Reklama

.

.

středa 17. května 2017

Militaria: stealth superlodě i nezasažitelné ponorkové stíhačky. Přinášíme detaily o ruském námořnictvu dneška a zítřka (FOTO, VIDEO)

Vývoj, kterým v poslední době prochází ruské námořnictvo, musí znepokojovat západní stratégy. Rusko plně obnovuje svoji globální námořní působnost a schopnost kdykoliv zasadit překvapivý a chirurgicky přesný nebo rozsáhle ničivý úder na kterémkoliv místě planety. 

Eurasia24.cz přináší detaily o modernizaci ruských námořních sil na základě obsáhlého materiálu agentury TASS o ruském loďařském průmyslu.

Před deseti lety byla výnosem ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořena Sjednocená loďařská korporace (OSK – Объединенная судостроительная корпорация) jako hlavní loďařský holding Ruska. Patří do něj kolem 40 firem a organizací (velké loděnice a doky pro stavbu i opravy lodí, konstrukční kanceláře apod.), takže dnes holding představuje většinu domácího loďařského průmyslu. Hlavním odběratelem produkce holdingu je vojenské námořnictvo, své výrobky však společnost prodává i na ruském trhu a vyváží je také do více než 20 zemí světa.

V rámci programu přezbrojení ruské armády a loďstva, vyhlášeného prezidentem Putinem na období do roku 2020, bylo v roce 2016 dosaženo 58% úrovně přezbrojení, přičemž do roku 2020 by podíl moderní techniky v armádě a námořnictvu neměl být nižší než 70 %.

Jak uvedl velitel ruského vojenského námořnictva admirál Vladimir Korolev, „kolem stovky lodí dnes plní své úkoly na světových mořích a oceánech a pokračuje tak ve více než třistaleté slavné historii ruské flotily“.

Vládci oceánů

Raketové ponorkové křižníky strategického určení projektu 955 (kód Borej) jsou dnes základem námořní části strategické jaderné triády země. Byly vyvinuty Ústřední konstrukční kanceláří námořní techniky Rubin a stavěny jsou členem OSK, firmou Sevmaš.
 
 
 

Tento typ ponorek má provést v případě nutnosti překvapivý úder balistickými raketami Bulava na libovolný cíl v libovolném místě planety. Skutečné výkony a další takticko-technická data Borejů nebyly zveřejněny a zůstávají vojenským tajemstvím.

Na palubě ponorky je umístěno 16 raket, které jsou schopny dopravit 96 jaderných hlavic na vzdálenost větší než 9 tisíc km. Pro obranu před nepřátelskými plavidly je Borej vybaven 6 torpédomety ráže 533 mm a nese i další protilodní a protiponorkovou výzbroj.

Státní program přezbrojení armády do roku 2020 předpokládá, že do této doby bude postaveno a do bojové služby v ruské flotile zařazeno 8 raketových ponorkových křižníků:

- první loď řady Borej – K-535 Jurij Dolgorukij – 10. ledna 2013 byl zařazen do sestavy Severní flotily;

- K-550 Alexandr Něvskij – v řadě druhý – přijat do výzbroje 23. prosince 2013 a byl zařazen k Tichomořské flotile;

- třetí loď – K-551 Vladimir Monomach – předána námořnictvu 10. prosince 2014;

- čtvrtá ponorka projektu – Kníže Vladimir – je v současné době ve výstavbě ve firmě Sevmaš v Severodvinsku.

Během let 2014 až 2016 byla zahájena stavba dalších čtyř raketonosných ponorek: Kníže Oleg, Generalissimus Suvorov, Imperátor Alexandr III. a Kníže Požarskij. Tato čtyři plavidla již budou postavena podle modernizovaného projektu 955A. Ponorky Borej-A se od původních budou lišit zlepšenou ochranou proti odhalení protivníkem, modernější elektronickou výbavou a komfortnějšími podmínkami pro činnost posádky.

Útočný Jaseň

Sevmaš staví také ponorky 4. generace projektu 885 Jaseň (Jasan). Tyto víceúčelové jaderné ponorky jsou určeny k ničení hladinových cílů, ponorek a pevninských objektů nepřítele a také k výkonu hlídkové služby v oceánech a k ochraně námořních cest.

Pokud úkolem Boreje je přiblížit se maximálně skrytě, zaujmout postavení v zadaném kvadrantu, tam pak držet stráž a čekat na rozkazy, pak Jaseň lze charakterizovat jako stíhač. Pro boj s plavidly protivníka má ve výzbroji nadzvukové křídlaté rakety a univerzální hloubková samonaváděcí torpéda.

První ponorkový křižník projektu 885 nese název Severodvinsk a byl ruskému námořnictvu předán v červnu 2014. Jeho stavba byla zahájena již v roce 1993 a na vodu byl spuštěn v červnu 2010. 
 

V různém stupni rozestavěnosti se v dílnách Sevmaše nacházejí ještě tři další ponorky této třídy – Kazaň, Novosibirsk a Krasnojarsk. Do roku 2023 má Sevmaš za úkol postavit 7 ponorek Jaseň a Jaseň-M, vyzbrojených křídlatými raketami. Vylepšený typ označený písmenem M se odlišuje od původního především dokonalejším elektronickým vybavením.

Trup ponorky je vyroben z vysokopevnostní nemagnetické oceli. To jí umožňuje ponořit se až do hloubky víc než 600 m (běžné ponorky mají maximální ponor kolem 300 m), což jí dělá nezasažitelnou pro prakticky všechny druhy současných protiponorkových zbraní. Maximální rychlost Jaseně se pohybuje kolem 60 km/h.
 

Speciální lodě

V roce 2018 má Sevmaš předat vojenskému námořnictvu ponorku Belgorod, která je stavěna jako nosič bezposádkových, ale také posádkou řízených hlubinných výzkumných plavidel.

Je známo, že v současné době je v sestavě vojenské námořní flotily Ruska jeden jaderný nosič hloubkových ponorných zařízení – ponorka BS-136 Orenburg. Právě ta byla ponorkou, která se v roce 2012 zúčastnila výzkumné arktické výpravy Sevmorgeo a která vědcům umožnila sbírat vzorky z mořského dna a stanovit tak hranice kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu.

V červenci 2014 byl v Sevmaši založen kýl jaderné ponorky speciálního určení podle projektu 09851 Chabarovsk. O tomto projektu se toho moc neví – ponorka je projektována speciálně pro vedení hydroakustického průzkumu.


Tichá Lada

Diesel-elektrické ponorky projektu 677 Lada patří do 4. generace ponorek s nejaderným pohonem. Také tento typ ponorek byl navržen a konstrukčně připraven v CKB Rubin a stavěny jsou Admirálskými loděnicemi v Petrohradě. Určeny jsou k ničení nepřátelských hladinových plavidel a ponorek, ke strážní službě, dozoru a ochraně lodních tras v mořích a okrajových oblastech oceánu.

Díky použití nových postupů při konstrukci trupu, jeho speciální povrchové úpravě a moderní elektronice mají nepřekonatelně tichý chod. Vyzbrojeny jsou raketami Kalibr.

Tato série mimořádně tichých ponorek dostává názvy podle měst „námořní slávy Ruska“. První ponorka projektu dostala název Sankt-Petěrburg a od roku 2010 slouží v Severní flotile. Druhou a třetí ponorku projektu (Kronštadt a Velikje Luki) staví v současné době petrohradské loděnice. Jak oznámil zástupce velitele ruského námořnictva pro výzbroj viceadmirál Viktor Bursuk, ponorky projektu Lada budou vybaveny pohonem nezávislým na přístupu k atmosférickému vzduchu.

Druhou a třetí ponorku této třídy by mělo ruské námořnictvo převzít v roce 2019. Při stavbě obou z nich jsou využívány poznatky a zkušenosti získané během provozu první Lady.

„Černé díry“ moří

Admirálské loděnice v Petrohradě postavily pro Černomořskou flotilu sérii 6 ponorek pojmenovaných podle tzv. „měst vojenské slávy“. Během fóra Armáda-2016 byla podepsána smlouva o výstavbě série dalších 6 ponorek této třídy pro Tichomořskou flotilu, a to v průběhu let 2019 až 2021.

Ve srovnání s ponorkami Borej jsou tyto ponorky projektu 636, resp. 636.3 Varšavjanka (jde vlastně o značně vylepšenou verzi projektu 877 Kilo – pozn. překl.) poměrně malé. Jsou asi 74 m dlouhé, 10 m široké a jejich maximální výtlak nepřesahuje 4 tisíce tun.

Hlavní zbraní této třídy ponorek jsou rakety Kalibr. Na přídi každé Varšavjanky je umístěno šest 533mm torpédometů, k použití je připraveno 18 torpéd nebo 24 min a křídlaté rakety Kalibr-PL.

První bojový křest prodělaly Varšavjanky v prosinci 2015 během vojenské operace v Sýrii. Šlo tehdy o první raketový úder proti reálnému nepříteli v dějinách ruského ponorkového loďstva.

Ponorky páté generace

Ruské konstrukční kanceláře pokračují v pracích na vývoji perspektivních ponorek dalších generací. Jejich 5. generace je v již pokročilém stavu rozpracována jak v konvenční, tak i v jaderné variantě pohonu.

Konstrukční kancelář Malachit pracuje na projektu víceúčelové jaderné ponorky Husky. Na jaderné ponorce – strategickém raketovém nosiči 5. generace – pak pracuje CKB Rubin.

„Projekt ponorky 5. generace je všestranně diskutován a posuzován, jsou zpracovány předběžné technické specifikace a probíhají vývojové práce. Z hlediska fyzikálních zákonů a vlastností se bude jednat o zcela nový druh plavidla. Půjde zároveň o plavidlo unifikované – strategické a víceúčelové současně,“ prohlásil prezident OSK Alexej Rachmanov.

Pracuje se také na projektu Kalina. V tomto případě půjde o konvenční ponorku, která s největší pravděpodobností dostane pohon nezávislý na přístupu atmosférického vzduchu. Půjde o ponorku velice tichou a s vysokým stupněm autonomie.

Projekty hladinových plavidel


Firma Severní loděnice staví v rámci státní obranné zakázky pro ruské vojenské námořnictvo následující hladinová plavidla.

Korvety projektů 20380, 20381, 20385, 20386

Jedná se o řadu víceúčelových stealth korvet pro použití v bližší námořní zóně – projekt byl realizován koncem 90. let a počátkem tohoto století.

 
 
 
V roce 2018 dostane ruská flotila naráz 3 korvety projektů 20381 a 20385. V současnosti stavěné korvety Gremjaščij (Bouřící) a Provornyj (Obratný) patří k projektu 20385, Retivyj (Horlivý) a Strogij (Přísný) jsou korvety projektu 20381.

Momentálně má flotila 4 korvety projektu 20380, resp. 20381. První z nich, Stěreguščij, byla zařazena do služby v roce 2008. V letech 2011 až 2014 ji následovaly Soobrazitělnyj (Důvtipný), Bojkij (Smělý) a Stojkij (Vytrvalý).

 
 
Ruská flotila by měla převzít ještě nejméně 10 korvet nového projektu 20386; kýl první z nich byl založen loni v Petrohradě. Záměr na výstavbu celé této řady je obsažen v Programu výstavby vojenského námořnictva do roku 2050.

Fregaty projektu 22350

Jde o řadu víceúčelových fregat určených pro vzdálenější námořní oblasti než je tomu u korvet. Projekt byl zahájen v polovině minulého desetiletí v Severní projekční a konstrukční kanceláři. Tato řada je prvním typem velké válečné lodi zkonstruovaným v Rusku po rozpadu Sovětského svazu.

První fregatou projektu je Admirál Gorškov, jehož stavba byla zahájena v roce 2006. Od roku 2014 prochází státními provozními zkouškami:
 

Na druhé fregatě pojmenované Admirál Kasatonov probíhají dokončovací práce a testy „na kotvě“.

Třetí fregata by měla být podle plánu spuštěna na vodu letos ve třetím čtvrtletí.


Střední průzkumné lodě projektu 18280

Kontrakt na stavbu první lodě tohoto typu, nazvané Jurij Ivanov, byl podepsán v roce 2013. Loď byla námořnictvu předána 16. listopadu 2016.V plánu je postavit nejméně 4 taková plavidla; po Severní flotile je postupně obdrží také Tichomořská, Baltská a Černomořská flotila ruského loďstva.

 
Torpédoborec nové generace

Pro ruské námořnictvo se připravuje zcela nový eskadrový torpédoborec projektu 23560 Liděr (Lídr). Jde o projekt torpédoborců na jaderný pohon s širokým uplatněním technologií stealth.

 
 
V roce 2013 ruské námořnictvo potvrdilo „předběžný“ projekt perspektivního torpédoborce pro vzdálené námořní oblasti, který mu nabídla projekční a konstrukční kancelář Sever z Petrohradu. Projekční práce a technická příprava byly zahájeny vloni.

Také loděnice Jantar v Kaliningradu patří mezi dodavatele lodí ruskému námořnictvu. V současné době se tam staví:

- Výsadkové lodě třídy Ivan Gren a Petr Morgunov. První plavidlo třídy Ivan Gren projektu 11711 bude námořnictvu předáno ještě v tomto roce po dokončení všech testů a po odstranění zjištěných nedostatků a nedodělků.

- Oceánografické průzkumné lodě; projekt 22010 Jantar. První loď tohoto programu byla vojenskému loďstvu předána v roce 2015. Je určena k průzkumu světových oceánů a jejich dna.

- Lodě projektu 11356R/M – série víceúčelových fregat určených pro vzdálené oblasti. Celkem bylo plánováno postavit 6 lodí, flotila dostala v roce 2016 dvě. Byly to Admiral Grigorovič a Admiral Essen. Další loď, Admiral Makarov, prochází státními zkušebními testy. Čtvrtá a pátá loď řady Admiral Grigorovič budou předány Indii. Jaký bude osud šestého (plánovaného) plavidla, není zatím známo (realizaci programu zásadně zkomplikoval fakt, že dodavatelem turbínové pohonné soustavy pro tato plavidla byla Ukrajina, která dodávky v rámci uvaleného embarga zablokovala – pozn. edit.). 


Lodě projektu 12700 Alexandrit


Lodě podle tohoto projektu staví Středo-něvská loděnice (Средне-Невский судостроительный завод) v Petrohradu. Projekt 12700 patří k nové generaci minolovek. Jejich trup vyrobený ze sklolaminátu umožnil výrazně snížit jejich hmotnost a současně prodloužit životnost.

Lodě tohoto typu mohou působit s pomocí různých vlečných zařízení jako minolovky, stejně úspěšně mohou působit i v boji proti dálkově řízeným bezosádkovým ponorným přístrojům a zařízením nepřítele.

První loď projektu 12700, Alexandr Obuchov, již byla předána flotile, druhá, nazvaná Georgij Kurbatov, bude spuštěna na vodu letos na podzim.


Malé raketové čluny projektu 22800 Karakurt (Sépie)

Očekává se, že ruské námořní síly obdrží 18 těchto moderních rychlých člunů. První člun bude hotov a předán ještě letos, nový systém PVO vznikne až v příštím roce. Čluny budou vybaveny útočným raketovým komplexem Kalibr-NK a kanonem ráže buď 76, nebo 100 mm. Čluny staví závod Pella v Leningradské oblasti a firma More ve Feodosii; objednávku na 5 člunů dostal i Zelenodolský závod Gorkého v Tatarstánu.
 

  

Kromě zmíněných lodí pokračuje v Rusku vývoj celé řady plavidel a dalších prostředků námořního boje. Za všechny lze zmínit například přípravné práce na projektu těžkého letadlového nosiče Štorm (Bouře), vývoj dálkově řízených bezosádkových malých víceúčelových ponorek či ponorných zařízení schopných imitovat velké ponorky. Ruské vývojové a konstrukční kanceláře pracují i na dalších již schválených či připravovaných projektech, které jsou vázány vojenským tajemstvím nebo jsou teprve v počátečním stadiu. K některým se ještě na Eurasii24.cz určitě vrátíme.Zdroj: tass.ru/armiya-i-opk
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Министерство обороны Российской Федерации, Almaz Central Marine Design Bureau, A. V. Karpenko / bastion-karpenko.ru

15 komentářů :

 1. Je jasné, že proti ruskému agresorovi musíme bojovat!!

  Jisté je, že "naši politici" jsou na tento fakt připraveni. Jistě jim dobře poradí i "humanistka" a přítelkyně našeho lidu "Madla".

  Madeleine Albrightová byla kmotrou česko-amerických vztahů. Zastavila vraždění na Balkáně a tamní vojenská operace byla její největší počin. Zásadní byl přitom osobní vztah s Václavem Havlem, který se u jeho následovníků na Hradě již nezopakoval. To vše zaznělo během besedy při příležitosti osmdesátých narozenin Madeleine Albrightové, které se v Havlově knihovně zúčastnili Saša Vondra, Karel Schwarzenberg, Petr Kolář a Michael Žantovský.

  Buďme vděčni, za "čestné politiky" výše zmíněné!!

  Ještě chybí paní Langšádlová, která je v rámci demokracie ochotna vést jadernou válku s Ruskem!!

  Kraďouska, Štětináče, Zadolárka, Sralbotku a další nezmiňuji!!!

  Vivat USA!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jdi se léčit, blbečku.

   Vymazat
  2. Asi nechápeš ironii.

   Vymazat
  3. Že jde o upřímnou ironii, je na vážkách a pochybách. Vycházím ze znění jednotlivých vět, které jsou kontraproduktivní. Proto tu údajní ironii nelze považovat s jistotou za upřímnou.
   moudrý brouk Pytlík

   Vymazat
  4. PAW
   Kvalita pres. Putina se vyznacuje tim,ze pouziva KUNG-FU. Tedy zpusob boje ,kdy se vyuziva sily a agresivity protivnika, nejen k obrane ale i k jeho premozeni..
   .A Putin dela presne to same nejen v telocvicnach../Turecko/.
   Pri setkani s Trumpem to bude podobne /uz setkani s Lavrovem to naznacilo/.
   President statu , ktery se vice nez 5 let brani utokum a masakrum islamskych fanatiku z celyho sveta, jiste nema na mysli zacit vrazdit civilni obyvatele sarinem. To by byla klukovina...
   Plytvat sarinem , kdyz jemu samemu jde o krk !!
   Ze na tohle Trump skocil /asi aby taky uspokojl hyeny/ je velka nadeje i pro jeho vnitrni nepratele a neni jich malo..
   Dostane kopacky , protoze se zmenit neumi..
   Pokrik o prozrazeni verejneho tajemstvi, ze fanatici chteji skodit a nic jineho pak je bourka ve sklenici vody.
   NAMERILO SE JINAK HITLERY , KTERA VYZRADILA ZE 4 MINUTY je CAS ODPOVEDI NA UTOK PROTI USA.
   Nejde o nic jineho nez svrzeni poslednich zbytku systemu. A prerdstirani.Oligarchova takhle vzdy skoncili. Kolosalni chamtivost je spatnym radcem, a Trump neni ani ucen , ktery by se ucil na pochodu..
   Stalin a Zukov jsou stale oznacovani za puvodce velkych ztrat v II.sv.valce. Ale i jejich generalove umirali v prvnich liniich..
   Jeste ale horsi to bylo v I.sv.valce , kdy generalove sidlili na zamcich daleko od ramusu valky, poradali soiree, vecirky s devcaty , sampanske, kaviar atd...
   Zatimco vojaci se museli pred zteci nejdrive seradit a potom na povel pochodovat sporadane proti kulometum a ostnatym drastum,a
   Kdyz zastrelili toho s nuzkama , uz se dal neslo.
   Z tech zamku bylo nemozne neco videt a neco zlepsit. Ovsem , kdyz nevite o co jde...
   ANI NECHCETE VIDET A VEDET.
   A tak neni divu ze prekrasny cas valky nechteli skoncit!! Kdyz vojaci protestovali ,ze utoci bez naboju dali je generalove postrilet..
   Usaci dne maji pres 1.5 milionu vojaku , vice nez Cina a Rusko dohromady...
   PROC O TOMHLE..
   paw

   Vymazat
  5. PAW
   Vzpoura dnes generalum NATO nehrozi .ALE tresou se hruzou protoze se Maji se sejit s Trumpem /25.5/.
   Z Parize bylo NATO vyhnano do Bruselu a ted si zase postavili zbrusu nove A
   DALSI velitelstvi. ...
   NAPLANOVANE MILIONY SE ZMENILY V MILIARDY, jak to maji korporace ve zvyku vyzdimat obeti a protoze se musi velitelstvi dostavet.
   A Trump se blizi.
   Stavi se hlavne ovsem za US penize...
   OCEKAVAJI SE OSTRE POHLEDY NEPODAVANI RUKOU A NASLEDKY. ZATIM NEVIME JAKY.
   Jestli bude kricet FIRE /jako v poradu UCEN/se predpoklada...
   Tedy zase zamky a dovolene , ve hned nekolika valkach.
   A Trump se blizi , horsi nez Taliban..
   Budou hluboke bunkry a stedre vybavene /nikoliv zbranemi/ slouzit ke schovavackam elitnich chrabrych a vyhrozujicich Rusku denne, generalu ??
   BUDE TRUMP REBELOVAT ?
   A jiste i telocvicny stedre vybavene budou v budove noveho velitelstvi...
   A COZ TAKHLE DAT SI KUNG-FU...
   PAW
   Vojaci dnes ve valkach se stale vymenuji, stridaji /tours/ aby se zabranilo vzpouram z nespokojenosti.

   Vymazat
  6. Už je to s námi špatné, když se tu nepochopí jak to 13.13 myslel. Proboha, co je tu na vážkách. Pro mne je to naprosto jasné. Jmenovaný hájí naše postavení a úlohu v NATO a obhajuje protiruskou politiku...(no fakt nejsem takovej pitomec snad nebude opět ta moje poslední věta brána vážně, i když asi někdo bude na vážkách). Cit pro ironii a jistou skrytou dvousmyslnost nám začal chybět.

   Vymazat
 2. Ta krvavá čubka by se už dávno měla smažit v pekle i s výše jmenovanými a rovněž ještě nejmenovanými.

  OdpovědětVymazat
 3. ČR nedisponuje skutečnou armádou. Má jen sbor námezdních vojáků.
  "Armáda je organizovaný ozbrojený sbor státu nebo monarchie. Jejím úkolem je jeho územní obrana, řidčeji expanze. Příslušníci armády jsou vybaveni různou technikou, zejména zbraněmi a nazývají se vojáci."
  AČR bohužel nedisponuje ani jedním ze dvou základních definičních atributů armády, kterými jsou schopnost obrany vlastního území a schopnost expanze a udržovati uvnitř državy pořádek a veřejnou bezpečnost. Důsledkem neřešení podstaty 23 let je gordický uzel, v němž si vlády ČR hrají na to, že ČR má armádu, armáda si hraje na to, že má schopnosti bránit stát, stát si hraje na to, že platí její rozvoj a všichni se tváří, že se nejedná o obří korupční propletenec, z něhož tečou peníze zájmovým skupinám, politickým stranám i jednotlivcům.
  Stát v osobě premiéra a jím řízené vlády na sebe zákonem delegoval odpovědnost za bezpečnost nás, jeho občanů, a povinnost z našich daní vytvářet organizační, materiální a personální rámce, jejichž účelem je umožnit nám ve vytvořené organizační struktuře s odpovídajícím vybavením a pod vedením profesionálních vojáků připravovat se k obraně své země, k níž můžeme být po ukončení výcviku v případě potřeby povoláni. V tom spočívá základní problém personální nedostatečnosti AČR – nemá vytvořen zákonný a sociální rámec pro to, aby mohla být naplňována občany, připravenými sloužit své zemi při její obraně. Jenom personální nábor nestačí, neboť chybí rekrutační základna branců, kteří procházejí základním výcvikem a kterým lze na krátko- či dlouhodobou perspektivu životní cesty nabídnout.
  A konečně třetím problémem je nepravdivost tvrzení, že ČR má mezi evropskými zeměmi NATO spojence, ochotné a schopné ji v případě zásadních problémů kdykoliv pomoci. Bohužel, absolutní většina evropských zemí NATO je na tom stejně, ne-li hůře než ČR; fakta hovoří zcela jasně.
  Značná část evrop. zemí NATO ztratila v uplynulých 25 letech schopnost naplňovat požadavek článku 3 Washingtonské smlouvy, tj. bránit svá území v případě napadení a ani poskytovat pomoc ostatním členům Aliance podle článku 5. Tento článek je velmi hojně a s oblibou citován zejména politiky. Říká, že ozbrojený útok proti jedné nebo více zemím NATO v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok "proti všem". Pokud k němu dojde, každá země Aliance neprodleně zváží rozsah a způsob možné pomoci napadenému, aniž by ovšem narušila svou vlastní obranyschopnost a v součinnosti s ostatními členy tuto pomoc neprodleně poskytne, a to včetně použití ozbrojené síly. V reálu jsou schopny podobných "pomocných operací" pouze armády USA, Turecka a s výhradami Francie a Velké Británie.
  AČR, ačkoliv je relativně dobře připravená, je příliš malá na řešení úkolů spojených s obranou ČR, a už vůbec není reálně schopna pomoci svým spojencům. Obávám se, že by nebyla schopna ani se postavit větším či menším ozbrojeným teroristickým skupinám, útočícím na území státu. Tento problém je až na výjimky vlastní všem evropským zemím NATO a je jen hrou na uklidněnou politických reprezentací.
  Pokud nebude k dispozici nová strategická koncepce AČR, reagující na nové hrozby, nemá cenu se bavit o dopadech navyšování rozpočtu za situace, kdy je v podstatě nefunkční i akviziční systém resortu obrany. Není tak jasné, co se bude za vyšší peníze vlastně pořizovat, ani mechanismus zajištění dodávek do armády včas a v potřebné kvalitě.
  Tak hodnotí stav AČR analytik a bývalý šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec.

  OdpovědětVymazat
 4. Škoda, že nemáme za ministra obrany Jardu Štefce, ale vlastizrádce a válkychtivého kašpara Stropnického.J.Štefec je hlavně vlastenec, jeho práce je i jeho koníčkem od dětství, rozumí tomu, je to voják tělem i duší. Vím o čem mluvím. Přál bych mu, aby po volbách vítězná strana, kterou nechci jmenovat, šáhla.Byl by to člověk na svém místě.Ten ví, co je a bylo by potřeba pro nás.Držím mu palce.

  OdpovědětVymazat
 5. Chazara Stropnytzskyho vlast se nazývá Israel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to pata kolona dnes ve vsech statech .Jsou jako svaby rozvraceji zeme delaji valky intrikuji ve vsech oblastech vrazdi a uplaceji .Je to jako byl kdysi mor ba daleko horsi .Jsou jako ponorky co cekaji na povel pod hladinou oni jedini jsou loajalni svemu plemenu tak ze je to az neuveritelne.Jejich zmetci jsou vychovavani v jejich tradicich a stykaji se vyhradne spolu v jejich motlitebnach zakladaji skoly vyhradne pro zidovske zmetky a tak jdou do zivota vychovani dokonale rabaji a jejich ideology .Toto vim z vlastni zkusenosti neb jsem jejich sezeni malych zmetku sledoval tajne u souseda kde probihalo skoleni .Dalsi jsou pres ulici kde rve vyhradne zidotelevize hudba tez .Z aut luxusnich BMW se line hudba skrekovita bez melodii ale hlavne zidovska . Proste historie se zase opakuje ,jde jen o to kdy to lidi pochopi .

   Vymazat
 6. Přesto si partaj vlastizrádce Stropnického bude
  volit asi třetina voličů.Demence českého národa
  už dosáhla obludných rozměrů.Proto stále tento
  národ jen přešlapuje na místě a čeká,co se bude
  dít dál.Že jsou Češi evropskými národy považováni
  za klauny,je také práce českých politiků.Ještě se
  nikdy nestalo,aby podlézavost(v níž si libují)
  přinesla něco jiného než posměch a nechuť.Proto
  jsme v Evropě považováni za přítěž.Voličům ta
  však nevadí.Soudím podle výsledků voleb.průzkumů.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel máte pravdu.Čeští tupohlavové se chystají dát své hlasy Babišovi ačkoli kudy chodí,nadávají na imigraci,ale přitom si vůbec sluníčkáře a její podporovatele a organizátory
   jako je Zlatuška,Pelikán,Krnáčová,Telička,Jourová/ďourová,Stropnický s jeho Končitou od "Zelených a hlavně Babiše a jeho kamaráda Sorose nedávají dohromady a do souvislostí...
   Tupci neschopní si vůbec nic dát do souvislostí,s hovnem namísto mozku...Je to tragedie,jako v ostatních zemích záp.Evropy,jak jsme viděli před pár dna ve Francii a Německu...a proto vzhůru k apokalypse...

   Vymazat
 7. Moc malo, moc pozde

  OdpovědětVymazat