Reklama

.

.

čtvrtek 11. května 2017

Od Dukly až po Aš – nebyli to v roce 1945 nakonec jenom Američané ?


Zdeněk Hrabica
11. 5. 2017
Ozval se kamarád z Dukly; ze Svidníku a z Vyšného Komárníku. Hořekoval nad tím, jak zanedbaný je Památník československého armádního sboru i s pohřebištěm. Stojící na posvátném a tragickém bojišti – na Dukle. Na tomto místě stála kdysi rozhledna generála Ludvíka Svobody. Dnešek hanba připomínat! Odlepené fotografie, haraburdí, rozbité sklo na podlaze.
Smutná skutečnost připomínající slovensko-českou a česko – slovenskou i sovětskou historii.


V České televizi reprizovali před 9.květnem 2017 pořad v programu Historie.cz „Ludvík Svoboda v obklíčení“, moderovaný Vladimírem Kučerou (v letech 1970 – 1989 přezdívaným v Mladé frontě - Vladimírem Kučírkem). Lituji účastníky pořadu, že se nechali do pořadu naverbovat, všichni samí bývalí vojáci ČSLA, nyní samí bývalí a současní vojenští historici.

Zasloužili si větší úcty, než být apologety tohoto nynějšího režimu.

V Plzni se letošních bombastických oslav osvobození americkou armádou účastnili hned tří nejvyšší představitelé České republiky – Milan Štěch, Bohuslav Sobotka a Jan Hamáček. Jeden kladl věnce, druhý řečnil, třetí přisluhoval.

V Rokycanech, na někdejší demarkační linii USA a SSSR, se při pietním aktu hrály tři hymny – ruská, americká, česká; byli přítomní diplomaté USA a Ruské federace. Při ruské hymně dostali američtí dva vojáci v kloboucích šeptem pobídnutí – nesalutovat.

Rozkazy vojáci musí vždycky plnit.

Nezdravili hymnu Ruské federace.

V Brně u památníku, u zdařilého díla Vincence Makovského Rudoarmějce k poctě Rudé armádě, z něhož šílená individua před několika lety vybrousilia z piedestalu rozkaz maršála Stalina k osvobození moravské metropole - se kromě důstojné piety i letos odehrála provokace. Za milion korun zde postavili brněnští sudeťáčtí fanoušci lešenářskou maketu Německého domu, po válce zbouraného, v němž bylo i někdejší sídlo gestapa.

Na hřbitově v pražském Chodově, v Praze 11 – Jižním Městě, kde odpočívají desítky padlých bojovníků Pražského povstání a ještě více padlých a zemřelých rudoarmějců, řečnil jako dneska málokdo - velvyslanec Slovenska Petr Weis. Skláněl se nad padlými Pražany v Pražském povstání a vzdal otevřeně hold chrabré Rudé armádě, 62 milónům padlých a zemřelých ve 2. světové válce. Jako Slovák se Peter Weis pyšnil Slovenským národním povstáním a vzpomněl i zážitek z válečné sovětské Voroněže.

Vystoupil zde (i někdejší „ lidické dítě“), odbojář bratr Pitín z vyvražděné obce Lidice, jeho sestru Němci zbavili v Chelmu života v deseti letech. Ostatní členové rodiny se z nacistických lágrů nevrátili. Měl i po létech slzy v očích.

Vzpomínali tu Rusy, Bělorusy, Ukrajince, Čechy, Slováky, Poláky, Rumuny, tisíců Židů. Vzpomínkové setkání bylo velmi důstojné. Z akordeonu zazněly tóny ruské hymny. Slovenskou a českou hymnu zazpívaly jihoměstské pražské ženy, naslouchaly děti, školní mládež.

Všechno jak má být.

Na velvyslanectví Ruska se 9.května 2017 konala slavnostní recepce. K převážné většině pozvaných Čechů a Slováků promluvil rusky, jkak jinak, Alexandr Zmejevský, velvyslanec Ruské federace v České republice. Po něm se slova ujal předseda Parlamentu České republiky Jan Hamáček. Svůj projev přednesl poprvé český ústavní činitel v angličtině; proti gustu žádný dišputát. Při této příležistosti v posledních letech - jak prezident Václav Klaus – tak prezident Miloš Zeman promluvili v ruštině.

Angličtina zde zazněla z českých úst v ústrety k ruskému hostiteli poprvé.

Nikdo nevěděl, co si má v danou chvíli pomyslet, zahraniční vojenští přidělenci, ovládající český a ruský jazyk se mne posléze při poháru vodky ptali, proč zde zazněla v danou chvíli právě angličtina.

Několik dní před tímto setkáním mne z veřejných českých médií režimní papagajové uvědomovali, že Praha se v květnu 1945 osvobodila sama, nebýt chrabrosti Vlasovců – lehla by popelem.

Opakují si z dopisu kamaráda z Dukly, ze Svidníku, že Československo osvobodili v roce 1945 Američané – všichni byli oblečeni ve stejnokrojích Rudé armády.

Jako vojenský bažant jsem sloužil skoro půl roku v Obycích u Klatov, Obyce i Klatovy osvobodili Američané; při 30.výročí Dne vítězství , v Den 9.května zde nevhodně odhalili na klatovském náměstí bronzovou desku k osvobození Československa Sovětskou armádou...

Teď se nám všem asi někdo pořádně mstí...

Pravda však zůstává pořád jenom jedna!

A mlčet- je i nyní zcela nepřístojné!

Foto autor

20 komentářů :

 1. Vždyť Hamáček veřejně přiznal, že naše republika je kolonie USA a proto ta angličtina! To by nebylo to nejhorší, kdybychom nemuseli posílat naše "chrabré" žoldáky do amerických koloniálních válek a nyní dokonce do Pobaltí !! Navíc povinně věnovat vládě USA dalších 50 miliard Kč/rok na jejich zbraně !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mluvil Hamáček z hlavy nebo z papíru? Je to odporný americký řiťolez. Už ani na parlament nemůže být Čech hrdý.

   Vymazat
  2. Nechutný zvrhlík ten Hamáček!

   Vymazat
 2. Пусť живйот великолепнайа Совйетскайа армийа - наша освободитеľка!

  OdpovědětVymazat
 3. Byl jsem 8.5. v Opavě. Na pietním místě v jednom ze zdejších sadů byly alespoň květy u památníku padlých našich vojáků z 1. armádního sboru a tankové brigády. U vedlejšího památníku Rudé armádě nic...Smutné. A pokud jde o Hamáčka - co byste mohli čekat od člena vedení české pobočky amerického Aspen Institutu...

  OdpovědětVymazat
 4. Kučera je režimní dobytek.
  Pořad "historie.cs", kdy ji uvádí on, je tragédie.
  Jeho podsouvání lží je vždy závislé na výběru diskutérů.
  V pořadu o panu prezidentu, generálu Svobodovi mu to ale pěkně natřeli:-D

  OdpovědětVymazat
 5. Hamáček je "pták", nic neumí, jen se veze a na co šáhne to zkoní.Jednou bude říkat: "Kdybych to věděl, tak jsem tam nechodil."
  emeritní kapitán

  OdpovědětVymazat
 6. 18:12 Kučera si zve hosty a většinou to jsou odborníci ve svém oboru.Režimní dobytek jsi býval TY před 89tým.Proč koukáš na TV,když tomu nerozumíš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:29
   Expert Kučera ví o historii jako lidojed o zelným salátu!!!!!!

   Vymazat
  2. 18:29-Vladimíra Kučeru jsem přistihl při
   lži a napsal mu.Vytkl jsem mu lhaní,možná
   jen neznalost a odpověď veškerá žádná.
   Tolik k jeho odbornosti.Je stejný odborník
   jako ten z MU v Brně,který zkoumáním pak
   zjistil důvod upálení Jana Husa.Upálili
   ho proto,že byl dobrý katolík.Odborníci!
   Petr Majevský

   Vymazat
  3. Pane Majevský, Kučera lže služebně. Asi by i vraždil, kdyby mu to nařídili. Všimněte si slova "asi", což znamená, že ho z toho neobviňuji. Opírám se o necenzurovanou a nepotrestanou úvahu v Jílkové Kotli, podle které, kdo lže, ten i krade a taková svině může i zabít.

   Vymazat
  4. 18:12 se zase svou sprostotou odkopal. Samozřejmě že Kučera a jeho hosté jsou přepisovači historie. To žádný hulvát svými nadávkami nevyvrátí.

   Vymazat
  5. Pro 18.29 Pane vašemu sdělení cit.: "proč koukáš na Tv, když tomu nerozumíš", nerozumím pro změnu já. Do teď jsem myslela, že Tv programy jsou určeny masovému, spíše nenáročnému diváku, a z vaší otázky lze dovodit, že se předpokládá určité, minimálně vyšší vzdělání. Dle způsobu, jakým se zde prezentujete vy, se domnívám, že očekáváte alespoň docenta. Inu svůj k svému. :-)

   Vymazat
 7. 18:29 - TY rozumíš všemu. Vysvětli tedy, zda je prací moderátora povídat o tom, co si myslí ON, jak to vidí ON, jak se to "učil" ON. Pan Kučera žádné hosty nepotřebuje, neboť všechno ví nejlíp a hosté jsou mu jen na přitakání. Běda, kdyby se někdo vzpříčil. Víckrát do pořadu nepůjde.

  OdpovědětVymazat
 8. Je to ovšem jejich "chybka".
  Nám svými trapnými gesty a přepisováním historie beztak nic nenamluví.
  A dávají nám tak alespoň jasněji vidět, co jsou vlastně zač. Všichni tito štěchové a hamáčci.
  Tuzemské kučery ani krystlíky raději nekomentovat, nejsou ničím jiným než jen dnešními quislingy, jidáši.
  Jakých se - bohužel - u nás i jinde najde v každé době víc než dost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Opluštil, vysvětluje to těm mladým pod 30, případně i poněkud starší. Těm pod 30 už 27 let vymývají mozky, takže v nich mají max. úžasný mírotvorný islám.
   Ivana

   Vymazat
  2. Navazuji na Ivanu 21:54. Ta dáma má svatou pravdu. Dnešní 30cátníci a mladší vědí úplný hovno o tom co a jak bylo před rokem 1989, natož po roce 1945 nebo ještě dříve. Soustavně jsou jim ve školách a médii vymývány mozky všemi těmi lžemi a protože jim to ani ve školách nikdo nevysvětlí, tak těm lžím většína z nich věří. Já jsem ročník 1953 a my jsme se za hlubokého komunismu učili i o Masarikovi a Benešovi a nejen o nich. "Jo komunisti to byli panečku hajzlíci, kteří překrucovali dějiny, že ano." Podotýkám, že nejsem a nikdy jsem nebyl jejich fanda.

   Vymazat
  3. Koho jsou ti dvacetiletí a třicetiletí děti a vnuci? Není jen škola a ČT.
   Výhoda debaty v rodině je čas a možnost jit do šířky a hloubky, do kontextu, do odhalování líce a rubu, do porovnání čísel, do vazeb a dynamiky dějů, do odlišení idejí a reality, do odlišení pupíků a běžných lidí, odlišení reality a mediálního obrazu, do osobních zážitků. Netřeba jít na to silou, chtít vše hned, nebýt jednostranný, nedávat hned hotové odpovědi, ale podsouvat otázky k zamyšlení, klidně čekat na konkrétní událost, mít připraveny argumenty zpochybňují dnešní obraz, konfrontovat navzájem si odporující nebo navzájem si neladící dnešní obrazy a žvásty proti sobě.
   KR

   Vymazat
 9. František Opluštil není co dodat

  OdpovědětVymazat
 10. no milá bratranci - jednoducho ste na oslavy nešli preto, že ste vypočítaví, - co když se mi to vymstí - ať jdou jiní, že? - u nás prezident Kiska pozval veteránov z Ruska a z Ukrainy a vyznamenal ich - tých čo tam v čase vojny stáli Vyšný Komárnik - a to prosím Kiska je ten z "druhej strany " - a to ho nemusím ...

  OdpovědětVymazat