Reklama

.

.

čtvrtek 25. května 2017

Rostislav Iščenko: Západ dosáhl informačního vítězství nad ukrajinským národem


25. 5. 2017     zdroj
Dříve žili Ukrajinci dobře, ale říkali, že špatně. Nyní žijí špatně, ale říkají, že všechno je u nich v pořádku. Západní média vyhrála informační válku nad celým státem. Nic osobního: v informační válce je to jako v každé jiné válce. V pořadu Neobvyklý týden o tom hovořila generální ředitelka Pravdy.Ru Inna Novikova s prezidentem Centra pro systémovou analýzu Rostislavem Iščenkem.


V nedávném západním ratingu svobodného tisku bylo Rusko na 148. místě ze 180. Noviny Sun opublikovaly fotografii řádících kyjevských fanoušků a nadepsaly, že je to ruský fašismus. Těchto příkladů je mnoho. Myslíte si, že máme nějak reagovat na tyto věci, předstihovat je, odhalovat? Je to vůbec možné za současných podmínek, kdy informace o Rusku vznikají tam, kde to ani není možné předpokládat? 

Když se chystáte provozovat informační válku, neměl by se jen udržovat náskok, ale měly by se vytvářet informace, které potřebujete. Na Západě to tak dělají už dlouho. Když se váš soupeř uchýlí k nějakým akcím, nemůžete a nesmíte to blokovat. Tyto informace je nutno využít pro svůj vlastní cíl.

Není podstatné, co se stalo a co o tom řekli. Je důležité, jak jste odpověděli, jak jste to vyložili. Vždyť stejně budou zveřejňovat fotografie kyjevských fašistů a říkat, že to jsou moskevští fašisté. A stále budou konat stejně, jak to dělají s Bašárem Asadem: nepřátelé budou používat chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu a pak říkat, že je použil Asad. Je to nikdy nekončící příběh.

Nic osobního: ve válce jako ve válce. V současném informačním prostoru není možné stíhat veškerý tok informací. A není také možné okamžitě oddělit pravdu od fikce. Ukazuje se, že nejsme v obraze zpráv, které právě čteme.

Co je to? Schválně spuštěný fejk, dezinformace, chyba nebo korektní zprávy? To je důvod, proč musíme vytvářet svůj informační obraz světa. Tím spíš, že se nyní zcela oprávněně říká, že lidé nežijí na tom světě, na němž žijí, ale na tom, který jim vytvořila média.

Nedávno jsem viděl v sociálních sítích výstižnou větu: dříve žili Ukrajinci dobře, ale říkali, že žijí špatně, a nyní žijí špatně, ale říkají, že žijí dobře. Velmi výstižně to popisuje situaci na Ukrajině. Ano, pro lidi je tam nyní všechno špatné, ale mnozí z nich se domnívají, že se mají lépe.

Zvýšily se jim sazby, začala válka. Oni sami uznávají, že Porošenko je horší zloděj, bandita a darebák, než byl Viktor Janukovyč. Říkají, že v Janukovyčovi bylo alespoň něco lidského a že nebyl až tak špatným člověkem. To znamená, že Ukrajinci souhlasí s každým faktem: všechno je všude špatné, ale celkově se neznámo proč mají lépe.

"A proč se máte lépe? Jsme teď Evropané. A dříve jste byli co? Jsme svobodnější? Ale jak to, že jste svobodnější, když se objevila cenzura a když jsou lidé vězněni za vyjádření svých názorů?" Ukrajinci věří tomu, co jim bylo řečeno - že se stali svobodnější. Je to práce sdělovacích prostředků, skutečná informační válka, tudíž i informační vítězství nad celým státem.

Problém spočívá právě v tom, že informační válka je natěsno vetkána do zpravodajského prostoru a že bývá velmi obtížné se vyznat, kde je lež a kde skutečné události.

Informační armáda neustále bojuje, protože není možné vést v dnešním světě informační válku případ od případu. Proto lidé, kteří se tím zabývají, musí jakoukoli událost, dokonce i pád rampouchu v Jekatěrinburgu, vetkat do celkového schématu, jež odráží jejich pozici a jež vytváří ten pro ně potřebný obraz světa. Dříve se oddělovala politika, ekonomika, kultura, sport, ale nyní jsou i fotbaloví fanoušci prvkem politiky. Tak je tomu všude a ve všem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

12 komentářů :

 1. Aj ja som zvýťazil sám nad sebov,neverím už západnej propagande ani predpoveď počasia a myslím vlastnov hlavov a konečne používam intuíciu a vlastný rozum.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:04
   Hujere ,to už snad dneska ani jinak nejde!!!!
   já jsem byla zaslepená také dlouho a neumím si to z dnešního pohledu vůbec vysvětlit!
   když jedu kupř.v metru a vidím jak je obyvatelstvo ponořeno do ,předem ve vlacích, rozházených denníků myslím vždy ,že se mi to zdá.Nezdá.Jedou to do tebe na každém rohu.Lžou dokonce i v GEO (jak jsem se včera přesvědčila).Upravují dějiny.
   j

   Vymazat
  2. vlaštovka,mal som niekedy k článkom na novej republike blbé komementáre ale to preto lebo som si robil srandu s Palmera a parodoval som skutočných trolov a nepodarene som písal po Česki.A keď som spomínal Bohnice tak to preto lebo skoro celá naša spoločnosť je chorá ako pacienti z Bohnic vďaka maistrému,ale už sa ľuďom začínaju otvárať oči.

   Vymazat
  3. vlaštovka,mal som niekedy k článkom na novej republike blbé komementáre ale to preto lebo som si robil srandu s Palmera a parodoval som skutočných trolov a nepodarene som písal po Česki.A keď som spomínal Bohnice tak to preto lebo skoro celá naša spoločnosť je chorá ako pacienti z Bohnic vďaka maistrému,ale už sa ľuďom začínaju otvárať oči.

   Vymazat
 2. Copa,copa ruská pravda má zde exkluzivitu?
  Koukám,zažazování článků u vás dle potřeb,že?Valenčík holt néni Iščenko...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepozeraj Čt.Nova Prima a rozhľaď sa v akom duševnom marazme žijeme.

   Vymazat
 3. Ano, lépe se nemají, jsou jen "lépe" zdebilizovaní.

  OdpovědětVymazat
 4. prave sledujem ARD,Merkel,Obama live odpovedaju na otazky.Obama prave odpoveda na otazku,,ako sa stavia,ako nositel nobelovej ceny,k zabijaniu bezpilotnymi lietadlami,hlavne k tomu,ze zomieraju aj civilisti.Odpoved dlha,vela povedane,ale ziadna konkretna odpoved,na to,ze rocne zomrie do 3000ludi dronami.Merkelova keca o nasich hodnotach.K Ukrajine,od polovice juna/bola informacia v Pravde/by mali mat moznost cestovat do EU bez viz.Asi veria,ze im bude v Europe dobre.M

  OdpovědětVymazat
 5. JAK DOPADLA UKRAJINA?
  Setkal jsem se s ošklivými důsledky rozpadu SSSR nejméně třikrát a vždy to byli Ukrajinci:
  - Nejdříve "kulturní zájezd" svlékacího souboru v italsko-mafiánském baru v předměstí Toronta (neamericky půvabný tanec - zřejmě skutečné baletky),
  - Podruhé svlékací bar v Dubaji (nechtěly mluvit rusky)
  - Do třetice pro mě dva a půl měsíce pracoval Ukrajinec (od Lvova) na obnově domu. Bral jsem Ho spíše jako hosta, takže po každém dni jsme poseděli při večeři a rozprávěli. Velmi měl rád vodku, takže jsem se mnoho dozvěděl z života jeho i jeho rodiny.
  Všechno neveselé až beznadějné, sedm let práce v Německu, pašování, vykořisťování krajany.

  OdpovědětVymazat
 6. Většina z přispěvovatelů nemá s Ukrajinci žádné
  osobní zkušenosti.Tím myslím na Ukrajině.Těch pár
  tisíc,kteří tady načerno pracují,není důležitých.
  Ukrajinci jsou podrazáci,korupčníci a rádi také
  vystupují v roli ubližovaných.Kromě toho nemají
  žádný respekt k zákonům země,kde se zdržují.Pro
  ně je rozhodující,mít se dobře a pokud možno na
  úkor druhých.Jsou jako cikáni a muslimové.Když
  je jich málo,snaží se být neviditelní.Čím je jich
  víc pohromadě,tím jsou drzejší.Dávejte si pozor,
  abyste podporou těch fašisty utiskovaných chudáků
  nezpůsobili problémy sobě.Tamní fašouni na zbraně
  vždy budou mít a zbytek Ukrajinců ve své většině
  k jejich vražedným akcím mlčí.Ti fašouni nakonec
  přijdou i sem stejně,jako muslimští teroristé.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat