Reklama

.

.

sobota 27. května 2017

Konflikt v Sýrii dále graduje: k džihádistům směřují ze zemí NATO už i obrněné transportéry OT-64 (FOTO)

mbi
27.5.2017 Eurasia24
 
Západ, který se odhodlal rozvrátit Sýrii, zvyšuje objemy zbraní dodávaných džihádistům. Z Bulharska – s pomocí dánských lodí a prostřednictvím americké obchodní společnosti – nyní do trýzněné blízkovýchodní země směřují na pomoc islamistům i obrněné transportéry československo-polského původu.

Dodávky zbraní z Bulharska do Saúdské Arábie, jejímž prostřednictvím se pak tyto zbraně dostávají do rukou syrské „umírněné opozice“, se zdvojnásobily, uvádí v své analýze EurAsia Daily. 

Přinejmenším na trase Burgas–Džidda se nyní místo jedné přesunují hned dvě lodi dánské společnosti H. Folmer & Co.

V minulých dnech loď Marianne Danica o nosnosti 1400 tun opět dokončila vykládku v saúdskoarabské Džiddě a nyní míří k Suezskému průplavu. Z Burgasu směrem na Džiddu přitom vyrážela 5. května. Převoz zbraní z Bulharska do Saúdské Arábie tedy trvá dva týdny.

Současně, avšak opačným směrem, se nyní pohybuje druhé dánské plavidlo – Hanne Danica. Podle údajů portálu Marinetrafic, který průběžně podává informace o pohybu lodí, proplula Hanne Danica Bosporem a vstoupila do Marmarského moře.

Tureckým bloggerům Yörüku Isikovi a Alperu Belairovi, kteří jsou zaměřeni na sledování pohybu lodí, se podařilo Hanne Danicu vyfotografovat při jejím průjezdu kolem Istanbulu a fotografii zveřejnili na Twitteru (viz foto).


Při pohledu na snímek již nejsou žádné pochyby o tom, co vlastně dánské lodi převáží. Až do této doby převážely svůj náklad v dobře uzavřených kontejnerech, takže zjistit jejich obsah bylo možno pouze podle deklarované třídy nákladu Hazard A – což znamená, že převáženy jsou výbušniny, například rakety do Gradů.

Marianne Danica se navíc už dříve zapletla do skandálů s dodávkami zbraní na Blízký východ, například do Egypta. A zákazníka má vždycky stejného – americkou firmu Chemring. Ta je dnes oficiálním nákupčím zbraní nevyhovujících standardům NATO, které jsou v rámci státního programu USA následně dodávány jejich spojencům na Středním východě. A mezi ty patří i „vybrané“ síly v Jemenu a v Sýrii.

V Bulharsku je Chemring jedním z hlavních zákazníků Vazovského strojírenského závodu (VMZ), který vyrábí munici počínaje náboji do krátkých i dlouhých ručních zbraní a konče ručními protitankovými granáty (RPG) a raketami do Gradů. Munice vyrobená v VMZ byla opakovaně zjištěna jak u džihádistů z „umírněné opozice“, tak také u syrské odnože Al Káidy a bojovníků Islámského státu.

V případě fotografie lodi Hanne Danica je prostým okem na palubě vidět kromě kontejnerů také dva obrněné transportéry. Je to poprvé, co byl na trase Burgas–Džidda zaznamenán převoz těžké bojové techniky.

Jedná se nejméně v jednom případě o československo-polský obrněný transportér OT-64 SKOT. Třináctitunový osmikolový obrněný transportér je schopen vyvinout rychlost až 95 km/h na souši a 9 km/h ve vodě. Je vyzbrojen velkorážním kulometem a na místo určení může dopravit 18 plně vyzbrojených vojáků:
 

Také druhé těžké vojenské vozidlo na palubě Hanne Danici vypadá jako transportér:
 

Hanne Danica deklaruje cestu z bulharského Burgasu do egyptského Port Saidu, stejně ovšem postupují i ostatní plavidla dánské společnosti H. Folmer & Co, když dopravují zbraně do Saúdské Arábie – konečný cíl cesty a dopravy nákladu tyto lodě oznamují až poté, co vplují do Suezského průplavu.

Zvýšení dodávek zbraní syrským džihádistům může znamenat i zvýšení objemu prostředků na americký vládní program týkající se zajištění zbraní nevyhovujících standardům NATO pro spojence USA.

Kupříkladu americká společnost Orbital ATK, která také patří k významným klientům bulharského VMZ, ohlásila v lednu další objednávku na vojenský materiál v hodnotě 50 milionů dolarů. Během posledního roku přitom (je to veřejně uvedeno na webu společnosti) dostala od americké vlády v rámci výše uvedeného programu objednávky v hodnotě vyšší než 200 milionů dolarů.

Důvodů zvýšení dodávek zbraní „umírněné opozici“ v Sýrii může být několik. Vojenský expert Jurij Ljamin se domnívá, že usilovnější vyzbrojování „umírněné opozice“ souvisí s předpokládanou ofenzívou skupin ozbrojenců (podporovaných USA a Saúdskou Arábií) ze syrského jihu napříč pouští směrem k severovýchodu na města Abu-Kamal a Dajr az-Zaur.

„Poslední události nasvědčují, že na východě a jihovýchodě Sýrie se v souvislosti s oslabením Islámského státu rozhořívá boj o kontrolu nad pouštní hranicí s Irákem mezi vládními jednotkami a bojovníky ozbrojené opozice,“ uvedl Ljamin pro EA Daily.

USA soustřeďují u jižních hranic Sýrie svoji obrněnou techniku a američtí instruktoři již zahájili na jihovýchodě země přípravu jedné skupiny takzvané Svobodné syrské armády.

Opětovné získání kontroly nad cestami do Iráku je podle Ljamina pro Damašek jedním z nejdůležitějších cílů vládních vojsk, neboť jeho splnění umožní obnovit suchozemskou zásobovací trasu z Iráku a Íránu.

„V současné době je přeprava všech zbraní, munice i šíitských dobrovolníků z Íránu a Iráku možná pouze letecky a obnova pozemní trasy by umožnila podstatně rozšířit dopravní možnosti. Navíc by po nich, v případě získání kontroly nad těmito cestami, mohla syrská vláda dopravovat pohonné hmoty a další nezbytné zboží. A samozřejmě by takové získání kontroly posílilo pozice Damašku, což je USA proti srsti,“ shrnul Ljamin.

Potvrzením jeho slov může být i nedávný letecký úder koaličních sil proti dobrovolnickým formacím Damašku, které se přesunovaly směrem k poušti v oblasti Al-Tanf, kde jsou nyní soustředěny hlavní americké síly a kde jsou jimi cvičeni ozbrojenci.

mbi, Eurasia24.cz
Zdroj: EurAsia Daily
Foto: Twitter.com

22 komentářů :

 1. Co dodají Daešu Stropnický s Pavlem?...nechají vyrobit speciální zákazku podkrčáků ?????

  OdpovědětVymazat
 2. Stropnický by mohl poslat svojí modrou knížku, aby bojovníci viděli jak má vypadat ministr obrany. Dovézt by ji tam mohla jeho manželka?, aby si prohlédla a případně odzkoušela pár správných chlapů, než dorazí posily sem do Čechystánu

  OdpovědětVymazat
 3. To nemůže skončit dobře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si pis!
   Havlismus, jizdenka s mistenkou do pekel

   Vymazat
  2. 9:39 můžou přibalit i synáčka povedená rodinka.

   Vymazat
  3. Stropnický by mohl přibalit i ˇ6ilku, aby přátelé Američanů nemuseli souložit s kozami. I když to vlastně vyjde nastejno. Synáček už má "plnovous", ten by taky zapadl a možná, že by byl užitečnější, než koza.

   Vymazat
 4. Bulharsko asi objevilo nové zásoby železné rudy, když tak marnotratně rozprodává to své železo ...
  Nebo že by jen ta osvědčená lokajská praxe? Vyprázdnit své sklady pro US nákupy?
  Přidává se tak i k jiným lokajům, jako např. banderistánu, jehož výzbroj dodaná do Iráku je ovšem nefunkční a k nepotřebě.
  Nu což, šrot se bude hodit i Sýrii.
  Kdo a z čeho jim to platí??! Ani tamní wahhábistické (petro)despocie nejsou bezedné ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opluštile,ty žvanile,když jsi takový odborník,řekni nám,oč je ten SKOT horší,než "biglebus" Pandur,stojící přes 130 milonů za kus,mající vlnolam z dřevotřísky a plovoucí jen prázdný a nejspíš jen s přídavnými plováky??!

   Vymazat
  2. Re (11:36):
   Za půl století se přece jen vývoj techniky posunul. I v kategorii kolových OT (např. rus. Bumerang, fra. Panhardt či sui. Piranha III ...). Nebo se pletu?
   Na naši Pragu V3S můžeme být i po těch 70 letech hrdi, ale pro válku už není! Fakt! ...
   Pandur raději nekomentuji. Vulgarismy tu nemají rádi.
   Jeho nákupy pro AČR jsou však výsledkem jiných úvah a zájmů, než jsou ty branně-bezpečnostní. Ale to se k vám už taky asi doneslo, viďte?, vy "inteligente"!

   Vymazat
  3. Vysoký důstojník ČSLA ze západních Čech již před více než 30 lety ve světle tehdejší nové techniky konstatoval, že ótéčko neochrání ani před rýmou.
   Dnes ochrání posádku před osamělými teroristy a ostřelovači na trase na místo boje, nebo při nějakých policejních akcích proti městské gerile, ale na válečném bojišti ve střetu se soudobými zbraněmi proti obrněné technice již neobstojí. Vývoj se v tomto nezastavil.
   To, že si AČR nakoupila a nakupuje drahý současný aušus, je složitější věc vyplývající z vazalské role ČR a zkorumpovanosti a nekvalifikovanosti dnešních českých vládnoucích politiků a vojáků, které si většina českých voličů znovu a znovu volí.
   Otázkou je, jak dlouho ještě zůstane v českém strojírenství zbytek stárnoucích machrů, kteří byli s to zkonstruovat a vyrobit mezinárodně konkurenceschopný výrobek. Tomuto torzu tvůrčích pracovníků ale může dát šanci jen parta schopných, cílevědomých a morálně pevných manažerů, investorů, obchodníků a politiků. Pokud se toto nesejde pod jednou střechou, zůstanou jen vzpomínky, přičemž pokud by se takový kolektiv náhodou dal dohromady, tak k jeho zachování a rozvoji je třeba ještě hezkých pár učitelů a vědců. Pokud nebudeme mít alespoň jednu firmu - tvůrce a výrobce od vývoje po finální podobu kvalitního sofistikového zboží průběžné potřeby pro státy, firmy či občany, tak se nepřekročíme úroveň subdodavatelů a montoven a z toho odvozené ekonomické, sociální, kulturnía politické ne/vyspělosti.
   KR

   Vymazat
  4. KR - naprostý souhlas, i s tím smutkem v pozadí. VD

   Vymazat
  5. Žvanile Opluštile,něco Vám prozradím:Praga V3S nemá s OT-64,kromě značky,nikoli typu motoru,nic společného a když už jste takový odborník,tak mi na oplátku zase prozraďte o co je ten obojživelný neplovoucí,předražený Pandur lepší,než SKOT kromě kanónu o větší ráži se stabilizátorem,"runfunkem od Blaupunktu" a překomorovaným MG-42 na náboj standartu NATO...

   Vymazat
  6. Slabším místem V3S se postupně stal motor, odhlučnění kabiny a motoru, vybavení kabiny a, domnívám se, ale je to pouze jen můj subjektivní názor, také rozdíl převodů v přídavné převodovce, kde mohl být větší rozdíl mezi silničním a terenním převodem.
   Využití poloviny motoru z T 111 pomohlo při servisu, ale časem to už nestačilo vývoji parametrů, nezachránilo to ani zvýšení výkonu z 98 k na 103 k, k němuž došlo po pár letech. A ani výrazná modernizace na V3S M2 v 80. letech zcela neodstranila postupné zaostávání některých parametrů. Zvětšení motoru a výkon 120 k sice zvýšily max. rychlost na silnici ze 60 na 75 km/hod., ale to bylo v době, kdy to chtělo tak 85-90 km/hod. Z některých zařízení už ani přes lepší materiály, těsnění, uložení ap. nešlo asi vymáčknout více, protože konstrukčně na to neměly.
   Pokud by ale někdo koncepci V3S spáchal s dnešními zařízeními (motor, převodovky, kardany, kabina, nápravy; přitom se ale nehnat po výkonech, ale spolehlivosti), tak by to byl opět velmi dobrý stroj, jen možná by to místo výkyvných tuhých náprav chtělo výkyvné polonápravy.
   KR

   Vymazat
  7. ..my se nebavíme o véesce,ale o OT-64...

   Vymazat
 5. Tohle by jsi měly přečíst všichni podporovatele eu:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-Italii-pry-stale-tika-bomba-pro-celou-Evropu-Jde-o-banky-489565

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Připravují euromajdan. Ta bomba netiká, ta už je připravená na povel k odpálení.

   Vymazat
  2. 14:19
   Mas pravdu, jsi pripraven? Ozbrojen?

   Vymazat
 6. Nejlepší byl OT62 Topas , byl pásový a jezdil silnice nesilnice , kopec nekopec , patníky na silnici při 60 km za hodinu jen lítaly ! Bohužel se do něj lezlo vrchem i když jakési nouzové dveře po stranách byly !!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Doufám, že jsou v takovém tech. stavu jako byl ten u svobodné evropy v Praze.

  OdpovědětVymazat
 8. Co byste chtěli?Odborník Kalousek koupil padáky,
  které nefungují a zabil tak dva výsadkáře.Další
  odborník,komediant Stropnický,může dělat něco
  jen na čísi příkaz.Ministerská štěnice,pardon,
  pěnice Parkanová zase uměla jen zpívat(prý).Na
  ministerstvu obrany se po převratu střídá jeden
  odborník za druhý,počínaje desátníkem a konče
  tím komediantem.Jeden lepší než druhý.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 9. A tady je pozitivní zpráva co s tím šrotem:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201705275363764-rusko-vks-likvidace-120-teroriste-zamer-palmyra/

  OdpovědětVymazat