byl mu vystaven až dva roky poté dne 29.9.1994.

Mons.Halík se tím ve Wroclawi dopustil jasného akademického podvodu. Není možné, aby někdo mohl získat za tutéž habilitační práci vědecko-pedagogické tituly v různých oborech, jednou sociologie u nás a teologie v Polsku!

Mons.prof.Halík se ohání osvědčením svého titulu doktora teologie Karlovou universitou. Jak je všeobecně známo, nostrifikovat lze pouze v cizině absolvované vzdělání v příslušném studijním programu. V osvědčení profesorovi Halíkovi bývalým rektorem prof.V.Hamplem ze dne 7.12.2006 o právu užívat vědecký doktorský titul byl

a) neoprávněně použit §99 odst.10 zákona č.111 a dále

b) mylně a nepřípustně zaměněn polský akademický titul Dr.habil, který je získáván v habilitačním řízení a odpovídá tudíž našemu docentovi, za vědecký doktorát. Podle polské legislatury je nutnou podmínkou pro získání titulu Dr.habil. vlastnit vědecký doktorát v oboru. Tuto nutnou podmínku Mons.prof. Tomáš Halík očividně nesplnil a namísto doktorátu vědeckého uplatnil ve Wroclawi svůj nižší malý doktorát filosofie. Proto vyslovuji důvodné podezření, že uvedené nostrifikační osvědčení bylo vydáno v rozporu nejen s naším právním řádem, ale i s mezinárodní smlouvou č.104/2006 s Polskem o vzájemném uznávání vzdělání. Mons.prof.PhDr Tomáš Halík by proto neměl dle mého soudu používat titulu Th.D. za jménem.

Protože Karlova universita dvě předchozí má upozornění o zřejmých nesrovnalostech s Halíkovým titulem odmítla, obrátil jsem se v této záležitosti dne 8.února 2017 s Podáním na Veřejného ochránce práv se žalobou ke správnímu soudu proti Karlově universitě s podezřením pro porušení zákona při Halíkově nostrifikaci.

Mons.Halík se nerozpakoval použít v podstatě jednu a tutéž odbornou práci, kterou napsal pod vedením Mons.prof.Karla Skalického v Římě, pro získání čtyř různých titulů: Th.Lic. v Římě, docenta sociologie v roce 1992 v Praze, docenta praktické teologie - ThD.hab. ve Wroclawi, a konečně nostrifikací tohoto titulu Karlovou universitou i vědeckého doktorátu Th.D. za jménem. Právě v tomto faktu spatřuji Halíkovo flagrantní porušení akademické etiky, které z nepochopitelných důvodů Karlova universita kryje.

Prof. Halík je také snad jediným z našich universitních profesorů, komu chybí řádně získaný vědecký doktorát. Všichni kromě Halíka vlastní DrSc., Ph.D. nebo CSc. za jménem.

Doc.RNDr Otakar Jelínek, CSc.

29 komentářů :

 1. Halík je vlastizrádce, podvodník a lhář.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. halík je savatá svině,jako všichni svatí.... Desatero vyžadují,aby jej dodržovali nevěřící,ale pro svaté falešné bestie to neplatí......důchodce

   Vymazat
 2. Halík - estébák na kněze vysvěcený v NDR!!!!Vlastizrádce a odporná kreatura bez špetky studu a svědomí....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a vidite každeho prvniho v měsici ho tento podělany stat či lepe gubernie vyplati tisic krat lepe než posledni uklizečku halt nadčlověk ala pepi gebls nejlepši ale neni kolik mu platime z našich ale kolik takovych vykladaču z huby se po šmirklu urodilo z nichž někteři to dotahli až na hrad

   Vymazat
 3. Halík a Havel na hrad , ale bez cigarety huráááááááááááá

  OdpovědětVymazat
 4. Je to smutné, ale je to obraz svaté církve římsko-katolické.

  OdpovědětVymazat
 5. Jeho jméno radši vyslovovat nebudu, abych si nezaneřádil pusu.
  Je to proislamistické prase.
  http://svobodnenoviny.eu/wp-content/uploads/halik.jpg

  OdpovědětVymazat
 6. Jak žil dřív,tak žije i dnes.Podvody a lež jsou
  jeho stálými společníky při životní pouti.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:36
   A Vy Tomáše Halíka znáte, pane Majevský? - Nebo jen - jako většina ostatních - papouškujete, co někdo někde napsal? Já ho znám dobře. Nikdy mi zvlášť sympatický nebyl, ale nevidím důvod se o něj otírat.

   Co když někdo o Vás napíše - pan Petr Majevský žil vždycky jako podvodník a žije tak i dnes? Prostě tak -

   Není Vám trapné psát sem pořád dokola tu jednu stejnou větu o hloupých českých voličích?!

   Starost pana Doc. RNDr. Otakara Jelínka CSc. o údajně neoprávněné vědecké tituly je dojemná; zejména samozřejmě s ohledem na otázku, zda bohosloví je věda..... Člověk by málem věřil, že to je záležitost, která hýbe světem.

   Vymazat
  2. Pane Kopecký, pan Halík mne jako občana tohoto státu tolikrát urazil( moje neschopnost jako voliče atd. atd.), že sebemenší zmínka na jeho obhajobu mě zvedá ze židle. Ať si má titulů kolik chce, u mne je to lidsky a politicky naprosto nepřijatelný element, který dělá křesťanům jen ostudu a i ti se už za něj stydí, no ti statečnější. Přeju vám ho i s jeho titulama. Radomír Velehradský, Nové Záduchy 15.

   Vymazat
  3. Ve skutecnosti a zejmena zde to je spis naopak, vyzaduje jistou (virtualne-anonymni ale presto) statecnost priznat,

   ze ackoliv s jeho politickymi nazory nesouhlasim, tak Halikovy teologie a ekumenie, zejmena pred rokem cca 2015, si jako krestan velmi vazim...

   (A ovsem precetl jsem nekolik jeho knih a poslouchal nemalo hodin jeho kazani, ktera se daji stahnout z internetu... Rozhodne to tedy neni neinformovany souhlas.)

   Upalite me (virtualne samozrejme) za to ?

   Vymazat
  4. Téměř každý si najde svého morálního, lidského, ideového vůdce. U někoho je to Kalousek, u jiných třeba ten Halík, Sobotka, Babiš, Zeman, Herman, Horáček co lidí volilo Štětinu do tak významné evropské funce. Mají své podporovatele z kultury Štěpánovou, Menzela, F.Čecha, Krause, Nového... Výběr veliký(neříkám kvalitní). Druhá věc je kolik těch každých na sebe ten jeden dotyčný velikán nabalí a jak nám všem budou po získání většiny ve volbách užiteční. Podle teorií pana Halíka se určitě jako občan tohoto státu rozhodnu blbě. Jen ještě dodám, že tituly a dokonce ani vzdělání ještě není znakem inteligence a morální kvality nositele.

   Vymazat
 7. Autorovi vyslovuji mimořádný dík!

  O Halíkovi, nyní již s naprostou jistotou, mohu prohlásit, že jde o všehoschopnou kreaturu, které by se měli všichni slušní lidé štítit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:53 Já mám stejný názor na tuto kreatůru, ale, minimálně již 20 roků.

   Vymazat
 8. Asi to bude taková nová tradice založená po roce 89. Pan Klaus se stal profesorem také velice pochybným způsobem! Pokud je to třeba, ověnčíme akademickými tituly třeba i čuně!
  Jirka

  OdpovědětVymazat
 9. Tak to zapadá:

  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/halikovy-knihy-nejsou-vedecke-uznal-rusnok-rada-zuri/r~957da642513c11e3a6f7002590604f2e/


  Univerzita Karlova měla za normálních okolností vrátit peníze za RIV body a autor by měl za matení v RIV, kde jsou uvedeny přesné definice toho, co je vědecká publikace, dostat pokutu/sankci.

  OdpovědětVymazat
 10. ten popisek je zbytečně dlouhy jako je zbytečně dlouha doba co si neznabozi jako ja nechavaji přes vladni sebranky napřič kalet na sve makovice to takovy franc josef byl osvicena hlava ktera už v dobach jiraskova temna věděla že iluzionisty nebrat natož platit ze statniho tehdy z jeho pokladničky kam svět pokročil je vidět jak se velke davy černoprdelniku přiživuji bez problemu na kdekterem statě snad vijma turecka

  OdpovědětVymazat
 11. A Robejšek nemá nad něho. A má občanům za zlé, že si Halíka neváží. Je to jasné? Děda.

  OdpovědětVymazat
 12. No panečku, to by byl býval "p-rezident"!!
  Ještě dnes mi z toho pomyšlení husí kůže naskakuje ...

  OdpovědětVymazat
 13. Hmm, Halík - proč prostě nenapsat TYPICKÝ KATOLICKÝ KARIERISTA? A jestli má titul z biblického pohádkářství takový nebo onaký - oba vyjdou nastejno.... to kdyby byl inženýr,
  třeba statik nebo letecký konstruktér... TAM BY TO BYLO NEBEZPEČNÉ! Ale teologické bláboly? Nepodstatné.

  OdpovědětVymazat
 14. Dnes je dobrým zvykem komentovat absolventy Plzeňských práv. Já jsem toho názoru, že úroveň slovutné Karlovy university je na tom jak úrovní pedagogů tak absolvetů na tom ještě hůře. Kam to dodáhla tato slovutná středoevropská universita po sametu? Stačí si jen poslechnout bláboly jejích vyslanců v ČT.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 31.května 2017 20:49

   Aha - takže Vy "jste toho názoru"...!?

   Mluvíte také o profesorech a absolventech mediciny, přírodovědy, matematiky atd.?

   Dnes je "dobrým zvykem" ANONYMNĚ ŽVANIT o čemkoli. Patříte ke zhovadilému anonymnímu davu, kterému se běžně říká KSINDL.

   Pokud soudíte UK podle lidí jako Romancov, pak to s Vaší soudností je nevalné.

   Vymazat
 15. Pane Kopecký hájíte slovutnou UK trochu hulvátsky (viz ksindl), ale když slyším a čtu komentáře vystudovaných sociologů a politologů(o novinářch ani nemluvím) tak s kritkou našeho vysokého školství musím souhlasit. Technické a seriozní vědecké obory do toho netahejte. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 16. 21:18

  Milý pane Horáku,

  já ani tak nehájím Karlovu universitu. Kdo jsme, abychom se o ní vyslovovali (jedná se o desítky tisíc lidí)!

  Jenom se ohrazuji vůči tomu, aby se o ní paušálně vyjadřoval kdejaký anonymní ignorant. Bohužel tady podobní jedinci početně silně převažují. Pan Dvořák tu mi sice kdysi napsal, že existují rozumné důvody, proč ponechat anonymní "diskusi", bohužel už ale nikdy nevysvětlil, které to - podle něj - jsou.

  Je hulvátské přiřadit někoho ke ksindlu (česky se říká sebranka, latinsky kolektiv)? A nepodepsat se, to je patrně styl gentlemenů? Souhlasím ovšem s případnou námitkou, že anonymy má člověk ignorovat. Občas se této správné zásady, bohužel, nedržím.

  Vědecké obory snad podle Vás na KU nepatří?! Jaképak - "netahejte"... .

  Podívejte se do slovníku, co znamená kritika - abyste to slovo v zápalu boje příště neužíval, promiňte, v hospodském významu.

  OdpovědětVymazat
 17. Vy všichni ti, kdo jste věřící, ať v toho či onoho boha vězte, že modla ke které se obracíte je výplodem těch, kteří vám chtějí vládnout.
  Pokud existuje „to“, co je výše nad námi, nad námi všemi z masa a kostí, dá nám jen dar života na počátku bytí a poslední soud nad sebou samými. Nemá sil více vést nás životem a řídit naše kroky. Jen poskytne čas mezi zrozením a smrtí. V posledním soudu není talárů, soudců a ani ničeho co spojíme se světským bytím. Jsou jen vzpomínky na vše, co jsme prožili, co jsme učinili, co učinit bylo možno správného. Správné je vztaženo k podstatě našeho bytí, tedy k tomu, co málokdo chápe v darovaném čase, ale co jistě pochopí každý, jehož smrt se dotkne. Ta pravda je v nás samých, darovaná „tím“, ke kterému vzhlížet máme, ale jen málokdo dohlédne.
  Ty slzy tekoucí mi po tváři, nejsou mé, jsou těch, kdo vidí utrpení druhých. Jsou těch, kdo nepláčí nad sebou samými, ale nad bytím jiných. To jsou ty pravé slzy, jichž je stále méně.
  Jsme jedno společenství i přes rozličné odlišnosti. Svět co vidíme, sami tvoříme. Prací, učením se, pravdou i lhostejností, prostě vším co konáme. Lásku a dobro poměřujeme jako krásu ve slunečním svitu, který je základem, pro naši existenci. Těch základů je více a ne všechny je známe, ne všechny umíme popsat. Ne vše je nutné znát, ne vše je nutné vědět, ale bez brzkého pochopení podstaty bytí bude život jen slzavé údolí pro většinu z nás.
  Žádné království netrvá věčně, každá moc jednou skončí. Někdy dříve, jindy později.
  Není pekla a příšer kolem a rozhodně nejsou tam, kam všichni spějeme. Je jen okamžik, jenž nejde poměřovat časem. Ta chvíle co potká všechny, ať chudé, či bohaté. Ať prosté mysli, či bystré. Tam poznáme pravdu o sobě samých, jenž pro některé bude peklem a trestem, pro jiné světlem a odměnou, snad nebem? Někde hluboko v duši, zakódováno v genech je poznání minutých pokolení.
  Kazatelé, co procitli dříve, kdy ostatní ještě spali, pohlazením je budí. Však jejich snaha bývá marná, když podlehnou hlasu, jenž jim radí „spěte dál, já mám vás rád“. To není ďábel, co našeptává „oddej se slastnému spaní“, to je moc co dřímá v každém z nás, však uchopit ji znamená nést žezlo co zvednout je těžké, ale vláčet jej zemí se daří i těm, kterým po právu nenáleží.
  Není to všechno, ale je toho moc, co vědět bychom měli. Jak vyjádřit přesvědčení, že to vše tu již bylo, jen dávno jsme podlehli snění a žezlo zvedli Ti nehodni z nás. Pak ve světě zní chrastění zbraní, co přinese všem jen slzy a utrpení, však někomu srdce plesá, oni se bijí a já stůl mám plný masa.
  Zneužij prosťáčka a dočkej soudu. Ne toho světského, co spravedlnost nezná, ale toho svého, před kterým úniku není. Ne bůh Tě bude soudit, ale Ty sám, až bez pohybu spočineš. V tom okamžiku prozřeš. Co více říci? Že je to strašení? Nač se bát? Však rozhodnutí je Tvé a účet bude Tvůj, kdo jiný s Tebou bude? Snad bůh? Ne, budeš sám. Sám se sebou samým. Ale možná, že ne. Možná je vše jinak. V duši máš vtesáno vše, co jsi potkal i skutky, jenž jsi učinil. To vše bude s Tebou a je jen na Tobě, zda zažiješ hřejivý pocit, či mráz. Ať tak, či tak, jedno je jisté, poznáme to každý s nás a každý svými kroky, po celé ty roky svého bytí, směřuje ke stejnému cíli. A před ním, úniku není. Nebude pozdě, prosit v posledních chvílích, o odpuštění?
  ABC

  OdpovědětVymazat
 18. Hulík je hulibrk a řiťopich.
  Skrývá svůj buzerantismus za celibát.

  OdpovědětVymazat
 19. Nikdy bych svatý nevolil lžou jako když tiskne. Halík je satanův vratný.

  OdpovědětVymazat
 20. POZOR NA PRODAVAČE ILUZÍ, POZOR NA PODVODNÍKY !
  VŠAK STOKRÁT POZOR NA FALEŠNÉ KNĚZE A POLITIKY !

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.