Reklama

.

.

úterý 16. května 2017

Nejlepší stíhačka světa dostala novou podobu. Podívejte se na nejnovější prototyp PAK FA


Napsal a přeložil Geo
16.5. 2017 Eurasia24
Na světlo světa se konečně dostaly snímky osmého letového prototypu ruského letounu páté generace Suchoj T-50, vyvíjeného v rámci programu PAK FA.

Letoun s číslem 509 vykonal svůj první let v sibiřském Komsomolsku na Amuru už 24. dubna letošního roku, nicméně fotografie z úvodního letu publikovány nebyly a dosud nebyly uvolněny ani žádné jiné oficiální snímky tohoto stroje.

Záběry jako ty níže jsou dílem takzvaných spotterů – letoun byl neoficiálně vyfotografován při příletu na letiště Letecko-výzkumného institutu M. M. Gromova v Žukovském u Moskvy. Ze Sibiře do Moskvy, tedy přes většinu území Ruské federace, letoun přelétl samostatně ve dnech 10. až 12. května.

Stojí za pozornost, že osmý letový exemplář PAK FA je prvním prototypem, který je vybaven kompletní sadou víceúčelového integrovaného radio-elektronického systému typu Š121 a současně všemi integrovanými senzory elektro-optického systému 101KS Atoll.

Právě vybavení unikátní radiolokační soustavou N036 Bělka (součást Š121) s celkem pěti anténami v přídi a v hranách křídla, instalace elektro-optického zaměřovacího systému a plnohodnotná víceúčelovost staví nejnovější Suchoj nad úroveň amerického F-22 Raptor, který je v současnosti považován za absolutní špičku mezi bojovými letadly (Eurasia24.cz se tímto tématem jižzabývala podrobněji).

Poté, co T-50 vstoupí do sériové výroby, nebude mít – pokud jde o bojovou hodnotu – dlouho konkurenci, přitom se očekává, že bude levnější nejen v porovnání s F-22, ale i s lehčím F-35.

Zatím poslední letový prototyp T-50 nese velmi neobvyklou „semidigitální“ kamufláž, jejíž důvod není jasný (ruští fandové programu PAK FA si dělají legraci z amerických kolegů tvrzením, že nový nástřik má zmást především je – a na amerických a britských diskusních fórech se už o tomto tématu skutečně vzrušeně diskutuje; je přitom pravděpodobné, že zbarvení sériových strojů bude docela jiné, obdobně jako tomu bylo v případě letounu Su-35).
Foto na Eurasia24

43 komentářů :

 1. Odpočátku je to FAKe PA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:34
   Leda tak ve vašich vlhkých snech ...

   Vymazat
  2. kolik uz jich postavili? Asi tak pet..? :-D

   Vymazat
 2. A něco nového od druhého imperialistického státu by tam v rámci nestrannosti nebylo? S čím disponují proti této zbrani naši ochránci Američani? To furt jenom tady jak Rusové zbrojí a haraší zbraněmi. Mám se jich bát? Nevidím jediný důvod proč by mě měly tyto informace jako člena NATO zajímat. Mě zajímá jak se budeme těmto letadlům bránit. Předem vymazaný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se týká "hloubky myšlení" máte pravdu dozajista...
   ...i Váš kolega 19:34.

   Vymazat
  2. Bránit se neexistujícím letadlům?... Od letových prototypů do masivní série, do tisíce bojeschopných strojů na válečných letištích osvojených posádkami je nesmírně dlouhá cesta.

   Problém s obranou má Rusko před agresivitou Globalizátorského NATO.

   Vymazat
  3. 20:05 F/A-37 Talon.

   Vymazat
  4. Blbouni, když to jinak nepůjde a bude to nutné, tak do masivní výroby půjde prototip tak jak je. Další úpravy by se dělaly až za chodu při provozu toho letounu. Na to jsou Rusové machři - jaklo všichni Slované, kteří dokáží lehce inprovizovat na rozdíl od germánů a anglosasů, tedy dnešních němců a američanů.

   Vymazat
  5. 20:05 Vy jse budete bránit my budeme fandit.

   Vymazat
  6. Pro 20:05......předem vymazaný to máš tak leda v palici...

   Vymazat
 3. Aniž bych obhajoval kteroukoliv stranu - první let F-35 se odehrál v roce 2006, do výzbroje tato "moderní stíhačka" je zařazována od konce 2015 (tj. vývoj trval 9 let) a zdá se, že nejde zrovna o ideální stíhací letoun. Pak Fa (Su T-50) poprvé vzlétl v roce 2010 a teď po 7 letech je ve fázi 8 prototypu... Takže se obávám, že stratégům NATO, zatím moc hrůzy nenažene ...

  Možná by se autoři článků sem mohli zamyslet na tím, jak odvádí svou práci. Protože buď šíří "Ruskou propagandu" a dělají to stejně tupě jako Janda a spol. s jejich "protiruskou propagandou", a nebo jsou placeni za šíření protiruské propagandy a pak klobouk dolů, odvádí dobrou práci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsme členem NATO, s tím nic neuděláme. A tyto informace jsou o našem potenciálním nepříteli. Je mi líto ale nad kvalitou nějaké ruské stíhačky tu jásat nebudu. Bohužel, to je tvrdá realita!

   Vymazat
  2. Tak mluvit tady o kvalitě u jedné uvolněné fotografie prototypu je docela předčasné.

   Vymazat
  3. 20:29 -
   NATO je nebezpečný, válkychtivý, mezinárodní útočný vojenský pakt! Mocenský imperialistický nástroj a skanzen studené války! Ohrožuje světový mír a bezpečnost mnoha mírumilovných států!
   Že jsme členem tohoto NATO se dá udělat jednou věc: Vystoupit z toho spolku válkychtivým šílenců a agresorů!
   Já jásám nad kvalitou ruské stíhačky! Rusko prokazuje, jak je schopné v oblasti vojenské vědy a techniky a že je garantem světového míru a vůči teroristickým USA a jejich zblbnutým pohůnkům!

   Vymazat
  4. 20:51 Hm, to jsi opsal z rudýho práva z osmdesátých let?

   Vymazat
  5. 21:00 - Nemohl jsem to opsat z Rudého práva, protože jsme v té době byli ve Varšavské smlouvě, která nás spolehlivě chránila před agresorským paktem NATO.

   Vymazat
  6. 21:00-V tu dobu jste nebyl na světě.Takže
   je Vaše invektiva poněkud mimo.Pokud nemáte
   nic k článku,tak se neozývejte.Nejsem žádný
   odborník na letadla a posuzuji jen podle
   toho,ci napíše jiný.V tomto případě asi
   amerikanofilové radost.Dle NI se jedná o
   víceúčelový letoun s prvotřídním vybavení
   jak po stránce elektroniky,tak po stránce
   využití.Vzhledem k tomu,že stejně nikdo
   z nás o stroji nic neví,nemusíme se tady
   předhánět ani hanou,ani chválou stroje.
   Ještě bych rád upozornil na jednu věc,na
   kterou se zapomíná.Zhruba před 15ti lety
   si vyzkoušeli Američané i Rusové lety na strojích protistrany.Výsledný efekt byl
   v tom,že letadla jsou na stejné úrovni.
   Americké stroje měly lepší elektronické
   vybavení a ruské aerodynamiku.To jenom
   pro ty,co hledají jen vši na těch,proti
   kterým stojí.
   Petr Majevský

   Vymazat
  7. 21:42 Pane Majevský, já v té době maturoval i odsloužil dva roky vojny, stačí?
   Takže tetelit se tady nad prototypem (možná jen modelem) letadýlky, k tomu mám fakt daleko.
   V kterých letech jste byl na vojně vy?

   Vymazat
  8. 20.51 Rusko může být garantem světového míru do alelujá. Ale v případě válečného konfliktu vyvolaného kýmkoli tyto zde předváděné ruské zbaraně budou likvidovat i nás. Oni nebudou ničit okolí naší země a nás pro naše hnědé slovanské oči vynechají. My jsme bohužel ti pohunci. Příteli, volby volby!!! Ale to tu asi budou vládnout opět komunisté, protože si myslím, že oni jediní z významějších stran mají ve svém programu vystoupení z NATO(nikoli z EU).

   Vymazat
 4. Hezky tady básníte, ale má to furt staré provizorní motory. Nové, se kterými se v projektu počítá, se ještě netestují ani na zemi, ne tak ve vzduchu. Plnohodnotný T-50 s novými motory bude zařazen do služby nejdříve v roce 2025, když to dobře půjde.
  http://www.armadninoviny.cz/konec-vyvoje-ruske-superstihacky-t-50-v-roce-2020.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (20:52):
   I se "starými" motory však ten letoun dokázal úsporně a dlouhodobě (bez forsáže) překonávat nadzvukové rychlosti. Nové motory jen dál posílí jeho technické parametry, které již dnes - mj. i co do jeho manévrovatelnosti - překonávají US ekvivalenty.
   O jeho avionice zde sice mnoho nepověděli, ale ani v tom směru Rusové příliš nezaostávají.
   Mnoho toho nevíme o jejich lokátorech, systémech navádění, systémech REB ...

   Vymazat
  2. 21:27 "Staré" motory hořely, takže ruská armáda musela odřeknout už zadanou objednávku a objednat jen několik kusů aby se prostě neřeklo, že jde o světový trapas. Totiž "USA nemluví o tom, co mají a naopak Rusko prezentuje to, co nemá." .

   Vymazat
  3. Re (21:38):
   Aaa ... takže hořely? (byl by jaký věrohodný odkaz?)
   Možná vám to ještě neřekli, ale palivo v proudových motorech jinak hořívá vcelku běžně, bez toho to fakt nejde ...

   Vymazat
  4. 22:01 Ty "nové" motory jsou totiž nové tím, že je použita nová slitina, která už nehoří. Nebo údajně už nehoří.

   Vymazat
  5. Blábolivé pohádky z obou stran. Američané zbrojí kvůli zisku a imperiální nadřazenosti, kvůli ovládnutí Planety. Rusové zbrojí, aby se ubránili. Historie nás učí, že Amíci jsou velcí vejtahové a tlachalové (reklama, marketing) zatímco o hodně slabší Rusové utajují a matou. Ale faktem je, že na konci války sestřelovali Rusové americké mustangy zcela bez námahy na strojích vlastní konstrukce a výroby. A tak to bude i s tím dnešním případem.

   Vymazat
  6. 22.30 To o Mustanzích jistě píšete o Korejské válce... Po konci druhé si SSSR držel kvůli výškovosti ve službě i kořistné FW 190D s řadovým motorem...

   Vymazat
 5. Rusove jsou SLOVANE=bratri, takze ja jasam. Jsou skromnejsi, nejsou agresivni jako NATO, takze jsou lepsi. Rusove je nas prirozeny pritel. V nato jsme umele, do ktereho nas=CR prihlasili zaprodanci! Zapad nam nejak za 27 let nepomohl, jenom keci!
  dustojnik-valecny veteran

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždy jde o to, kdo jaký je člověk a to naprosto bez ohledu na "rasu".

   Vymazat
  2. Velký souhlas!
   plukovník v.v.

   Vymazat
  3. A co Ukrajinci? To nejsou Slované a bratři? To nejsou naši přirození přátelé? Co sousedé Poláci?
   Na Poláky i Ukrajince tu zvracíte kde můžete. Dejte si za vaše pokrytectví a žvásty facku.

   Vymazat
  4. Ty důstojníku lidově demokratický armády, je tu řeč o prototypu, o kterým nikdo nic neví. Takže není nad čím jásat.

   Vymazat
  5. Samozřejmě je už možné pustit sem na Zem nějaké negativní vesmírné civilizace, například rostlinného druhu, které se živí i lidmi. To by vás lidi spojilo bez ohledu na jakoukoliv rasu nebo národnost, přičemž s náboženstvím by ale asi byl problém. To by si Rus s Američanem stáli bok po boku. Ale zasloužíte si to?

   Vymazat
  6. Re (21:03):
   Mezi ty "bratry" by měli "čestné" místo zaujímat též Chorvati.
   Mám ovšem za to, že ti, kteří se aktivně podílejí na přípravě agrese proti kterékoliv země (dříve např. býv. Jugoslávii, dnes aktuálně proti Rusku), našimi bratry nejsou.
   Jsou to jen politováníhodní blázni a užiteční idioti.
   A při vší úctě, těmi - zaplať_pán_bu - většina našich lidí (zatím) není.

   Vymazat
  7. Tahle "hra na bratry" je o ničem. Máme k tomu historické zkušenosti i my.

   Vymazat
 6. Rec byla zatim o Rusku. Ano ukrajinci i polaci jsou slovani, ale jejich vedeni napr.vrah vlastniho naroda Porosenko a spol.jsou v dnesni dobe mimo misu. Slouzi zapadu-jsou stejni jako Sobotka, kalousek atd. Stejne jako u nas musi byt zmena a musime se zbavit-ignorovat prazskou kavarnu, tak v uk se musi zbavit vrahu, banderovcu a pod.
  dustojnik-valecny veteran

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to nie, priatelia. Moja digitalna kamuflaz na PAK DA je ukradnuta na PAK FA?
  http://www.secretprojects.co.uk/forum/index.php/topic,14773.msg147990.html#msg147990
  (aby ste videli obrazky treba sa zdarma zaregistrovat)

  OdpovědětVymazat
 8. O budoucich zbranich se vi tolik, ze PROFESNE se da urcit co bude lepsi!
  dustojnik REB vzd.sil

  OdpovědětVymazat
 9. Je to jedno
  Stejne dojde na atomovky

  OdpovědětVymazat
 10. Jako inkvizice, cenzore. Trapné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opět se mazal slušný příspěvek, který nekorespondoval s linií NR? Znám.

   Vymazat
 11. Kapka do diskuse: Američané ted neprojektují letadla ale rakety na preventivní atomový úder - viz příslušný článek níže.

  OdpovědětVymazat
 12. Rusko, když ukáže něco nového, tak má v záloze ještě něco lepšího, co zatím neukazuje.

  OdpovědětVymazat