Reklama

.

.

neděle 14. května 2017

Kapitulace Francie (přeformátování EU)


Rostislav Iščenko
14. 5. 2017    Rossija Segodnija
Po osm měsíců trvající „podivné válce,“ během níž se na západní frontě prakticky neodehrávaly žádné válečné události, zaútočila 10. května 1940 německá vojska na Francii. 22. července 1940 francouzská Třetí republika podepsala příměří s Třetí říší. Fakticky šlo o kapitulaci.
Mimochodem, kdyby Němci tehdy nespěchali, historie 2. světové války zejména a světová historie celkově mohly proběhnout podle jiného scénáře. Naši budoucí spojenci, Angličané a Francouzi, plánovali na léto 1940 útok proti Sovětskému svazu. Stovky letadel měly ze základen v Sýrii a Iráku rozbombardovat ropná pole Baku (zde získával Sovětský svaz 90 procent své ropy, pozn. překl.). Kdyby šanci nanést úder využili, není vyloučeno, že by se spojenci ocitli ve stejném zákopu s Hitlerem. V každém případě, vést současně jednu válku s Německem i Sovětským svazem Západ nemohl, takže s Hitlerem by musel uzavřít mír.

Tehdy se ale vše odehrálo, jak se odehrálo a nyní, po 77 letech se historie, jak to vypadá, opakuje. Ne doslovně, samozřejmě, ale celkový plán událostí je velmi podobný a také data událostí jsou téměř totožná.

7. května byl zvolen a 15. května nastoupil úřad nejmladší prezident Francie Emmanuel Macron. 20. června proběhnou ve Francii parlamentní volby. 7. května oznámil Gazprom stavbu podmořské části plynovodu Turecký proud. Předtím, během dubna, Evropská unie pod tlakem Německa stáhla všechny námitky proti stavbě Severního proudu 2.

Souvislosti mezi těmito událostmi jsou nepřímé a na první pohled nezřejmé, ale existují. Nehledě na to, že EU je nazývaná Čtvrtou říší, analogicky podle Třetí říše, která sjednotila Evropu před 77 lety v téměř stejných hranicích.

A co vidíme dnes?

Francie dostala slabého prezidenta při silném radikálně pravicovém soupeři. Tyto volby byly nazývány „hlasováním pro nebo proti Le Penové.“ Pravicová vůdkyně, která dosáhla ze svého pohledu velmi dobrého výsledku (asi 35 procent hlasů), vede svou Front National s nadšením do parlamentních voleb, do kterých zbývá jen něco málo přes měsíc.

Přičemž v parlamentních volbách Francouzi nebudou pociťovat pro prezidentské volby tradiční nezbytnost spojit se, aby nebyla k moci připuštěna pravice. Samozřejmě, že Front National nezíská většinu mandátů, ale získá víceméně solidní zastoupení. Podle prognózy výsledků by měla získat 25-30 poslaneckých mandátů. Ale pravice (Front National), která má dnes po dvou mandátech v Národním shromáždění a Senátu Páté republiky, nejen zlepší svůj výsledek 10-15krát. Také získá skvělou tribunu pro propagandu. A společnost si začne zvykat na to, že Front National jako součást vrcholné politiky je něco naprosto přirozeného.

To hlavní spočívá v tom, že Macron prakticky nemá šanci vytvořit spolehlivou proprezidentskou většinu. Slabý prezident bude muset brzy začít spolupracovat s jemu opoziční koaliční vládou.

Během prezidentství Alberta Lebruna v letech 1932 – 1940 se Francie také sjednocovala proti pravici. Usilovaly o to vlády Lidové fronty (Front populaire) v letech 1936 – 1938 i kabinety vedené Eduardem Daladierem v letech 1938 – 1940. Ale všechno se zakončilo tím, že poslední vláda Třetí republiky vedená Paulem Reynaudem, z vůle Národního shromáždění předala moc maršálu Pétainovi, nejpravicovějšímu francouzskému politikovi, autoru konceptu kolaborace, který přizval francouzský lid ke spolupráci s Hitlerem při vytváření „nového řádu“ v Evropě.

Už nyní Front National příliš nepřipomíná okrajovou stranu z éry vedení Jean-Marie Le Pena. Kromě toho, situace je stejná jako předválečná. Slabé a neefektivní levo-pravé koalice se sjednocují, aby nepustily k moci pravicové radikály, přičemž slouží jen k zvyšování jejich popularity.

Už v dalším následujícím volebním období Front National může reálně žádat o přístup k moci. Přičemž zároveň na prezidentskou pozici i zformování koaliční většiny kolem sebe v parlamentu.

Ale pravice se může dostat k moci i dříve. Konec konců Pétaina učinila lídrem Francie drtivá vnější porážka. Pátá republika se nachází na prahu katastrofy analogické té, která znamenala konec Třetí republiky. Macron nevypadá jakou současný de Gaulle, schopný tuto katastrofu odvrátit. I když se vše obejde bez války.

Ne náhodou jsem zmínil úspěchy Gazpromu při pokládání plynovodů, které dovolují dopravu plynu do EU mimo tranzitní země. Tyto plynovody jsou vázány na Německo a Turecko, což zvyšuje význam těchto zemí pro Evropskou unii. Ankara směřovala do EU mnoho let a hlavním protivníkem jejího přijetí byla Francie. Vztahy Paříže a Ankary se navíc komplikovaly proto, že Francie, ve které se nachází silná arménská diaspora, mnohá desetiletí ne bez úspěchu lobuje za uznání arménské genocidy v letech 1915 – 1917.

V té samé době bylo Německo za 1. svetové války spojencem Turecka a v 60.-70. letech do Německa přesídlily miliony Turků. A nyní, nehledě na složitost vztahů mezi Berlínem a Ankarou, jsou odsouzeni ke spolupráci v otázce syrských běženců. Účast ve společných projektech plynovodů s Ruskem, díky kterým se Německo stane plynovou křižovatkou pro střední a východní Evropu a Turecko začne hrát stejnou roli pro jižní Evropu a Balkán, nutně doplňkově tyto dvě země sblíží. V plynové politice ke krajně důležitá koordinace.

Evropskou unii už dříve nazývali německým projektem, od čehož se odvozuje na minulost odkazující termín Čtvrtá říše. Německo-turecká dominance v otázce dodávek energonosičů učiní EU doménou Berlína (je nepravděpodobné, že by Turecko někdy vstoupilo do EU, takže německou hegemonii v EU prakticky nic neohrožuje).

Připomínám, že až dosud šla řeč vždy o německo-francouzské dominanci v EU. Macron získával hlasy tím, že vyzýval sjednotit se proti euroskepticismu, nedopustit „francouzský brexit,“ udržet pozici Francie jako lídra jednotné Evropy.

Mezitím francouzská ekonomika už před pěti lety přestala odpovídat těmto ambicím. Finanční systém Páté republiky je také podkopán. Na rozdíl od Le Penové, slibující návrat národní měny, aby byly ozdraveny státní finance, Macron nepochybuje o nezbytnosti setrvání v eurozóně. A to finančně-ekonomickému systému nedává žádnou šanci.

Až přibližně v roce 2020 vznikne plná plynová závislost Evropy na Německu a Turecku, Francie se stane druhořadou mocností – velkým Polskem. Dá se očekávat, že Paříž bude postupně vytěsněna z jednacích formátů určujících světovou budoucnost (normandského a minského, ve kterých se vytváří budoucnost nikoliv Ukrajiny, ale Evropy a ženevského, kde se Západ pokouší ovlivnit nikoliv osud Sýrie, ale Blízkého východu; do Astany se už Paříž nikdo pozvat nechystá).

Hlas Francie v EU už dnes znamená málo. Odchod Velké Británie a opad zájmu o Evropu ze strany USA výrazně zvýšili politický význam Německa, Berlín je už dávno hlavním evropským finančníkem. Spuštění Severního potoku 2 postaví do závislosti na Německu celou evropskou ekonomiku.

K tomu, aby se porážka Francie v boji za Evropu stala očividnou samotným Francouzům, stačí vznik jakékoliv konfliktní situace, jakákoli divergence zájmů Německa a Francie v rámci EU. Paříž se uvidí jako jediná osamocená ve střetu s Evropou sjednocenou ve Čtvrté německé říší.

Šok z prohry bez války nebude menší, než šok z vojenské porážky před 77 lety. Myslím, že důsledky v podobě plné diskreditace celého politického systému a příchodu na tomto základě k moci takové pravice, že vedle nich National Front Marine Le Penové bude představovat levicové křídlo parlamentu, budou podobné.

Jenom exilovou vládu už nikdo vytvářet nebude.
Překlad: CROIX

24 komentářů :

 1. Ke zlepšení svého obrazu mohou Frantíci vyrobit ještě několik Mistralů a prodat je někam do arabského světa...
  Apropó není náhodou zakázána produkce hitu Karla Gota Mistrál, tak jako za mého mládí píseň Most přes řeku Kwai?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Frantíci dělají vše pro to, aby se postupně stali druhotřídnyma občany v muslimském státu!

   Vymazat
  2. 20:31
   A nejen Frantíci, Angláni jsou na tom stejně a Němci následují.

   Vymazat
 2. Když k tomu přidáme, že převrat na Ukrajině vytvořil potřebu vybudovat Severní a Turecký proud, tak nám vychází velice promyšlený plán na ovládnutí Evropy. Tupí a nafoukaní Poláci, podporující Kievskou chuntu a lezoucí kamsi komukoliv kdo je proti Rusku opět spláčí nad výdělkem. Chtěli být mocností před 80 roky stejně jako dnes, hlavně na úkor Ruska. Dopadnou stejně jako v 39. roce. Možná bude 4. dělení Polska. Jejich pozici, jak již bylo v článku naznačeno, zaujme Francie. Má to svoji logiku a analogii z období před 80 roky.
  Mik

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano,velice trefně řečeno i my v býv.soc.zemích jsme v podobě privatizovaných a Němcům levně zašmelených strategicky důležitých soustav,jako je plynovod,ropovad i bankovní systém,dali prostřednictvím národních zrádců Havla,Klause,Zemana & spol. Němcům špagát,na kterém nás drží v poddanství a na kterém nás můžou kdykoli oběsit...a půl národa tomu nadšeně tleská...Tolik tuposti a zrady,jak dnes jsme svědky,tu bylo jen okolo Mnichova...

   Vymazat
 3. Mik dobře napsané.

  OdpovědětVymazat
 4. Ono to s tou Francií nebude tak kritické. Že se nemůže rovnat Německu, je rok od roku zjevnější. Dnes už možná do očí bijící. Ale stále má kolonie, které vysává, stále má jednu z největších armád a stále je atomovou velmocí. Snaží se upevňovat spolek středomořských států, kde je fořtem.
  Ovšem posilování Německa, není v zájmu nikoho. Snad ani Němců ne. Rusové si vykrmují Krakena, který je rozsápe. Celé Euroasii by prospělo, rozdělit Německo na 4 díly. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I stary Masin mluvil o odvekem nepriteli nemecku
   Takze pryc s nemeckem
   No a snad ta plynova hegemonie je vypnutelna zavrenim plynovodu
   Rusko potrebuje plynovod do Ciny a dal

   Vymazat
  2. Vážení, ono Německo také není svým pánem. Je jen někoho nástrojem stejně jako v roce 1914-1918 a 1933-1945. Najít odpověď koho je nástrojem není zas tak těžké.
   Mik

   Vymazat
  3. Anonymní15. května 2017 0:40
   Nevím, zda to je „zas tak“ těžké, ale těžké to je. Ještě 70 let po válce všichni vidí jako jejího strůjce Německo. Tak jako zde okolo toho lehce našlapujeme, tak čím se diskuze vede ve vyšších kruzích, tím se našlapuje stále lehčeji. P.K.

   Vymazat
 5. Rostislav Iščenko je výborný v posuzování zavilostí evropského vývoje.
  Na druhé straně - je Ukrajinec, pročež je možné,že nedocenil odpor proti německé rozpínavosti, dobře zakořeněný v historickém vědomí mnoha evropských národů.

  OdpovědětVymazat
 6. Nevím, nevím, nepřekrucuje se se ta historie ze všech stran? Takové to co by bylo kdyby bylo...Opravdu napadení Ruska Anglií a Francií zdá se mi býti trochu pochybné. Je to daleko. Jak by tam dostali pozemní armádu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Nevíš,nevíš"? Tak nemel!!To,že se mělo Baku bombardovat,je historický fakt a že se vedla jednání o separátním míru mezi Německem a Anglií taky a že se počítalo s válkou Západu proti Rusku taky a jak a kdo tu 2.sv.spunktoval se taky ví...Takže,když ty nevíš,tak nemel a študuj !!! Jen tak mimochodem:dnes si prožíváme repete toho všeho,co se odehrálo před vznikem toho "Dragu nach Ost" a aktéři i příčiny jsou stejné...

   Vymazat
  2. Kde jste tato fakta vyhledal? Opravdu se rád přiučím. Hlavně to bombardování Baku. Je známo, že Anglie před válkou zaspala vývoj a výrobu letadel, což pak horko těžko doháněla, Ještě 5 let před válkou někteří angličtí generálové upřednostňovali jízdu před letadly. Letadla jí chyběla při napadení Německem. A na bombardování Baku v roce 40 měla? A Francie, jaké měla letectvo? Nevím, budu studovat.

   Vymazat
  3. Zeptej se Iščenka,ten to píše v prvním odstavci článku,jestli jsi jej vůbec četl...
   Myslíš si,že si to vymyslel a zrovna teď a jen kvůli tobě??!!
   To,že o něčem nevíš,neznamená,že to neexistuje,nebo,že se tak nestalo...Musíš hledat a ne jen vnímat,co ti někdo strčí přímo pod nos,protože ti pod nos strkají nikoli to,co potřebuješ vědět,ale to,co oni potřebujou,abys věděl,ovečko...

   Vymazat
  4. Bombardování Baku. Bez vysvětlení, co to konkrétně mělo Francii přinést je to jen další z řady pohádek.

   Vymazat
  5. Tedy opravdu podivné. Angličanům a Francouzům chyběly letadla na obranu vlastních zemí a v Syrii jich měli stovky na bombardování Ruska. No věřím Iščenkovi ale neodpustím si, že v tom případě byli Angličani a Francouzi pitomci.

   Vymazat
  6. Ale,ale pánové.Tak jako se chtěl Sovětskÿ svaz v červenci.'41 zaútočit na Západ a Hitler tomu preventivním útokem udělal přítrž,to samé bylo se událo v r.'40 kdy zaútočil na Francii.Plány v obou případech odloženy se acta.To vše lze najít na www.sovietunion.wz.cz.Klikněte na Lenina po otevření na události a čtěte.Nazdar.

   Vymazat
  7. Je vidět,že jste značně natvrdlí a proto vysvětlit to,co se děje i dnes v návaznosti na minulé nebude nic jednoduchého.
   Tedy,už několik století jde jistým silám dominujícím Západu jen o jedinou,hlavní věc:ovládnout jakýmkoliv způsobem Rusko a jeho zdroje,nejlépe cizíma rukama a za cizí peníze a to se stále dokola s větším,či menším úspěchem opakuje...

   Vymazat
  8. Tedy když, chtělo Rusko v roce 41 napadnout Západ, kde byla na jejich hranicích gigantická armáda, která by tak učinila? Když Němci napadli Rusko tak jejich obrana byla velmi chabá a Němci postupovali do jeho vnitrozemí i 100 km za den! Jak to, že nedošlo ihned po vpádu Němců do Ruska k masivnímu střetu armád, které by tam měly oboustranně být????

   Vymazat
 7. 21:22 Být Vámi tak se nazajímám o Poláky, které jak vidím nemáte rád - spíše byste neměl mít rád Němce z historického pohledu. Poláci budou zřejmě bezvýznamní v příští době. Mně na rozdíl od Vás napadlo něco, co zde uvedl i jeden z komentátorů. Silní Němci stejně jako před druhou světovou válkou. Díky Němcům jsme příšli o 600 tisic lidí v II. sv. válce. Nabízí se mě jen jedna rozumná koncepce. My jsme do EU ani do NATO vůbec neměli lézt. Nyní je třeba se přimknout k Rusku. Vidím to stejně jako Beneš - za kapitalistických podmínek další existence. Pokud tu bude kapitalismus s tím krysím závodem o prachy, tak v tom krysím závodě vždy se najde v Evropě národ, který bude na špici. Před druhou sv. válkou to byli Němci a nyní to budou zase oni, kdo tyto závody v Evropě vyhrají. A co řekl Beneš /neřekl to o těch krysách, to je moje/: touha Němců podmanit si celou Evropu zůstává. Takže Česká republika se dostane do opět stejné situace, jako tomu bylo před druhou světovou válkou. S tím, že ted asi nepůjde o to, že v roce 1938 kvůli Sudeťakům Československo bylo zbaveno pohraničních území a do války s Hitlerem se nepostavilo, nyní je docela možné, že za nějakou desítku let ty Němce, kteří budou mít prachy, do pohraničí zase vezmeme, třeba na stejném principu jako jsme zde vzali Schwarzenberga, který též dostal svůj majetek. Budou vydány EU antidekrety /antibenešovské/ - možná jsem si pustil fantazii a hubu na špacír. Napadá mě jen - jak se Němci hodlají vyspořádat s muslimy v rámci silného státu? Oni ale jsou schopní - to jim musíme nechat /třeba je to vidět v tom, že Němcům bylo uděleno nejvíce Nobelových cen a asi počet patentů dlouhá léta je také největší v Německu - tak to bylo od od doby Císařského Německa, nyní nevím, jestli se na první místo nedostali třeba Čiňané/. Takže pokud se jedná o muslimy, ve snaze předejít prognozu - v roce 2050 Německo prý bude muslimskou republikou, protože tam bude více muslimů /cituji za tím, co jsem viděl na jednou videu na youtube/ - Němci cosi vymyslí. Situace stejná jako pod Makrelou, nevěřím, že bude dlouho pokračovat.  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, vy jste takový přimikač. To chcete zase třicet let předělávat ekonomiku? A další generace prožije ztracenou éru?

   Vymazat
  2. V tom co jsem napsal je především zdůrazněno, to co podle mně nás čeká, setrváme-li v EU a v NATO. Jinak se mi jeví, že charakter, teda přičiny společenského dění nemáte promyšlené. Platí to ostatně i pro mně. Když budou ekonomické poměry příliš nevhodné, lidé budou muset je změnit, tak jak to dělali dosud. Nějací vůdci se najdou, našli se vždy. Kapitalismus - ten soudobý, neokonservativní je před krachem - říká to spousta lidí. Co si myslíte, že se stane, když krachne finanční soustava - prý nás to čeká do 15 let - Švihlíkova - knižka Přelom. A pokud myslíte, že jsme prožili ztracenou dobu v socialistickém, jak chcete vy totalitním Československu /musím zde zopakovat, to co již jsem napsal několikrát - bývalý režim vyžadoval reformy, bezesporu, ale byl lepší z jednoduchého důvodu - hlásal, že se stará o lidi, tak se z toho nemohl vykroutit, ten dnešní naproti tomu hlásá, že se každý má postarat o sebe. Nechci ale dál filosofofat/, tak si myslíte, že nyní žijeme v tom nejuspokojivějším zřízení, jaké kdy bylo na Zemi - proč tedy ma toto zřízení krachnout do 15 let, když je tak uspokojivé? Již Vám odpovídat nebudu, myslím že to je ztracený čas - když se Vám zdá, že teď nežijeme ve ztracené době, že máme skvělou kulturu, v televizi běží skvělé filmy, třeba naší výroby - o kterých spousta lidí zde říká, že to jsou sračky. Když jste tak slepý k věcem kolem sebe - proč s Vámi ztrácet čas?

   Vymazat
  3. 15:12: Abyste se trochu zamyslel nad kapitalismem, přečtěte si prosím něco od Ericha Fromma - třeba Strach ze svobody /anglicky Escape from Freedom/ - vyšlo i u nás pod uvedeným českým názvem.

   Vymazat