Reklama

.

.

pátek 19. května 2017

Plnou parou back! Back! Back! Back!

19. 5. 2017   Tribun

Ti, kteří podporu od státu potřebují nejvíce, tedy dlouhodobě nezaměstnaní, jí budou mít méně a na její místo nastoupí prachsprostá šikana a vykořisťování (sic!). Opakuji, šikana a vykořisťování, nikoliv spravedlivý trest za lenost a jinou nemravnost, jak to nejspíš vidí politici, zejména ti pravicoví. Protože jak jinak pojmenovat situaci, kdy bude (viz tato zpráva) dlouhodobě nezaměstnaným snížen příspěvek na živobytí z už tak směšných 3310,- Kč na sprostých 2200,- Kč?


Pravda, mohou si k nim přilepšit vykonáním tzv. veřejné služby o celých 484,- Kč pokud jich odpracují 20 hodin. Opakuji: 484,- Kč za 20 hodin práce, tedy 24,20 Kč za 1 hodinu práce. A to jim obec tu veřejnou službu ani nemusí nabídnout. A teď pozor! Minimální hodinová mzda je 66,- Kč za hodinu (viz MPSV). A těch hodin musí odpracovat opravdu 20 a více, za 19,99999 nedostanou nic. Může někdo za takových podmínek po dlouhodobě nezaměstnaných spravedlivě požadovat, aby veřejnou službu vykonávali? Obzvláště když si obce pochvalují, že jim tak zákon zajistí lacinou pracovní sílu, protože za konkurenceschopnou mzdu si ji nemohou dovolit? Dochází vám, že se tu bavíme de facto o nucených pracích?

To jako společnost opravdu neumíme nic lepšího, než si takhle vyskakovat na ty, co jsou úplně na dně? To opravdu za podmínek konjunktury a nízké nezaměstnanosti nemáme na to, abychom podpořili ty nejchudší, a musíme jim z toho mála, co mají, ještě brát? To nás těch pár korun vytrhne? Nebo jde o dobrý pocit, že na chudé je přísnost? To ale není znak vyspělé společnosti, vyspělá společnost je přísná na bohaté.

A nakonec, nikoliv však v poslední řadě, jak asi bude veřejnosti prospěšná práce lidí, kteří ani v podmínkách konjunktury neseženou práci a k tomu jsou demotivováni represí?

Tohle je úplně zbytečná a iracionální sociální krutost, zcela neadekvátní roku 2017, Střední Evropě s situaci, kdy je hrubá lidská práce stále více vytěsňována robotizací.

Tohle není pokrok, to je regres jako prase, plíživý návrat k nevolnictví a omezování osobních práv a svobod až někam k bodu, kdy z nich nezbude nic a zůstanou jen práva a svobody ekonomické, opřené o dostatečný kapitál.

- - -

22 komentářů :

 1. Která pak neziskovka oroduje za chudáčky cikány? Oni chudáčci dlouhodobě nemakají a makat nechtějí a tento ancábl jim chce sáhnout na jejich parazitické vymoženosti, no vládo to už jste si dovolili až příliš, to už se gadžům nechce makat nebo co, tak jim zvyšte daně jak k tomu přijdeme mi hehkoživkové.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je nemožné oddělit nemakačenky typu "nepřizpůsobivých" tak není možné existenčně likvidovat ty, kteří nabídkou své práce na trhu prostě neuspěli. Považoval bych za povinnost státu poskytnout takovým práci za nejméně minimální, za jistých podmínek i poněkud sníženou mzdu. Jestliže to stát neumí, je horší než onen totalitní. V čí prospěch, ptám se?

   Vymazat
 2. Zavadil jsem o něco, co staví zkrácení takové podpory do jiné dimenze.

  Týkat se to má lidí ne DLOUHODOBĚ nezaměstnaných, ale VŠECH kteří jsou na PÚ déle jak 6 měsíců.

  Jo, kdyby bylo myšleno "dlouhodobě" více jak 2 roky, tak bych to bral, jenže tak to bude bič na VŠECHNY.

  Berte tuto informaci s rezervou, protože jsem článek na "Novinky.cz" přečetl jen tak letmo, jelikož se mě osobně netýká. Penzista

  OdpovědětVymazat
 3. Zřejmě je třeba se u nás vrátit k "Domovskému právu", které u nás platilo od roku 1849 do roku 1949 a které zaručovalo osobám v něm uvedeným "právo na nerušený pobyt v obci a na chudinské zaopatření z její strany."
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Domovsk%C3%A9_pr%C3%A1vo

  Pohled a nároky na "chudinské zaopatření" se dobou zcela určitě podstatně změnily, ale v každém případě by měly dotčeným zaručovat důstojnou práci a bydlení, zajištěné domovskou obcí.

  Práce by se v každém městě a obci, příp. v jeho katastrálním území, našlo jistě dost, jen se pozorně rozhlédnout ! Od neuklizených a neupravených prostranství, nečištěných příkopů a propustků, neudržovaných budov až po mizerně zajištěné služby, apod. Jen chtít ...

  Povinností státu by bylo, ve větší či menší míře, městům a obcím v realizaci tohoto zákona pomoci. Především finančně, ale i zajištěním kontroly dodržování zákona a využití finančních prostředků.
  Mnohým starostům a zastupitelstvům se to nebude vůbec líbit, museli by začít něco dělat a bylo by jim "vidět na prsty".

  "Humanista" jistě namítne - a co na to "svoboda člověka" ? Ať si laskavě předem odpoví na otázku : Lze u tisíců bezdomovců a jiných občanů žijících u nás " ruky do huby" vůbec hovořit o svobodě ?!
  L.S.

  OdpovědětVymazat
 4. Neplatí náhodou ještě zákaz toho, že lidé mají být placeni mzdou a ne sociálními dávkami čili státní almužnou, je to odporný sociální hyenismus , stát totiž nezaměstnanost neřeší a řešit nebude , protože to kapitalistům vyhovuje, pravice tu zlikvidovala veškerý průmysl a zemědělství a vozí si sem levné pracovníky z např. z Ukrajiny, je to jak přes kopírák, bylo to např. v Německu, kde se jim říkalo gasarbeitři , pokud nějaká pracovní místa jsou.Jen marně čekám, kdy se v lidech probudí sociální instinkty a oni vyjdou do ulic, ale to by je někdo musel vést, levice si na levici jen hraje a odbory jsou na nic. Je to sociální hyenismus.Na druhou stranu si lidé asi pořád neuvědomují, že mohou snadno a rychle spadnout mezi nezaměstnané. Byl krásný článek v Reflexu: Bojte se nezaměstnaných lenochů před důchodem.

  OdpovědětVymazat
 5. Peníze docházejí a musí se živit nepřizpůsobiví
  a teď i zde umísťované migranty,které vláda dle
  svých slov odmítá.Jen do voleb.Po volbách uvidíte
  svou svobodu,jak se krčí v koutečku.Užívejte si.
  dokud můžete,po volbách už to nepůjde.Zvláště
  po oblbnutí voličů ze všech politických partají.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 6. Zasraní komunisti na banány nemněli a chudáky cigány nutili pracovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:38 A také je nutili chodit do školy a vzdělávat se. Tato zkušenost vám zřejmě chybí ...

   Vymazat
  2. Chtěl jsem si koupit mandarinky. Nejsou. Ještě že je dost toaletního papíru a Babšnovin zdarma. A řepky. Z té se sice hlady po.eme, ale alespoň si promastíme pajšl. Jinak už by to bylo horší, něž za tržně státního kombyrokratického socialismu (nyní izmu).

   Vymazat
  3. 18:38 19:06 To jo to byly zlí komunisti.

   Vymazat
 7. Chudáci nejchudší?? Cha,cha. Ve chvíli, kdy spousta firem shání pracovníky, tak ten, kdo tvrdí, že o práci nezavadí, prostě sprostě lže a tu almužnu si zaslouží. Po mém - nedostali by vůbec nic!!! Copak jste lidi slepí? Pracovat se jim nechce a stát aby je živil? Pokud chce od státu, musí mu něco odvést, třeba ty veřejné práce - ty by u dávkařů měly být zdarma a povinné. Sociální stát je největší hnus, podporuje lenochy a parazity (nemluvím o handikepovaných, tam je péče státu potřebná a vítaná). Kdo může, ať pracuje, kdo nechce - v demokratické společnosti je to jeho volba, ale nemá nárok od státu žádat vůbec nic!!!!! NIC.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty hlupáčku. Třetina z těch nezaměstnaných jsou lidé nad 50 let, které nikdo nechce, protože jsou prý staří. STAŘÍ. Rozumíš? Lidé v nejlepších letech s praxí a zkušenostmi - ale pro ty mladé managery, kteří nikdy skutečně nepracovali jsou staří. Dalších 10 % jsou absolventi, kteří nemají praxi. Kde by ji vzali, když je nikdo nechce, protože NEMAJÍ PRAXI? Další jsou ženy po mateřské. Proč by je někdo zaměstnával, když jsou každý druhý týden doma s nemocným děckem a pán musí řešit záskok?
   Největším zlem kapitalismu je to, že zaměstnavatelé mohou legálně a beztrestně měnit a dokonce ničit osudy tisíců lidí - zaměstnanců tím, že je mohou kdykoliv propustit z práce nebo jim naopak žádnou práci nedát.

   Vymazat
  2. Dobře jste to napsal tomu hlupákovi 19:14. Tohle tupé uvažování mají z výplachu hlavy, co jim denně dělají v televizích a rádiích. O novinách nepíši, protože oni moc nečtou. To se pozná i podle jejich omezeného slovníku. MM

   Vymazat
  3. 19:14 něco tak omezeného jako jsi ty a tobě podobní je zapotřebí prohnat životní nepřízní, nebo rozsáhle poučit o realitě těch, kteří mají objektivní překážky při hledání zaměstnání. Třeba, místo bydliště a bydlení, závazky v rodině, věk, zdravotní stav, znalosti a dovednosti, vzdělání nebo i úrověň intelektu. Ne, že bych ti přál kterýkoli z těchto hendikepů, omezený sobec jsi beztak dost.

   Vymazat
  4. Sociální dávky nemají jen povahu humanitární, solidární, ale také bezpečnosní. Čímpak by se asi lidé bez příjmů živili? Arogantním egoistickým hlupákům toto nedochází a vracejí se na úroveň buržoazních ideologů poloviny 19. století. Od té doby inteligentní kapitalisté učinili pár opatření ke své ochraně, leč idiotskému davu, ač současnému, to těžko vysvětlovat, byť pochopení této věci nežádá lidskost, ale jen pragmatické sobectví.
   Dle Listiny základních práv a svobod musí být práce zaplacena. Takže je to na ústavní žalobu vůči České republice.
   Tzv. pracovní test je povýšenecká gauneřina. Obec (stát) by měl naopak být poslední instancí, která vždy poskytne práci, byť ne na plný úvazek, a řádně za ni zaplatí. I kdyby bylo půl milionu nezaměstnaných (to zhruba bylo registrováno za nejhorších nedávných dob), tak by to kupř. při 10 hodinách měsíčně vyšlo na 3,6 mld. Kč za rok. Při 1/4 úvazku pro každého z nezaměstnaných by to přišlo rozpočet na cca 16 mld. Kč. To nejsou ani 2 % a přitom by to zajistilo rozhodně důstojnější přežívání, než dnes, a uchování pracovních návyků, pocitu společenské potřebnosti a psychicky lepšího stavu postižených nezaměstnaností. V dobách konjuktury by to bylo poloviční či ještě nižší.
   Nemluvě o tom, že by obec měla zajistit všem, kteří to potřebují, ochranu před deštěm, větrem a chladem, případnou úhradu lékařské péče, určité množství jídla a oblečení a drobné kapesné. Přineslo by to skutečný pozitivní efekt, než dnešní výplata hotovosti, z níž mají radost lihovary, pivovary, tabačky a lichváři.
   KR

   Vymazat
 8. u nas je starosta vozi městskym farem po městě na stojku to je misto kde vybaveni reflexvestami a prodlouženou rukou na prochazce parky posedavaji s emerickim cigarem v ustech čumi a nechapou proč musi tak tvrdě pracovat a někteři dokonce tuto šikanu dlouhodobě odmitaji proto bych si dovoli tvrdit ře těch 22kč je za odvedene až až přiliš

  OdpovědětVymazat
 9. Vážení diskutující,
  snížení dávky z 3 310,- na 2 200,- je v podstatě pouze snížené kapesné. Uvědomte si, že k tomu patří např. příspěvek na bydlení až do 100% nákladů vč.vody a energií. dávky v hmotné nouzi atd. Přesně Vás budou rády informovat neziskovky pro začleňování a podobné spolky přátel žehu či sociálně vyloučených.
  Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paní/slečno Ivano,
   orientujte se nejprve v problematice a teprve pak pište. Dávka v hmotné nouzi je jednorázová pomoc, např. když někoho vyplaví povodeň ap. Příspěvek na bydlení bezdomovcům nepomůže, stejně tak těm, kteří mají nájem nad, myslím, 8000 Kč. Výše sociálních dávek se navíc může odvíjet od sociální, resp. majetkové situace žadatele, takže mu úřad může sdělit, že má prodat část svého majetku.
   Pokud by život na sociálních dávkách byl takové žůžo, tak by jím žilo daleko více lidí, ale nějak se tak neděje.
   KR

   Vymazat
 10. Doufám, že zase padne brzy Ústavní stížnost na toto feudální opatření. Hlavně, že si poslanci a další přidávají naprosto nehorázné částky k už tak nehorázným platům a dalším prebendám.

  OdpovědětVymazat
 11. Vždy jsem se divil, proč máme v Čechách stále místa, kde je strašný nepořádek. A to tu máme tolik lidí bez práce. Můžeme nutit lidi na podpoře, aby nám něco za podporu odvedli nebo ne? A že je hrubá lidská práce vytěsňována robotizací? Tady to asi neplatí. Ostatně, v budocnu budeme takové práce snad muset i vymýšlet.

  OdpovědětVymazat
 12. Na chudy musi bejt prisnost ,jinak ta Evropa nemuze fungovat platy tech co se vali v Bruselu se pohybuji od 1/2 milonu vyse mesicne.Vazte si jich bojuji za Vas obcane

  OdpovědětVymazat
 13. Nemravný systám, nemravný stát, nemravní lidé. Může to být jinak, když rozdíly v příjmech jsou 1:100 a o rozdílech v majetcích těžko mít tušení? To se ti nejpožehnanější o blaho lidstva o tolik víc zasloužili? Vezměme třeba Paris Hilton, popřípadě britskou královskou rodinu, takové co se bez stometrové jachty nebo nějakého toho Laborghini neobejdou? Jistě, my co na takto „užitečný“ život nevedeme, jsme neschopní závistivci! Styďme se, samozřejmě. Proto muselo být vráceno, co bylo ukradeno ...

  OdpovědětVymazat