Reklama

.

.

pátek 26. května 2017

Obrat zboží mezi Ruskem a Českem trhá rekordy (názor)

Jana Petrová
26.05.2017  Sputnik
 

Odvážnějšímu štěstí přeje, zmínil při besedě se Sputnikem obchodní zástupce Ruské federace v České republice Sergej Stupar, když charakterizoval hlavní události rusko-české spolupráce, které nastanou v Moskvě 29. května.

Konkrétně mluvil o zasedání Mezivládní komise pro ekonomickou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci a rusko-českém byznys fóru, které se mají konat v tento den. Z českých řad se této události v Moskvě zúčastní ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a 20 hlavních představitelů českého byznysu.

Proč je dnes pro obchodování s Ruskem nutná zvláštní statečnost?


„Protože sankce, protože slabý rubl… Kvůli tomu trvala více než 3 a půl roku pauza obchodní spolupráce mezi Ruskem a Českem. Ale ty nejsilnější a nejpokročilejší české firmy, které si pamatují zkušenosti z 90. let, neodstupovali a vytrvale hledaly možnost, jak se na ruském trhu udržet. I naše vláda takové snaze napomáhá, motivuje investory. Například když lokalizujete více než 30 %, tak se firma fakticky stává ruskou a získává tak všechny výhody s tím spojené. Například vznikla možnost znovu začít s přímým dodáváním do RF slavných českých tramvají. Češi energeticky využívají výhody našich volných ekonomických zón, území předhánějících rozvoj, systému investičních projektů. Mezivládní komise znovu zapracovala, aby pomohla podnikatelům. Dvou zemí. Rusko-česká spolupráce se rychle obnovuje.

A jak rychle?
Zetor zaznamenává v Ruské federaci velký úspěch

V prvním čtvrtletí vzrostl obrat zboží (ve srovnání se stejným obdobím minulého roku) o 31,9 %. Ale nejdůležitější je, že rychle na otáčkách nabírá ruský export do ČR. Vzrostl v prvním čtvrtletí o 38,1 % a český export do RF o 22,2%. Nakonec se vrátilo pozitivní saldo Ruska v obchodování s Českem. A zajímavé je, že ne díky minerálním surovinám… ale díky vysokotechnologické produkci, v první řadě samozřejmě díky dodávání našich palivových zařízení pro české jaderné elektrárny. Ale velký skok nastal také v grafu automobilů, zařízení a dopravních prostředků. Budete se divit, ale ruský export roste díky… české produkci, která se vytváří na našem území. Češi u nás staví továrny, vyrábí produkty a reexportem je odesílají domů a do dalších zemí. Ukázalo se, že je to senzačně výhodné!

A kdo jsou tito borci?


Vyjmenuji jen některé. V tomto roce otevřela společnost Brisk Tábor závod v Toljatii (Samarská oblast) pro výrobu zapalovacích svíček nové generace. Uspokojuje 30% ruských potřeb a ještě z Ruska exportuje svíčky do přilehlých oblastí. A na řadě je linka pro výrobu automatických senzorů. V Uljanovsku vyrábí firma Trimill vertikální i horizontální obráběcí stroje. V Jekatěrinburgu TOS Varnsdorf postavil dílnu pro výrobu obráběcích strojů pro strojírenské podniky, chystá se otevřít druhou dílnu. Ve volné ekonomické zóně v Jelabuze (Tatarstán) vyrábí koncern Jihostroj a.s. hydraulická zařízení pro výrobu letadel a automobilů. Do Sverdlovské oblasti přesunula výrobu lehkých desetimístných letadel L-410 česká společnost Aircraft Industries. A ještě je tu Zetor, který začal v Kovrovu vyrábět své krásné traktory. Všechny tyto firmy si na montáž náhradních dílů objednávají ruské firmy, tedy funguje proces lokalizace. Pod heslem lokalizace byl celý minulý rok rusko-české spolupráce. Lokalizace se stala zlatým klíčem, který otevřel dveře pro příchod Čechů na ruský trh. Velký nával optimismu přinesla rusko-českým partnerům schůzka prezidentů Vladimira Putina a Miloše Zemana v Pekingu a také dohoda, že český prezident v listopadu navštíví Moskvu."

Může se obrat zboží mezi Ruskem a Českem dostat na předkrizovou úroveň? Vždyť v letech 2013-2014 dosahoval obrat na 14 miliard dolarů. Sergej Stupar se domnívá, že je to přiměřený úkol. V minulém roce naše země vyobchodovaly kolem 6 miliard dolarů. Ale první čtvrtletí tohoto roku vykazuje, že je blízko hranice 7-8 miliard a mohla by dále růst…

Všechny tyto firmy si na montáž náhradních dílů objednávají ruské firmy, tedy funguje proces lokalizace. Pod heslem lokalizace byl celý minulý rok rusko-české spolupráce. Lokalizace se stala zlatým klíčem, který otevřel dveře pro příchod Čechů na ruský trh. Velký nával optimismu přinesla rusko-českým partnerům schůzka prezidentů Vladimira Putina a Miloše Zemana v Pekingu a také dohoda, že český prezident v listopadu navštíví Moskvu."

Může se obrat zboží mezi Ruskem a Českem dostat na předkrizovou úroveň? Vždyť v letech 2013-2014 dosahoval obrat na 14 miliard dolarů. Sergej Stupar se domnívá, že je to přiměřený úkol. V minulém roce naše země zobchodovaly kolem 6 miliard dolarů. Ale první čtvrtletí tohoto roku vykazuje, že je blízko hranice 7-8 miliard a mohla by dále růst…


Související články na Sputniku:

23 komentářů :

 1. Tenhle článeček pražskou kavárnu a jiné světokazy moc nepotěší. Učme se rusky, je to kšeft!

  OdpovědětVymazat
 2. Až na dupicity odstavců v konci článku, informační obsah je na jedničku. osobně nemohu sledovat vše, lokalizační princip elegantní eliminace sankcí ukazuje na to, že společně dokážeme mnoho, i to, v co nevěří ani optimisté.

  OdpovědětVymazat
 3. Konec RVHP a zánik našeho trhu vybudovaného na území Ruska po převratu diletantsky způsobili Klaus a Dlouhý! A po návratu z Moskvy se ještě chválili, jací jsou světoví (samozvaní) ekonomy! I když jejich přístup nebyl vůbec pragmaticky a ekonomicky objektivní a správní. Hnalo je jenom ekonomické diletantství, nepodložená víře v tržný mechanismus a tehdejší společenská antisocialistická atmosféra a objednávka. Ale, to je vůbec, ale vůbec neomlouvá!
  Je jen pochopitelné, že do prázdného místa po nás se následně nacpali "vyspělé kap. firmy", kterým nevadilo, že jde o Rusko. Pro ně měl význam jenom trhový byznys!
  Obdobně tomu bylo i při konverzi výroby, kterou prosadil kulisák Havel. Na ni doplatili především Slováci, což nezapomněli.

  OdpovědětVymazat
 4. No, mě také dvakrát netěší převedení výroby L410 do Ruska.
  V Otrokovicích si musí samým nadšením cvrnkat do bombarďáků.

  OdpovědětVymazat
 5. Že bych ještě využil STZK z ruského jazyka, kterou jsem skládal v 70. letech na ČVUT FSI Praha???

  OdpovědětVymazat
 6. Firmy neodstupovali????? Tohle že píší nějací novináři, když i ve shodě podmětu s přísudkem dělají hrubé chyby? Ve škole by za to byla pětka z češtiny. Cože to jde do hajzlu? Ano, správně. Česká morálka, česká kultura, i sama čeština jde do hajzlu. Novinářské vejžblechty jako "já šla... já dělala.. já myslela".... strašné! Nebo ... jakoby tamto ... jakoby tohle... Kde mají novináři a komentátoři nějaké korektory? Nebo to už se považuje za zbytečnost, aby články byly z hlediska stylu i pravopisu bezvadné? Styl si může každý vykládat po svém, ale pravopis? Něco takového dříve bylo zcela vyloučené! Dnes chce být každý novinářem a nějakým druhem žvanila či hercem, a výsledkem toho je příšerný styl psaní, příšerné, do nekonečna připisované televizní seriály bez děje a bez pointy,mluvený projev vulgární, a stylistické neobratnosti a hrubé chyby v psaném projevu. Budeme primitivové, jako pologramoti někde v Zimbabwe. Jen čumět na barevné obrázky, poslouchat jekot a řev, jemuž se přezdívá "muzika", konzumovat žrádlo, a kupovat věci. Český truhlík.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naši novináři nezvládají sice gramatiku rodného jazyka, ale všemu ostatnímu rozumějí nejlépe ze všech. Hlavně lépe než Trump, Putin, Zeman, Babiš.

   Vymazat
 7. Úplně mi není jasný, co se myslí tou vysokotechnologickou produkcí, která by snad měla být exportována z RF do ČR.
  p

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to stejné, jako když české montovny vyrábějí pro Německo, kde to smontují, označí Made in Germany a vyvezou do světa.

   Vymazat
  2. To jako že ruská montovna pošle něco do ČR a tady se to vadává za vysokotechnologickou produkci? Nebo jak to mám pochopit?

   Vymazat
  3. Taková jaderná elektrárna (JE) je vysokotechnologické zařízení, které jsme před 30 lety v Plzni dokazali vymyslet, spočítat, vyrobit, smontovat, zprovoznit.

   Ve článku se chlubí (právem) dodávkou palivových tyčí pro naše JE. Když jsme je odebírali od Westinghouse, tak se křivily a kroutili a blok JE byl odstaven. On je sakra rozdíl vyrobit tyč a palivovou tyč. A to je vysokotechnologická produkce.

   Vymazat
 8. Paní Petrová se buď mýlí,nebo vědomě lže!Žádná
  vláda obchod s Ruskem nepodporuje a naopak se
  snaží o jeho likvidaci.To si přejí šéfové EU a
  to je pro vládu vyšší povel,než podpora českého
  národa ve snaze zlepšit svou ekonomickou situaci.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 9. Tatra Kopřivnice vyvážela do SSSR asi 7 nebo 8 tisíc nákladních aut. Po vybudování kapitalismu v naší vlasti klesla výroba těchto aut k několika stovkám a nyní nepřevýší dvě tisícovky. Blahopřeji k těmto popřevratovým úspěchům všem stranám, které se u nás prodraly k moci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. čísla jsou míněná ročně.

   Vymazat
  2. Třeba v tom hraje svojí roli i to, že SSSR je už taky minulostí.

   Vymazat
  3. Tatrovka se používaly na naftových polích na Sibiři. To území se nepodařilo od Ruska odtrhnout.

   Vymazat
  4. 23:38 zapomínáte na účinkování amerického managementu v Tatrovce a jak se osvětčil (ostatně i jinde, že)

   Vymazat
  5. Tatry, lokomotivy byly testovány na Sibiři. Když jsme nechtěli prodávat/dodávat my, tak si to musel Rus opatřit jinak. Když si objednáte narozeninový dort pro dítě a oni Vás vypečou a nedodají, půjdete tam objednávat za rok?

   Vymazat
 10. Trocha odlehčení:
  Co se stane, když přijde obzvlášť pitomé nařízení?
  Němec řekne: Befehl ist befehl - a jde to vykonat.
  Polák řekne: Aj taká pitomost! Ale je to holt befél! - a jde to vykonat.
  Čech řekne: Kterej vůl to vymyslel? - a kouká, jak by to šlo inteligentně očůrat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Čech řekne: Kterej vůl to vymyslel?" A Rus (člen výzvědné služby Putina) řekne: "Eto vydúmal čéšskij preziděént gospodárskoj kamóry, sámyj výdajuščijsja kommuníst, Vladimír Dólgij!

   Vymazat
  2. Kterej vůl to vymyslel?

   Vymazat