Reklama

čtvrtek 4. května 2017

Odmítnutí OSN : všechny strany konfliktu v Sýrii vybraly Rusko za garanta míru. Opozice a Damašek souhlasí s realizací ruské iniciativy


Jurij Bohdanov, Andrej Ontikov
4. 5. 2017       zdroj a zdroj
Syrské opoziční síly jsou připraveny k realizaci ruského návrhu na zřízení čtyř zón snížení napětí. Významná část ozbrojených opozičních skupin souhlasila s účastí při organizaci těchto území. Izvestijím to bylo sděleno vedením delegace syrské opozice, která je odeslána do Astany na další kolo jednání. Iniciativu Moskvy podpořila i vláda v Damašku. Jak bylo Izvestijím řečeno v syrském parlamentu, zóny mají kontrolovat právě ruské ozbrojené síly. Damašek odmítl souhlasit s účastí sil OSN.


V současné době startuje v hlavním městě Kazachstánu další kolo mezisyrských rozhovorů s představiteli syrské vlády a opozice a také delegacemi z Ruska, Íránu a Turecka. Je to již čtvrté setkání v Astaně. Hlavní důraz při diskusi o syrském urovnání bude věnován návrhu ruské strany o vytvoření čtyř zón snížení napětí. Jedná se o provincii Idlib, město Homs, Východní Gutu a jižní Sýrii. Zástupce nejvyššího výboru pro vyjednávání Riyad Naasan Agha Izvestijím potvrdil principiální souhlas s iniciativou Ruské federace.

"Rusko navrhlo vytvoření zón snížení napětí. To si zaslouží pozornost. Pokud bude mít mezinárodní společenství konstruktivní postoj, umožní to zavést příměří a zajistit návrat Syřanů domů. Současně, vzhledem ke skutečnosti, že Rusko je garantem příměří, bychom chtěli, aby projevovalo velkou zodpovědnost k problematice politických přeměn v Sýrii", poznamenal syrský opozičník.

Ruský návrh zaujal i úřady v Damašku. Člen parlamentního výboru pro mezinárodní záležitosti, poslanec za Arabskou socialistickou stranu obnovy (Baas) Saji Taam například Izvestijím řekl, že Rusko a Sýrie koordinují svou činnost a že se to především vztahuje k bezpečnostním otázkám.

"Když Moskva předkládá návrhy, týkající se vývoje situace na bojišti, je to obvykle koordinováno se syrskou vládou. Co se týká zón snižení napětí, jsou zaměřeny na posílení příměří. Nyní je situace taková, že vládní vojska nevedou bojovou činnost, ale ozbrojené skupiny často zasazují údery na pozice armády. Ruský návrh by umožnil zastavit takovéto provokace. Kontrolovat zóny snížení napětí musí síly, které budou mít souhlas oficiálního Damašku. V tomto ohledu se jeví ruské ozbrojené síly jako nejvhodnější pro tuto úlohu. Sotva by však syrské úřady souhlasily s přítomností sil OSN v těchto zónách", řekl syrský poslanec.

Ruský návrh může snížit napětí v Sýrii, což je příznivé pro všechny strany, které jsou tím či oním způsobem do konfliktu zapojeny.

"Ruská iniciativa je pro Sýrii velmi důležité a potřebná. Udělat to bez rozhraničení válčících stran je prakticky nemožné. Moskva navrhla reálnou alternativu, která je schopna snížit úroveň násilí v Sýrii", řekla Izvestijím poradkyně ředitele RISS Jelena Suponinová.

Bude-li ruská varianta realizována, krveprolití v Sýrii bude méně. Předpokládá se, že zvláštní zóny budou procházet po celém obvodu hranic vymezených území, aby se zabránilo přímému střetu mezi stranami konfliktu. Ruský návrh předpokládá, že na liniích dotyku budou zřízena kontrolní stanoviště, která umožní volný průchod civilistům a dodávkám humanitární pomoci.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

14 komentářů :

 1. To se Usákům sakra nebude líbit , mír je pro ně naprosto zničující a nepřijatelný a to ještě v režii Ruska !! Těžko to půjde zrealizovat !!

  OdpovědětSmazat
 2. To je další velký úspěch ruské diplomacie, rusofobským vzteklým psům s pěnou u huby se to líbit nebude. Jen si hezky zvykejte bude pro vás ještě hůře.

  OdpovědětSmazat
 3. Je mi zcela jedno,co se bude či nebude někomu
  líbit.Podporuji každou akci,která povede zemi
  ke konci válečných útrap syrského lidu.A hned
  se mohou "uprchlíci" před válkou vrátit domů.
  Ty ostatní je třeba vyhnat třeba násilím.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. V České televizi tvrdili, že opozice nesouhlasí. Lhali nám?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Která , opozic je hodně , ty řízené z USA a spol. souhlasit určitě nebudou !??

   Smazat
  2. To, co ČT nazývá opozicí jsou ve skutečností vražední islamističtí fanatici.

   Smazat
 5. No to je průser, tak je zase třeba připravit nějakou novou inscenaci s chemickým zbraněmi použitými Asadem.

  OdpovědětSmazat
 6. je jasné kde je dobro Rusko a kde je zlo usa

  OdpovědětSmazat
 7. Kdyz ja to napisi do Ceska, tak bud sklidim urazky a sprostoty, kterym se NEsmim branit svymi sprostotami, nebo je to vse smazano, kdyz se informace nehodi - cert vi komu a kym..

  Zde se vede boj o nasmerovani zeme podobny, jako v Americe, kde je to intenzivnejsi.

  Tento souboj myslenek a informaci my nevyhrajem, kdyz se nedostanem ke slovu. Narod by si mel politickou inklinaci zvolit / vybrat svobodne. Ale vyridit si ucty s temi kteri nas umlceli, to snad stihneme.

  Trump to zase vyhrava ! Vcera se vratil ke sve agende s Putinem. A ja chci, aby o tom lide v Cesku VEDELI.
  Mam k tomu duvod - aby z Prahy nebyl dalsi Johannesburg.
  Navsteva Trumpa v Praze je dulezita a je na programu. Korea to vsak zdrzuje a glopaliste, NWO, Neocon's prskaji vztekem.

  Koncim panove jedu na schuzi a vratim se informovany, ale jak vam to vsechno vyslepicim, nevim.
  Prince a Putin meli tichou schuzi na ostrove Saychelles na vytvoreni prime linky Trump Putin, aby se dohodli na Koreji a Syrii.
  Amerika neni kralovstvi zla , ale vy to nechapete ze jste trpaslici Hurvinci . Trump a Amerika zachranuje civilisaci!!

  Pomerance a citrony na stromech , prekrasne zeny na plazi, Hurvinci nevite co je zivot a nic nechapete a Neoconi vas miluji pro vasi blbost.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen sem vleze už nam nadává. Zalez pod kámen a nelez sem, tady nemàš co delat. Nenávidíš a pohrdáš čechy ale stále sem lezeš jak smrdutá filcka.

   Smazat
  2. Ty bezcenny pidimuziku odchovny Neocanskym mlekem odkojeny.

   Mas mozek zasrany jako prumerna slepice s dirou v prdeli na velkovyrobu vajicek.

   Ja jsem poctivy k lidem ale vy zijete v intelektuanich vykalech a chcete aby vam nekdo mazal med okolo HUBY!!!
   To neni mozne, podivej se Neoconi Trumpovi nepratele vam vse ukradli CEKOU EKONOMII a jeste vam slapli na koule kretene!!!

   Ty ovsem nechces o tom slyset!! , ty chces MED okolo HUBY, to ja nedelam to dela tvuj pritel Sobotka.

   Jsem SVETLONOS HONOLULU , vlajkonos PRAVDY TRumpuv bubenik , kazdemu rad odpovim a ukazi mu smer z TEMNOTY!!!

   HONOLULU the Great!!!!!

   Smazat
  3. Mel by ses léčit, tvá nenávist k čechům je chorobná. Ale v tvém věku to nemá cenu.
   V Česku velká většina lidí na toho opuchlého votlemburka hází bobek a je jim jedno jestli do Prahy přijede nebo ne.

   Smazat
 8. Rusko je uznané za garanta míru a velmoc! Putin je světový státník a na něho nikdo nemá! Ani to světové kurvítko neblaze známe jako USA!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin je nekolik stupnu nad Trumpem, bude usmevne videt jak si s Trumpem vytre zadek. Trump je maxiburan a vodnata hlava plna sam sebe. Jeden embarrassment za druhym, staci cist zpravy na rense.com.
   You're fited, mr Trump, je za rohem. On proste nema dostatek inteligence na job ktery se snazi vykonavat. Zatim samej pruser. Misto zlepseni vztahu s Ruskem na ne uvali vice sankci, hrozi nuklearni valkou NK, Iranu, Cine. Fucking useless moron.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.