Reklama

.

.

úterý 16. května 2017

P.C.Roberts: Exponenciální růst kybernetické vratkosti

16. 5. 2017     PaulCraigRoberts
Neexistuje nic takového, jako je kybernetické zabezpečení. A jak dokazuje poslední vyděračský útok viru WannaCry po téměř celém světě, je možné jen kybernetické zabezpečení větší, či menší, ale nikdy ne úplné. Hackeři viru WannaCry odcizili z americké bezpečnostní agentury (NSA) kybernetickou zbraň (to je onen vir WannaCry), který použili proti zhruba 150 zemím, v nichž poškodili např. údaje Britské národní zdravotní služby, španělské telekomunikační služby Telefonica, automobilek Renault a Nissan, ruského ministerstva vnitra, energetické společnosti PetroChina a stovek společností dalších.

Kupodivu však zpravodajské třeštění kolem uvedené události nemíří k NSA za její nedostatečnou ochranu dat, ale proti jednotlivým uživatelů Microsoftu. A to za ten jejich hřích, že si zabezpečení svých počítačových systému nenechali aktualizovat nejnovější obranou, vydanou Microsoftem před dvěma měsíci.

Otázky nejpodstatnější ovšem vzneseny nebyly. Například: Pro jaký účel NSA kybernetický vir u sebe přechovávala a proč o něm Microsoft neinformovala?

Je to jasné: NSA zamýšlela použít tuto kybernetickou zbraň proti nějaké zemi či zemím. Proč jinak by ji totiž před Microsoftem tajila?

A jak měla být tato zbraň použita? Měly se jí znehybnit obranné systémy Ruska a Číny okamžiky předtím, než na ně USA vyšlou mraky svých interkontinentálních balistických raket.

Jde o obvinění natolik závažné, že by se jím měl okamžitě zabývat Kongres. Zvláště proto, že má souvislost s nedávným výrokem nejvyššího ruského vojenského vedení o tom, že Washington připravuje první, tzv. preventivní nukleární úder proti Rusku, a podobně se vzhledem k nebezpečí hrozící její zemi vyjádřila i Čína.

Co je totiž ještě nebezpečnějšího než víra dvou nukleárních mocností, že jim bezprostředně hrozí cizí napadení? Znásobené navíc i tím, že jak Washington, tak jeho vazalové celou věc velkopansky přehlížejí a nevěnují jí ani zlomeček pozornosti.

Prezident Microsoftu Brad Smith naznačil možnost, že s krádeží kybernetické zbraně z arzenálu NSA může mít něco společného americká armáda. Viz: ZDE

Jde o něco nedozírného významu. Co např. když hackeři napadli ruské radarové varovné systémy a ruské vedení nyní dospěje k názoru, že tento kybernetický útok je předehrou útoku amerických interkontinentálních balistických raket proti jejich území?

Skutečnost, že nikdo ve Washingtonu či v Evropě nevystoupil a ruskou vládu ohledně americké hrozby neuklidnil, je arogancí, jež se už nalézá mimo možnosti normálního lidského chápání.

Vybral a přeložil Lubomír Man

23 komentářů :

 1. P.C.Roberts máte pravdu jak to bylo v ČSSR krásný udělalo jse bububu .Nalemtalo jse pár hesel.A v pátek odpoledne jse jelo na zábavu. Nikdo jsi na takové hovadiny ani nevzpomněl.V usa máte ar16 shotguny tak ty hajzly vykopejte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proc? Proc by mely USA pomahat cesku? Cesi se ukazali jako nevdecnici k Rude Armade i pres to ze skemrali Ruda Armado prijd nam na pomoc jsou zde vrazdeni cesti lide
   Ted cesi bojkotuji i Alexandrovce
   TAKZE cechum nasrat, nechat je chcipnout
   Pomoct cechum jen pokud rozvesi havlistickou svoloc po kandelabrech

   Vymazat
 2. No, já nevím, zda mám lidské chápání, ostatně, zastupuji už více než dvacet let vesmírné civilizace na Zemi, ale zaujalo mne, proč k tomuto útoku, údajně z důvodu zisku peněz, došlo v pátek a další počítače by tedy byly zasaženy až v pondělí, protože prostě přes víkend nepracují a to by je už zachránilo. To by byla přece hloupost,.. od autorů toho WannaCry. Tak jsem se podíval na to datum trochu hlouběji a zjistil, že na celém světě je 12.5. slaven svatý Pankrác, který je křesťany uctíván jako _mstitel křivé přísahy_. Zasažen byl celý svět a já v tom vidím souvislost a prosté varování mu. Asi si někdo nepřeje útočnou válku. Zdravím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. --- Mimochodem, já osobně bych považoval válku proti KLDR za obrannou.

   Vymazat
  2. To bude tím, že jsi blbec.

   Vymazat
  3. Zde se najde vzdy dostatek volu a proto je tu sranda ze Hovnocuc??

   Vymazat
  4. Re (23:37):
   Mimochodem, vy máte asi pramalé tušení o existenci norem mezinárodního práva!!
   Protože, pokud by proti KLDR byla vyvolána agrese (aniž by ta země koho předtím vojensky napadla či aniž by k válce dala souhlas RB OSN), jednalo by se o zločinnou válku.
   Představitele nacistického Německa za stejnou "obranu" (té jejich ýbrmenčovské rozpínavosti) v Norimberku věšeli.
   Měli by vám to občas připomenout, stejně jako ostatním podobným pablbům ...

   Vymazat
  5. I Rusko má ve své doktríně preventivní jaderný útok, pokud by bylo ohroženo a dokonce i pokud by byli ohroženi jeho spojenci. KLDR opakovaně nerespektuje rezoluce OSN, RB OSN na ni za to uvaluje sankce a přímo začíná ohrožovat i USA, přičemž okolní státy už plně a to jadernými bombami, které výslovně konstatuje, že použije. Tady asi není o čem mluvit. Každý stát, respektive národ má podle Charty OSN právo i na sebeobranu a v případě KLDR je asi namístě, přičemž ta superdiktatura, která v KLDR vládne není perspektivní pro vyjednání vzájemných vztahů s demokratickým světem. Řešením vůči KLDR už je jen válka. Totální, dokonce,... vzhledem k její obrovské armádě připravené a fanaticky bez myšlení kdykoliv zaútočit na kohokoliv. Jižní Korea by asi byla logicky první její obětí. Tomu by snad měl snahu zabránit každý. Mezinárodním právem není jen to, co stále demagogicky zneužívá ve své propagandě Rusko a samo vlastní útočné intervence nazývá mírovými sbory. Mezinárodním právem je i válka proti nepříteli, který se k ní prokazatelně a usilovně chystá a třeba jen zištně, mezinárodně zištně. Účinná hrozba silou je útokem.

   27.5.2009 KLDR oznámila, že se příměřím s Jižní Koreou už necítí být vázána a 23.11.2010 zaútočila na jihokorejský ostrov Jon-pchjong. KLDR 8.3.2013 jednostranně vypověděla všechny dohody o vzájemném neútočení. KLDR není státem, který respektuje mezinárodní dohody a mezinárodní právo. Ochranu tímto právem si nezaslouží vůbec.

   Vymazat
  6. 10:38 -aůe. ale, to se podívejme, kdo to chce válku a jak se jí snaží obhájit. pohrdání mezinárodním právem, skok na špek lživým zprávám a informacím, fandění imperiální supervelmoci, jejíž jsme kolonií, to všechno je v úvahách chytrolína 10:38. TAk si zopakujme: válku chce jen nebezpečný psychopat pravicového zaměření. Normální lidi nechtějí válku. Označovat Rusko za agresora je záměrné překrucování skutečnosti. vybíyení či štvaní do války je nepromlčitelný mezinárodní zločin!!! MM

   Vymazat
  7. 11:23 Každý občan má povinnost bránit svou vlast a o tom mluvím. To, že normální lidé nechtějí válku, je asi pravdou, ... pokud ale jsou normální a důkazem toho vůči KLDR je asi ta skutečnost, že v nedávných jihokorejských prezidentských volbách byl zvolen syn severokorejských emigrantů, který zároveň odmítá americký protiraketový systém THAAD umístěný pro obranu Jižní Koreje na jejím území a placený USA. To už je donucením ke zbabělosti dohnané až k šílenství a to už není o normálních lidech a to právě tou přímou válečnou hrozbou KLDR. KLDR tedy vítězí ve válce už teď a to už tou její nynější hrozbou, která se vším jejím úsilím rychle stoupá i vůči dalším a dalším státům včetně USA. Je nejvyšší čas se bránit účinně, tedy válečně, protože RB OSN na KLDR účinná není.

   Vymazat
  8. --- Pokud Jižní Korea padne do rukou KLDR a k tomu jak je vidět už dochází, stane se hodně, totiž válečně se vyrovná například Francii, která je kdo ví ještě proč stálým členem RB OSN.

   Vymazat
 3. 23:37 bodeť by ne. Těch 20 milionů severokorejců je mnohem nebezpešnějších jak Pakistán, Indie, Čína, Ruská Federace, USA, Jihoafrická repuvlika, Izrael, Velká Britanie, Francie a bůhví kdo ještě ve vší tichosti, dohromady. Dnes už obyčejnou jadernou nálož není nijak nutné zkoušet. Problém je jediný, suroviny. No právě, zrovna Kim si začne. Ostatní se div nepřerazí, aby podepsali kapitulaci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evropa v smrtelne kreci napadne Rusko

   Vymazat
 4. 23:37: Tvoje zanícenost pramení z neinformovanosti - tak předpokládám, protože na druhé straně jsou ještě lidé, kteří určité informace prostě neberou na vědomí a pořad melou svoje - takoví lidé jsou např. fašisté, např. Skorzenny, ten zemřel jako fašista ve Španělsku. Dvě vide pro tebe z youtube, autor Igor Jurečka, jinak ti doporučuji všechna jeho videa:
  https://www.youtube.com/watch?v=S7a0r0-UVJA
  https://www.youtube.com/watch?v=Kq8Dn2ZgB64
  Jen člověk schopný myslet srdcem, je schopen pochopit běh věcí.

  OdpovědětVymazat
 5. 9:08 Pane Opluštile opět s Vámi souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 6. A jak měla být tato zbraň použita? Měly se jí znehybnit obranné systémy Ruska a Číny okamžiky předtím, než na ně USA vyšlou mraky svých interkontinentálních balistických raket.


  :-D Pobavilo. Jestli ma nejaka zeme obranne systemy, ktere bezi na produktech Microsoftu, tak si nic jineho nez nuklearni holocaust nezaslouzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarine,
   Váš "hluboký vhled do problematiky" zas pobavil mne.Můžete mi prozradit, které tajné softvérové systémy je možné používat (kromě Apple, Windows a Linuxu)?!
   Vaše vyjádření je stejně "zasvěcené", jako "pro-amíkovské bláboly" některých "přispěvovatelů" výše v diskuzi.
   Pavel p

   Vymazat
  2. Ne, ono je to jeste horsi.

   Pokud jakakoli zeme nema rozum a vnitrni sektor (instituce a samozrejme i obranny, zakonodarne i vykonne slozky) pouzivaji internet, misto toho, ze by mely trvat na intranetu, UZ JEN Z ROZUMU, skutecne ohrozuje obcany dane zeme. Jsou tedy v jakesi roli rukojmych.

   A protoze jedou v tomto hezky globalne, jelikoz velky starsi vsevidouci bratr-smirak, potrebuje kontrolovat sve vydobyte kolonie, tak Intranet neprichazi v uvahu, jsme v nuklearnim ohrozeni vsichni.

   Vymazat
  3. nejdeš radšej na ZDAEMON?? dávno si tam nebol

   Vymazat
 7. P.S.: A jejich odvozenin.
  Pavel p

  OdpovědětVymazat
 8. odpovedel jste si vicemene sam, cokoli postavene na bazi linuxu (tedy spise unixu) bude rozhodne bezpecnejsi a snadneji kontrolovatelne nez jakykoli OS od MS. Navic je blbost predpokladat, ze by podobne systemy byly jen tak pripojene k internetu a ze by je tedy bylo mozne napadnout stejnym zpusobem, jako v pripade wannacry. Nepopiram, ze NSA o tech vulnerabilities nevarovala Microsoft schvalne. Ale rozhodne z jinych duvodu, nez ze bych jich chtela vyuzit k odstaveni protiraketovych systemu Ruska a Ciny a zahajit jaderny uder. Jeste nejake dotazy?
  Jarin

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarine, to je hovadina. V linuxu vytvorim cokoli, kdykoli, co se dostane nepozorovane primo do rootfs. A je jedno, zda si nekdo nahaze XX antiviru atd. Proc asi myslis, ze lednicky malem pochoduji a televizi se divaji na divaky i kdyz by to melo byt opacne? Jsou snad na OS od MS?
   Kernel je rekneme bezpecnejsi o neco.
   Nedelam uvedene, jsem tvurce, ne smirak a hackeri na jakekoli strane jsou spise na stejne strane jako politici. Oba berou rozhodovani za osudy druhych do svych rukou.
   Ovsem nekdy se clovek diky nim i neco dovi, ze ano.

   Tedy:
   uname -a, nekdy postaci i uname -r a za letu zkompilujes nejen pro dany system, ale i pro pouzitou architekturu. Nahradis jakykoli systemovy soubor (povetsinou knihovny).

   Nedelej si ani zadne iluze o nejakych admin pravech. Tim, ze se stalo nekolik distribuci nejuzivanejsich (hlavne Ubuntu), je situace jeste jednodussi. A tim, ze nabobtnaly jako kravy, se staly take neprehlednejsi pro uzivatele.
   Kdysi jste i u MS vedel presne co se kde kdy deje. Potichu zacal mizet indikator sitoveho provozu a tehdy ti vsimavejsi potichu zpozerneli. Dnes to uz ani nema cenu.

   Ze je linux prozatim zdanlive bezpecnejsi, je dano masivnim uzitim jineho OS. Jednoduse vedi, ze MS je v Evrope nejuzivanejsi. I v Rusku. Tzn. pocet napadenych stroju je vyssi.

   Az se situace zmeni, unixove systemy budou prochazka ruzovym sadem. Je zde zajiste i jak kdosi kdysi zminil tzv. hackerska cest, kdy se primemu opensource vyhybaji (casto jsou spolutvurci v podobe git developeru. Az prilis casto. Takze napadani konci u komercnich distribuci Unixu. A samozrejme Androidu.

   Specialni sluzby zadnou cest nemaji, takze jednaji zcela jinak. Jim bude skutecne jedno, co kde kdy a na cem pojede. Snad si nemyslite, ze nemaji dokonale znalosti prave v Unixu. To by byla veeelka chyba, je to jejich provozni domena:).

   Pripoctete HW diry na nejnizsich urovnich procesoru Intel, od r. 2006., rada komercnich linux systemu na kterych bezi chytra auta, ruzne hracky, televize, digitalni prijimace atd.
   Kolik ze starsich dostane upgrade? Odpovim jinou otazkou. Kolik z nich dostalo upgrade openssl, libressl, po zverejnenych zamernych "dobrot" od specialnich slozek. Nebo jak dlouho trvala uprava samotnych ssl a procpak?

   Neee, zadne iluze o bezpecnosti si nedelejte. Zbytecna ztrata casu.

   Co bylo vytvoreno clovekem, muze byt kdykoli clovekem zniceno. To plati i pro veskery IT sektor.

   Vymazat
 9. Az jim "ukrade" nekdo rezistentni superviry, ktere v Americe vytvareji (jako biologickou superzbran, i kdyz to "zduvodnuji" jinak), ty pak vyhubi 90% planety, NEBO na geneticke urovni vymazou dany RH faktor z existence i historie (opakovane), svedou to na ruske hackery. Tim jsem si jist.

  Obe uvozovky jsou na spravnych mistech.
  Kdyz je neco darovano, nema to byt oznacovane za ukradeno.

  OdpovědětVymazat