Reklama

pondělí 1. května 2017

Jaromír Habr
1. 5. 2017
i diskuse pod článkem Radima Valenčíka k oné dřívější diskusi byla velmi podnětná. Je to podle mne přesně to, co ve veřejném prostoru nejvíc schází. A ani troll s tím nic nenadělá, i když se nepřestává snažit. Formuluji své stanovisko.
Svět, jenž je aktuálně uspořádán jako obrácená morální hierarchie, tedy taková, ve které rozhodují ti morálně nejhorší, bude možné změnit teprve, až nezbytná většina z nás dole:


1. přestane považovat amorálnost menšiny nahoře za inspirativní následováníhodný příklad mimořádných schopností, honorovaných zaslouženými bonusy.
2. pochopí, že dodržování morálky není projevem slabosti, nýbrž skutečné, tedy reciproční svobody (totéž, co si nárokuji, přiznávám všem, v ideálním případě nikoli vynuceně, nýbrž zcela spontánně) a že svoboda, pojatá jednostranně, není svobodou, ale maskovaným egoismem.
3. pochopí a přijme, že štěstí vyžaduje úsilí a že žádný pokus toto obejít finálně nevede ke štěstí, ale nanejvýš k jeho náhražkám, které nás neuspokojí v jakémkoli, ani sebevětším množství.
4. přestane zaměňovat štěstí za pouhé pohodlí.

Do té doby může dle mého názoru jít nanejvýš o změny nepodstatné či krátkodobé/nestabilní.

Abych nepůsobil jako pouhý teoretický žvanil, kterých už je i tak dost, uvedu jako příklad ten mi nejbližší - vlastní: protože jsem nezaměstnatelným invalidou v systému, kde solidarita skomírá na hranici někde mezi přijatelností a zrůdností, téměř nic nevlastním a podle běžných měřítek jsem hluboko pod hranicí chudoby. Přesto se považuji za mimořádně vnitřně svobodného a šťastného (věř nebo ne, vážený čtenáři - nejde o „z nouze ctnost“). A, paradoxně, nejvíce mne trápí, jak je obtížné předat dál vlastní pozitivní poznatky či zkušenosti. Nehodlám však rezignovat, naopak: zkus, vážený čtenáři, napsat pár řádků toho, co sis dosud jen skrytě myslel, třeba tady do diskuse pod články, a neanonymně. Pokud se poté nebudeš cítit alespoň na chvíli trochu svobodnějším, sním svůj klobouk. Nebo třeba v zaměstnání seber odvahu a řekni šéfovi, že s přesčasy zadarmo končíš, hned poté, co si zajistíš důkazy, že firma si takto dlouhodobě počíná. Ten spor samozřejmě nebude příjemný ani snadný a navíc bude bez záruky, že jej vyhraješ, takže možná se pak budeme nějaký čas potkávat na úřadu práce. Stejně tak se můžeš zkusit postavit kterémukoli jinému šmejdovi, který Tě bude využívat k osobnímu prospěchu. Možností je bezpočet. Pokud si však myslíš, že své potomky zajistíš lépe, když budeš dál ohýbat záda, pak zvaž, zda jim ve skutečnosti, byť v nejlepším úmyslu, nepřipravuješ mnohem horší alternativu - roli otroků. A zda Tvá rodina, ať jakkoli materiálně zabezpečená, má šanci selektivně přežít globální katastrofu, ke které je, právě kvůli rezignaci na občanskou roli či na morálku obecně, naše lidská společnost každým dnem blíže.

9 komentářů :

 1. Pavel Sklenář1. května 2017 21:32

  Vaše zhodnocení situace v našem státě, ostatně i v ostatních západních tkzv. demokraciích je naprosto trefné a pravdivé.
  Ovšem myslet si, že na těchto stránkách NR a 99% stádu ovci v česku najdete podporovatele, nebo dokonce bojovníky za lepší zítřky, je naprosto nereálné a naivní. Vaše zásadní věta "Svět, jenž je aktuálně uspořádán jako obrácená morální hierarchie, tedy taková, ve které rozhodují ti morálně nejhorší" je pravdivá a ty ovce co volí, nebo spíše nevolí ji potřebují slyšet, i když to všichni vědí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:32 Pavel Sklenář

   Principy, které pan Habr popisuje (hlavně v bodech 1.-4.) se nejspíš setkají se souhlasem většiny, s jejich důrazem na hlavní linii, totiž "jít příkladem" (to je koneckonců základem každé výchovy).

   Ovšem, kdyby k provozování politiky stačilo samotné prosazování morálních principů, muselo by v praktickém životě fungovat např. i křesťanské "miluj svého nepřítele" a "nastav druhou tvář".

   Navíc NENÍ (beze zbytku) pravda, že by rozhodovali ti morálně nejhorší. Konkrétně: najde se nemálo starostů, kterých si jejich spoluobčané váží.

   Gramsci říkal: "Pesimismus rozumu, optimismus vůle."

   Smazat
  2. Pro mne nečekaný další/nový pohled na esenci komplexu současných globálních problémů společnosti.
   Námět k zamyšlení na delší dobu, možná na hodně dlouhou dobu.

   Smazat
  3. Pavel Sklenář1. května 2017 22:57

   Pane Kopecký. Nepropaguji, jestli jste si všiml body 1-4 jsou totiž v reálném světě utopické. Křesťanství a víru všeobecně do politiky vnášet je poněkud nemístné, pokud se to netýká jedné z největších zlodějin a to jsou české církevní restituce. Moje reakce na příspěvek se týkala pouze zamyšlení, že v celém západním světě opravdu rozhodují už jen ti morálně nejhorší.
   Upřímně neznám ani jednoho poctivého z obecních a krajských zastupitelů, kteří nám prodali vodu, zavedli placené parkování na každém metru města a zaměstnávají celou svou rodinu a známé za poslanecké platy.
   Vy žijete v Rakousku, snad je to tam jiné, ale spíše pochybuji.

   Smazat
 2. Jaromír Habr vám peníze a pomoc nedají ale africkým příživníkům by daly vše a nám co by jsme chtěly lepší svět pro všechny nadávají

  OdpovědětSmazat
 3. Ja jsem se VZDY!! dival na Moralni Principy,
  ze jejich dodrzovanim pouze chranim SAM SEBE!!!
  Ve smyslu systemu : jestli system udrzuje moralni principy ,
  silny , jestli ne rozpada se a je slaby. A ja jsem chraneny a muzu delat sve male veci.

  Neco jako na Divokem Zapade , kdyz cestujici do Kalifornie byli napadeny Indiany, zaparkovaly vozy ve stredu , udelali kruh okolo , a strileli na Indiany ,kteri jezdili na konich okolo kruhu a strileli na osadniky.

  Pokud neprolomili kruh obrancu , osadnici byli v poradku a bezpecni.
  Po prolomeni pocal masakr muzu , zen a deti.
  Proto kazdy musel drzet!!!sve misto v obrane a strilet!! kverem jak to slo!!!! a za kazdou cenu!!

  Ten kruh je neco jako Moralni Principy. Ovsem tento kruh byl uz davno v Cechach prolomen, a proto ten financni masakr!!!

  Ovsem Cesi si jsou tim viny, ze je nachytali na materialni hracky,jako neco jako za "koralky a zrdcatka polostrov Manhattan plus 100 zen extra"

  Vsichni jste vini a kdyz ne vy tak jsou vase rodice.
  Otazka je jak ven???? , odpoved se mi zda jako "Okamuro zachran nas",
  ci "maly tanecek okolo ZLATEHO TELETE".

  Ovsem tim nevybudujete moralni principy. A to je ten problema tim jste v tom na velice dlouhou dobu!!!
  Lepsi nepracovat , nez se nechat Zdegenerovat!!!

  BroukPytlik

  OdpovědětSmazat
 4. Co se dějě v Karolině je mi opravdu šum a fuk.Při každoměsíční shánce po penězích na léky už taky nerozlišuji co je dobro a co zlo.Děje se hodně věcí nefér,ale dokud se národ nesemkne zevnitř asi se nic podstaného nestane. Jedinec může bouřit ale to je tak vše. Skuzme pro začátek se nenechat drobit našími vykořisťovateli.Je tady snaha zavádět populistické strany aby se oslabila třeba SPD. Pojdme k volbám ve větším počtu a zvolme jednu nesprofanovanou stranu nebo lépe hnutí nás ofčanů.OF bylo ukradeno Klausem. Jasně kdo má v rukách média je organizovanější.Musíme zapojit rozum a aspoň na nšich stránkách nedovolit trolům aby nám je hatili.Sám nemámám rád dlouhé referáty proto končím.
  lada

  OdpovědětSmazat
 5. Svět, jenž je aktuálně uspořádán jako obrácená morální hierarchie, tedy taková, ve které rozhodují ti morálně nejhorší, bude možné změnit teprve, až nezbytná většina z nás dole: pochopí, že kapitalismus není demokracie.

  OdpovědětSmazat
 6. Svět, jenž je aktuálně uspořádán jako obrácená morální hierarchie, tedy taková, ve které rozhodují ti morálně nejhorší, bude možné změnit teprve, až nezbytná většina z nás dole: pochopí, že kapitalismus není demokracie.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.