Reklama

.

.

pondělí 15. května 2017

Jiří Paroubek: Co nového v Pekingu?


Jiří Paroubek
15. 5. 2017  VašeVěc 


Přes nenávistný přístup některých českých „komentátorů“ ke světovému Fóru „Pás a cesta“, které probíhá ve dnech 14. a 15. května v Pekingu, se takto akce stala klíčovou světovou událostí těchto dnů. Fóra se účastní zástupci z více než stovky zemí, včetně několika desítek hlav států a premiérů a desítek ministrů z mnoha zemí.


Podle očekávání udal tón Fóra čínský prezident Si Tin-pching. Ten označil projekt Pás a cesta za projekt století, který může být přínosem po celý svět.

Prezident Si Ťin-pching uvedl, že duchem Hedvábné cesty je mír a konvergence. Na jiném místě své řeči čínský prezident také zmínil, že tam, kde se válčí, se nedaří obchodu a kooperaci. Duchem historické Hedvábné cesty, tak jak vznikla ve středověku, byla mimo jiné myšlenka spojení Východu a Západu. Hedvábná stezka znamenala výměnu zboží, technologií, výměnu v oblasti kultury, vědeckých poznatků a myšlenek. Zdá se přitom, že trend míru a rozvoje ve světě je nezadržitelný. Jak uvedl čínský prezident: „Touha lidí po lepším životě roste“. Čínský prezident dále hovořil o potřebě uvést do souladu rozvojové strategie jednotlivých zemí a také o spojenectví Číny s Ruskem.

V další části projevu se prezident Si zbýval konkrétnějšími přístupy k řešení rozvojového projektu Pás a cesta. Shrnul je do oblastí:


- Politika Pásu a cesty jako cesta vytváření nového prostředí. Uplatnění projektu prohlubuje přátelství a vzájemný respekt bez konfrontací.

- Prohlubování ekonomické, především průmyslové, kooperace, dále podporovat uplatňování moderních technologií. Věnovat velkou pozornost rozvoji dopravní infrastruktury a vytváření nových modelů financování a podporovat zesilování konektivity také v politické oblasti.

- Podpora hospodářského růstu, což souvisí s odstraňováním hospodářské i jiné zaostalosti. Jde o to budovat otevřenou světovou ekonomiku

- Budovat politiku „Pásu a cesty“ jako cesty inovací, digitalizace ekonomiky, využívání umělé inteligence, robotizace, nanotechnologií atd.

Prezident Si ve svém projevu hovořil také o tom, že Čína nikdy nebude zasahovat do vnitřních záležitostí jednotlivých zemí. A bude hledat cesty a prostředky k dosažení harmonické spolupráce a harmonického rozvoje vztahů. Čína poskytne obrovské peníze ze speciálně k tomu vytvořenému fondu a dále i prostřednictvím banky AIIB na rozvoj především infrastruktury v rozvojovém světě, v Asii i východní Africe a částečně i v Evropě.

Ve svém vystoupení zmínil Si velmi výrazně i politiku „Zeleného rozvoje“, a to zejména ve smyslu útoku na klimatické změny. Svůj projev uzavřel příslovím: „Dlouhou cestu lze zvládnout tak, že půjdeme krok za krokem.“ Jinak řečeno, s projekty Pásu a cesty je třeba pracovat plánovitě, a zejména trpělivě.

Po prezidentu Si vystoupil na Fóru s inspirativním projevem také ruský prezident Putin a po něm dostal slovo turecký prezident Erdogan. Tolik tedy k úvodní části Fóra Pás a cesta.

- - -
26 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná stačilo anpsat Nemám Paroubka rád!

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 2. Je vidět, že europejští politici zůstali zamrzlí v clintonovské politice. Začíná jim ujíždět vlak s politickým vlivem. Následkem Trumpových opatření vzrůstá jejich strach ze ztráty posic a benefitů, které si za posledních dvacet let obstarali. Nelze se jim divit.

  OdpovědětVymazat
 3. ...a stokrát opakovaným lžím v české televizi Karle Strako rozumíš?

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:31 Jestli zopakoval fakta známá vám tak to neznamená, že jsou známa všem. NR je jedním z těch "spousty zdrojů jiných, než ČT". Proto není článek zbytečný. Ale určitě jsou zbytečné vaše komentáře, které podané informace nijak neupřesňují ani nedoplňují, jen se snaží dehonestovat autora.

   Vymazat
  2. Ok. Vymažu své příspěvky k diskuzi abych někomu nezatemnil rozum. Autor se dehonestuje sám svým přičiněním již hezkou řádku let.

   Vymazat
  3. Kdo by nebyl rád, když konečně ví to, že pan Karel Straka je ten muž v ČR, který umí rozlišit co je a co není pro nás ostatní přínosné.

   Vymazat
 5. Projekt Hedvábná stezka je jeden z největších globalizačních projektů.
  Až doteď jsem si myslel, že tady tento portál bojuje naopak proti globalistům - a ejhle , je to všechno jinak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se vám povedlo. Když se nebude o globalizaci psát, tak globalizace přestane probíhat? Globalizace má dvě tváře, tu přívětivou, kterou vítá většina lidí na planetě (např. mobilní telefonní sítě a informační propojení světa internetem) a pak tu nepřívětivou - prohlubování diktátu korporací, neokolonializmus a posluhování politiků a médií téhle nesvobodě.

   Vymazat
  2. 10:46 Globalizace na čínský způsob je něco jiného, než globalizace po americku. Doporučuji vám přečíst si vyjádření čínského prezidenta ještě jednou, když jste ho napoprvé nepochopil.

   Vymazat
  3. Ad 10:46
   "Bojovat proti globalistům", jak byste si takový všeobecný boj představoval?

   Vymazat
 6. Česká televize jistě vysílá přímí přenos*

  OdpovědětVymazat
 7. Odpovědi
  1. ...hm, díky.
   Jsem na češtinu talent jako germán :)) asi ti předkové, Karel a tuta parta :))
   A to češtinu miluji*

   Vymazat
 8. Podívejme se na českou politiku a žurnalistiku v kontextu cílů Hedvábné stezky a musí nám být do pláče. Taková dávka stupidity, krátkozrakosti a malosti je prostě nesnesitelná. Ty hovádka, co si říkají politici, by měl český národ jednoduše vypráskat. Charakter i inteligence chybí. Nic neumí, nic se nenaučili. Samozřejmě kromě podvádění a kradení...

  OdpovědětVymazat
 9. "Ve svém vystoupení zmínil Si velmi výrazně i politiku „Zeleného rozvoje“, a to zejména ve smyslu útoku na klimatické změny." - tak tohle je docela úsměvné slyšet od čínského prezidenta.

  OdpovědětVymazat
 10. Politici jsou placeni za řeči.Je pochopitelné,
  že ne všemu,co politik řekne,se dá věřit.Ale
  číst odsuzující názor 14:16 bez jakýchkoliv
  argumentů je ještě úsměvnější.Ti anonymní ví,
  proč chtějí zůstat anonymní.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen mne rozesmálo, že v Číně si na žádnou zelenou politiku doposud nikdy nikdo nehrál, klimatické změny je nikdy nezajímaly. A hle, najednou na setkání prezidentů přijde takováhle věta, které nevěří asi ani pan prezident sám. Petr

   Vymazat
  2. 22:18 místo smíchu vzpomeň troubo, jak Britanie přešla k ekologické politice teprve potom, kdy z Temže byla stoka ... Možná 22:18, je takto stručná glosa pro tvůj intelekt k nepochopení, dovysvětlím: Všechny dnes rozvinuté průmyslové ekonomiky prošly fází intenzivního znečišťování prostředí, potom byly nuceny tuto zátěž řešit, také si na to vydělali a nakonec takové výroby přesouvaly mimo své území. Ostatně, Čína ohlašuje a realizuje ekologizaci průmyslu už nejméně čtyři roky. Vzhledem k neúnosné situaci v mnoha regionech nakonec také musí.

   Vymazat
  3. PAW
   Lidi jako jsou politici BY NEMELI HAZET SUTRAMA , KDYZ ZIJI VE SKLENIKU.
   Cesky president Zeman si neodpusti a to VELICE VEREJNE a na navsteve v Rusku , vykrikovat o likvidaci zurnalistu.
   Je zde verbalni navadeni spojene s nasilim a to je proti nasemu smysleni.
   Ani se nevyjadril presne.!!!
   A sklidil rozpaky. A asi neverejne odsouzeni..
   ZE ,existuje hodne sluhu , kteri predstiraji novinare, ale je take hodne sluhu , kteri predstiraji POLITIKY.
   Ale ze jsou i poctivi novinari a politici. A nelze hazet vsechny dohromady, to je jiste i dnes..
   Stupidni a neuveritelne..
   PAW

   Vymazat
  4. Predtim byl zakon v Brittannii,ze kkdyz to tece , tak je to porad reka. Zavedli vseobecne skolstvi , kdyz to korporace a armady potrebovali. Tak otroctvi zrusili a strasne se stim vytahuji..
   Kdyz otroctvi se ukazalo nevhodne a malo vydelecne pro zdimani pracujicich..
   PAW

   Vymazat
 11. Na rozdíl od K. Straky tohle vidím jako zajímavou zprávu. Televizi doma nemáme, jak bych se to jinak měl dozvědět?

  OdpovědětVymazat
 12. Naši osvícení žurnalisty se chovají hůř než PAVLAČOVÉ DRBNY a naši politici nejsou Císař pán ,který na pomlouvače používal pavlačový zákon

  OdpovědětVymazat