Reklama

.

.

sobota 20. května 2017

Přežil banderovec Antek do občanského života?

Ogňan Tuleškov
20. 5. 2017 České národní listy

Blížil se závěr roku 1955. Zima na Jáchymovsku přituhovala. Tábor Rovnost, kde jsem v tu dobu byl, se nacházel v blízkost šachty, v níž se dobývala uranová ruda. Životní i pracovní podmínky zde pracujících vězňů, většina z nich tehdy byla politických, byly tvrdé.

Těžká práce v hlubinném dole, pracovní úrazy i smrtelné, všude přítomná radioaktivita, nedostatek jídla, odloučení od rodin, které se někdy rozpadaly. K tomu všemu ještě zbytečná buzerace ze strany příslušníků vězeňské stráže. A to Rovnost patřila mezi pracovní tábory s mírnějším režimem. Tuto skutečnost jsem sám brzy zjistil po svém příjezdu z tábora Mariánská, jenž naopak byla považována, a to zřejmě právem, za trestní tábor. Celkové poměry se však na všech jáchymovských táborech v polovině 50. let minulého století začaly v mnohém pomalu měnit k lepšímu. Vězňové již několik let nebyly mukly, tj. muži určenými k likvidaci, přestože jsme tento termín ze setrvačnosti ještě sami používali. Uvedené skutečnosti byly jen projevy tehdy se měnící mezinárodně politická situace. Svět se začal pohybovat od příprav ke konfrontaci, příp. vedoucí i ke světové jaderné válce, k chladnému a ozbrojenému mírovému soužití států s různým politickým zřízením.

Na táboře Rovnost byla samozřejmě i tzv. marodka. Zde kraloval, na rozdíl ještě od staré Mariánské, kde byl táborovým lékařem jakýsi gestapák či esesák, odsouzený za válečné zločiny, český lékař-vězeň. Vzhledem ke svému onemocnění jsem na tomto místě, tak žádoucím pro mnohé vězně, též několik dní pobýval. Vedle mne na posteli ležel nemocný. Podle mého odhadu okolo třiceti let, spíše drobnější konstrukce. Je pochopitelné, že jsme spolu hovořili. A tak časem mi začal vyprávět svůj životní příběh, který se mi zdál vcelku pravděpodobným, i když některé jeho úseky měly nečekaná až silně dramatická vyústění. Od těchto rozhovorů uběhlo již více než šedesát let.

Představil se mi, studentu zavřeném za tzv. protistátní činnost, jako Antek. Vyrůstal na Ukrajině. Po porážce Němců a osvobození Ukrajiny sovětskou armádou, se banderovci, kteří převážně bojovali na straně nacistických okupantů, postupně stahovali do Polska. Jejich konečným cílem bylo Rakousko nebo Bavorsko. Jeho otec byl zastřelen ještě v rodné zemi, dva starší bratři padli v bojích při přechodu do Polska a na pochodech k československé hranici. Na této cestě umírali však nejen banderovci, ale také vojáci, příslušníci bezpečnostních sil a obyčejní občané Ukrajiny, Polska a i naší republiky. Byla to krvavá cesta. Někde na polsko-čs. hranicích byl zbytek jeho oddílu rozprášen. Jen části banderovců se podařilo uprchnout. Většina z těchto „šťastných“ pak směřovala jednotlivě nebo v malých skupinkách přes naše území především do Německa. Jen výjimečně se nemnozí z nich rozhodli, vzhledem k tomu, že byli vybaveni i čs. občanskými průkazy, přejít do občanského života. K nim patřil i Antek

Začal dělat na šachtě. Časem se oženil. Narodila se mu dcera. Jednoho dne však při vyfárání na něj čekali příslušníci naší bezpečnosti. Byl zatčen, odsouzen. Již několik let prožil ve vězení. Jeho manželka na něj zapomněla. Navázala známost s mužem, který byl ochoten si ji vzít, ale bez dcery. A tak matka „odstranila“ dceru. Její čin byl odhalen a potrestán. Antek zůstal bez dcery, jeho bývalá manželka byla také ve vězení. Ale ani konec jeho povídání nebyl hezký. Svěřil se mi, že za skutky, kterých se dopustil jako člen ozbrojené skupiny, i když některých z nich ještě v době než mu bylo 18 let, byl odsouzen nejen v Československu, ale také v Polsku. Po odpykání trestu v republice, jak řekl, má být vydán do Polska, kde následně bude též vězněn.

Jak to dopadlo s Antekem? Nevím. Doba, která nadcházela, byť nesměle, trpěla ještě částečnými recidivami, byla již mírnější. Ostrosti protikladů hladil čas. Chci proto věřit, že se protrpěl vězeňským životem ke svobodě a prožil či ještě prožívá zbývající část svého života v obyčejném lidském štěstí. Zasloužil by si to!

Našim představám o banderovcích, s nimiž jsou spojeny mnohé zločiny na obyvatelstvu, včetně židovského, např. ve východním Polsku, se Antek vymyká. Jistě i na jeho rukou byla krev. Zabíjel, aby nebyl zabit. Přesto ještě i po tak dlouhé době vzpomínám na Anteka, poznamenaného zrozením v rodině ukrajinského nacionalisty, v dobrém.

Násilí bylo porodní bábou banderovců. Válka jejich živlem. Utrpení následovalo. Životy desetitisíců mnohdy zcela nevinných lidí, dokonce i Židů, kteří přežili německé koncentrační tábory, byly ozbrojeným vystoupením banderovců ztraceny.

S násilím páchaným se zbraní v ruce, válkou se nesmíme nikdy vnitřně smířit. Pokud tak uděláme, a nyní jsme k tomu i mediálně dlouhodobě zpracováváni, opět budou války, a to nejen daleko od hranic naší republiky. Mír znamená rozvoj, válka znamená smrt mnohých, utrpení dalších, ohrožení a rozvrácení duchovních hodnot a obrovské materiální ztráty. Udržení míru je v zájmu zdrcující většiny lidstva. Z válek roste bohatství jen hrstky lidí a utrpení ostatních.
 
Dr. O. Tuleškov


42 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za to byl určitě Oskar a ty z toho hotový.

   Vymazat
  2. Však je známo,že komunisti po válce měli ve svých řadách podobné numera.Jenom by mě zajímalo,kolik gesstapáckých sviní sloužilo vlasti po roce 1948. Tady nejde o lékaře v řadách banderovců ale o lidi,která tehdejší StB a NKGB dala novou šanci udávat a mučit občany tohoto státu.Jenom prase může(komunista) něco podobného chválit

   Vymazat
  3. a pak ses probudil a v trenclích mokro
   hahaha

   Vymazat
  4. 10:20 To jse moc pleteš tyhle lidi sbírala cia cic mi5. Je moc dobře vidět kdo podporuje fašouny fašistická eu.

   Vymazat
 2. 10:34 můžeš mít pravdu,jenže v ČSSR byl jediný agresor a to eSeSeSeR v roce 1968

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl tu jeden agresor z důvodu, aby tu nebyl druhý agresor (NATO).

   Vymazat
  2. 11:21 ale hovno, havlovce

   Vymazat
  3. Mám moc rád blby, co žijí jen rokem 68. Navíc
   se jedná většinou o "současníky" narozené v onom roce. Či v dalším "významném" roce 89.
   Altman

   Vymazat
  4. Vůbec nevíš, co píšeš. Vyhledej si někde, jaká vojska byla v Československu v roce 1968 a kdo byl největším podněcovatelem vstupu.
   Po zkušenostech z roku 1989, zaplať pánbůh, za 68.

   Vymazat
  5. 14:25 tvůj koment je blábol. Kdyby nebylo Kremlu,tak celá ta okupace(68) by neměla šanci na úspěch.Zaplať pánbůh,že lidé tvého ražení už nemůžou škodit lidem tohoto státu jako před rokem 1989.

   Vymazat
  6. 15:25
   Za to havlobanderovskej odpad škodí našemu národu pořád,ksindl špinavej!!!!!

   Vymazat
  7. Pablbe,kdyby nebylo osmašedesátýho,tak pražáci nemaj metro

   Vymazat
 3. Na zaklade skutecnosti , ze mate bolsevicko / nacistickou cenzuru se nedaji analyzovat duvody k tolika zivotnim tragediim...
  Rad bych vam napsal zivotni pribeh Ukrajince, ktereho delnici v auto prumyslu v Clevelandu (Ohio) prohlasili za Krista, ale co se nehodi, to bude smazano a ja nikdy nevim ce se hodi a nehodi.. Takze to napsat je zbytecne.

  Tim, ze cenzura je tak "svedomita", nakonec nikdo neveri nicemu.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, cenzori jsou hovada

   Vymazat
  2. Pane Honolulu, jste mazán proto, že nadáváte čtenářům tohoto webu. Redakcí jste byl na to několikrát upozorněn a vy jste ve svých hrubostech pokračoval dál. Byl jste vykázán (konečně) docela správně, tak si nestěžujte.

   Vymazat
  3. honilulo, ty nemáš den. Vypadá to na nějaký americký potravinový doplněk.

   Vymazat
 4. Dokud nebude adresovan hladomor na Ukrajine 1929-1932, tak odsusovani obcanske valky a Benderovcu je zbytecne.
  O tom hladomoru bylo napsano vice knih nez jsem cetl, ale samozrejme, kdyz se to nehodi, tak se to zamlci.
  ZLATA AMERIKA ! My nemame cenzuru v nicem a proto jsme daleko stastnejsi a nase knihovny a knihkupectvi jsou nejlepsi na svete.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hladomor v té době byl i v Polsku , Rumunsku a Povolží , stačí se podívat do tehdejších polských a rumunských novin , příčinou byla neúroda , určitě ne Stalin !

   Vymazat
  2. S tim hladomorem opatrne, je to naky zkresleny, i v Americe

   Vymazat
  3. ....nase knihovny a knihkupectvi jsou nejlepsi na svete...

   No a to vysvětluje, proč je průměrný Američan tak "sečtělý" a jeho slovní zásoba čini neuvěřitelných 2500 slov! Někteří z těch sečtělých jsou na tom tak výborně, že si dokoce dokážou i přečíst diplom z těch jejich mickey mouse highschools.

   Vymazat
 5. ANTEK urcite zemrel v 70-tych letech, nebot v tom desetileti 1968-1980 zemreli v emigraci vsichni, kdo prezili komunisticky koncentrak. Nez zemreli tak nam rikali o hroznych podminkach na uranu..Oni meli vsichni znicene vnitrnosti.
  Potom prisla 90-ta leta a cela emigrace z roku 1948 zemrela. Ti byli vlastenecti a stale udrzovali ceske spolky.
  Pri uteku z Ceska bylo zastreleno na hranicich 200 Cechu, kteri zemreli Ceskou rukou, takze jakepak moralizovani nad Benderovci...At si jdou kam chteji.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také zemřelo na 600 ochránců hranic , dokonce to uváděl ČT !!

   Vymazat
  2. Komunisti delali svinstva, havlovci delaj jeste vetsi

   Vymazat
 6. Hovnolulu zase perlí. "adresován hladomor" na Ukrajině, 1929- 1932, no jistě, hlavně na Lvovsku, kde to spadalo pod státni správu Polska. Vy jste, Hovnolulu v cenzuře uplně zabetonovaný, hlavně si dávej tam u vás pozor na kušnu, ať na tebe neuplatněj Patriot Act, to bys nerozdejchal.
  A že jsi potroublík a nevíš, že nám sem po roce 48 vnikali z Německa, kde právě Yenkí zaváděli tu vaši sviňskou demokracii, rabovací bandy a vykrádali i třeba měděné zabezpečovací zařízení okolo tratí, tak se samozřejmě střílelo, to ti asi papínek neřekl, ten měl určitě kupu práce v organizaci odeSSa. A pokud nechceš zakalit jako uplnej tupec, přečti si něco o té vaší USSA historii, třeba o období potírání banditismu, aby tě svatej Petr neskop rovnou do pekla!

  OdpovědětVymazat
 7. Není to tak dlouho, nějaká velmi stará paní v nějakém, už nevím jakém, rádiu vyprávěla jak se statečně postavila v padesátých letech komunistickému režimu. Zavřeli ji v Pardubicích a ona se těšila jak tam pokecá se svými kolegyněmi politicky odsouzenými. Prý tam tenkrát nebyla ani jediná. Jaký si muž, též v rádiu mluvil o tom jak musel dělat na předku v Jáchymově jak trpěl, jak byl ozářen. Když se ho redaktor zeptal, co dělal po svém propuštění, tak zcela bezelstně pravil, že při té práci zůstal, protože byla dobře placená. Je chloubou padesátých let, že se komunisté vypořádali z kriminalitou. V té době nebyli žádní vrazi, lupiči, recidivisti. Po sametové revoluci jim stačilo říci, že museli zabít(pošťáka), vykrást banku, spořitelnu a to jen proto, že potřebovali peníze na protikomunistický odboj. Samí političtí, žádný gauner. A ještě za to dostávali(dostávají) příspěvek od státu.

  OdpovědětVymazat

 8. Po "vojně",(pro dnešní mládence myšleno, vojenská základní služba)v r. 59 jsem šel na brigádu, do dolu. Jmenoval se Hlubina a její věž stále existuje v areálu "ostravských hradčan".
  Po deseti létech jsem odešel dobývat uran na D. Rožínku.
  Proč se o tom zmiňuji. Na oné Hlubině jsem mimo jiné pracoval v partě razičů chodeb, BSP "soudruha" Levinského. To BSP byl název pro "brigádu socialistické práce", kterou se honosila jen špičková parta. "Soudruh" Levinský se svým bratrem a ještě třemi parťáky byli původem z Příbrami, kde pracovali jako "mukli", alias "političtí" vězni.
  Nevím jak dlouho byli na uranu a za co tam "trpěli". Nikdo tam nepracoval jako předák ani pochopitelně jako střelmistr. Byli jak říkalo helfři v partách normálních zaměstnanců. Pracovní podmínky měli stejné jako oni. Ovšem ulejvárna se netolerovala. A za ulejvárnu byly postihy. Jinak jak někdo výš píše, nebyli to jen "političtí" ale normální darebáci, ze kterých tento režim udělal hrdiny.
  Dojímalo mě vždy. když jsem slyšel vyprávěni nějakého devadesátiletého "mukla", co za těch tři, pět nebo sedm let vytrpěl.
  Moji mnozí bývali spolupracovníci z uranu, už tady nejsou, kdy se většinou dožívali padesáti či šedesáti let.
  Altman
  Já byl na uhlí deset let a pak na uranu ještě devatenáct. Převážně pak v technické funkci ale s přavahou odfáraného času.

  OdpovědětVymazat
 9. Antek a jeho osud. Smutný osud. Smutný.
  Nikdo, kdo je "zelený", nemá právo ho posuzovat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty budeš spíš zelenáč než zelený. Saláte.

   Vymazat
 10. Když si tak někdy pročítám komentáře, vždy se mi dere na mysl, jestli ti kremlobijci vůbec ví, že Brežněv byl Ukrajinec a že v 68 tady byli vedle vojáků SSSR i například polští a maďarští vojáci. Jestli vědí, že vojska VS do republiky vtrhla až po té, co je slavné NATO ubezpečilo, že Češi a Slováci se budou moci spolehnout jen na palcové titulky v novinách, protože NATO (Záapad) uznává výsledky druhé světové války a domluvené sféry vlivu. Takže shrnu-li to o Západu- zasekli (zradili) nás v roce 38, zasekli (jejich garance hovno garantovala) nás v roce 39, zasekli nás po válce (domluvou o sférách vlivu), vysrali se na nás v roce 68 (jen nás zneužili), po roce 89 nás vykradli, vyvezli patenty, pozavírali podniky, zničili zemědělství, udělali z nás svou kolonii a já mám podle tý pražský senkrovny být nasranej na Rusa! No, vojáků SSSR padlo při osvobozování, naší vlasti, na kterém jsme se aktivně podíleli, na 144 tisíc. Tak já Vám řeknu, pražskosenkrovní chátro, na koho sem nasranej - NA VÁS!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Z popisovaného neni jasné jestli se Antek ztotožňoval z důvody vzniku banderovců? Jsem Volyňský Čech a z vyprávění svých prarodičů a dokumentů SVČS je zřejmé, že Poláci na území Volyně držely místní obyvatelstvo na úrovni nevolníků. Veškerou půdu vlastnily Poláci a po emancipaci vlivem imigrace lidí ze střední Evropy docházelo kradikalizaci původních obyvatel a formován banderovců za účelem pomsty Polákům. Proto nejvíc povraždily Poláků a pak majetných imigrantů. Dnešní řádění banderovců je pro mě nepochopitelné. V 89 roce jsem pracoval s bývalým vězněm z Jáchymova, byl v důchodu a ještě pracoval jako THP. Vyprávěl že po vypršení trestu tam zůstal pracovat protože za 5 let práce ušetřil na rodinný domek který si potom koupil na kraji Prahy. Důchod měl o třetinu vyšší než byl průměr.

  OdpovědětVymazat
 12. 12:25... Ty jsi tak hloupej, jak jsem nikdy nikoho nevidel hloupejsiho, kdo rozumi Cesky ! Patriot act je dobra vec !
  Cenzura u vas je blba vec.
  Knih o hladomoru na Ukrajine bylo napsano mnoho a jsou k dostani v knihkupectvi...
  Zadratovani hranic pro Cechy, byla absolutni svinarna !
  Nucenne prace a komunisticke koncentraky byla super svinarna.
  Rezim v SSSR mezi lety 1918-1938 ma svetovy rekord v zabijeni svojich lidi - Slovanu !
  Nikdy v dejinach lidstva se nic tak hnusneho nestalo. Nastesti hlavni vrazi se pomlatili vzajemne.

  Hitler by nikdy NEEXISTOVAL, kdyby v Nemecku nebyla snaha o zrizeni Bolsevismu.

  Dominovani nahledu na dejiny lidmi, jako jsi ty, je ukonceno. Nevis nic a zasadne chcijes po vetru ty korouhvicko.
  --------------------------------------------------------
  Pani HORNICI na Ostravsku, to vas nikdy nenapadlo kolik by jste vydelali penez v dolech na zlato Jizni Afriky, za vlady B.J. Vorstera, nebo na diamantovych polich v Jihozapadni Afriky ?
  NENAPADLO, protoze jste nikdy nepoznali, ze vam vase vrchnost LZE a protoze jste bez zacmouzene Ostravy nemohli zit. A ted vas Bakala pripravil o bydleni v panelakach. Vy nepotrebujete nepritele. Vy jste nepratele sami sobe.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 13. Jak v JAR v 70-tych letech, tak v Americe kam jsem byl 3x poslan v 70-tych letech, vezni z Jachymova zacali umirat. Vezni patrili k emigraci 1968-69.. Mezi temi byvalymi vezni byli zajimavy a uslechtili lide.

  V New Yorku jsem potkal pana STEFANA PAGACE, ktery byl zavreny s Lausmanem a napsal o tom knihu SVEDEK Z CELI CIS. 13. Pan Pagac take umrel 80-tych letech.
  V Clevelandu a v Chicagu jsem se potkal s Ukrajinci, (emigranty), kteri mi rikali o hladomoru strasne veci..

  Zadna neuroda nebyla. Byla to exterminace obyvatel jednoho etnika vuci druhemu, protoze se nehodili svym myslenim do budovani Komunismu.

  Potom prijel do statu Vermont Alexander Solzenicin a psal jednu knihu za druhou a Amerika cetla kazde slovo.
  Takze my hodne veci vime ! (Neperlim , ale chladne informuji.)
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 14. 14:58 ... T.j. atrocitni propaganda. Nesmis hodnotit amercike skoly podle skol pro cernochy.

  Americany take Ukrajina nezajima. O Ukrajinu maji zajem pouze Neocon's.

  Tak jak se Tobe Americane zdaji byt hloupy, tak vsem Americanum zase pripadaji Cesi hloupi. (Pokud vi, ze vubec existujete.) T.j. tim, ze obe zeme maji rozdilnou minulost a jine priority.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 15. Pani hornici, kteri jste pracovali v dolech v Jachymove a v Ostrave.
  Ted bezte na GOOGLE IMAGES a napiste slovo Durban !
  To bylo v 70-tych letech oblibene misto horniku, z okoli Johannesburgu. Oni tam jezdili na dovolenou a zavody v chlastani. Ty plaze a hotely byly pouze pro belochy.
  Cernosi tam nesmeli.

  Az se pokochate pohledem , tak nagooglujte Umhlanga rocks.
  Tam jezdili lepsi hornici co mene chlastali
  ---------------------------------------------------------
  Majitele dolu na zlato se schazeli v Johannesburgu v Glendower Golf Club, ale to uz ted urcite neexistuje.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O vysokém IQ Američanů vypovídá i situace po atentátu v Bostnu, který prý provedli Čečenci, kdy se Xist knize lavinovatě začaly šířit požadavky Amíků, aby vláda konečně vybombardovala to zas*ané Česko, které jim tam posílá teroristy. Lavinovit tak, že během pár hodin tam bylo přes 100.000 těchto požadavků, až musel zasáhnout náš velvyslanec, který tampak umístil zprávu ve smyslu, že Česko je státem v EU a NATO a v daném případě šlo o Čečensko, které je od Česka 3.000 km východně. Ono není se čemu divit, když i taková persona, jakou byl prezident Bush ml., si pletl Irák a Iránem, o čemž se obecně vědělo.

   Vymazat
  2. Honolulululu - píšeš z cesty. Bacha, aby tě nesmazali za tvou prokázanou hloupost!

   Vymazat
 16. Tak jsi nám to Hovnolulu nandal a ukázal jsi nám, jak se sere hubou, tak už můžeš táhnout do trusníku. PS: O tom období potírání banditismu sis určitě nic nepřečet, asi pro klid svý černý dušičky, že?

  OdpovědětVymazat
 17. Nadavate me do curaku a debilu, a potom placete jako slecny, v puberte, kdyz nadavam ja vam.
  Nemate smysl pro spravedlnost a fair play !
  Zasluzite si babu Merkerovou a ta vas potresta.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, chápu tvůj jednostranný pohled sobeckého emigranta. Jen to s nepravdivými argumenty hloupě nepřeháněj a pokud možno taky odpovídej na seriózně vedenou kritiku svých komentů. Je patrné, že se tomu vyhýbáš.

   Vymazat