Reklama

.

.

úterý 23. května 2017

Ilona Švihlíková: Kdo chvíli stál, již stojí opodál? Pro Českou republiku nevýhodné přijmout euro a jaká hospodářská rizika se s evropskou měnou pojí....

3.5.2017   Argument!
 Už je to tu zase. Euro se vrátilo na naší rozjitřenou politickou scénu. Jsou k tomu zhruba dva hlavní důvody. První je ukončení tzv. kurzového závazku, který byl od počátku nesmyslný a v závěrečném období i neudržitelný. Postupný návrat k plovoucí koruně, která by navzdory krátkodobějším turbulencím měla ve střednědobém horizontu posilovat, se stal signálem pro „naše“ podnikatelské kruhy. Ty začaly znovu tlačit na přijetí eura ve smyslu hesla, „co je dobré pro Německem ovládaný průmysl, je dobré i pro české občany.“
Druhým faktorem, který rozvířil českou politikou scénu, z níž velká část si libuje v poloze shrbenosti, jsou posuny v rámci EU, resp. eurozóny. Odchod Velké Británie dále zesiluje pozici Německa, kterou se Emmanuel Macron pokusí vybalancovat souhrnem neoliberálních reforem ve Francii, aby obnovil mezi zeměmi mocenskou paritu. Tyto posuny oživily znovu tezi tzv. vícerychlostní Evropy, která v praxi už dávno existuje. Nicméně, čeští politici – v představě, že by snad „nebyli u toho“ (u čeho tedy vlastně, že?) – mají pocit, že musíme rychle vstoupit do eurozóny, abychom se nedostali na jakousi periferii.

Rozebírat ekonomické argumenty je pro mě, která se euru a jeho vadám věnuje už od studentských let (ergo tak 15 let), poněkud únavné. Bohužel, i kdybych je zmiňovala milionkrát, nestačí to. Euro bylo realizováno a stále JE vnímáno jako politický projekt. Stalo se nicméně věcí jakési prapodivné prestiže, projevem určité zběsilosti „být u toho“, a to bez ohledu na to, jak to může ovlivnit ekonomiku v ČR, za kterou by měli být čeští politici odpovědní na prvním místě. To, že tuto odpovědnost povětšinou vůbec necítí a řada z nich se nadmíru těší, až po domácím propadáku budou z loajality k Bruselu, resp. Berlínu „recyklováni“ na nějakém pěkném místečku v EU, ponechme nyní stranou.

Euro je politický projekt a nefunkční měna

Euro jako politický projekt vzniklo a je nefunkční měnou. Není to vůbec otázka ideologická, je to prostě DNA této měny. Od počátku tvorbě eura dominovaly německé představy, které se s dluhovou krizí roku 2010 dále plně rozvinuly. Pokud provozuji jednu měnu na území, které vykazuje značné rozdíly (z hlediska struktury ekonomiky – to je klíčový faktor, ale i geografie, institucí a jejich role, následně úrovně mezd atd. atd.), potřebuji nutně přerozdělovací mechanismus. Podívejme se na USA, kde je skutečně enormní mobilita pracovní síly, nesrovnatelná s Evropou. I tam potřebujete pro fungování jedné měny redistribuci, přerozdělování. Totéž platilo mezi severem a jihem Itálie (a to ještě lira nebyla zrovna skvělá měna), mezi východem a západem Německa (viz sjednocení marky, ve většině případů 1:1 a viz solidární daň) a platilo to samozřejmě i pro Československo, které také bylo taková měnová unie.

Jenže eurozóna žádný takový mechanismus nemá. Není lehké něco takového prosadit ani v rámci jedné země (viz napětí sever a jih Itálie, i v rámci Československa…), natožpak mezi různými zeměmi. Místo toho tu máme velmi uvolněnou politiku ECB, která aktuálně přes svůj program kvantitativního uvolňování a nízké úrokové sazby zachraňuje před pádem do temnoty Itálii, ale to nebude jistě trvat věčně. Však už si také Mario Draghi vyposlechl od Wolfganga Schäubleho svoje…
Restrikce místo přerozdělování


Místo přerozdělování má euro ovšem restriktivní pakty. Takovou pěknou svěrací kazajku v podobě Paktu eura plus a Fiskálního kompaktu. Tato kazajka, jako koneckonců i zlatý standard, má deflační podobu. Pokud má země specifický problém, devalvace, resp. depreciace nepřichází v úvahu. Tlak jde rovnou na mzdy a přes „přizpůsobení se“ ekonomickou recesí. Na rozdíl od šovinistických mýtů, hovořících o „jižním křídle“, se to zdaleka netýká jen jihu, ale dnes také Finska, které vždy bylo šampionem v reformách. Od té doby, co na něj dolehly tzv. asymetrické šoky, zažilo hlubokou a dlouhou recesi, což je ještě zvýrazněno v kontrastu se Švédskem, které moudře euro nemá.

Je pravda, že jsou nyní na stole návrhy, které žádají změnu eurozóny – jak nový francouzský prezident, tak i španělská vláda (a nejnověji jsem zaznamenala i italské vyjádření) chtějí změnu konstrukce. Je otázkou, zda jejich návrhy by byly pro narovnání asymetrického zatížení práce v eurozóně oproti kapitálu dostačující. V Německu ovšem nejspíše zvítězí znovu Angela Merkelová, což je signálem pro to, jak píše i Wolfgang Münchau, že se nebude měnit vůbec nic. Koneckonců se A. Merkelová při setkání s E. Macronem již nechala slyšet, že „nevidí potřebu měnit pravidla.“ Bodejť by ji viděla, když „pravidla“ byla ušita Německem a pro Německo.
Česká pozice

A co česká pozice? Domnívám se, že současné sliby o „stanovení termínu eura“ a nutnosti „být u toho“ jsou, kromě tlaku podnikatelských kruhů pod zahraniční kontrolou, chronickým projevem mindráku z toho, že „ještě nejsme Západ.“ Právě ony debaty, knihy k tématu a koneckonců i občasné demonstrace s hesly „patříme na Západ“ velmi výmluvě signalizují, že Západ nejsme. (Protože jinak by nikoho ani nenapadlo se o tom takto rituálně a trapně ujišťovat). Evropa zkrátka je již nyní multi-rychlostní a ČR má pozici tzv. závislé ekonomiky (což jsem popsala v knize Jak jsme se stali kolonií). U některých politiků ale převládá – vzhledem k technickému nepochopení problému – představa, že zavedením eura se tím Západem staneme. Že zkrátka budeme na té správné straně.

Já osobně dlouhodobě, konzistentně nevystupuji proti euru jen proto, že měnová unie je nefunkční a že další problémy – nejpozději u změny politiky ECB – na sebe nenechají dále čekat. Zastánci toho, že problémy jsou pryč, nevidí do střev ekonomiky Itálie a především nechápou, že euro prozatím vedlo k divergenci (oddalování úrovně) mezi členy, nikoliv obráceně. Zaslechl někdo z těch vášnivých podporovatelů, abychom byli v jádru integrace, že podle Draghiho je euro neodvolatelné? Ví někdo z nich, co to jsou disbalance na Target 2? Dovedou si představit přepočet úspor, důchodů, platů přes kurz dejme tomu 25,50 Kč za euro, když podle parity kupní síly (viz Eurostat) jsme někde kolem 19 Kč?
Euro jako svěrací kazajka

Jsem proti euru především z pohledu českých národních zájmů. Euro je svěrací kazajka, která nám nejenže neumožní být Západem, ale definitivně nás odsune do druhé, či třetí kategorie. Především to katastrofálně omezí již nyní nedostatečný hospodářský manévrovací prostor.

Pro řadu politiků to může být lákavá vize. Já sama jich znám takových řadu, kteří s úlevou říkají, že to a to nejde, protože Brusel (=Berlín). Je to příjemně oportunistické. Nemusí se nic vymýšlet, nedejbože nějaká strategie skutečně pro NAŠE potřeby (a ne pro zahraniční investory, Amazony atd. atd.). Přijetím eura skutečně nemůžete skoro nic: monetární politiku ovládá ECB, která na zájmy malých zemí kašle, resp. dle mandátu kašlat musí, protože sleduje agregované veličiny za celou eurozónu. Fiskální kompakt spolehlivě udusí jakoukoliv expanzi, o kterou by se snad vláda mohla pokoušet. Zbyde tak rozhodování o tom, jestli se bude moci kouřit v restauracích. Pro poslušné místodržící je to asi zajímavé. Pro občany už jaksi moc ne, protože náklady přizpůsobení by nesli právě oni.
Západ a politická ekonomie

A jak je to s námi a tím Západem? Inu, být Západem opravdu neznamená mít euro. A nemusíme se ani vracet k nešťastnému Řecku, o němž jsem s Kostasem Tsivosem (o něm a o fungování eurozóny z hlediska politické ekonomie) napsala celou knihu.

ČR není z hlediska politické ekonomie, o kterou tu dominantně jde, Západ. A nebude. Být Západem znamená totiž mít páky ovládání kapitálu, ne se přisát k nefunkční společné měně. Znamená to mít matky nadnárodních firem, ať již produkčních či finančních na svém území. Znamená to čerpat zisky z jiných zemí, a ne je předávat. Znamená to mít ekonomickou pozici k aktivnímu vytváření pravidel, nejen poslušně zvedat ruku, když paní Merkelová kývne. To je být Západ. Jenže o tom se žádná debata vést nebude. Ani místodržící nemají rádi, když se do zákulisí pustí světlo.

57 komentářů :

 1. Ono to ojro je půl bidy,nejhorči je,že nam tu přisral president ODS ten kapitalismus BEZ přivlastku a Žadný z našich tzv.elitnich myslitelů,se ho nezeptal.
  Jaké,že to přivlastky jsou.?A tady ouha ouha,ví to snad naše docentka,KDYŽ O TOM NA SVÝCH PŘEDNAŠKÁCH NEUMÍ ANI CEKNOUT?
  A bude doporucovat konečne do prvního článku naši Ústavy tam chybějící slovo SOCIÁLNÍ STÁT.
  Možná,že se stydi nebo bojí.Mohl by totiž nahradit nynějši korporátní fašistickou oligarchickou tyranii ohnutých hřbetů a nízkých platů.
  A to nikdo z naši politické třídy Šmejdu nechce ani ve snu.
  Jen se podivejte na jejich Programy a dokonce je tu Rabuš,který žádný Program nemá a proto ho všichi prý zvolí.

  KOBLIHA JE KOBLIHA,ŽE ANO?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kikina je pokrytec.
   Kdyby nebylo ODS, nebyl by Babiš.

   Vymazat
  2. http://www.novarepublika.cz/2017/05/ilona-svihlikova-kdo-chvili-stal-jiz.html

   Vymazat
  3. Nastává čas se více zajímat i o tuhle stranu:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_demokracie_(%C4%8Cesko)

   http://narodnidemokracie.cz/

   Vymazat
  4. 23:06

   O tu už se zajímají policie a státní zastupitelství. A VĚDÍ PROČ!

   Vymazat
  5. 15:04 je vám toho málo, co jste se z článku Ilony Švihlíkové mohl dozvědět? Kdo ještě a jak, pro vás má dělat práci, abyste byl, ne spokojen, ale ukojen?

   Vymazat
  6. No zas to nemá ta Švihlíková slavné.Nechce přijit mezi nás a dozvědět se to co ji chybi a dodat do jejich přednášek.

   Přiteli můj drahy, podivejte se dole pod toho teoretika FORGAČE a vdobě 24.5.2017 16.39 tam i vy mate vzkaz.

   POKUD NESOUHLASITE TAK NAPIŠTE PROČ.

   Na ukojení mám sve dvě milenky,které mí stále praví.Vykašli se na ty srandovní bezbožníky a pod radši s námi do lužečka.

   Vymazat
  7. Pro nás to bude furt (t)euro.

   Vymazat
 2. A paní docentkou za kolik miliard budou občané ručit zadluženým státům,které už jsou dnes v úpadku po přijetí eura.Je to350,450,550 miliard nebo víc nebo nic?

  OdpovědětVymazat
 3. Paní Švihlíková rozumí své věci, její komentáře vždy poučí a jdou na jádro věci. Přijetí eura by pro nás znamenalo totéž, co pro Slováky, jinými slovy prohloubení bídy většiny lidí. Všimli jste si, že o poměrech na Slovensku, ve věku takové informovanosti, není slech vidu, a střípky informací čerpáme od známých, přátel a vlastních pozorování. Emigrace mladých Slováků / Brno se jimi jen hemží /, ježdění za nákupy potravin za hranice např. do Hodonína, atd. Jaká je kvalita našeho života, za co jsme považováni, když v tak důležité věci, jako je naše životní úroveň, nejsme jednak informováni, jednak nemáme možnost postavit se proti tomu v referendu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak je možné,že NIKDO ze zdejšich intelektuálů nedává návody jak si nedat ukrást volbami hlas a tedy i naši moc.

   Ono totiž naši zástupci se ptát nebudou a nejen odsouhlasi euro,ale i jak vidite ukradou UZ DNES I peníze z našeho rozpočtu na financování našich vojáku pod novým Wehrmachtem kdesi na hranici Ruska,aby jsme v připadě války tam prý bránili ČR.

   Vymazat
  2. Slyšel jsem,že se vzmáhá první občanský odpor a vznika organizace voličů,která už pracuje na Pogramu voličů ve formě DESATERA VOLIČE.
   Proč zdejši web o tom nic nepíše a sám nic neorganizuje.Jsou zdejsi intelektuálové slepí a hluši,nebo to dělají schválně,aby jsme se raději šli oběst.
   Stále výzvy,aby se občané voliči bránili a le nikomu neřeknou jak tu zaplnuje prostor,který v tomto směru zůstavá výsměšným vakuem

   Vymazat
  3. Že je ta prý zdejši webová politická iniciativa zase hezká boudička na občana,psa,který má mít radost,že politická třida Šmejdu nebyla schopna ZA VÍCE NEŽ ČTVRTSTOLETÍ odsouhlasit ani jediný zákon o frferendu natož aby byl k tomu i funkční.
   Chteji se nám prozatím bezmocným občanům voličům i zdejsí prý intelektuálové vysmívat nekonečným tokem článků zacházejících za obzor a nepřinášejícím ani slanou vodu a jenom blá blá blá?

   Vymazat
  4. Prý hlas lidu hlas boži,ale ví to tady někdo co mame sborove řvát,když tu prý maji naši yntelaktuali mezi ušima jen vakuovanou kouli

   A ŽE BY COSI VYMYSLELI TO JE ANI NENAPADNE či jak to s nima je?

   Možná,že by nám tu mohli alespon zazpívat tu lidovou písničku Neserme se nebo co anebo jak!

   Vymazat
  5. 15:51,16:09, 16.22 - všem uvedeným doporučuji nečekat až "zdejší webová boudička" něco napíše a sám konat.
   L.S.

   Vymazat
  6. A co konat to tu nenapíšete,je to a zůstane navěky vaše tajemství?Víte že existuje Desatero voliče jaké body tam doporučujeme vy,když už je známo,že první přikázání Sociální stát místo dnešního korporátního fasismu ohnutých hřbetu nase námi zvolena polít.trida zuřivě odmítá a dělá se hloupá,že jako neví co to je.

   Vymazat
  7. Ale no tááák. Naše nekrytá koruna není švýcarský frank. Když padne euro, padne i koruna. Kolik že toho eura nakoupila ČNB v rámci měnových machinací? Co je základem naší měny?

   Euro kolíše a jeho případné zavedení odstraní možnost dalšího přídavného účelového kolísaní kurzu koruny. Kolik znalých se napakovalo při nuceném snížení kurzu koruny ze dne na den o cca 10%? Nehoruji za euro, ale podle mne je jediným řešením vystoupení z EU (když už euro nechceme).

   BTW, nakupování Slováků u nás znamená, že mají silnější měnu – je to pro ně u nás výhodnější. Množství mladých v Brně je spojeno se školstvím - naše je více ceněno.
   Nepozoruji výrazné zhoršení životní úrovně na Slovensku. Vím, o čem mluvím, na hranici mám míň než 10 km.

   A teď mne můžete kamenovat. Míra

   Vymazat
  8. Miro, hlupaci kamenováni nemohou být jsou postiženi invalide od malička a píšou tu pak nesmysly.
   Pokud jsem tomu rozumel myslite si,že po krachu ECB banky Draghiho,padne i koruna taK to pravda není.
   Pouze ty DVA BILIONY,které nám ukradla ČNB se změní v makulaturu a můžete si spolu s bankstery z nich udelat ohen na opekani špekáčků.
   To nam vyvedou eurem naše námi zvolené elity Šmejdu VE VELKEM tim,že nam vnuti ty praseči papírky,které Draghi tiskne v množství 80 miliard eur měsične a ten magor tj Mgr Hole koleno se dělá hloupy,že to jako neví..

   Vymazat
  9. 1:06
   Dobrý matroš. Ale už stačilo. Více nebrat. Míra

   Vymazat
  10. Miro přiznejte se,že jste tzv.rychlokvaška našeho zdrclého školního systému ublbovacích prý škol?Psi hlasy volat do nebe nebudou.

   Vymazat
 4. Aby se mohl začít organizovaný odpor proti zvůli menšiny, mělo by se vědět, že kapitalismus nemůže být současně demokracií. Argument: kapitalismus je postaven na individualismu, kdežto demokracie na kolektivismu. Dokud budeme považovat kapitalismus za demokracii nemáme šanci něco změnit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. FORGAČ di se svymi teoretickými sračkami do prdele.To co tu píšete jako lajermon všichni dávno víme.Napište konkretní návrhy.
   a nestavte do cesty překážky s tím,že nic nejde.Předposrancu tu je plná prdel..

   Vymazat
  2. 1:16 proč tedy sakra něco nevyslíte a požadujete to od jiných? Chtělo by to Lenina? Ten ovšem bez Aurory nedal ani ránu, kupte nám ji na Vltavu!

   Vymazat
  3. 3.38 Ted se musim smát.

   Proč bych něco požadoval po jiných,když už to je tady přimo napsano jen to pochopit.

   Nedurděte se přiteli,za to,že komunisti svého nejlepšiho agitátora dali vycpat a dnes z toho jsou paralysováni a Aurora se hodí tak do cirkusu HUMBERTO.
   Nezbývá tedy než vám to přiteli dvat dále ve formě podobenství a doufat,že to pochopite.

   Představte si,že jsem RUKA BOŽI.Muj vzor pan ŠIŠKA to ve středověku řešil zpěvem starosvětských hitů typu

   NEPŘÁTEL SE NELEKEJTE NA MNOŽSTVÍ NEHLEDTE

   JA však žiji dnes a proto věřte,že my nejlepší z voličů pod praporem OSV jsme začali střilet z děla a první náboj vlít přimo do kuchyně polit.třidy Šmejdů. Zabořen ve stěně kuchyně tiká a tiká-je totiž časovaný.

   Jedna se chápejte o virtuální podobenství a tato puma dostala KONKRETNI název.

   PRVNÍ PŘIKÁZÁNÍ Desatera voliče neboli

   SOCIALNÍ STÁT DO PRVNÍHO ČLÁNKU NAŠI ÚSTAVY NEBO SMRT politické třidě Šmejdů.

   No řekněte nebylo by to krásné,kdyby SS nahradil korporátní fašistickou tyranii ohnutých hřbetů a nízkých platů,kterou nam vnutili ti špinavci z komplet nevolitelné třidy polit ŠMEJDŮ?

   Přidejte se na naši správnou stranu Občanské Společnosti Voličů a pomožte,ve vlastnim zájmu při leštění a konstrukci dalšich DEVíTI PROJEKTTILŮ pardon projektů,JEDEN LEPŠI NEŽ DRUHÝ.
   Věřte nebo ne možná,že se ti Šmejdi jako za bratra Šišky začnou k nim modlit.
   Jinak jim dřive nebo později bude hrozit,že se na ně,když nás bude dost, vyserem.

   Ono to má dalši díly jako je stavba SÍLY proti SILE a nedej bože aby to převzalo komplet to Hnutí tři hvězd,které už hlási,že by většina v Prdlamentu neškodila.

   Vymazat
 5. Evropo strč si euro do své buzi pr...le
  Václav

  OdpovědětVymazat
 6. Přiznám se, že tomu rozumím jen za pár máků. Možná by nám, nevzdělaným, pomohlo vysvětlení, proč nejen Britanie, ale i Švédsko a další země zůstávají mimo Euro? A naopak Euro je v řadě zemí, kde to s ekonomikou nevypadá nejlépe. Ani nevím, co znamená pro občana a české rodiny zadlužení státu, které nám zde nasekaly ODS, TOP09 a ČSSD, také lidovci. Pořád jsme byli ujišťováni, jak jsou dluhy státu zdravé a najednou velké rozhořčení, že na stole leží rozpočet s dluhem 50 miliard - rozhořčení těch, co nasekaly "levou zadní" dluhy 500 miliard a ještě se bili v hruď jako IA kvalita min. financí.
  No a k diskusi: jak to je může být hospodářská diktatura, tedy diktatura kapitálu současně politicky demokracií. Také se mi to nějak nezdá. Jinak si ovšem myslím, že v kapitalismu by měly podle mustru kapitálu hospodařit i státní orgány a podniky. Tedy i na této úrovni by měl zmizet hlavní neduh, který jsme cítili na socialismu, "ze státního krev neteče". Zatím třeba Sobotka to tvrdě hájí. A proto ty horentní a strmě stoupající náklady na státní správu, proto to rozšiřování šiků byrokratů - až se stává skutečností, že občané jsou tady pro byrokraty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Polopaticka vysvětlení jsou vzácná a proto se s nima tady ti ekonomové objevit nesmí.
   Jednoduše řečeno dají vám nízký plat vy se musíte zadlužoval.Stat je oligarchy likvidován korporace daně neplatí,proto si půjčí dejme tomu milion.Ten brzy dojde a tak si musí půjčit další.
   ECB Draghiho totiž ty miliardy tiskne zdarma ach ničeho.Tak je euro k dispozici,ale vy to nevíte jak zadlužování funguje,a pujcujete dál ovšem tu už dluzite miliony dva a mejdan pokračuje a pokračuje až bude krach..

   Vymazat
  2. Kvalifikovaní ničemové režijního tisku tu nepíší proto,že zdejší plebs se nic dozvědět nesmí neboť jen oni na to mají info a jsou přitom podporování i ministerstvem cenzury ČSSD,které zablokuje i pípnutí tím,že je jednoduše dá přistižen a je po odporu.

   Vymazat
  3. Dá je ne pristihnout ALE PROPUSIT mohou jít vybírat popelnice.

   Vymazat
 7. Uero je aspekt ! teď má hodnotu ale až ji pozbude ,nebudete vám nic ani kde bydlet. Stanou se z vás otroci těch co přicházejí ,ale můžete to změnit ,pozor ale už není moc času a je to jen na vás nebo chcete MANCHESTER ale větším měřítku

  OdpovědětVymazat
 8. Docentka Švihlíková je nesporně jednou z nejerudovanějších osobností, které se vyjadřují k ekonomickým problémům. Radost číst její argumenty. Bohužel, představitelé soc.dem. její práce zřetelně přehlížejí. Není divu, protože horují pro přijetí eura, buď z proradnosti (Sobotka), nebo z blbosti (např. poslanec Šeďa).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ti nami zvolení Šmejdi,jsou zaplaceni proto,aby nám vypálili republiku a voliči jim za to mají ješte tleskat.
   Pokud se občane voliči nedokáži zorganizovat a tak postavit silu proti sile dočkaji se okrádacího krachu typu ŘECKO a mohou si stejně jako tam jít demonstrovat do lamparny a kecat na FB kde je všechny strany Šmejdu posilají aby se zbavili jakékoli odpovědnosti,kdy je pak můžeme postavit s důkazy před soud.

   Vymazat
 9. Uvědomte si, že eurohujeři dostávají třičtvrtě milionů platu.Naší státníci si tam již stěhují židle. Myslíte že je zajímá nějaký člověk této republiky? Jestli je nestrhneme silou,přemlouváním těžko uspějeme.A od počítačů už vůbec né.
  lada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lado pravdu píšete,od toho už vzniká DŽOPUV PROJEKT STAVBY SILY PROTI SILE a DESATERO VOLIČE dokonce je tu i plánováno Hnutí tři hvezd.Informujte se mezi jiným na NWOO.ORG

   Vymazat
 10. paninka je zase vedle jako ta jedle v gubernii se nerozhoduje v gubernii se jen vybiraji daně a novi otroci rozhoduje se inde přimo z brusele a tam už vědi jak s votrokem hitlermontovně za zpěvu eurovize z televize naložit

  OdpovědětVymazat
 11. Ke článka snad netřeba nic dodávat,je přesný.Avšak naše "staré struktury",ze všech "starých" stran,vládnoucích zde již téměř 30 let,nejsou schopny ekonomické rozvahy a ani ji nechtějí vypracovávat.Pro ně je mnohem pohodlnější a "statečnější"jen kývat Bruselu,respektive frau Merkel a mít svůj klídek a teplé korýtko.Samozřejmě před volbami jsou tito soudruzi z vlády a parlamentu poněkud ústně silnější,ve snaze se voličům zalíbit,ale po volbách nám opět vysvětlí,že oni by rády lecos,ale koaliční strany bohužel jsou proti.Letos je zde snad jediná nová strana(hnutí),jejíž předseda vypadá rozumě i rozhodně,ale jestli i ona selže,pak už nám nezbývá nežli jen čekat na blanické rytíře.Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. KARLE od polit.třidy Šmejdu se změny NIKDY nedočkáme.
   OBČANSKÁ SPOLEČNOST VOLIČŮ SE BUDE MUSET SAMA ZORGANIZOVAT a taky sama jednat.
   Oni zastrašení intelektuálové nám pomoci nemohou,jsou jak sami všichni vidite naprosto neschopni i tady navrhovat vůbec nějaké řešení a strachy bez sebe se dělají slepí a hluši,když tu něco občané voliči sami navrhují-MLČI JAKO HROB.

   Vymazat
 12. Tedy na rovinu, není společná měna v Evropě něco geniálního? Není společná Evropa něco ideálního? O společné Evropě snil už náš Jiří z Poděbrad. Unie rovnoprávných evropských států založená na základě rovnoprávnosti, suverenity, svéprávnosti a nevměšování se do záležitostí spojenců. Spolupracovat v oblasti hospodářské, vědy, kultury a obrany. Mluvím o evropských zemích a věřím i tomu, že bez současného vlivu USA jsme snad již schopni se obejít. A Rusko? Je to evropská země, snažme se s ním domluvit.Jsem pro společnou Evropu na základě uvedených podmínek, jsem pro společnou obranu, jsem proti NATO vedené Spojenými státy, navíc diktující Evropě co, může,nesmí a dělat to co je pro ně výhodné! Mějme svůj vlastní rozum. Marian Radikowski.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano toto jsou krásná slova,hodna minulého století,kdy si skutečně mnoho z nás myslelo,že takto to snad bude. Skutečnost je však zcela jiná.A společná měna, při naprosto rozdílné ekonomické síle jednotlivých zemí,nemůže fungovat. Karel z Plzně

   Vymazat
  2. společná měna rovnocenných kooperujících¨
   až na člověka přítomného všude perfekt
   Vymazat
  3. KARLE máte pravdu,kdyby ji Draghi neudržoval tiskem ničim nekrytých eur už by dávno krachla.Ted vypadla Británie a proto budou potřebovat dalši voly,Polsko,blbce vlády ČR a dalši.

   Vymazat
  4. RADIKOWSKY,my vlastni rozum máme,ale jak ho uplatnit,když nám polit.třida Šmejdu ukradne volbami hlas a tedy i naši moc.Dejte tady svůj návod jak a vaše mosazná socha bude nesmrtelným pomníkem.

   Vymazat
  5. Určitě je správná evropská spolupráce, politická, ekonomická, kulturní. Tragické je evropské nepřátelství, lhostejnost, konkurence.
   Vůbec není jasné, že Evropská unie, euro ap. jsou nástrojem rovnoprávné spolupráce suverenních, svobodných, zodpovědných navzájemse respektujících států, protože stejně tak mohou být nástrojem moci, porobování slabších, vydírání, vykořisťování.
   Současná EU a euro se staly nástroji nikoli spolupráce, ale konkurence, kořistění. Darebáci parazitují na pozitivní asociaci spojené s termíny jako unie, společná měna ap., zneužívají společenské povědomí o pozitivně vnímaných termínech a v praxi je naplňují opakem. Problémem není idea EU, ale její naplnění. Místo informační, osvětové, poradenské, koordinační, solidární a spolupracující demokratické báze je to centralizující se direktivní struktura nekonající v zájmu většiny občanů, obyvatel, pracujících, spotřebitelů férově jednajících, ale v zájmu majitelů a manažerů kořistících nadnárodních korporací. Nestačí blahoslavit unii, třeba blahoslavit a nebo kritizovat konkrétní unii.
   KR

   Vymazat
  6. Hezký píšete pane KR.
   Byl by jste pro,aby jsme po politické třídě Šmejdů chtěli DIALOG ve formě otevření zablokovaných diskuzních rubrik na stranických webech?Ono totiž se politici něčeho takového bojí prý mají příklad u toho Hejvl,který taky chtěl jenom dialog a neznám komunisté na to přistoupili tak jejich režim nechali padnout.
   Nebylo by to švanda,kdyby jsme uspořádali repete?

   Vymazat
  7. Pro (13:56)
   Aby po tom "našem" repete nenásledovalo zase jejich repete, tak je třeba to první repete důkladně promyslet a připravit. Nepáchat ho jako palácový převrat, vzpouru ap., ale jako systémovou změnu. Politická změna je v tom případě pak završením odstartovaných změn společenského vědomí a nakročených změn a vytvoření prvotních základů v hospodářství, výchově, kultuře, sociální sféře. Zatím jsme na úplném začátku začátku, kdy ještě nemáme ani analýzu předlistopadového režimu, jeho kladů a záporů, omylů a chyb, kdy drtivá většina současníků tápe v rozpoznání příčin současné krize a zla a klouže po povrchu, topí se v předsudcích. Znovu a znovu se vynořují iluze o nápravě stavu založením nové politické strany, předložením programu voličům a vítězstvím ve volbách. Naivkové s hlavami plnými iluzí a s prázdnými kapsami, bez mediálního prostoru chtějí bez systematické přípravy páchat systémové změny.
   Na začátku začátku je třeba si uvědomit, že třeba mít pro systémovou změnu vytvořenu občanskou společnost určitých nadkritických kvalit. Třeba mít dost občanů, kteří už vědí, co je to veřejný prostor, veřejné potřeby a zájmy, veřejné prostředky, co je to řídit věřejné záležitosti, nést zodpovědnost za politická rozhodnutí, kteří už nebudou zaslepeně vzhlížet k osvícenému vůdci v roli předsedy vítězné strany, ale budou s to sami kvalifikovaně, koncepčně a zodpovědně rozhodovat o věcech veřejných. To se naučí v politických stranách, občanských hnutích a iniciativách, a musí to zvládnout od obecní úrovně výš. Až si budou umět zamést před vlastním prahem, tak pak už bude pro snazší to koště užít na vymetení hajzlů a hlupáků z městských, krajských a státních orgánů a úřadů.
   Zatím nemáme ani to, jsme na začátku začátku, aby lidé pochopili důležitost, obsáhlost, šíři a hloubku úlohy, její kvantitativní a kvalitativní náročnost, nedělali si iluze o sobě a ostatních, o termínech, o jednoduchosti procesů. Nestačí spoléhat, že změna přijde, když do dosavadních struktur přijdou rozumější a morálnější lidé. To je jen půlkrok, celý krok je v tom, že tu stávající strukturu, vazby a procesy začnou systémově měnit, aby je a ostatní politiky dosavadní poměry nepřeválcovaly a lidé za pár let zase nesnili o změně, protože někdejší "revolucionáře" poměry sežvýkaly v pupíky, kariéristy, korytáře, rétory vyprázdněných revolučních frází.
   KR

   Vymazat
  8. Pane KR OSV souhlasí a ví,že žádný zázračný program nějaké nové strany to nesprávné.

   Zkusíme prosadit DIALOG požadavkem otevření zablokovaných diskuzních rubrik na námi placených webech polít.stran čemuž se ti zmetci zoufalé brání.
   K dispozici bude Desatero voliče,Dzopuv projekt stavby síly proti síle a Hnuti tři hvězd.
   Sledujte OSV aktivisty na Národních webech např.i jako.org.Zkuste přemýšlet zda by jste nedokázal navrhnout další přikázání do Desatera voliče.Ozvete se,vaše komentáře jsou dobre.Pokud máte web potřebovali bychom tel.cislo.

   Vymazat
  9. Pro (7:44)
   Nemám web, jen občas se zapojím do diskuse na NR, když je nějaký zajímavý podnět a mám čas. Času moc nemám, neboť jsem činný v pár organizacích a občanských iniciativách, v jejich rámci občas také něco napíši. V rámci okruhu postojů a aktivit, do nichž patří rovněž NR, se tak s velkou pravděpodobností někde setkáme. Budu sledovat, co Občanská společnost voličů dělá, ale obávám se, že nyní nemám časovou kapacitu na další významnější angažovanost. Budu-li však moci pomoci, tak se budu snažit.
   Ať se OSV daří
   KR

   Vymazat
 13. Je třeba euhujerum vytřít zrak. Není snad možné aby jsi 18% prosazovalo svou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Navrhujite jak a řekněte aby se zdejši tzv intelektuálové neschovávali s hlavou do písku jako pštrosi.

   Vymazat
  2. 1:53 Úplně jednoduše nevolit havlistické strany a volit SPD.

   Vymazat
  3. Voliče zhloupli tak,že je ženou pod SPD.OSV aktivisté už s Okamurou mluvili.Zjistili,že se s občany voliči nechce spojit a vytvořit VETSINU v Prdlamentu,prý to totiž dělá pro peníze a dělat clowna v Parlamentu ho baví.Zvlaste když dojde k důležitějším hlasováním tak se vyhne.
   O Desatero voliče s tím i naše zastupování bohužel zájem nemá.

   Vymazat
  4. Okamura tvrdí,že ySocialni stát je pro něho prý dráhy a to dokonce v jeho šrot programu.To v překladu znamená,že bude dále chtít korporátní fašistickou tyranii a chce se vézt jen na islámské vlně.Jen se ho zeptejte zda by ve svých projevech podporoval reformu Koránu vraždícího manuálu,To zaleze jako všichni z polít ,třídy Smejdu.
   až ho uvidíte zeptejte se ho proč je proti dialogu se svými voliči,ono se totiž dá s nimi jenom fotit a nic více.

   Vymazat
 14. Cesti nevolnici si z Ceska udelali kolonii
  A pro pravdu se zlobi a cenzuruji
  Boji se i pravdy od velkeho Honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hovnolulu je opravdu velkej......USSACKEJ ZMRD!!!!!

   Vymazat
  2. Honolulu by se měl ozvat proč není s námi a nebojuje jak správný american za islámský stát a za zbrojení.
   Mohli bychom se ho zeptat kdy konečně vyhrají jeho Amíci nějakou tu válku a přestanou dostávat na deckel

   Vymazat
 15. Nerozumím probíranému tématu, ale jestli najednou pro přijetí Eura horuje po návštěvě Lucemburska a jejich fin. institucí v souvislosti s prohranou arbitráží v kauze Diag Human , pak to nebude samo sebou a je třeba se míti na pozoru.
  Lidé bděte - Julius Fučík.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dnes už jen bdít stačit nebude.Volici se dříve nebo později musi zacit organizovat a aktivně branit,jinak je okradou a po privatizaci zdravotnictví je pobji.Uz dnes platí
   Vás dědeček a babička ujídají oligarchum chlebíčka.

   Vymazat