Reklama

.

.

pátek 12. května 2017

Emmanuel Clinton a vzpoura elit

Macron-nová hvězda staré politiky
Pepe Escobar
12.5.2017 ICH překlad Zvědavec

Takže nakonec byl Západ spasen zvolením Emmanuela Macrona za prezidenta Francie: úleva v Bruselu, optimistická eurozóna, vzestup na asijských trzích.


Vždy to bylo prosté. Nakonec Macron byl veleben EU, bohyní trhu a Barackem Obamou. A byl plně podporován francouzskou vládnoucí kastou. Bylo to referendum o EU – a EU, ve své stávající podobě, zvítězila.

Kybernetická válka musela být součástí hry. Nikdo neví, kde se MacronLeaks vzaly – na poslední chvíli došlo k masivnímu uveřejnění hacknutých Macronových volebních e-mailů. WikiLeaks dokumenty, které měla čas si projít, potvrdila.

To nijak nezabránilo Macronovým posluhům v tom, aby z toho okamžitě obvinili Rusko. Le Monde, kdysi skvělé noviny, vlastněné nyní třemi vlivnými podporovateli Macrona, byly věrným odrazem jeho předvolebního pomlouvání Sputniku a RT, informačních útoků a, obecně, tvrzení o zasahování Ruska do voleb.

Macronova rusofobie ve francouzské mediální sféře zahrnuje i Liberation, kdysi noviny Jeana Paula Sartra. Edouard de Rothschild, předešlý šéf Rothschild & Cie Banque, koupil 37% kontrolní balík v r. 2005. O tři roky později začal neznámý Emmanuel Macron rychlokvašnou kariéru v sekci fúzí a akvizic a brzy dosáhl pověsti „Mozarta financí“.

Po krátké štaci na ministerstvu financí pro něj bylo založeno sítí mocných hráčů a mozkových trustů hnutí En Marche! A teď prezidentské křeslo. Vítejte u otáčivých dveří stylu Moet & Chandon.

Uvidíme se na barikádách, kamaráde


V posledním televizním střetu s Marine Le Penovou se Macron nestyděl používat blahosklonných/primitivních výlevů a dokonce nasbíral pár procentních bodů navíc tím, že popisoval „Marine“ jako pomýlenou, zkorumpovanou nacionalistickou lhářku „plnou nenávisti“, která „přispívá ke špatné nešťastné situaci Francie“ a která by přivedla zemi do „občanské války“.

To se mu však může vrátit jako bumerang. Macron je předurčen být přivoditelem vnitřní degradace Francie; přeborníkem „ráznosti“ v oblasti mezd, jejíž protiváhou bude rozmach částečné zaměstnanosti; a přeborníkem rostoucí nejistoty, aby se posílila konkurenceschopnost.

Velký byznys velebí jeho nápad srazit danění korporací z 33 na 25% (evropský průměr). Ale koneckonců to, co se Macronovi podařilo udat, je recept na scénář „uvidíme se na barikádách“: tvrdé škrty ve zdravotních výdajích, podporách v nezaměstnanosti a místních komunálních rozpočtech; minimálně 120,000 propuštěných ve veřejném sektoru; a zrušení některých klíčových práv pracujících. Chce prosadit „reformu“ francouzského zákoníku práce – proti které se staví 67% francouzských voličů – a vládnout pomocí dekretů.

Co se týká Evropy, tak jedinou věcí, kterou „Marine“ řekla během volební kampaně, a co bylo blízko pravdě, bylo, že Francii povede žena, buď ona, nebo paní Merkel.

Macron bude pravděpodobněji novým Tonym Blairem, či, v mnohem katastrofičtější vizi, novým (bývalým italským premiérem Matteem) Renzim.

Skutečná hra začíná nyní. Podpořili ho jen 4 z 10 voličů. Hlasování se zřeklo 25% voličů – a asi třetina, když započteme neplatné hlasy. Bude pro Macrona prakticky nemožné získat v nadcházejících volbách parlamentní většinu.

Francie je nyní tvrdě rozdělena do pěti bloků – kdy je spojuje jen pramálo věcí: Macronova hnutí En Marche!; Národní fronty Marine Le Penové, které bude přeskupeno a rozšířeno; Neposlušné Francie Jeana-Luca Mélenchona, která povede novou levici; zdrcených Republikánů; tradiční francouzské pravice, která jako prase drbání potřebuje po debaklu Francoise Fillona nového vůdce; a prakticky zničených po-hollandovských socialistů.

Orwellovský šok novoty


Na rozdíl od vnímání ve světě nebyla největší otázkou voleb imigrace, ale hluboký odpor k francouzskému hlubokému státu (policii, spravedlnosti, vládě, státní správě) – vnímanému jako utlačovatelský, zkorumpovaný a dokonce násilnický.

Dokonce ještě před hlasováním identifikoval vždy ostrý a rozkošně provokativní filosof Michel Onfray, autor Dekadence, nejlepší knihy roku, a zakladatel Lidové univerzity v Caen, některé hlavní hráče stojící za Macronovou kohortou: „válkychtivého“ filosofa Bernarda-Henri Levyho; Pierra Bergé z Le Mondu; Jacquese Attaliho – který prakticky přeměnil socialisty na fanatické neoliberály; šedou eminenci Alaina Minca; bývalého šéfa Lékařů bez hranic Bernarda Kouchnera; a bývalého oddaného straníka z května 1968 Daniela Cohn-Bandita – „Jinými slovy zuřivé stoupence liberální politiky, která umožnila Marine Le Penové dosáhnout svého historického úspěchu a podpory.“

Všichni výše uvedení jsou věrnými služebníky francouzského hlubokého státu. V Asia Times jsem načrtl, jak byl stvořen Macronův hologram. Ale abychom viděli, jak ho hluboký stát dokázal udat lidem, je klíčovým zmínit filosofa Jeana-Claude Michea, následovníka George Orwella a Christophera Lasche, a autora nedávno vydané publikace Notre Ennemi, Le Capital.

Michea podrobně studuje, jak levice přejala všechny hodnoty toho, co Karl Popper nazval „otevřenou společností“. A jak mediální manipulátoři vymysleli výraz „populismus“, aby stigmatizovali současnou formu Absolutního zla. Marine Le Penová byla ostrakizována jako „populistka“ – zatímco mediální propaganda vždy odmítala poznamenat, že voliči Národní fronty (nyní 11 milionů) pochází z „lidových mas“.

Michea zdůrazňuje původní, historický význam „populismu“ v carském Rusku; šlo o proud v socialistickém hnutí – velmi obdivovaný Marxem a Engelsem – podle kterého mají rolníci, řemeslníci a malí podnikatelé své čestné místo v rozvinuté socialistické ekonomice. Během května 1968 si ve Francii nikdo nemyslel, že by populismus mohl být přirovnán k fašismu. K tomu došlo až na počátku 80. let – jako součásti nového orwellovského jazyka neoliberalismu.

Michea také poznamenává, že nyní je mnohem snazší být levicovým neoliberálem, než pravicovým neoliberálem; ve Francii patří tito levicoví neoliberálové k velmi úzkému kruhu „mladých vůdců“, schválených Francouzsko-americkou nadací. Velký francouzský byznys a vysoké finance – v podstatě vládnoucí francouzská kasta – okamžitě pochopily, že katolický kandidát staré pravice, jako Francoise Fillon, by nikdy neprošel; potřebovali pro tutéž láhev novou vinětu.

A tak se objevil Macron: zářný přebal, prodávaný jako změna, které může Francie věřit, jako relativně měkkému přístupu k „reformám“ potřebným k přežití neoliberálního projektu.

To, co francouzští voliči v podstatě schválili, je jednota neoliberální ekonomiky a kulturního liberalismu. Můžeme to, stejně jako Michea, nazvat „integrovaný liberalismus“. Či, se všemi těmi orwellovskými podtexty, „post-demokratický kapitalismus“. Skutečná vzpoura elit. A „nevolníci“ to ochotně baští. Ať žerou předražené rohlíky. Francie, opět, stojí v čele Západu.


Emmanuel Clinton and the Revolt of the Elites vyšel 8. května 2017 na ICH. Překlad v ceně 420 Kč Zvědavec.

20 komentářů :

 1. No tak teď to bude, jak říkáme my Češi entweder/oder. Buď si Francouzi sáhnou na dno(a to za 5 let plastikového motýla Emanuela stihnou) a pak se pochlapí nebo se nepochlapí a zmiznou v propadlišti dějin (jak rádi kázala bolšaja partia).
  Věci se musí napřed zhoršit, aby se potom mohly zlepšit. Lepší než Ajax proti LYonu.

  OdpovědětVymazat
 2. My víme, pro koho tento pán pracoval a pracuje. Tedy víme, kdo ho ovládá, stejně jako CELÝ svět!!!

  Jsme ovládáni USA (SS), které ovládá mezinárodní světové finanční židovstvo!!!

  To není projev rasismu, nýbrž konstatování skutečnosti!!
  To poznamenávám pro útvar "rychlostudenta" Chovance!!!!

  J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A koho z vyspělých zemí světa zločinci z USSA neovládají?Patří jim vše, krom Ruska, Číny, KLDR a části Asie!

   Vymazat
  2. 11:27
   Bohužel, i centralni banky Ruska a Číny má v rukách Rothschild.
   Dnes existují pouze banky Syrie, Iránu, Kuby a KLDR které Rothschildova chobotnice nerdousí.
   Baron Rothschild dela vše pro to aby tyto banky mohl ovinout svými jedovatými chapadly.
   Proto bordel v Syrii,štvanì proti Iranu a Korei
   Kubu si doufá koupit, už mu tam Obama žehlil cestu před nejakým časem.

   Vymazat
 3. Z mého pohledu
  je to chudák...

  Chudák proto,že je to pouhá loutka v rukou těch,kteří
  jej stvořili k obrazu svému.
  A jako nové koště dělá ramena na celou Evropu,především
  směrem k zemím,které odmítají kvóty na invazi vetřelců.

  A následně se tento chudák zcela odlišuje od naprosté většiny manželů tím, že večer uléhá vedle staré,vysušené
  babičky, neboť zřejmě jako jinoch postrádal mateřskou
  péči, nebo je to jiná diagnóza...

  OdpovědětVymazat
 4. Zatím asi umřelo pro aláha málo Francouzu.Proto jsi zvolily usa loutku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neomarxista teď bude prosazovat diktaturu humanistů,která plynule přejde pod diktaturu islamistů,což jako nová doktrína je prosazovano bankou MAKReLOU.
   Věřme tomu,že ukradené autobusy přejedou další stovky Františku aby pochopili,že se musí dále sjednocovat pod korporátní fašistickou botou z Berlína.

   Vymazat
 5. Nemůžu si pomoci: vypadá jak chlap bez koulí. No řekněte zvolili by jste ho jako hrdinu filmu "Spartakus" nebo "Gladiator"? To už lépe vypadal Obama. Ten dělal alespoň dobrý dojem - i když je třeba přiznat - že jenom. Opět nerozumím těm Francouzům, tedy průměrným lidem. To chtějí mít krátkodobé pracovní kontrakty a pracovat na telefonu - být přístupný v každou dobu zaměstnavateli, to chtějí, aby byla vyšší nezaměstnanost? Jeho zvolení podle mně znamená v duchu neoliberalismu /to jest nekonservatismu/ další snížení moci státu. Francie tedy, stejně jako ostatní národní státy, odchází do p....e.

  OdpovědětVymazat
 6. Stáhnout peníze z oběhu (tzv. úsporná opatření), vyvolat krizi, nahnat lidi do ulic a hurá na Rusko. Měli by vymyslet už něco jiného, trapně se opakují.

  OdpovědětVymazat
 7. Co si Francouzi zvolili,to mají.Nejvíc na to ale
  doplatí sami.Bohužel se to dotkne i nás,pokud
  budeme i nadále členy EU.A Babiš je také pro,
  abychom integraci s EU prohloubili.Pokud ho lidé
  zvolí,tak se pak nestačí divit.Jako po 1989.
  Je to stejné a odnese to vždy občan,který se
  nenaučil myslet.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Francouzi si to nezvolili.Bylo jim to podvodem naservírováno v podobě zničených volebních lístků LePenové a 5 volebních lístků na jednoho voliče Macrona.Ve volebních urnách již před zahájením voleb bylo uloženo mnoho lístků s hlasem pro Macrona.Lidi neměli šanci.Macron je podvodně zvolený president.Je to neštěstí všech Francouzů, ale takto je to všude.Uvidíme co vymyslí Sobotka, aby vyhrál na podzim volby.

   Vymazat
 8. Je to Mikron.
  Eman Mikron, malý, menší, nejmenší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mezi kandidáty už chyběli jen Krischot, Bischon a Démignon

   Vymazat
 9. Makaron sice vyřvával, že ho hekli Rusové a nakonec z toho vylezla americká pravice. Makarone, chce to omluvu a šupito presto.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 10. Styska se mne po honolulu! Nevite nekdo neco o jeho osudu? Je nemocnej,pripravuje se snad na nejakou diplomaticko funkci anebio se srazil s kulkou kdyz jel rychlosti 270/m za vterinu?
  Opravdu zde chybi jeho bezprostredni komentare..
  anebo mu prislo blivno z toho jak se chova Trump?-Kdo vi,odpovi.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli mas nejake soukrome jednani s jinymi obrat se na ne soukrome.
   Proc se plazis jako zmije ,az sem s vyzvami.
   Kdyz ti neco tady chybi muzes se zase odplazit odkud jsi ritah.. nikdo te tady nedrzi..
   Jestli tady mate nejake spolecne ukoly a musite jeden druheho nutit do nich , nemuze to byt nic dobreho.
   Svoje soukrome veci si vyrid soukrome , jestli vis co to je..
   Vypadni a vyzyvej si sobe podobne nekde jinde..
   Vcera uz bylo pozde..
   PAW

   Vymazat
  2. HONOLULA znasilnila 300 kg cernoska kubanskeho puvodu, pod palmou na Floride.

   Jak se do toho dali a HONOLULU volal co mohl Trump akbar , Trump akbar , Trump je Trump a HONOLULU je jeho prorok. At zije svetlonos Honolulu hrdina od LIMPOPO!!! z Afriky. Obavam se ze ho tato cerna dama prevalcovalo dobre , ale HONOLULU ji neusokojil fyzicky , jen porad mluvil Honolulu je velky prorok a tak ho hodila do jezera s krokodily za potravu. Honolulu hrdine bojoval a prezil a byl zle pokousan do zadni casti tela krokodily , nyni je nemocnici obklopen spanelskymi kocickami, ktere mu foukaji na urazy.
   Tudiz Trump ma zatim smulu.

   Vymazat
  3. Mně přijde, že je tady skoro každý den, nebo aspoň obden.

   Vymazat
 11. Francie je ve sračkách . Co to je za mladého chlapa který si místo manželky našel maminku . Pět let uteče jako voda , Lepenka bude mít hodně práce . Marcel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dovolim si maly koment: Ptas se spravnou otasku , ale nemas ODPOVED.

   Volba Macrona nebyla nahoda a jeho manzestvi je pouze divadlo. Nevim s kym Macron to dela v posteli, ci jestli to vubec dela?? coz neni podstatne. Politika neni vec nahod , ale systematicka hra ...jako sachy.

   Odpoved je jak protlacit novou
   ideologii!!!pro 21 stoleti , boj pro a proti .

   Podstatne je , ze NYNI!! Francie a Nemcko se pohybuji proti Americko-Anglickemu vlivu a priliv Arabu posiluje propojeni Francie-Nemecko- Islam proti zapadnimu bloku. Je to nebezpena hra proti AngloSaxonum.

   Vymazat