AA

Reklama

bb

úterý 9. května 2017

Pochod Nesmrtelný pluk v Praze


Vladimíra Vítová
9. 5. 2017  Aliance národních sil (ANS)

Pochod Nesmrtelný pluk se letos 8. května uskutečnil v Praze na Loretánském a Hradčanském náměstí již podruhé. Přítomny byly zhruba dva tisíce lidí z celé země. Lidé si tak připomněli Den vítězství a pravdivá fakta, týkající se II. světové války - zejména jejího konce. Nesli s sebou fotografie svých předků, kteří během války zemřeli, a byli na ně náležitě hrdi. S radostí nesli tváře a jména svých tatínků, maminek, dědečků a babiček – prostě svých předků, kterých si dodnes velmi váží. Každý měl na své hrudi Georgijevskou stužku - symbol památky vítězství nad nacismem.

Akci organizovalo několik občanských spolků, které podepsaly Memorandum o spolupráci. Hlavními organizátory byly: Občanské sdružení pro multikulturní společnost, Pražský Telegraf, Koordinační rada ruských krajanů, Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska, České mírové fórum, Společnost Ludvíka Svobody, Slovanský výbor ČR a Český svazu bojovníků za svobodu. Akce se zúčastnili též zástupci ANS.

Lidé veřejně uctili památku vojáků, kteří bojovali na frontách II. světové války za osvobození Evropy od nacismu, i těch, kteří pomáhali osvobozujícím armádám v týlu, a dále všech vězněných a nuceně nasazených i všech nevinných obětí. Účastníci přišli především se záměrem zachovat ve společnosti a v rodinách osobní vzpomínky na generaci, která zachránila svět od nacismu. Vzhledem ke stávající nebezpečné mezinárodní situaci považovali mnozí svoji účast též za symbolické vyjádření občanského postoje — tedy vyjádření odporu k válce obecně.Od roku 1989 se v naší zemi projevuje snaha pozměnit oficiální historii a to tak, aby vyhovovala jistým mocenským skupinám a jejich zájmům o manipulaci společnosti jako celku. Tento trend je do očí bijící ve všech veřejnoprávních a mainstreamových sdělovacích prostředích a pak především ve školách. Je tedy třeba neustále připomínat, že naši předci položili své životy za to, abychom my všichni mohli žít. A také je nutné říkat zcela jednoznačně, že naši zemi osvobodila především Rudá armáda.


Z pódia zazněla i tato slova:
„Vzpomínám na 360 tisíc československých občanů, kteří položili životy i za můj život. Ti všichni si zaslouží úctu. A bohužel není málo rodin, které vůbec neví, jak jejich blízcí skončili a kde. Pamětníci již pomalu nejsou a současná, hlavně mladá generace, by měla vědět, jak to skutečně bylo. Protože není málo těch, kteří historii překrucují…… Připnu si Georgijevskou stužku na kabát, koupím kytici květin a položím ji pod pamětní desku obětem války. Ta kytice ale bude patřit i milionům padlých sovětských a spojeneckých vojáků, jako projevení vděčnosti za můj, a nejen můj, zachráněný život.“

Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny za literaturu

Přilba hlíny 
(výběr z básně)

A kdo dal tankům křídla? Kdo?
Noc čtvrtá byla ze všech nejdelší
to volali, že hoří Pražský hrad.
Však časně zrána ruka obhroublá
mně padla do mých.

Jak se jmenoval ten rudý voják,
už jsem zapomněl,
však jeho ruku držím dodneška.
Noc pátá poté byla bílým dnem.
PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D.
předsedkyně Českého mírového fóra (ČMF )


  

7 komentářů :

 1. Byl jsem tam se svým desetiletým synem, abych mu ukázal potomky opravdových "superhrdinů" a ne jen ty kreslené americké. Opravdové superhrdiny, kteří porazily tu strašlivou temnou sílu Nacizmu takřka bez pomozi a proti všem. Litoval jsem poze nizké účasti ze strany čechů, že tak málo lidí přišlo podpořit skvělou a srdečnou atmosféru té akce.

  OdpovědětSmazat
 2. Rodiče dětí,které jsou cílem snahy o změnu
  historie,proti tomu v drtivém případě nic
  nedělají.Mnohdy se ani nesnaží,tak má navrch
  brněnská"učitelka"a její kumpáni.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemohu proti tomu dělat nic. To dítě by mělo v hlavě guláš a kdyby paní učitelce řekl , že tatínek povídal , že to bylo jinak, tak mu nasolí kuli a zasedne si na něj. Snad budu schopen ho přeučit pravdivé dějiny až bude větší ?!

   Smazat
 3. Kdo ví jak byla, nebo je řešena ona brněnská učitelka, když zcela evidentně projevila hrubou neznalost a když to ne, tak vežejně lhala?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:02 typický havlistický vymývač mozků

   Smazat
  2. 22:12 typický hňup, neschopný pochopit obsah ani jedné věty. Nejste náhodou jistý Horní Dolní? To je stejný pitoma.

   Smazat
  3. 2:06 jsem myslel tu učitelku

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.