Reklama

.

.

neděle 21. května 2017

Na pravdu je ještě brzo


Jan Campbell  
21.5.2017   Vaše věc
Z doby studií a první lásky mě doprovází rada Honoré de Balzac (1799 - 1850): Autor, který se neumí odhodlat k tomu, aby snesl oheň kritiky, by se vůbec neměl dávat do psaní. Jako se cestovatel nesmí dát na cestu, spoléhá- li na stále jasnou oblohu! 

Později, během první cesty kolem světa jsem si uvědomil, že ať jdu nebo jedu kamkoli, a dělám cokoli, musím to dělat celým svým srdcem. Proto ani v pokročilém věku nemíním lhát. A na pravdu je ještě brzo. Dnešní komentář je proto jenom krátkou odpovědí na prosby čtenářů ohledně dění ve světě.
Mnozí se mnou souhlasí, že americký prezident DTJ je loutkou v komplexním divadle nikdy oficiálně nepřiznané plutokracie. DJT bylo umožněno se účastnit vnitropolitického boje v USA, které již – jak dění indikuje, prakticky nemají vlastní vládu. Vnitropolitického boje v USA se nechtěně, ale svojí vinou účastní i Rusko. Rusko, které ve své podstatě nemá žádné neřešitelné geopolitické a hodnotní rozdíly s USA, protože americký centrismus v Rusku stále žije. Přesto se Rusko stalo kvalitní zbraní v boji o moc nad USA. Tato zbraň má svou tradici. Připomínám krátce poválečného ministra obrany USA James Vincent Forrestala (1892 – 1949) a jeho paranoidní poruchu osobnosti. Zkušenosti s paranoidní poruchou osobnosti využil velice efektivně volební štáb Hillary Clinton proti konkurentu DJT. Ten je nepopiratelný narcista. Americký Diagnostický a statistický manuál (DSM-IV) uvádí kritéria narcismu i kritéria paranoidní poruchy. K nim patří bezdůvodné a nepodložené podezírání druhých z využívání, ubližování, podvádění, hledání skrytých významů či ohrožení v jinak vlídných sděleních či situacích. DJT se proto dostal do zákonité paradoxní situace tvořené:
1) veřejným kláním poražených a atmosféry ve společnosti,
2) tonalitou uzavřených jednání, například s ministrem Lavrovem,
3) s pomocí kritérií paranoidní poruchy a inteligentním využitím a možná i částečně falšovanou interpretací výsledků předvolebních a povolebních sociologických průzkumů v Rusku. Ty indikovaly sympatie DJT k VVP a naději Rusů na jejich společné konání ve světě. 
Zákonitá následná transformace abstraktních obvinění a abstraktních sympatií (DJT k VVP) do bojového instrumentu to nedovoluje. Naopak, představuje pro vztah USA – Rusko a pro celý svět riziko, nebezpečí a šanci. Proč?

Za prvé: Rusko, jaké by nebylo, je přinejmenším atomovou velmocí. Jako uměle vytvořený bojový instrument ve vnitropolitickém boji USA iniciovaném plutokracií, nemůže Rusko tento boj ovlivnit, načež vyhrát. S pomoci chytrého využití historické zdrženlivosti ruské diplomacie a zdrženlivého konání Kremlu se ale Rusko stalo pro plutokracii prostředkem ničícím respekt a důstojnost ruského národa a jeho představitelů. Prezident Putin, vědom si této skutečnosti, se proto před dvěma dny rozhodl zvýšit cenu diplomatické hry a ruského hlasu: nabídl zápis setkání ministra Lavrova s prezidentem DJT. Předpokládám ale, že tato změna nebude stačit k trvalému minimálnímu zlepšení vztahu mezi USA a Ruskem. Ztráta důvěry, množství nedůstojných výrazů a míra nepředvídatelnosti USA dosáhly totiž úrovně, na které DJT již dnes nemůže plně využívat svá prezidentská práva a povinnosti.

Naopak: DJT musí neustále dokazovat, že nemá žádné sympatie k VVP a Rusku, že není na nich závislý. Je tlačen do rohu, podobně jako Rusko, které musí vysvětlovat a nekoná podle mého hodnocení adekvátně v zhoršující se situaci ve vztahu USA – Rusko, ale i co se týče Pobaltí, Ukrajiny a dnes i Sýrie. Teprve v pátek se vydal DJT na první zahraniční návštěvu ve funkci prezidenta do Saudské Arábie. Před odletem navštívil Akademii pobřežní hlídky v New London, Connecticut. DJT tam pronesl projev zasluhující oddělený komentář.

Za druhé: USA doposud vždy ignorovaly možné a skutečné dopady vnitropolitických bojů a rozhodnutí na okolní svět, včetně svých asymetrických spojenců. V případě DJT je situace komplikovanější. Prioritou DJT jsou totiž obchod a finance. V žádném případě Rusko, především teď, kdy se nachází v centru destruktivních procesů, prakticky bez naděje na možnost důvěrných diplomatických jednání. Podobně je tomu s EU. Vezmu-li v úvahu možné scénáře impeachmentu (úspěšný, neúspěšný, pozastavený), a pastě, ve kterých se již DJT nachází (bombardování Sýrie bez souhlasu Kongresu a následného politického rozuzlení, bombardování provládních vojsk Asada blízko Tanf, instalace THAAD v Jižní Koreji s rizikem, že THAAD může být vrácen, výpověď šéfa FBI James Comey), a pasti, které jsou nastaveny (plánované setkání DJT s VVP v rámci G20 nebo podobné konference s následným zveřejněním americkými masovými médii zfalšovaných zápisů jednání a vyzrazení tajemství DJT), nic dobrého se v představitelné budoucnosti od vztahu USA – Rusko očekávat nedá. Kreml bude muset důsledně varovat a konat. Diplomaticky, například odmítnutím schůzky VVP s DJT. Není o čem jednat s prezidentem s.r.o., bez podpory US Kongresu. Vojensky, ne(z)veřejněným odstraněním západních poradců, nebo jednoho z loutkovodičů, škodou, jak je dnes v módě učit veřejnost, náhodně způsobenou virem, apod. K dispozici je toho dost.

Za třetí: Analog platí i pro vztah USA - EU a NATO. Je nejvyšší čas zapomenout a mluvit o spojenectví, partnerství a podobných mýtech. USA budou z výše uvedených důvodů a na základě ztráty vedoucí ekonomické pozice ve prospěch Číny, a potřeby udržet svoji dosavadní vojenskou a finanční pozici, rozšiřovat vnitropolitické bojiště mimo své území. Pravděpodobně budou USA považovat celou Planetu jako vnitropolitickou arénu USA. V tomto kontextu budou USA a Západ ve středoevropském vnímání tzv. a umírající V4 zvětšovat roli ideové zkratky ve smyslu liberální demokracie. Ta se již hroutí. Proto představuje liberální demokracie reálné nebezpečí a důkaz o idealizaci a o zjednodušené minulosti. Do té se nemůže žádný postkomunistický stát vrátit. Na cestu do své budoucnosti nemá prostředky. Ve chvíli, kdy si občané uvědomí skutečnost, že místo spojenectví, partnerství a návratu do Evropy, postkomunistické státy vstoupily pouze na periferii bohatých a jsou také jenom prostředkem k mnohorázovému použití v zájmu USA, přiřadí se ruské dilema se všemi představitelnými a nepředstavitelnými následky: rozpolcenost. Proč?

Jeden příklad za mnohé: Závislá a zkorumpovaná česká postkomunistická společnost si dovolila podle veřejně dostupných informací zpronevěřit několik tisíc miliard korun za pouhých 20 let. Tj. několik stotisíců korun na obyvatele. O arbitrážních škodách nemluvě. O tom se pravděpodobně dovíme více v průběhu již odstartované předvolební kampaně s pomocí ANO. Nejpozději pak se česká společnost setká se skutečností plné hospodářské závislosti a nerovnosti nejenom s SRN, ale i s pocitem nedostatečného respektu ze strany nejsilnějších států EU. V neposlední řadě i ze strany USA. USA ví dobře, že korupce pro ně nebude nebezpečím, jestliže bude kontrolovatelnou. Pro kontrolu korupce a dosažení záměrů USA v české kotlině bez výstřelu se proto využívají komprimáty. Ale žádný strom neroste do nebe. Možná, že širší veřejnosti skryté, masovými médii nereklamované, v těchto dnech probíhající zasedání bezpečnostních neokonů v Praze, připravuje lokální a regionální scénář, který v kontextu popsané vícerozměrné výzvy Rusku ze strany USA nemůže věštit nic dobrého.

Návrat do Evropy se proto konat nebude, a brzo se stane mnohým jasné, co je to regrese a idealizace. Obě nesou v sobě mimo jiné explozivní politický potenciál, imaginární nepřítele a paradoxy. Například: Proti-uprchlická panika je o to větší, oč méně uprchlíků v ČR skutečně je. Kontrola kufrů na letišti v ČR bude o to intenzivnější, oč méně teroristů v ČR skutečně bude. Hlásání svobody a ctění práva budeme slyšet o to více, oč méně se USA budou řídit pravidly OSN a diplomacie. Že by se Česko začalo přít s USA o něco zásadního, je nepravděpodobné. Proto nezbude nic jiného než sledovat, jakým způsobem bude nová vláda ČR kývat hlavou. Je známo, že kývání hlavou i v Bulharsku a Albánii, nemluvě již o Japonsku a Číně, a jinde ve světě, se rozlišují významem. Mimo jiné, kývání hlavou není prací zdravého lidského mozku. Ten ví, že kde je stín, musí být i světlo. Proto si dovoluji poukázat na šance. Připisuji je Rusku nehledě na vážnost situace.

Šance se rýsují, nebo se již některé objevily na horizontu. Jsou zakotvené v nezvratné transformaci a záměně světového řádu a v hodnotách archetypů obyvatel Ruska:
1) konečné zbavení se amerického centrismu v Rusku,
2) stát se sjednocující protiamerickou silou v Eurasii, ČLR, Iránu, Japonsku a Koreji,
3) konečně se věnovat definici a realizaci vlastního ruského národního projektu.
Na celou pravdu o rizicích, nebezpečích a šancích současného dění ve světě spojeného s realizací ruského národního projektu, je ještě brzo. Souhlasu netřeba.


- - -

28 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Polská realita:
   http://svobodnenoviny.eu/polsko-tvrde-proti-eu-neprijmeme-zadne-uprchliky-a-opustime-eu-pokud-nas-budete-nutit/

   Vymazat
  2. 14:06 Moc pěkně jse to čte.U voleb se ukáže jací jsou Češi vlastenci.

   Vymazat
  3. PAW
   Trump se rychle a pohotove nestal soucasti reseni problemu, ale dalsim dulezitym zdrojem jejich rustu !!
   Kdyz je nekdo reditel korporace atd. , shromazdi kolem sebe "ANO OTROKY" a cim vyse postaveny otrok, otrokyne , tim vice objasava sveho pana.
   Problemy a spatna rozhodnuti se pak okamzite svedou na podrizene.
   Ti se pak vyhodi a nebo se priznaji k vine za patricne odmeny!!
   Tim se byznysman utvrzuje na dulezitosti sve osoby a svych "schopnosti", az zjisti ,ze i kdyz amater, ma vsechny schopnosti vest uspesne a odstranit vsechny problemy statu !!
   Muze mit i dobrou vuli , ale vysledky jsou stale tytez...
   Pak uz se jede v zajetych kolejich, je to zas ode zdi ke zdi, vypukne pruvana tance pruseru a vsechno zacne litat , jako posranej papir v prujezdu..
   A prilepi se na ty co jsou kolem...
   Vcetne vseho schopneho Amatera..

   Vymazat
  4. 6:03 To jste popsal moc hezky situaci v ČSSD.

   Vymazat
  5. PAW
   Kazda valka je take revoluce a ta zacala s napadenim Iraku a Afganistanu.
   Pro USA.
   A maji ty revoluce take sve zakonitosti vyvoje..
   V prirode to zname treba , kdyz hejno zraloku najde obet. Zacnou krouzit kolem ni stale zbesileji a potom v zachvatech slepe a zurive , smyslu zbavene zravosti /kdyz citi korist a krev/, se na korist vrhaji..
   Tim to ale neskonci !!.A potom zacnou
   napadat i sami sebe...
   To se nazyva FEEDING FRENZY...
   Pripominaji mnozi autori rekvizitare ve filmu , kdyz pouzivaji 50 - 100 let stare a stale ty same rekvizity do novych biografu..
   Jako : Levice, pravice, stred,strana pokroku , demokracie,socialni demokracie , narodni taky demokracie, lidova demokracie atd.. a kolik tech vsech pravolevicismu a druhu demokracii potrebuji k jednoduchemu vysvetleni dneska...
   V revolucich jsou ty prvni obeti pak , feudalove, vsichni v bolsevickych a fasistickych revolucich, teroristi udajne v te Usacke ....
   A nakonec i sami revolucionari...protoze , mezitim vypuknou neshody a obvineni , ktere nekonci vezenim pro provinilce...
   PAW

   Vymazat
  6. A zadny komplikovanosti a vysvetlovani vysvetlovani ani kratka ani dlouha tady nepomuzou...Protoze neni zajem o cisty a jednoduchy pohled na vec.
   Uz komunisti pisteli o kolisavych inteligentech a meli pravdu..
   PAW

   Vymazat
 2. K pochopení je třeba si článek přečíst opakovaně. Otázkou je, kolik našich politiků, novinářů, národohospodářů, ale i normálních občanů, je schopno a ochotno nastávající změny akceptovat. Rozhodně nás nečekají "klidné časy"...
  L.S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až teraz si dokážeme zpätne doceniť "klidné časy", keď bol svet rozdelený na 2 tábory. Hoci aj vtedy sme boli súčasťou svetovej šachovnice.

   Vymazat
 3. No,prostě "šlápli jsme v 89. do hovna a to oběma nohama a teď se v tom budeme už jen matlat..."
  Domlouvat se s politicky pologramotným zdivočelým narcisistním hokynářem s přehazovačkou,určeného "na odstřel"velící atomové mocnosti,vedeným tlupou bezskrupulózních sionistických loutkovodičů je téměř nemožné a dosáhnout nějakého praktického a pozitivního výsledku je vyloučené...Čeká nás opravdu chmurná budoucnost o které nám vypoví přednášky George Friedmana víc,než projevy toho výše zmíněného cvoka,nebo našich vládních představitelů...
  Ano,"na pravdu je ještě brzo" a pro naprostou většinu lidí u nás nenastane vzhledem k jejich úrovni chápání na její poznání čas nikdy...

  OdpovědětVymazat
 4. Perfektní článek.
  Takže co s tím a jak dál.Pokud budou u vlády patolízaly USA,dopadneme špatně.Nikdo za náš stát nic nevyřeší a když,tak jen na úkor naší státnosti a financí.Čekat ze založenými rukami a nevidět jak se všechno mění,kam to směruje,budeme opravdu jen kolonii.Proto tvrdím,že Zeman vidí o několik kroků dopředu,obchodovat i s Ruskem,stavbě hedvábné stezce nezabráníme,tak bude lépe,podílet se na tom,abychom pak nemuseli jen přihlížet a tvrdě platit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Perfektní,ale chmurný článek...USA jsou ztraceny a obávám se,aby sebou nestrhly i celý svět...

   Vymazat
  2. 11:40 casti USA jsou v prdeli, jine ne
   Zato cela evropa pod vedenim nemecka je uz ted v hajzlu

   Vymazat
  3. Hedvabna stezka je jen zaplaveni evropy srackama z Ciny

   Vymazat
  4. ... a naopak Číny sračka z ČR.

   Vymazat
 5. Záleží na voličích.Pokud budou volit rozumem,
  nedostane se do parlamentu žádná současná partaj
  v parlamentu sedící.Pokud budou volit dle slibů,
  které politici ani nemíní splnit a nebo podle
  emocí,budeme v ještě větším průšvihu,než jsme.
  Takže všechno rozhodnou voliči na podzim.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Majevsky
   Tohle neni zahadne
   Hloupi cesi cinkali havlovi a tak si zase zvoli otrokare a vlastizradce
   Na to se muzes spolehnout

   Vymazat
 6. Autor nevidí optimisticky ani budúcnosť V4, veď ani nemôže.Nazýva ju umierajúcou. Niekedy som si robil z môjho pohľadu nádeje, že sa ešte k nám pridá napr. Rakúsko a niekto z juhu či Balkánu. Hlas by bol podstatne silnejší. Asi nás skôr rozdrobia než sa zväčšíme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rakousko se k V4 na V5 přidá po volbách. Vyhrají je Svobodní a vytvoří s Lidovci konzervativní proti imigrantskou a proti bruselskou vládu, podobnou té v Polsku.

   Vymazat
  2. S cernoprdelniky tak akorat, ti slunickari nejvic
   Jsi naivni a jak rika Honolulu tvuj vymesovaci system usti v hlave

   Vymazat
 7. Tady máte řešení.
  http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/3876-vsem-obcanum-a-volicum-v-ceske-republice

  OdpovědětVymazat
 8. Já volím Alianci národních sil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já volím SPD.

   Vymazat
  2. Také silně uvažuji o ANS. Mají propracovanější program a chtějí nejen z EU, ale i z NATO.

   Vymazat
 9. S takovou to vyhrají zas ti jen sami ,zloději a zrádci a vy budete počítat kolik vám zbývá času!!! Uvědomujete si ,že migranti budou mít 21500 a byt zdarma a pak se děj co děj budete mít strach o život . Tu sebranku poslat do no-go zóny .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady u nás v Čurákistánu to bude obráceně:všudypřítomní hosté Merklové budou opruzovat kdekoli,jak už to dělají po EU a my se budeme stěhovat do no-go zón ze svých příbytků,jak už to dělají ženy a děti v Paříži a ty budou pak následně tvořit ulice a města tak,jak se budou vetřelci množit příchodem i za pomocí importovaných a "blbých místních bílých chodících inkubátorů",zakrytých černými hadry...

   Vymazat
 10. Ja jsem celkove zatim s Trumpem spokojenej
  A co si mysli cesti nevolnici v havlove neni dulezite

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady je ten šašek počmáranej u raportu...další v řadě pimprlátek z židovského tyátru...:

   http://zpravy.idnes.cz/trump-izrael-navsteva-06b-/zahranicni.aspx?c=A170522_115033_zahranicni_ert#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main


   .na to je vidět,kdo mu velí a koho považuje za nejdůležitějšího...

   Vymazat