Reklama

.

.

pátek 26. května 2017

Názor: Ukrajina se mění na neonacistické ghetto: Ukrajinští xenofobní radikálové pronásledují občany "netitulní" národnosti.

Alexandr Sokurenko
26. 5. 2017    zdroj
Jazyková provokace
21. května ukrajinští nacionalisté uspořádali flash mob pogrom malé libanonské kavárny Linas, která se nacházela na Besarabce - v centru ukrajinského hlavního města. Tomu předcházela provokace, organizovaná ultrapravičáky. Michail Kovalčuk, hlava málo známé skupiny Národní vlastenecké hnutí Ukrajiny, vstoupil do klidného bufetu a začal šikanovat jeho personál, požadujíc, aby s ním nemluvili v ruštině, ale pouze v ukrajinštině.


Předpoklad nacionalistů byl jednoduchý - lidé původem z arabských zemí obvykle znají použitelnější ruštinu a zdaleka ne všichni z nich mohou klientovi odpovědět ve státním jazyce. Tím spíš, že kyjevští zákazníci k nim přicházejí na kebab a arabskou kávu, nikoliv za účelem komunikace ve spisovné ukrajinštině.

A přestože iniciátorem konfliktu byl samotný Kovalčuk, kterého v konečném důsledku dost zdvořile "požádali", aby opustil zařízení, on představoval situaci, jako by se neočekávaně stal obětí zvůle cizích ukrajinofobů, kteří si spletli hnízdo přímo uprostřed Kyjeva, v blízkosti Majdanu, a na krok nedovolí projít čestnému ukrajinskému patriotovi.

Tyto nářky byly hned vyslyšeny věrnými přáteli. Na Facebooku Kovalčuka se rozložila celá přehlídka rasistických aktivistů. Napsali hodně špinavých urážlivých poznámek proti Arabům, Asiatům a ostatním občanům neukrajinského vzhledu a původu, kteří údajně nerespektují "původní" obyvatele země, pronásledují ukrajinské dívky a již dávno si zasloužili exemplární trest.

Kromě toho nacionalisté obvinili Araby z toho, že nechtějí jít do války "za Ukrajinu" a prolévat krev v zóně ATO, ale nějakého důvodu raději žijí pokojným životem.

Útok na bašty nepřátel

To vše zcela předvídatelně skončilo výzvou k útoku na libanonskou kavárnu, kde se zřejmě zahnízdili putinští agenti.

Na to okamžitě reagovali četní zástupci ukrajinské nacionálně-patriotické smetánky jako vůdce OUN Nikolaj Kochanovský, poslanci Kyjevské městské rady za stranu Svoboda, pluk Azov, veteráni nejrůznějších dobrovolnických formací a další...

Mezi nimi se míhala dobře známá Vita Zavirucha, která je obviněna ze skupinové vraždy policistů a byla propuštěna na kauci ve výši 1,6 milionu hřiven, kterou za ni zaplatil podnikatel, bývalý místopředseda Ukrgazdobyči Alexej Tamrazov. Přišla na pogrom ve vyzývavém tričku s nacistickými symboly.

Celý tento dav vnikl do libanonské kavárny a výhružně obklopil prodavače - mladého arabského studenta, který nemohl pochopit, co od něj chtějí tito agresivní lidé ve vojenské uniformě. Po studentovi také chtěli, aby mluvil jen ukrajinsky a když to nedokázal, několik patriotů získalo potvrzení pracovníků silových struktur a požadovalo, aby byla kavárna zavřena.

Prodávajícího zachránila před surovým ztrestáním přítomnost mnoha novinářů, kteří si přečetli korespondenci radikálů.

Zastavit násilí se nesnažily ani hlídky policie, které sledovaly situaci zpovzdálí. Policisté se dokonce ani nepokoušeli zjistit, na základě čeho je násilně uzavřeno stravovací zařízení a nakolik zákonné jsou činy shromážděného davu.

A Kovalčuk a další nacionalisté uspořádali na Besarabce shromáždění a skandovali slogan: "Пам’ятай, чужинець - тут господар українець!" (Pamatuj si cizinče, že zde hospodaří Ukrajinec).

Radikálové, kteří na něm vystupovali, oznamovali, že osud kavárny Linas by měl být ponaučením pro ostatní stravovací zařízení, která jsou ve vlastnictví příchozích z asijských a afrických zemí. Tato výzva se pak přenesla na Facebook, kde se otevřeně požadovalo "vypořádání se s šaurmou" *) v celém Kyjevě.

"Začištění" táborů
Těmto událostem předcházelo zničení tábora Romů, který se nacházel na území Darnického okresu. Nacionalisté jej rozehnali za podpory policie, po stejné kampani, která rozpoutávala nenávist v sociálních sítích. Podobný pogrom proběhl v minulém roce v obci Berezňaky.

"Bylo to velmi děsivé. Vyhrožovali, že nás zabijí, a mohli to udělat, nikdo by jim v tom nebránil", mluvil o pogromu zástupce romské komunity Dněprovského okresu Roman Dončev.

Podle něj v období let 2013-2015 neonacisté spálili a zničili čtyři romská městečka - v Oboloni, v Berezňakách, v okresu Jižní Borščagovka a u Charkovského masívu. Všechny tyto útoky zůstaly zcela bez potrestání.

Policie, která přijela po pogromu na tábor v Oboloni, v oblasti jezera Opečeň, dokonce ani nezačala sepisovat protokol, přestože Romům byly ukradeny benzínové generátory, notebooky a jiné cennosti.

Uvádí se, že důvodem mohou být kontakty mezi policií a zástupci krajní pravice.

Téměř současně s tím došlo v Charkovské oblasti ke konfliktu mezi místními nacionalisty a romskou komunitou, který skončil vraždou jednoho z Romů.

Charkovští nacionalisté po této události vyzvali k uspořádaní "druhé Loščinovky", čímž naráželi na loňské romské pogromy v Oděské oblasti. I v tomto případě zůstala policie stranou, pravděpodobně proto, že se policisté bojí vystupovat proti pravicovým radikálům, protože si velmi dobře uvědomují, že konflikty s nimi hrozí propouštěním a dalšími služebními nepříjemnostmi.

To znamená, že země, která na Eurovizi hrdě prezentovala svou kulturní rozmanitost, ale která není s to elementárně zákonem ochránit své občany bez ohledu na jejich národnost, se postupně mění na klasické ghetto pogromů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

*) Šauarma či šaurma (arabsky شاورما ) je druh blízkovýchodního rychlého pokrmu, který je připravovaný na rotačním grilu.

34 komentářů :

 1. Jo s tím mají fašouni zkušenosti a ta slavná rádoby demokracie je chrání.

  OdpovědětVymazat
 2. Nastane doba, kdy ta černá díra bude okolními státy izolována. Ale musíme si chvíli počkat, až se vystřídá vládnoucí garnitura v EU a až chochlové naserou všechny své sousedy.

  OdpovědětVymazat
 3. Nekdo se _velmi_ snazi zdiskreditovat nacionalismus a jakekoliv vlastenectvi nebo boj proti arabskym privandrovalcum...

  Podobne jako nekolikrat udelali falesny pokus o narodni socialismus nebo sovietsky zido-bolsevismus, aby zcela zdiskreditovali kazde levicove hnuti...


  Jste proti arabske invazi? Jste vlastenci? Podivejte se na Ukrajinu, kam to vede ! Jste stejni fasisti jako oni ! Stydte se a zalezte hodne hluboko, protoze v civilizovanych _liberalnich_ zemich o vas nestojime... !

  (takhle presne ta podvedoma i medialni zprava bude znit a opakovat se bude jeste dlouho, dokud tu nezbydou sami šaria sandniggers, kteri vsechny zeny zaslouzene zavrou doma a do šátku, vyzenou je z univerzit a politiky zase rodit deti, a bude po liberalismu. Jedine, co me na tom tesi, je, ze si to ženy svoji podporou multikulturalismu liberalismu, politicke korektnosti a invaze alpha-primitivu zaslouzily samy.)

  OdpovědětVymazat
 4. I když... Cikáni... Známe je i odsud, že... na ty notebooky a elektrocentrály si vydělali usilovnou prací? A ta "městečka", byla postavena v souladu s předpisy a zvyklostmi? Např.: stavební povolení, kanalisace, úklid komunálního odpadu atak podobně...

  OdpovědětVymazat
 5. Tak se mi zda, ze ti Ukrajinci nemaji radi zadne Arabi.
  Pravdepodobne si precetli neco o teroristech z arabskeho sveta, kteri vrazdi v Parizi a Manchestru.

  Ukrajinci nemaji radi rustinu ? - To jsem nevedel !
  Cesi zase nemaji radi anglictinu. Vim jak dorvali anglicany na nadrazi autobusu, protoze neumeli cesky.

  Ja zase nemam rad cestinu. Ona mi slinula s kouzavymi opicemi s povodi reky Limpopa v Africe.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co bylo s anglicany na nadrazi autobusu?

   Jinak obecne bylo to posranym vespod, havel to zmenil takze ted je to posranym vespod i navrch

   Vymazat
  2. Ty nemáš rád češtinu Honolulu? To je málo - ty nenávidíš Čechy a všechno české na smrt. Jen tady urážíš a nadáváš, tvé nadávky jsou velmi sprosté, oplzlé a úchylné. Jaký k tomu máš důvod? Byl jsi lotr, a musel jsi odtud utéci před trestem jako řada dalších emigrantů? A teď z té velké dálky nadáváš, a nevynecháš ani jediný den, abys nevlezl na české diskuze, a vyléval si žluč. Když nemáš rád češtinu - proč sem na diskuze mezi Čechy denně lezeš? Protože si potřebuješ denně ulevit nějakými sprostými urážkami a nadávkami? Nelez sem, věnuj se angličtině, a svému současnému životu. Nemůžeš na Čechy zapomenout?

   Vymazat
 6. To je národ zkurvenců:-))

  OdpovědětVymazat
 7. KDO ? Koho mate na mysli pane 15:44 ?
  Arabi ? Ukrajince ? Anglicany ? Cechy ? Nebo ty co ziji na Limpopu ?

  Nejlepsi a nejoblibenejsi lide na svete jsme my
  Americane !
  Kamkoliv prijdeme, tak jsme vitani, cisniky, kuchari, krasnymi devcaty, obchodniky, atd.

  T.j. kvuli nasim kamaradskym povaham ! Prirozene inteligenci a v prumeru pritazlivym zjevem.

  Arabove, Ukrajinci, Cesi a ti co ziji na Limpopu vitani nejsou, protoze zatim nedorostli do nasich kvalit.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. opravdu, kurvy z Kontíku vás milovaly i za tuhé totality

   Vymazat
  2. 16:21 blbe je kdyz jsou ty damy noci jaksi nedolecene

   Vymazat
  3. Nechceš toho nechat dobrovolně Honolulu? Už zase provokuješ urážkami a nadávkami? Mám upozornit redakci, aby ty tvé sprostoty odstraňovala a neumožnila jejich publikování? Já osobně tě mám plné zuby - jestli jsi tak pyšný na své američanství a američany, tak se pyšně producíruj na americkém internetu, a úplně zapomeň na Čechy. Nebo jsi opravdu nemocný, a denně nemůžeš odolat puzení vlézt na český internet na diskuze a sprostě urážet a nadávat? To svědčí o duševní zmrzačenosti, toto tady nikdo jiný nedělá, ani jiný emigrant z Ameriky ne. Děláš Američanům jen ostudu, kdyby tohle věděli, jaký jsi sprosťák, možná by tě zavřeli do separace bez možnosti přístupu k internetu.

   Vymazat
 8. Bohemia, Česko,
  na tom není zatím o moc lépe.
  Poslechněte si fašistu Hermana sedícího ve vládě*

  OdpovědětVymazat
 9. Honolulu je pitomec,který se snaží udělat aspoň
  trochu chytrým.Většina jeho příspěvků nemá ani
  hlavu ani patu.Jeho kvality jsou zákonnost a
  demokracie typu NATO.Ani neví,kde limpopo je.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Limpopo je řeka v Africe, Honolulu je chovanec v Americe. Kazí diskuze, je to troll.

   Vymazat
  2. Majevsky je zase nudny, coz je horsi

   Vymazat
  3. Ne - tentokrát musím být ostře proti. Majevský je určitým způsobem význačný egoista, ale rozhodně není nudný, řada jeho příspěvků je rozumných a ve většině případech mají hlavu i patu. Jakékoliv srovnání s tím, jak se tady - na českém webu - exhibuje ten postižený emigrant z Ameriky, je naprosto zcestné a od věci.

   Vymazat
 10. 16:33... Majevsky nadavani a vulgarita je zakazana ! Na moje prispevky musi byt urcity stupen inteligence ! Kdyz nerozumite tomu co ctete, tak to dejte za vinu Husakovi.
  Ja jsem vas o vitaminy dulezite pro vyvoj mozku nepripravil.
  --------------------------------------------------------

  16:37-- on je zde novej, on nevi, ze jsem prisel do Ameriky z Afriky. Take jeden z tech co vypisuji posudky profesoru zemepisu (me) po vylete k rybniku, za jeho vesnici.
  ---------------------------------------------------------

  Proc se na me zlobite HURVINCI ? Copak ja za to mohu, ze jste utrnuli na vyvojovem stupni civilizace na Limpopu ?
  Vzdyt ja to myslim jako kompliment. Tam je pekne !
  Nagooglujte si Limpopo IMAGES !
  A lidozrouti tam ziji take, takze se budete citit mezi svymi !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cesti zapecnici stejne nevi co je za humny

   Vymazat
  2. Která svíně tady nadává Čechům, že jsme zápecníci? Taky nějaký hnusný emigrant, nebo dokonce domácí čubka? A ty víš co je za humny, ty prase domácí?

   Vymazat
 11. 16:21.. t.j. vulgarni nazev, ktery jste pouzil pro krasna devcata, zivici se profesi, ktere je moralnejsi, nez jsou vasi politicti representanti.
  Co to je Kontik, nemam poneti. Kon-tiki je bar v Sarasote, Kontik neznam . Kvuli jazykovym schopnostem vasi urovne Ukrajinci zakazali Arabum mluvit.
  To jste zavinil VY !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Horsi je ze cesi zase zalozili Svatovaclavskou Rotu a slouzi nemcum uz ne jen sexualne ale i vojensky

   Vymazat
 12. "Co Cech to prdolizek, nebo zly pan !"
  To tvrdil a napsal, stary knize Metternich !

  Ja, nick honolulu, jsem nikdy nic takoveho netvrdil !

  Take jsem cetl, ze Nikita Chruscev nosil plechove trenky, kdyz mel navstevu z Prahy.
  Ja tomu NEverim, protoze takove trenky se nedaji proprdet.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zalez sprostý prase. Denně dokazuješ, že jsi duševní mrzák.

   Vymazat
 13. 19:14... Svatovaclavska rota bude pochodovat s Nemcoury - cert vi kam ! Hmmm ?
  Tak to zarucuje Nemcourum, ze zase prohraji valku.
  Byt Nemcourem, tak je neberu.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen takový detail - tobě je do poměrů v Evropě, a to jak v ČR tak i v Německu, úplný hovno. Ty o tom nepřemejšlej, a vůbec se o to nestarej. Hleď si amerických poměrů. My zde o názory duševních mrzáků z emigrace nestojíme.

   Vymazat
 14. Dobrý den, dovoluji si požádat redakci NR, aby důsledně odstraňovala ze všech diskuzí příspěvky individua píšícího sem denně pod přezdívkou Nick Honolulu. Je to nejspíš nemocný člověk, vyznačující se chorobnou nenávistí k České zemi a k Českým občanům, sprostě uráží, nadává nám zxde "hurvínci", jeho urážky a nadávky se vždy stupňují až k perverzitě, a neskutečné sprostotě. Něco takového není názor, a na diskuze toto nepatří. Já jako čtenář článků prezentovaných na NR,odmítám nechat se sprostě urážet na diskuzi od kohokoliv, a to, jak se zde exhibuje tento anonym s přezdívkou Honolulu, je na hranici únosnosti. Prosím konejte ve smyslu pravidel k diskuzím na vašem webu, a zamezte tomuto diskuznímu sprostému a vulgárnímu exhibování. Kdybych zkusil přejít do protiútoku, a bránil bych se tomuto sprosťákovi stejným způsobem, protože jinou možnost nemám - tj. vulgárními urážkami jeho osoby, zakročíte proti mně, a dokonce i možnost realizace mých příspěvků je znemožněna tak, že je nelze odeslat. Což znamená, že tuto metodu uplatňujete, ale proč nezamezíte příčině zvulgarizování a maření diskuze ihned, jakmile k ní začne docházet? Toto se opakuje na každé diskuzi, kde se vyskytuje tento emigrant, a já odmítám akceptovat sprosté urážky mé vlasti a mých spoluobčanů, které tento deviant provozuje denně. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 15. Zde je seznam urazek / slov , ktere se pod timto clanekem objevily.
  16:21 - Kurvy
  16:33 - Pitomec
  16:37 - Chovanec
  15:52 - Dusevni mrzak

  16:46...Tak ty se "ODMITAZ NECHAT URAZET" slabomyslny Hurvinku ? Doporucuji ti sem nechodit ! Jeste te zde chytne mrtvice a budes tahat vanilku (nohu) a ja dostanu zachvat zlomyslnosti. (A budu slzet smichem.)

  Neobracej se na redakci a radej se nauc CIST ! Oni vi, ze se sprostarnama a vulgarnimi vyrazi NEZACINAM nikdy ja , ale ze je s RADOSTI vracim...

  Vy urazite Ameriku denne ! Na stesti o tom nikdo nevi a ja to na vas nereknu, oni by se podelali smichem..

  A Cesko neni tva vlast - zivocichu ! Tva "vlast" je na Limpopu primate.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 16. Jak jste si vsimli, tak vulgarni urazky nejsou na mojich prispevcich, ale na vasich !
  Dusevni mrzak je pod casem 19:52 a ne pod casem 15:52, coz je preklep, za ktery se omlouvam.

  Vy se omluvte svemu okoli za vztah k realite, ktery je silne BI-POLARNI a pozadejte v kavarne o strichnin do vaseho kafe. Tento vas vlastenecky cin , cela vase ulice.
  Vsimnete si, ze zde neni nic vulgarniho.
  Na vulgaritu mate monopol pouze vy.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 17. Oprava : Vlastenecky cin OCENNI cela ulice.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 18. Prispevkar - 19:52, ktery oznacuje "nas" a tebe (= me) zde propaguje stejne inklinace / tendence jake jsou psany v Norimberskych zakonech z 15.zari 1935.
  Doporucuji ho poslat mezi Nacisty na Ukrajinu.
  (Vsimete si "cestinari", ze zde zatim nebylo pouzito zadne vulgarni slovo !)
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 19. Rad bych pokracoval v dalsim nastavovani zrcala vasim cernym dusim, ale jdu plavat, abych vynikal mezi vami nejen intelektem ale, i zdravotnim stavem.
  (Bi-polarism , Alzheimer, Schizofremie, se kvam blizi milovymi kroky - HUUUU-ha-ha-ha..)
  Amen
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 20. Když byla ted zrušena vízová povinnost pro Ukrajince můžeme se těšit ,že k nám přijedou opravdoví ukrajinští vlastenci a ukážou nám jak se to dělá

  OdpovědětVymazat
 21. To pohoršení se strany honolululu - třeba 20.34. Já jsem myslel, že to je nové české stupňování pro slovo blbec, bylo mi ale divné, že je těch stupňů nebývale moc. Skloňování to také nebude a časování nuž vůbec ne.
  Jinak se kloním k tomu, že příspěvky mohou být věcné, mohou být vtipné, ale nemusí být sprosté, na to přece máme politickou galérku, kde podlost, hulvátství a lež jsou hlavními jejich pracovními instrumenty a zřejmě cítí i oni, že je to jejich nezadatelným právem a posláním. Tak politikářům neberme práci!

  OdpovědětVymazat