Reklama

pátek 5. května 2017

Evropa národů svéprávných a svobodných jest Evropou zítřka!

Petr Žantovský
5. 5. 2017            Parlamentní listy   (kráceno)
Za pár dnů, konkrétně 17. května, si připomeneme výročí ze všech nejkulatější, totiž přesně sté, události, která nikdy nebývala preceptory dějepisu příliš připomínána, a to ani za minulého, ani za dnešního režimu. Toho dne, v roce 1917, byl vydán Manifest českých spisovatelů, první veřejné prohlášení za první světové války, které požadovalo sebeurčení českého národa. Manifest byl adresován českým poslancům Říšské rady a podepsalo ho přes 200 českých spisovatelů, novinářů a vědců. Autorem byl Jaroslav Kvapil, tehdejší ředitel činohry českého Národního divadla. Poslanci měli podle manifestu přestat být loajální k Rakousko-Uhersku a podporovat práva českého národa a českého státu anebo odstoupit z Říšské rady.

Mezi signatáři manifestu najdeme celou tehdejší českou, elitu, a to bez ohledu na osobní stranické a politické směřování. Manifest svou základní myšlenkou totiž dokázal spojit i jména tak protichůdná, jako byli bratři Čapkové a Marie Majerová, Viktor Dyk a Zdeněk Nejedlý, Jakub Deml a Ivan Olbracht. Manifest šel napříč generacemi – vidíme zde podpis Aloise Jiráska i Petra Křičky, jen máloco společného – kromě souhlasu s tímto vyjádřením – měli třeba Emanuel Rádl a Helena Malířová, manifest spojilo i rustikálního realistu K. V. Raise a mystika Otokara Březinu.......


Stojí za to ocitovat hlavní myšlenky Manifestu: „Českému poselstvu na říšské radě! Obracíme se k Vám, pánové, ve velké době našeho národního života, v době, za niž všichni budeme odpovídati celým staletím. Obracíme se k Vám, k poselstvu českého lidu, dobře vědouce, že my čeští spisovatelé, osobnosti v našem životě veřejně činné a známé, máme nejen právo, nýbrž i povinnost, mluvit za rozhodnou většinu českého světa kulturního a duchovního, ba i za národ, jenž sám promluviti nemůže. Co nejdříve sejde se říšská rada a politickému zastupitelstvu českého národa naskytne se poprvé za války příležitost, aby z její tribuny projevilo všechno, co se dosud projeviti nemohlo ani tiskem, ani jiným veřejným způsobem....

Evropa demokratická, Evropa národů svéprávných a svobodných jest Evropou zítřka a budoucnosti. Národ žádá po Vás pánové, abyste byli s touto velkou dějinnou chvílí, abyste jí věnovali všechny své schopnosti, abyste jí obětovali všechny jiné zřetele, abyste v té chvíli jednali jako mužové nezávislí, mužové bez všelikých závazkův a prospěchův osobních, mužové svrchovaného mravního a národního vědomí. Nedovedete-li učiniti zadost všemu, čeho národ po Vás žádá a co Vám ukládá, vzdejte se raději svých mandátů, prve než na říšskou radu vejdete, a odvolejte se k své nejvyšší instanci: k svému národu!“

O dva roky později, už v kontextu svobodné republiky, vrátil se k Manifestu Karel Čapek. Napsal: „Od projevu spisovatelů počal mluviti národ a to, co bylo přednášeno z tribuny vídeňské sněmovny, bylo již mluveno, lze-li tak říci, s uchem přiloženým k srdci národa. Průlom byl učiněn… A můžeme dnes říci otevřeně: nebýti tohoto průlomu, byla by pravděpodobně česká politika ve Vídni vypadala zcela jinak, nebylo by horečné práce našich exulantů a statečnosti našich zahraničních vojáků dáno celonárodní pozadí a národní sankce, jež pohnula spojence k tomu, aby oficiálně uznali náš boj o svobodu. Nezapomeňte, že v prvé polovici roku 1917 byla mezi spojenci živena myšlenka separátního míru s Rakouskem. Každý loajální projev českých poslanců byl okázale rozšiřován švýcarskými agenturami. Scházelo maličko, aby vzniklo o našich zájmech mínění nejosudnější..."

A dnes...

K těmto slovům bohužel ani dnes není mnoho co dodat. Snad že už nejde o rakouskou monarchii, nýbrž bruselskou „byroarchii“, ale to je změna jen nepatrná. To podstatné, naše tradiční podlézavost silnějším, jen vlastní zájmy sledující přikyvovačství, držení se sukně zdánlivě mocné, to všechno je ve své podstatě stejné, a to přes propast rovné stovky let. Naši dnešní zástupci ve směšném panoptiku Evropského parlamentu bez pravomocí, zato však s opulentním rozpočtem, z drtivé části mlčí, souhlasí nebo obojí zároveň: mlčky souhlasí. A to s čímkoli, co je jim předneseno vrchností z Evropské komise, protože si dobře uvědomují, že nesouhlas, či dokonce odpor by znamenal jejich exkomunikaci a výhost z budoucích kandidátek. Že by nějaké významnější procento našich europoslanců byť jen tušilo, že se před sto lety nejlepší hlavy národa obraceli k jejich stejně konformním předchůdcům, o tom silně pochybuji. Samozřejmě, výjimky jsou, od Jana Kellera nalevo po Petra Macha napravo. Ale co zmůžou? Snad jen zachovat si tvář.

V těchto dnech je snad nejskloňovanějším slovem politicko-mediálního žargonu slovo „frexit“, tedy možnost, že by v případě vítězství Marine LePen ve francouzských prezidentských volbách došlo k podobnému vývoji jako ve Velké Británii, totiž k odchodu země z nadstátního útvaru, který je už beztak dávno v naprostém rozkladu a trpí ekonomickou a morální sepsí. Migrační vlna byla jen urychlovačem pohybu těchto nádorových částic. A Francii zasáhla asi nejsilněji - pravda, i díky neschopnosti její vlastní reprezentace, kterou si ale Francouzi sami svobodně, leč značně neprozíravě, před časem zvolili. Nyní mají možnost volit znovu. Jsou pod strašlivým tlakem – zevnitř i zvenčí, Brusel ví, že mu jde o vše, a vše obětuje pro byť jen dočasné prodloužení své podlomené mocenské existence. Ale čím víc bude dnes Unie tlačit na pilu, tím rychleji přinutí členské země tu pilu vzít a prostě se z té společné mapy odříznout.

Jak se říká, teď už otázka nezní „zda“, nýbrž „kdy“.

21 komentářů :

 1. ano bylo by to krásné kéž jse zadaří a eu skončí na smetišti dějin

  OdpovědětSmazat
 2. To jest již minulost. Dnešní Česko je stát plný quislingů, kolaborantů a pucfleků, stejně jako tomu bylo za protektorátu! Chybí už jenom gestapo.

  OdpovědětSmazat
 3. Nejvíce se děsím okamžiku, kdy budeme tvořit Evropskou unii už jenom my s Německem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak, tak. Německo už svojí kolonii nikdy nepustí.

   Smazat
  2. Jenom se nebojme, ale budeme na to sami. Ali a Hasan a Omar nejsou žádní Němci a jestli chtějí kolonizovat Česko, tak budou muset pracovat, už je vidím, jak (obrazně)mýtí pohraniční hvozdy, zakládají hrady, staví silnice a mosty. Jestli se občané Čech podělají, budou otroci.

   Smazat
 4. Takže -kdy to bude- ta Evropa zítřka? Kde je nějaký ten svéprávný a svrchovaný stát, když všechny poskakují pod diktátem nesvéprávných uslintanců s obřím platem? Prasata mlaskající a chrochtající u přecpaných koryt jen velice těžko opustí svůj plodný prasečák, to vidíme názorně u nás - viz střídající se prasáta u koryt ve státním prasečáku už 27 let - a co že to předvádí? A kde jsou ti děsně svéprávní občané, kteří si to vše nechají líbit, a jen kvičí to a ono - viz diskuze?

  OdpovědětSmazat
 5. Před stoletím jsme měli opravdovou intelektuální elitu. Duchovní reprezentantku, která dokázala artikulovat národní zájmy a sjednocovat ty, jejichž hlas nahoru nedolétl. A také i činorodě konat!
  A dnes? ...

  OdpovědětSmazat
 6. Dnes také máme své hrdiny.Sobotka,hluboce se
  klanící jalové fašistce v Berlíně,stejně tak
  se chovající v Bruseli,Zaorálek,chodící si pro
  rozkazy k šaškovi na ambasádu USA,Bělobrádka,
  který má ve své partaji ksindl,chtějící zničit
  českou státnost.Tito lidé vedou národ a jsou
  podporováni dalšími partajemi v parlamentě,jako
  je KSČM,TOP09,ODS nebo Úsvit.Tito naši hrdinové
  teď předvádějí politické hrátky proti ANO,které
  chce to samé,co oni.Ještě větší závislost na EU.
  Babiš to sám proklamoval.Tytéž partaje po volbách
  budou opět rozhodovat,jak dlouho ještě bude náš
  stát a národ existovat.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 7. Správný a potřebný článek. Autoru dík.

  OdpovědětSmazat
 8. 16:58 Máme pane Opluštil, jen se zřejmě musíme naučit jí více naslouchat !

  "...teď už otázka nezní „zda“, nýbrž „kdy“ ?

  OdpovědětSmazat
 9. Začátkem sedmdesátých let byl populární vtip v němž se obrazně jednalo o slepice; ten končil výrokem abatyše: "kšááá, no a vidíš sestro už jsou v pr..li"...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V zahradě klášteřa stojí socha svatého, na kterého každý den serou holubi.
   Jeptiška stojí u sochy a odhání holubi: "jděte do pí-i, jděte už do p-či..."
   Vidí to matka představená a rázně ji upozorní:
   "Takhle ne sestro, to musíš takhle: kšááá, kšááá, huš! No vidíš a jsou v pi-i..."

   Smazat
 10. PAW
  Nejde o nic jineho. V ruznych podobach / nazvech/, kterymi se mava pred ocima populaci , nez zase tu samou podobu fasistu vseho druhu a jejich OBETI.
  Otrokarsky system, feudalismus, komunjsmus atd..
  To se deje asi 3 tisice let a stale se nachazeji demokrati , kteri by demokraticky , NEBO JINY fasismus chteli mirne reformovat..
  KDYZ VYPUKL fasismus , ktery se /pro idioty aby porad nemeceli o necem jinem/ nazval fasismem , byl to Musollini , ktery neco vedel vic.
  Prohlasil v 1933 po prevzeti moci Hitlerem v Nemecku.: FASISMUS NENI SPATNY SYSTEM. ???
  ALE JAK ZNAM GERMANY ,ZNICI FASISMSUS KOMPLETNE !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PAW 6:27 ať to čtu jak chci, ráno, v poledne nebo večer, ne a ne přijít na to, co vlstně má autor na mysli. A daří se mu to celkem soustavně. Háčky a čárky, lepší čeština by těžko pomohly. Blouzní?

   Smazat
  2. Ne. PAW je jen nemyslící fašík.

   Smazat
 11. Jednou věcí je intelektuální síla, druhou strany schopné formulovat a realizovat myšlenky směřující k našemu odchodu z globalistických struktur, jako jsou EU, NATO a další. Existují, jen je třeba začít je podporovat, pokud se s těmito myšlenkami ztotožníte. Jinak je to nářek nad vlastním rozlitým mlékem a nad vlastní neschopností podílet se na nápravě tohoto stavu. A nemůže jít jen o záležitost migrantů či přímé demokracie. To ani nápad, to je zcela nedostatečné. Je třeba provést systémovou změnu. Na bližší informace zde není dostatek místa, stačí začít sledovat stránku www.aliancens.cz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když už máte tu systémovou změnu opsanou od komunistů, prozraďte, jaký to systém hodláte vytvořit. U těch komunistů čekal bych socialismus. U aliancens co, prosím?

   Smazat
  2. Stát pro pracující! -
   http://revolta114.blogspot.cz/2012/04/historie-italskeho-fasismu-druha-cast.html

   Smazat
  3. ANS o fašizmu není, blbečku 16:11!

   Smazat
  4. ANS chce obnovu samostatného a úspěšného českého průmyslu a kvalitního soběstačného zemědělství. Platit daně, kde se vydělávají. Aby stát podporoval nemajetné lidi a dával jejich dětem stejné šance, jako dětem z majetných rodin. Aby u nás nebyli bezdomovci a lidi, kteří jsou zaměswtnaní a pracují, netřeli nouzi s bídou. Aby skončlily yákony, které nadržují bankám a lidi vedou skrze exekuce do neštěstí. Systémová změna znamená, že nechceme neokonský kapitalismus, který chystá světovou válku, ale společnost míru a spolupráce mezi lidmi i národy. Spravedlnost a blahobyt na rozdíl od dnešního společenského protinárodního hnoje. To není ani to, co prováděli komunisté, ani fašismus. Má to nejblíž s programu Národní fronty před rokem 1948.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.