Reklama

.

.

neděle 7. května 2017

Nejsou všichni křoví


Zdeněk Hrabica
7. 5. 2017
Po desetiletí projevuji s jinými blízkými zájem o úsilí spojenců protihitlerovské koalice v boji proti německému a japonskému militarismu za II.světové války. Ten zájem vyvolalo a hlavně podpořilo dlouholeté přátelství s armádním generálem Karlem Klapálkem, který nás v naší rodině v osmdesátých letech XX. století inspiroval k napsání a nakonec vydání knihy „Muž, který velel mužům“ (1988) a posléze knihy „Zapomenutý generál Karel Klapálek“ (2006).


Neobešlo se to bez potíží, včera , stejně jako dnes. Podařilo se nám spolu s Prahou 11 – v Jižním Městě odhalit i Klapálkovu bustu z ateliéru ak.soch. Miroslava Pangráce, na paneláku, kde generál bydlel.

Podařilo se nám býti aktivními členy v občanském sdružení Kamarádi Balkánského Ranče v Lukách nad Jihlavou. Po léta společně pečujeme o vojenskou techniku druhé války, nejsou nám cizí americké džípy ani sovětské gazíky, ani československé pragovky. Dokážeme se na okamžik během roku obléci do khaki košil a jásat u Velkého táborového ohně. Každoročně zpíváme a hrajeme při bluegrassu k potěšení každého, kdo má rád tuhle i jinou muziku.

Našimi přáteli byli donedávno blízcí z rodiny generála Karla Klapálka a generála Ludvíka Svobody, přímí účastníci jejich bojů jednoho u Tobruku a obou u Dukly. Mnozí nedávno odešli z našeho světa. Podporovali nás i současní vojenští činitelé – mezi nimi v jednu dobu výrazně zejména armádní generál Pavel Štefka.Nad hlavou nám při našich akcích dokonce přeletěly vojenské Albatrosy a Čestná stráž Armády ČR předvedla excelentní exhibici.

Od našich kamarádů jsme se dozvěděli, jaké potíže jim v životě dělali v minulosti zabedněnci, když se jim jejich trofeje snažili sprovodit ze světa. Nedali se odradit včera – ani dnes. Jeden z nich na své náklady chystá pro nejbližší dobu expozici, pomáhají mu movitější i z jiných části světa.

Mám radost, že se pohybujeme mezi živými zájemci o minulost, s vlasteneckými geny a s opravdovou hrdostí. Jeden z nich se nedávno nechal slyšet, že si váží spojenectví s USA do konce druhé světové války, v dalším je již mnohem, co Spojené státy americké vykonávají, hodně kritičtější.

Včera jsem se při televizním přenosu z oslav osvobození Plzně poněkud pousmál, když tam přijela korporativně defilovat trojice nejvyšších ústavních činitelů České republiky. Jenom několik okamžiků po podivném, neukončeném politickém haštěření na domácím dvorečku - Štěch, Hamáček a Sobotka; chyběl už jenom prezident republiky.

Ústy jednoho, předsedy Senátu Parlamentu ČR projevili uznání osvoboditelům. Ani jinak on a nikdo z nich nemohl konat.

Ale je vskutku velmi a nadmíru zarážející, že nepadla výraznější zmínka o hrdinství skutečných hrdinů, kteří bojovali se zbraněmi i s holýma rukama za osvobození Plzně.

Díky nim mohl plzeňský rozhlas 6.května 1945 ohlásit s příjezdem vojsk spojenců:

„SVOBODNÁ PLZEŇ VÍTÁ AMERICKOU ARMÁDU!“

A tak i letos jako téměř každoročně u pomníčků padlých plzeňských bojovníků na plzeňském Náměstí Míru leží pár kytiček, zatímco u pompézních čtyřech památníků US ARMY jsou naskládány metráky kytek a věnců.

A ani jediné slovo včera nepadlo na vrub bombardování Plzně v předvečer konce války, při němž zahynulo kolem tisícovky Plzeňanů.

Není zde něco podobného i s fraškou i v politice a ve společnosti posledních dnů v naší kotlině?

Stojí však jistě za zmínku, že s neobvyklou reklamou v daném okamžiku chystá se pro českou veřejnost prezentace nové knihy. Prý s novými fakty o osvoboditelské misi Vlasovců při osvobození Československa a zejména Prahy. Je z pera známého, nyní historika, Pavla Žáčka z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jsem zvědav, v jaké úctě a v jakém protokolárním pořádku projevíme úctu i dalším, těm, kdo osvobozovali Československo v roce 1945, tedy sovětským osvoboditelům, příslušníkům československé zahraniční armády z Východu i ze Západu.

Líbí se mi, že tuto neděli 7.května 2017 bude konečně projevena veřejně pieta generálu a legionáři Karlu Kutlvašrovi a věřím, že nebude zapomenut ani většinou občanské veřejností opomenutý hrob generála Karla Klapálka. Na hrob generála Ludvíka Svobody v Kroměříži se už tradičně nezapomíná. Jak i má být!

27 komentářů :

 1. Žáček není žádný historik, ale bývalý svazák:-D
  Případně "režimní historik".
  Stejně jako Mejstřík, Pimon Šánek, Motyka Padžero, a další svazáci, co se zviditelnili v době listopadového puče:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapomněl jste na Stehlíka,toho Stehlíka,co je furt v televizi,je tuším zrovna ředitelem Vojenského historického (nebo spíš hysterického) ústavu...ten,ač podplukovník nebyl nikdy v životě ani ve stráži a přesto má víc metálů,než měl Brežněv a to se zúčastnil nejmíň dvou válek světových a jedné občanské a několika dalších lokálních...
   Jsem zvědav,jaký vtip o něm začne kolovat,o Brežněvovi se řáká tenhle:
   Jestlipak víte proč se každý den vždy tak dlouho do noci svítí v Kremlu?
   No,předsi proto,že Brežněvovi trvá tak dlouho,než si přendá ty metály ze saka na pižamo....

   Jakpak asi dlouho do noci se svítívá u pplk.Stehlíka?Ten nejspíš chodívá spát v té své parádní uniformě,co se v ní předvádí v televizi a do "pijamá" se ani nepřevlíká,takový je to voják,jako řemen...,jako starý Caesar,který spával,"jako jeho vojáci na holé zemi,zahalen jen ve svůj vojenský plášť..."...

   Vymazat
  2. A co dělala Rudá armáda v září 1939 v Polsku a jak dopadli polští důstojnici v Katyni,o tom také pane Hrabica někdy napište,pod Vám jde o čistou pravdu.

   Vymazat
  3. Proč sem píšete připomínku, která je naprosto mimo místu? Vzpomíná se český odboj a naše východní a západní armáda. To abyste si jen zaťukal na klávesnici? Nad tím vaším vzdech si spíš ťukám na hlavu.

   Vymazat
 2. Kdo si myslí, že Štěch, Hamáček a Sobotka by navštívili památník v Hrabyni, ať udělá čárku.

  OdpovědětVymazat
 3. to nevíte že v květnu existuje jenom pomník v Plzni pro loutky bruselu

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Hrabico, knihu "Muž, který velel mužům" jsem četl, hned jak vyšla. Skvělá kniha o skvělém muži. Děkuji. Za ní i za tento článek.

  OdpovědětVymazat
 5. Vzdejme čest všem těm kteří padli za osvobození naší vlasti a i těm, kteří bojovali a nepadli.
  Čest těmto hrdinům.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 6. Ten hrdina na fotce, v maskáčích U.S.Army, je nejspíš skrytý Putinův agent, protože si pochutnává na ruské zmrzlině.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vítečně - konečně odhalen! HomoJanda a Slonková jásají, Člověk v tísni to bude učit ve školách!

   Vymazat
 7. V předvečer osvobození časopis Týden napsal o znásilňování Rudé armády na našem území. Už jenom ten titulek. Rudá armáda nikoho neznásilňovala ale její jednotliví vojáci. Z vlastní zkušenosti vím, že byl li takový voják na našem území při znásilnění nebo rabování přistižen, byl dle vojenského řádu RA na místě zastřelen. Jiné to bylo ovšem v Německu. Nás přišli osvobodit a Němce i ztrestat za jejich znásilňování, vraždění a upalování ruských žen i s dětmi ve stodolách za to, že jejich muži bojovali proti nim. V žádné veliké armádě nejsou jen ti správní chlapy, v době války se odvádějí všichni: homosexuálové, dokonce trestanci, zoofilové...

  OdpovědětVymazat
 8. Před několika lety, už po plišáku jsem projížděl v den jejich osvobození, rakouským venkovem. Ve větších městech na čestných pohřebištích vlají, rakouské, anglické, americké a sovětské vlajky. Před kasárnami na podstavci nově zeleně(!!!) natřený ruský tank s rudou hvězdou, obložený květinami. Nástěnky s dobovými fotkami z osvobození, na nich ,,bratření" venkovanů se Sovětskými vojáky. V těch malých vesničkách u pomníčků padlých rudoarmějců sovětské vlajky. Kdo nevěří ať tam běží...

  OdpovědětVymazat
 9. Plzeň má to štěstí, že se stala jediným osvobozeným městem naší republiky. Přitom padl obrovský počet US vojáků-1. Podvody s dějinami, které hovoří o osvobozování jsou nechutné a trapné. Američani nikoho neosvobozovali, jen po 5. květnu zaujali dohodnutou demarkační čáru.
  Ta ostatní města, alespoň podle dnešního výkladu historie, snad nebyla ani okupována.
  Je to ostuda polistopadových politiků, je to ponižování obětí 2. války, je to nevděk a hulvátství vůči SSSR, nyní Rusku, který by neměl bát ignorován a přehlížen, ale potrestán, doufejme, že v době, co nejbližší.naopak potrestán

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:51 Jak jste přišel k tomu štěstí Plzně?
   Povstání Plzenské a Pražské bylo némlich to samé. Pravdou je,vojska RA a US už jen dočišťovali města od posledních fanatiků.

   Vymazat
 10. Když vyjedete z Chebu směrem na Mar.lázně,je tam rozcestí,kterému se místními říká "Ypsilonka"(údajně je to prý i geografický střed Evropy..) a tam býval ještě dlouho před tou "Velkou listopádovou homosexuálně-sionistickou revolucí" v r.89 pomník americkým vojákům padlým na našem území koncem 2.sv.války.Jsou tam i jejich jména a hodnosti od kapitána po vojíny a zajímavé na tom je i fakt,že jsou tam příjmení velmi připomínající poangličtělá slovenská...A jak píšu,nevím,kdy byl ten pomník vstyčen,ale bylo to buď hned po válce,anebo za "hluboké totality" a nikdy nebyla tendence jej odstraňovat...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:08 pane byla tendence odstranit jej,ale na rozdíl od pomníků RA je pomník na Y-ce výsostné území USA od r.1947.

   Vymazat
 11. Článek nejen pěkný, ale hlavně velmi potřebný. Děkuji
  Kdypak se občané Dejvic dovědí, že si přejí odstranit pomník Koněva a nahradit ho Vlasovem? Jako se Francouzi včas dověděli, že nechtějí Fillona, ale Macrona?

  OdpovědětVymazat
 12. Dnes slavíme "Den vítěztví". A kdo opravdu vyhrál?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omyl! My neslavíme "Den vítězství". My, jako řádní příslušníci euroatlantické civilizace, slavíme poslední den války. Neb kapitulace vstoupila v platnost 8.5.1945 ve 24,00. Takže platila od 9.5.1945 00,00 hoidn.
   Tak nevím....

   Vymazat
  2. V kalendáři je Den vítěztví.

   Vymazat
  3. Den Vítězství zvítězil nad Dnem Osvobození

   Vymazat
 13. Totéž,co RA,dělali Němci úplně zběžně.Jen o tom
  dnešní posránkové se bojí mluvit.O nadřízených
  se má mluvit pouze ve slušném stylu.Tak se tedy
  o tisíciletých nepřátelích nic špatného neřekne.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co dělala soudruhu Rudá armáda v září 1939 v Polsku a jak dopadli polští důstojnici v Katyni,o tom také pane Hrabica někdy napište,pod Vám jde o čistou pravdu.

   Vymazat
 14. Zítra vzpomenu den výročí osvobození Československé republiky slavnou Rudou ale i americkou armádou. Neopomenu si připomenout oddíly Francouzů, Rumunů i statečných nezprofanovaných Poláků, kteří se postavili proti fašistům na straně Rudé armády. Vlasov mi promine, ale on ne. Ani spojenci v něm neviděli udatného bojovníka proti fašismu.

  OdpovědětVymazat
 15. Papír snese všechno.

  OdpovědětVymazat
 16. k tzv. osvobození Plzně vojsky US army,doporučuji literaturu faktů a to knihu : Jak to bylo s osvobozením Plzně ? vydanou nakladatelstvím OREGO productions v roce 2014.Skutečná fakta,žádná proamerická ideologie a vymývání mozku těm,co nezažili.

  OdpovědětVymazat