Reklama

.

.

čtvrtek 18. května 2017

Iluze demokracie aneb bez sundání klapek z očí to dál nepůjde

Jiří Bátěk
18. 5. 2017  
 
Jak už bývá (nejen) v naší kotlině zvykem, povyk střídá povyk. V určitém směru můžeme říci, že 28 let od revoluce ztraceno. Místo kýžených otevřených debat bez klapek na očích jen hysterické výkřiky ne nepodobné těm komunistickým, jen s jinými kulisami. 

Např. při návštěvě čínského prezidenta v ČR se mnozí mohli zbláznit a umávat (mnozí političtí ztroskotanci i zviditelnit), tibetská vlajka střídala vlajku a čínské investice se staly pro mnohé noční můrou. Mluvilo se mj. o nedodržování lidských práv v Tibetu (ale proč ne i jinde ve světě?).

Na západ od nás však kvete (alespoň v určitých věcech) pragmatismus a projekty s čínskými penězi zas tolik nevadí.

Uveďme pro ilustraci projekt o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C v Británii, který britská vláda podepsala se zástupci vlád Francie a Číny. Čínské peníze zřejmě Britům zas tolik nevadí.

Práce pro hasiče bude, klid

Občas lze spatřit názor, že spalovny odpadů brání jejich recyklaci. Realita je taková, že třídění není samospasné, má své limity a skutečnost, že 30% lidí třídit nikdy nebude, také nezmění. V ČR se skládkuje 56% komunálního odpadu a energetické využití dosahuje 18% (2014), v Německu či Dánsku se skládkuje okolo 1%, energetické využití dosahuje 35% (Německo) a 54 % (Dánsko).

Když se např. má někde stavět spalovna s výstupní cennou komoditou teplo a elektřina, idealisté i lidé navedení (kým a za kolik?) se věší na ploty a bijí na poplach. Všimli jste si, že když ale hoří skládky, žádné protesty se nekonají? Bují lobbování a hra s čísly, jak se komu zrovna hodí.

Namátkou níže vybráno z dostupných zdrojů:

11.7.2016
U Litvínova na Mostecku od noci hoří skládka komunálního odpadu. Zasahuje 11 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

11.9.2016
U Stašova na Berounsku hoří skládka odpadu o rozloze zhruba 50x100 metrů.

13.11.2016
Rynholec: Tentokrát opět hořela skládka komunálního odpadu, kterou provozuje soukromá firma a odpadky se tam vyváží z desítek okolních obcí.

15.4.2016
U Čáslavi na Kutnohorsku hoří od půlnoci skládka komunálního odpadu. Na místě zasahují desítky hasičů a vrtulník. Hoří na ploše 100x250 metrů. Na místě zasahovalo 13 jednotek, což bylo 70 profesionálních i dobrovolných hasičů.

19.9.2006
V Lišově na Českobudějovicku hoří již čtvrtý den skládka komunálního odpadu. Plameny na povrchu už hasiči uhasili, požár teď prostupuje asi 10metrovou vrstvou odpadků. K požáru skládky vyjíždějí hasiči několikrát do roka.

Zdroje jsou, ale jen pro někoho

Nechme nyní stranou předražené státní zakázky. Předražené dálnice v řádu desítek procent ve srovnání se zahraničím jsou bohužel již jakousi neměnnou normou našeho bytí.

Poskytnutá podpora za obnovitelné zdroje činila v roce 2015 cca 41 miliard korun. Z toho 65,2% pohltila fotovoltaika (26,8 mld. Kč), která se podílí na hrubé výrobě elektřiny v ČR 2,7% a 27% se podílí na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Pro ilustraci, rodičovský příspěvek státu, na který má rodič nárok nejdéle do 4 let věku dítěte, „zatěžuje“ státní kasu 22,5 miliardami korun, příspěvek na bydlení v roce 2015 činil 9,2 mld. Kč.

Kauza solární business by vydal na celou knihu a možná by skončil v Orlické přehradě i nějaký ten sud nejen s louhem. Na detaily nemáme dostatek informací, což naštěstí vůbec nevadí.

V polovině roku 2013 vznikl specializovaný policejní tým s názvem Záření. Měl vyšetřovat údajné podvody kolem spouštění solárních elektráren na sklonku roku 2010. Sešli se v něm detektivové, státní zástupci a pracovníci Energetického regulačního úřadu. Tým ale v tichosti zanikl v březnu 2016 a žádné veřejné výstupy z něj nejsou a nebudou.

Regulační úřad tehdy dělil problémy do tří skupin:
ryzí podvody,

podvody s dodávkami nereálného množství energie a 
skryté vlastníky – solární barony.

Jsou to elektrárny lobbistů, politických podnikatelů a politiků schované za anonymní vlastníky. „Snažili se to ošetřit tak, aby se nevědělo, komu která elektrárna patří. Podle působení stejných lidí, toků peněz a dalších aspektů se dají vlastníci dohledat. Na jedné adrese sídlí například 65 subjektů s licencí na provozování solární elektrárny,“ dodal zaměstnanec ERÚ.

Změna na obzoru?

Jeden z bodů programu ODS zní: „Opatření proti zneužívání sociálních dávek a jejich důslednou kontrolu; sociální dávky podmíníme prací“. Prostě stará známá písnička – poukazovat prstem na podružné problémy, drobky z koláče, které spadnou tam, kam možná někdy nemají, ale hlavní penězovody nechat v tichosti běžet. Buďme proto v klidu – kmotři, lobbisté a jejich vazby žijí dál. Baví ještě někoho ty hry na demokracii a vytváření iluze, že když Zeman či Babiš půjdou pryč, že se ocitneme v ráji? Koho ano, ať zvedne ruku.

- - -

31 komentářů :

 1. Jeden z velmi realistických popisů části současné situace u nás. Jen bych dodal, v zájmu korektnosti i té politické zakažme používat slovo demokracie, protože stejně jako slovo komunismus jen mate lidi.Ve své podstatě tak jako nikdy nikde nebyl komunismus, tak nebyla a není žádná demokracie a stačí k tomu jen použít jazykový výkladový slovník.O řadě věcí vykládáme naprosto nesmysly a většina lidí stejně ani neví co si má představit pod slovem demokracie a proto používá zjednodušený vlastní výklad, demokracie je libovůle pro každého.Ani naši zákonodárci-poslanci to neví, důkaz středeční schůze kvůli Babišovi, kde se schvalovalo něco co sami považují za protizákonné pokud se to použije proti nim.Na této schůzi bez ohledu na politickou příslušnost se "popravovalo, sekalo, třísky lítaly".....jen aby se bez zákonných důkazů zlikvidoval politický protivník. K čemu je nám pak taková demokracie, komu slouží ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zcela zprávný a případný koment! Vlivní občané se vždy postarají, aby svůj vliv a plynoucí výhody neztratili, ani v demokrácii, ani v sociálizmu, ani v diktatuře. Mají k tomu nespočet ideologických nástrojů, od lží, polopravd až po aktivity spolků a pol.stran.

   Vymazat
  2. 'koment' 8:42 není úplně 'správný', trochu se mýlíte 9:05, protože:

   1. vždycky to bude o hledání a prosazování správné míry, svět není digitální;

   2. jsou to procesy neřízené, přestože někteří mají mnohem větší je možnosti ovlivňovat, než jiní, ale i to se v čase a v souvislostech neustále mění;

   3. takže smířit se s něčím znamená dovolit hru na jednu branku, tzn. na tu naši.

   Na druhou stranu otázka je správná: K čemu je nám pak taková demokracie, komu slouží?

   Ale zdůraznil bych 'taková' demokracie, je to opravdu už kvazi-demokracie, tohle už je definitivně jasné.

   Ale cílem nás plebejců, a my opravdu nejsme ničím jiným, i když někteří z nás jsou plebejci hodně vzdělanými a moudrými, musí být prosazení skutečné demokracie, protože jiný rozumný cíl neexistuje.

   Vymazat
  3. 9:38
   Lépe bych to nenapsal. Debata začíná dostávat správný směr. Konečně!

   Vymazat
  4. To 9:38
   Máte pravdu je o to té správné míře. Ovšem co je to ta "skutečná demokracie", v praxi to je to co si každý představuje po svém.Nakonec musí přití jeden co řekne bude to tak a hotovo. Jenže hned na to se vyrojí protinázory, že to je totalita. Ano, pro některé totalita, pro některé demokracie. Pokud by se lidé řídili heslem, že moje svoboda končí tam kde začíná svoboda toho druhého, asi by to bylo jednoduché. V každém systému, v každé společnosti existuje cca 15-20% lidí naprosto nespokojených a když je nějakým způsobem uspokojíte, okamžitě vznikne nová přibližně stejně velká skupina jiných nespokojených.Kdysi jsem se tímto problémem zabýval profesně a neexistuje uspokojivé řešení. Nakonec to vidíte v celém světě bez ohledu na politické či společenské uspořádání.

   Vymazat
  5. Pokud trochu ctete o ekonomii , zjistiti ze veskeri novy !! Bohaci za poslednich 50 let byly vytvoreni UMELE z penez z Dani na Lidumile !! projekty ( jako pro slunickare)
   diky manipulaci s DANOVYMI ZAKONY, Dotacemi, odpisy v zajmu posileni elit!!

   Prectete si z USA pripad podniku Enron, De Lorean, kdy byli firmy odsouzeni podle zakonu, ktere neexistovali!! v dobe cinu , to je zpetne . Ci presne receno , zakony byly vytvoreny k tomu , aby je mohli odsoudit. Cimz chci rici , ze jejich odsouzeni bylo mozna v zajmu USA ale absolutne ne podle ZAKONA.
   A tak to vypada dnes vsude viz BABIS , ci jak Cechy ztratili EKONOMII, to nebyla nahoda , to bylo umele vyrobene. A tak to funguje. Ja nerikam spatne ci dobre ale jaky si demokraticky proces je dnes matnuti lidi!!!!

   Bruno

   Vymazat
  6. A druhý je zde:
   http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/3768-iluze-demokracie-v-kapitalismu

   Vymazat
 2. Tohle by podle mě nemělo zapadnout. Sledujte od času 40:20 http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/217411000370517 Čínský "disident", respektive imigrant žijící v Německu, hodnotí na předtočeném rozhovoru v ČT bez jakéhokoliv ohrazení se ze strany ČT24 našeho prezidenta jako "horšího než prostitutku".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 8:49
   Snad byste tomu nevěřil,co potom jiní státnici,co jsou v Číně každou chvíli.
   Jinak můžu jen dodat,skutečně jde jen o vysávání státního rozpočtu,mafiáni,oligarchy.Když sleduji,dotace,podpora obnovitelných zdrojů,tak to je velmi lukrativní džob.Podporu,dotace na bioplynové stanice,dotace na ha obdělané půdy,zelená nafta,dotace na odkup energie z těchto elektráren.Tak se nemůžeme divit,že ZD i Babiš si to zřizují a základní zemědělská produkce jde stranou.

   Vymazat
  2. Ono jde spíš o to, že když si vás někam pozvou na návštěvu, tak se máte chovat slušně. Pokud tomu tak není, riskuji vyhazov nebo rovnou rozbitá ústa. Je zajímavé, jak dotyčný lezl do patřičné části těla Merkelové, na nás si ale po velkopansku vyskakoval. A reakce redakce ČT24 nulová. Hosté v pořadu, v němž byl rozhovor puštěn, vypadali navíc evidentně potěšeni tím, co slyšeli.

   Z mého pohledu je to nepřípustná urážka. O politice cizí země se má někdo zvnějšku vyjadřovat diplomaticky, jinak je to nutné vnímat jako dehonestaci státnosti. Můj názor.

   Vymazat
  3. "čínských disidentů" v us-evropské siokanalizaci bude přibývat,kvadraticky.
   Nevzdávejte to,vytrvalým vnímáním siokanalizace si miliardy lidí zlepšily život,přímo jej vyhrály.

   Vymazat
 3. 28 let se tady střídají vlády ODS nebo ČSSD.Občas do počtu vemou malou stranu.Jak to vypadá,to vidíme sami.Teď je velká možnost to změnit.Když jsme mohli vydržet totalitu,potom ten bordel ODS a ČSSD,tak proč to nezkusit s Hnutím ANO?Je to maximálně na 4 roky.Aspoň se vyčistí PS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NE! Tady máte odpověď, koho volit:
   http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/3876-vsem-obcanum-a-volicum-v-ceske-republice

   Vymazat
  2. 21:21 Co to je za šílenej článek? Čekal jsem, že se na konci dozvím, pro kterou malou partaj to autor sepsal, ale nic konkrétního tam není. Kdyby to bylo psáno na objednávku, tak to i dokážu pochopit. Ale takhle fakt nevím, komu je tahle snůška lží dobrá.

   Vymazat
  3. 9:15 Žádné příště už nebude jen multikulturní makrelystán bude. Budete mít euro a nízké platy.A hodně nechtěných sousedů.To je cesta s vítačským a euhujerským anem

   Vymazat
 4. Neustále jen keci,keci,kecičky,Zničím amerického škůdce mandelinku na své půdě a soused ne,mám zítra jeho mandelinku u sebe.Jednat,nekecat a znovu jednat.Ale kdo? Policie a justice profláklá korupcí,která roste a roste a politici hrabou a hrabou.Ten kdo vydělá fůru peněz a hlavně zlodějinou,máte pocit že má dost.Nějak nám to nemyslí,co? Kdo ten bordel dá dohromady.Právníci? Ti mají právě ty jiné starosty a ty nesedí při odstranění tohoto bordelu,justice - hluboce se zasmějte,policie - smích,pláč,zoufalství.Tak kdo ,řekni a nekokrhej,lid čeká na radu !!!!!!!!Já od soustruhu to neudělám a demonstrace? k smíchu tam leda potkám Báru Štěpánovou jak ji leze ze zadku petice.Učitelé gramatiky polibte si !!!

  OdpovědětVymazat
 5. Souhlas s autorem i řadou diskutujících. I já jsem se pozastavil nad protizemanovskou exhibicí ČT včera večer s použitím kulaťoučkého čínského "disidenta" , kolaborujícího s vládou Merkelová, kterou si ale nedovolí za cesty do Číny kritizovat. Hulvátov, jaký ČT předvádí, velice připomíná třeba protibenešovské tažení a štvanice Henleina, Hitlera a pak domácích kolaborantů proti Benešovi a Čapkovi a dalším demokratům po Mnichovské zradě demokracie Západem a příklonu na stranu německého nacismu. Nevím, co si má občan myslet o vlastnictví ČT a jeho protiobčanském slouhovství velkokapitálu, té ČT, která kydá své výkaly na prezidenta a tím i na občany ČR, kteří si ho zvolili. Takové pokrytectví se nedovolily zatím ani soukromé televize. Nedovedu ani pochopit, kde se v těch hlasatelích bere ta síla ten hnus a bídu mozkových trusů/tů přenášet slovem a obrazem do éteru. Ale peníze jsou všemocné a tak z celé ČT zkorumpovanost za zájmy velkokapitálu a militaristů vydatně páchne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:35
   No vidíte, tady to máte černé na bílém, Babušovi vytýkáme jeho MFrontu(je jeho a píše za jeho peníze a všichni to víme,že je jeho a tudíž bude hlásat jeho názory)a přitom naše veřejnoprávní televize zcela jednostranně se chová až se chce říci, že leze Lysohlávkovi přímo do prdele, přičemž všichni se tváří, že o tom nic neví. Budujte potom s těmito lidmi spravedlivý stát, to prostě nejde.

   Vymazat
  2. Práce,za kterou dostanete pětník a koupíte "jeho" "o náš pán" a čtete "jeho" "o náš pán" má takovou hodnotu? a od kdy je "jeho,její,jejich" veřejný prostor,stejně jako třebe sv.Langra.A co je "tvoje"? Požadavek:prosím,doveďte mne do drogerie,veřejný prostor není můj,nevidím - neslyším? Lidský stát je ze své přirozené podstaty spravedlivý?To jo,pro lvy a antilopy,než to Sluníčkáři zaonačej ve prospěch parazita. hehe

   Vymazat
 6. Zatím jen pořád čtu : demokracie je na prd,politici si dělají co chtějí,sluníčkáři nás tlačí do ryti,zdražují nám jídlo,kopou nás do zadku,z našich dětí dělají blbouna nejapného jednoduše mandelinka bramborová za to může ,tak co s ní.Jsme jak ufňukané děcka,jen opakujeme co je třeba zde řečeno,všem je to jasné ,ale zase jen kecáme,brečíme jak malá děcka,jsme banda ufňukanců,nezasloužíme si nic jiného než nakopat zade.Přestaňte kecat,já od soustruhu to nemám možnost řešit leda: řekněte kde,kdy,jak,klacek mám ,elán taky a jdeme do toho.Ale nesmí to mít na pověl ta rezavá Bára Štěpánová,Fašisté Kocáb a Štětina a jejich rodiny a ta Pražská sebranka.Těším se bude mela.Ušitelé gramatiky polibte.

  OdpovědětVymazat
 7. Moc bych se rovněž přikláněl za volbu jedné strany, ty "duhové koalice" si z občanů dělají srandu. Je nutný na pár volebních období dát partajím, které přeměnily ČR v jeden podvodnický bordel - tj. tedy ČSSD, ODS, TOP 09 a KDÚ-ČSL distanc. Je nutné prosadit také volitelnost poslanců maximálně na dvě volební období, jinak si z toho dělají soukromý podnik. Pak je nutné, aby také za zákony - zmetky - nesli poslanci odpovědnost, nejen morální, ale i hmotnou! Volba ANO na zkoušku jednoho období by byla správná, ale tak, aby neměli žádné "koaliční partnery", na které se vždy průšvihy svedou.
  Způsob, jakým se Sobotka a jeho partneři snaží znovu podlostmi, kterým se přiučili u pana Kubiceho, udržet při moci, jsou více než odpudivé. To nejsou reprezentanti sociální spravedlnosti či snad demokracie, to jsou reprezentanti osobní nenažranosti a posluhy ,která se vydatně podílela na rozkradení národního majetku, pak na okradení občanů vytvářením státního dluhu a znehodnocením koruny. Pan Sobotka svým kolovrátkovým řečněním ani svým jelimánkovským image nemůže žádného trochu myslícího občana přesvědčit ani o nějaké špetce své "pravdy". Tzv. vládní krizi vyvolal on, ne Babiš a ne Zeman. On ji také natahuje, neb teprve včera odpoledne pod tlakem přijal kandidaturu Pilného za ANO na post ministra financí. Vše ostatní jsou ne pohádky, ale čisté, vydestilované lži, šířené dnes již tradičně propagandisticky prolhanou a EUnacismu posluhující ČT. Nevím, ale tolik špíny ve "veřejnoprávní" televizi nebylo ani snad za "socialismus". Prosím, jak se to stalo, že došlo ke koncentraci protiobčanského tažení a propagandy do ČT?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. učit se učit se učit se a na konci pochopit,že zaklapnutím učebnic pololživého děje pisu nepřestávám být jeho součástí.
   Potkávám babičky,přikládající otýpku klestí
   na Husovu hranici.Mají nahraný stejný program
   jako ty,co čtou Metro,dřepí v dívadlech a
   nenávidí "komunisty",že si nemohly pořídit Čivavu.Error,zvaný davoelitarizmus,co s tím?
   To samo nevyhnije.

   Vymazat
 8. Kto čítal od Orwela zvieraciu farmu,veľmi vám to doporučujem,alebo 1984.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cetl jsem veskere knihy od Orwela !!
   Co je dalsi krok o MOUDRY MUZI rekni mi!!!!

   Bruno

   Vymazat
  2. Anonymní18. května 2017 20:20
   Já bych jako další krok (pro všechny, i nečtenáře) viděl, volit SPD – Tomio Okamura. To je poslední demokratická možnost, jak zjednat nápravu, před postupnou likvidací našeho světa a naší svobody.
   Potom už zbývá jenom měnová reforma, zrušení dluhů států a převzetí bank do rukou států. Banky příliš velké, rozdělit mezi více států. P.K.

   Vymazat
 9. Vypadá to sice pěkně, ale vláda jedné strany skrývá jedno, ale za to VÉÉLIKÉ NEBEZPEČÍ!!!

  Je to sice moje doměnka, ale praxe ukazuje i laikovi, že cca 40% ZÁKONŮ JE ÚČELOVÝCH!

  Teď si představte, že jedna strana bez sebemenších problémů navrhne, prosadí a odsouhlasí xxx zákonů, jehož znění se nejeví až tak "protilidové", ale jeho praxe se projeví nenápadně (s negativním dopadem) v každodenním životě. A je to jedno, zda se jedná o politickou a nebo finanční oblast.
  Politická roztříštěnost lidí ve státě (doufám) toto snad neumožní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tak se nám ti málo i nejméně věrohodní vypravili na Babiše. Proč asi? Nešel dost dobře do party, chtěl všechno shrábnout sám? Kdo ví, ať odpoví, já se v tom nevyznám.

   Vymazat
  2. Rabis je representantů NWO nenahraných korporátních fašistických oligarchů,kteří mu dali za úkol ukrást zbývající peníze zdecimované Střední třídě,po zvolení má zprivatizovat zdravotnictví. To znamená ho ukrást.
   Varováním je,že už dnes podřizuje armádu novému Wehrmachtu a je vynálezcem jedenáctého přikázání aNEDoKAZES.
   Je neomarxista a prosazuje diktaturu humanistů a ta má přejít do diktatury ISlamistu,která jeho voličům ukáže co je sarija

   Vymazat
 10. V článku se píše, že "čínské investice se staly pro mnohé noční můrou". Nějak mě nenapadá žádná čínská investice, ze které by český občan něco měl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zkraťmě to
   INVESTICE
   nudíte se kupte si medvídka mývala,nebo si vyrobte z brambory razítko,s pár bohem schválenýma vraždama máte měnu na INVESTICE

   Vymazat
 11. Z meho TECHNICKEHO HLEDISKA NA DEMOKRACII:

  Lidi se nenaucili pouzivat telefonu a pocitace JAKO NASTROJE NA DEMOKRACII:
  Computer vam zarucuje dosti anonymity , kdyz vite trochu jak na to!!!
  Telefon taky kdyz vite jak.
  Tudiz se muzete organisovat , a vytvaret sve data base a archiv udaju co jsou dulezite , komunikovat , delat akce i podnikat , chranit sve cleny politicke miniskupiny.
  I muzete ekonomicky spolu podnikat. Muzete mit svoje servery atd....

  Teda vse mate pred sebou jakov kuchyni na stole , ale nic nedelate.
  Jste lini , televise je zajimavejsi a v praci se honite za malymi penezi.
  Bud jste organisovani + mate vedomosti + se kryjete a mate nadeji ceho si dosahnout .

  Ci nejste , a pak vas kazdy politik zmatne jako ve Francii v Recku a podivejte se po Evrope proc by jste meli mit lepsi osud. Kdo je organisovan jsou ZIDI a oni prosperuji!!! Kdyby nebyli , tak by zili jako kazdy druhy v Evrope. Co je na tom tezke pochopit.
  Uz aby tam byl Islam!!!

  Bruno

  OdpovědětVymazat