Reklama

pátek 5. května 2017

Šachmat Americe: v Arktidě Rusko uteklo o celou generaci


5. 5. 2017     zdroj
Zatímco Amerika otálí, Rusko vytváří v arktické zóně "obrovskou vojensko-průmyslovou přítomnost" a výrazně v tom předbíhá Spojené státy. Toto prohlášení učinil velitel americké pobřežní stráže Paul Zukunft, píše Foreign Policy. "Má nyní na šachovnici všechny figury, my máme pouze pěšáka a možná věž, poznamenal velitel americké pobřežní stráže. Když se podíváme na tuto arktickou hru, dává nám na samém na samém jejím začátku šachmat".


"Rusko v Arktidě dokazuje: jsem zde první a všichni ostatní budou se mnou hrát na honěnou po celou generaci, jen aby mě alespoň dohnali", řekl Zukunft a dodal, že "Rusko učinilo strategické prohlášení".

Vezmeme-li například ledoborce, které mohou zajistit přístup k námořním trasám pro obchodní i vojenské lodě, Rusko jich má 40, zatímco USA mají pouze dva, ale pouze jeden z nich je reálně dostupný pro Arktidu, je uvedeno v článku.

A zároveň se vzhledem k ústupu arktických ledů otevírá přístup k bohatým zásobám přírodních zdrojů a země, jako je Rusko a Čína, po nich "chamtivě" pokukují, tvrdí Zukunft. Odhaduje se, že v této oblasti je 30% dosud neprozkoumaných světových zásob plynu, 13% zásob ropy a také nerostných surovin za 1 bilion dolarů.

Pokud se situace na Dálném severu zcela vymkne kontrole USA, získá Rusko výrazný náskok před Amerikou, dělá si starosti Paul Zukunft.

"Má nyní na šachovnici všechny figury, my máme pouze pěšáka a možná věž, poznamenal velitel americké pobřežní stráže. Když se podíváme na tuto arktickou hru, dává nám na samém na samém jejím začátku šachmat".

Tato slova amerického vojenského činitele rezonují s myšlenkami, o něž se dělí v článku pro New York Daily News dopisovatel Terence Kallen. Podle autora "Rusko v Arktidě nastupuje", rozvinulo tam svá nová vojska, obnovilo staré sovětské vojenské základny a buduje nové. A to "vyvolává neklid ohledně jeho záměrů".

Kreml posiluje svou přítomnost na Dalekém severu a jeho hlavní úkol spočívá v osvojení si velkého množství přírodních zdrojů regionu, trápí se Cullen.

Opravdu, v posledních letech jsou v Arktidě obnovovány vojenské základny a přistávací plochy, které byly opuštěny v 90. letech. V prosinci 2014 Ministerstvo obrany RF za účelem koordinace jednotek v Arktidě vytvořilo na bázi Severní flotily mezivojskové sjednocené strategické velení "Sever". V únoru tohoto roku byla v Arktidě vyzkoušena nová ruská vojenská technika. Prototypy byly testovány na chlad a bylo prověřováno, zda mohou pracovat v drsných podmínkách Dalekého severu.

Na vrcholu znepokojení, které ovládlo Washington v souvislosti s "arktickými plány Ruska", americký ministr obrany James Mattis stihl učinit prohlášení, že USA vypracují strategii reakce na "agresivní akce" Ruska v Arktidě. V čem přesně spočívá "agrese", šéf Pentagonu neupřesnil.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

73 komentářů :

 1. A pak kdo se tady na Zemi roztahuje. Největší země na světě s největším přírodním bohatstvím a furt má málo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. agente, bravo, to se ti povedlo. Jsi lepší než kudrnáč

   Smazat
  2. 12:18 Netuším kdo je ve tvém světě "kudrnáč" ale neva. Prostě jdi do prdele, ruský maňásku.

   Smazat
  3. Já taky nevím, asi kudrnáč má být Srálbotka, ale 12:22: byl jsi tu první, dostaneš medaili, tak můžeš s uspokojením táhnout do prdele hlavně ty.. Pápá,provokatére"o))

   Smazat
  4. agente (12:22), pokud nevíte, kdo je kudrnáč, tak jste značně dutolebý a diskuse s vámi je ztrátou času. P.S.: pokračujte dle instrukcí

   Smazat
  5. On žádné instrukce nemá, zatím čeká. Sám nic nevymyslí.

   Smazat
  6. Rusko, obrovské nerostné bohatství, nízká hustota obyvatelstva. Dnes už asi poslední země na světě, která dokáže žít a přežít na své náklady, bez toho, aby musela tunelovat a drancovat jiné země světa. Rusko má ale smůlu, je už totiž posledním teritoriem, které je možné kolonizovat a rozkrást a zachránit tak dolarovou pyramidu (dolarů je ve světě už několikanásobně více, než reálných produktů, zboží). Rusko je proto terčem a cílem útoku, protože pouze na úkor Ruska lze spasit světovou ekonomiku podloženou dolarem.

   Smazat
  7. 12:16 nevěřím,že země která nema,pro svou velikost,zapotřebí mit vojenské základny i v Arktidě,kór když ze svého územi drží v šachu přes polovinu světa.Ledažeby místo mirotvůrců v Kremlu vládla klika jestřábů KGB a pak by jste měl pravdu.

   Smazat
  8. Vezmi si příklad ze sebe. Jsi největší blb a stále nás o tom musíš přesvědčovat.

   Smazat
  9. 12:16 a my demokratíčtí loupežní vrazi by jsme rádi Rusy vyhladily a okradly o zdroje jak to řekla ježibaba z vinohrad ale bohužel to nepude to není Libye nebo Afghánistán

   Smazat
  10. Není to chytrý, že Rusové vypálili Američanům v Arktidě rybník.

   Smazat
  11. PAW
   Dlouho , velmi dlouho bylo utoceno na rusy vsemi prostredky , aby se zrusil jejich kazdy vyvoj. Vyvoj komunistickej byl deformovany a ted konecne maji velkou Prilezitost UKAZAT CO DOVEDOU... A uz ukazali hodne..
   A neni jak se zda vsem dnum konec..

   Smazat
  12. Rusofobum sibenici

   Smazat
  13. Na konci článku je nezodpovězená otázka, co je to agrese. Je to když: nějaký stát napadne jiný stát dříve než USA.

   Smazat
 2. Ruští užiteční idioti, pokuste se prosím vysvětlit jak to, že Arktida není dávno obsazena krvežíznivými, chamtivými, imperialistickými Američany? Vždyť o to jim přeci jde, ne? Drancovat, obsazovat, kolonizovat, tunelovat, krást? Něco tady nehraje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože je to finančně náročné a zisky problematické , zatím to pro USA je všude po světě levnější !!

   Smazat
  2. Mírumilovné americké administrativy posílají do Arktidy pravidelně své jaderné ponorky, stroje míru, a rozestavují je do palebných postavení proti Rusku. Podle svědectví hrdinných kapitánů USS ponorek se dostávali pravidelně i od výsostných vod zločinné Ruské federace. Proti tomu, že Rusové chtějí bránit své výsostné území musíme hlasitě protestovat. Pražská kavárna.

   Smazat
  3. Americký poskoku, proč tě Amíci považují za podřadnou rasu? Vždyť tě ani bez ponižující procedury na velvyslanectví nepustí do toho svého Absurdistánu!

   Smazat
  4. 12:55, celkem hloupá otázka, tam investovat by byly dlouhé peníze. Proto USA postupují tak, že se snaží přijít k hotovému, zatímco Ruská Federace, na náklady státu, jedná strategicky, když krom dosahu na suroviny udržuje strategické předpolí. Chytrolíni, divte se!

   Smazat
  5. PAW
   Jednoducha otazka.A odpoved.
   V Arktide neni nikdo koho by mohli s velkou hysteriiUSACI dobyt a zmasakrovat !!
   A potom OKUPOVAT !
   Kdyz to jde mirovou , pokojnou cestou tak to neni "zabavne" pro agresisty !!

   Smazat
  6. 12:55 tobe sibenici bez vysvetleni

   Smazat
  7. Pro USA je Arktida nedostupná - mrzne tam CocaCola.

   Smazat
 3. žeby preto, lebo je to ruské územie?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Arktida je ruské území? Tak to už je vyšší level ruské propagandy. Vrať se na ZŠ zopakovat si zeměpis.

   Smazat
  2. tam kde opreujú ruské jednotky to ruské územie je. Alebo si myslíš že stavajú základne na americkej čsti arktídy?

   Smazat
  3. Já jsem se ptal, proč Arktida není dávno obsazena Američany. A ani Kanaďany, Nory, atd. A ty tady začneš plácat, že proto, že Arktida je ruské území. No nic.

   Smazat
  4. 13:06 asi chodil do školy v Plzni a to bez přijímacích pohovorů. Každý stát sousedící s Arktidou má podle mezinárodních smluv nárok na odpovídající výseč plochy Arktidy od severního pólu. Rusko a Kanada mají tyto výseče pochopitelně největší. Navíc ostrovy v ruském pobřežním šelfu patří už dávno Rusku. NA těchto ostrovech dělají Rusové vojenské základny, protože americký jaderný útok má být veden touto nejkratší cestou. Rusové navíc v pobřežních vodách Arktidy umisťují čidla na odhalování přítomnosti jaderných ponorek NATO. Jsou to normální obranná preventivní opatření, protože Rusové moc dobře vědí, koho proti sobě mají a co chce. Blbce 13:06 a 13:11 si prosím nevšímejte. Jeho nevzdělané a hulvátské krákorání je jen bzučením mouchy v našem uchu.

   Smazat
  5. 13:44
   Takže jsi potvrdil, že Arktida NEpatří Rusku jak mlel ten v 13:01. Že Rusku patří jen výseč stejně jako USA a dalším vím i bez tvé přednášky, idiote. Ptal jsem se proč nestaví USA základy v Arktidě (v té své výseči, blbečku).

   Smazat
  6. To se zeptej ušáků ty blbrčku.

   Smazat
  7. 13:49 Na vaši otázku existují dvě logické odpovědi, z nichž ani jedna vás vzhledem k vaší rétorice pravděpodobně neuspokojí.
   1. USA se na rozdíl od Ruska necítí v Arktidě ohroženo
   2. Při pohledu na mapu je zřejmé, že příroda nedala v USA zóně Arktidy vzniknout ostrovům, na kterých by případná základna mohla stát.
   Argument číslo 2 je poměrně silný a proto se domnívám, že byste se měl 13:44 omluvit za oslovení "blbečku."

   Smazat
  8. 15:44 USSA to perfektně podcenily a teď z toho mají, hlavu jak kopačák, advokáte pindosů.

   Smazat
  9. 19:29 Napsal jsem 15:44 a k vašemu příspěvku mne napadá : Máte problém s pochopením psaného textu ? případně: Požil jste větší množství alkoholu?

   Smazat
  10. Rusofobovi provaz, ne odpoved

   Smazat
  11. 13:49 Už jsem psal nahoře. Blbečku idiote. Pro USA je Arktida nedostupná - mrzne tam CocaCola a Amíci bez CocaColy nemohou existovat. Může se ale stát, že nad Arktidou budou létat Americké atomové ponorky, možná i Americké letadlové lodě. Stačí ti to takhle?

   Smazat
  12. 13:06: Bud tak laskav napíš příště místo "level" "úroveň", pokud hned nechces vypadat jako novodobý magor po vyslovené první větě.

   Smazat
 4. Tak Rusům nic jiného nezbývá. Zarazit trubku do země a pak už jen inkasovat od nenáviděného Západu je totiž to jediné co umí. Tedy krom zbrojení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusové ze všeho nejlépe dovedou zadržovat zkurvené Spojené státy a postavit se proti jimi ovládanému světu. Bravo Rusko, ať žije Puťka Voloďa Vladimírovič

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Kdo ví co ještě Rusové umí? S tím zbrojením máš pravdu a je to asi proto, že Rusové investují do zbrojení 10x méně než Američané a vyrobí za tu desetinovou investici 2x tolik zbraní. Bude to asi tím, že v USA se dostávají zbrojní zakázky za těžké úplatky a ten kdo už si takovou zakázku zaplatí, tak ten prodá státu, třeba, běžnou matici, průměr 10mm za 100 dolarů a jinak je celkem jedno, co umí vyrobit. Pak dopadnou, třeba F-35, tak jak dopadly. Amíci mají ještě výhodu, že jejich "přátelé" musí ten, předražený šrot, nakupovat. V Rusku to nejde, Putin by si takhle nenechal nasrat na hlavu.

   Smazat
 5. Tak ropa zase spadla pod 50 dolarů na 48 a je nejníž za posledního 1/2 roku. V Rusku už fakt asi dobře nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusové se s tím vypořádají, jak se vypořádali s horšími věcmi v životě a v historii. O ně strach nemám. Spíš mne zajímá, jestli u nás s poklesem ceny ropy současně klesnou ceny benzínu a nafty a také cenově na ně navěšeného zemního plynu!!!

   Smazat
  2. Ty šuline hloupý,amerika žije na úkor zbytku světa jinak už dávno by byla vprdeli. Ona už je teď jako ty ze svým puberťáckým rozumem.

   Smazat
 6. Myslím že viac ako suroviny Rusov zaujíma strategická poloha Arktídy odkiaľ majú dosah na celú severnú pologuľu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obojí platí.

   Smazat
  2. To je dostatečný důvod.

   Smazat
  3. 13:22 RF si nárokovaly Lomonosovův hřbet.Zájem má i Kanada,USA,Norsko a Dánsko.Dánsko se jako první hlásilo o přidělení území,ale po nesrovnalostech s Grónskem bylo toto zamítnuto komisi zamitnuto.RF mà zato
   že celý hřbet navazuje na kontinent a tudíž jim patři,zatím není dokázàno.Problem je i to,že v připadě bylali by to pravda,tak je toto území Sibiře a při současné snaze odtrżeni Sibiře od RF???Bůh ví komu to nakonec vlastně bude patřit.Zatim se Rusko chovà v Arktidě jak Čína v Jihočínském moři.

   Smazat
 7. Pentagon se "připravuje" odpovědět na Ruskou agresi... Zatímco se Rusko agresivně roztahuje na svém vlastním území (doporučuji se podívat na mapu Severního ledového oceánu, které ostrovy a souostroví patří Rusku a kudy tedy vlastně vede hranice mezi Ruskými vodami a mezinárodními vodami), tak USA budují světový mír humanitárním bombardováním a ostřelováním zemí s nimiž ani dokonce nejsou ve válečném stavu (oficiálně) :D - to jako vážně máme brát vážně?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kretény musíme brát vážně. Často se dostávají i do české vlády, armády, úřadů i diplomacie.

   Smazat
 8. Vzpomeňme, že platilo a bude platit: "Kdo dříve přijde, ten dříve mele". Tak bych doporučil, zauvažovat.
  Claimy v Arktidě má nyní RF.
  S tím měli "světoví bojovníci za demoktreatúru" počítat a konat zavčas. Nemuseli mít nyní vrásky, že "cosi" zaspali. Nemuseli by nyní chytat kočku za ocas, když už má celé tělo za plotem.
  Chechtat se nakonec, jak říkají světové odborné prognózy pro rok 2030, bude ke škodě nenaplněných ambicí "euroatlantických hodnot", kdosi důslednější a pracovitější. Tedy Čína, RF a buď Indie, či Brazílie.
  S tím na místním diskusním fóru nic nenaděláme...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenomže to by ruští užiteční idioti jako ty, Pivoňko, začali pištět jak urvaní z řetězu o US imperialistech.

   Smazat
  2. Za sebe mohu říci, že oslovení užitečný idiot náleží daleko pravděpodobněji zastáncům imperiálních postojů, jako jste Vy ANONYME 13:52.
   Ti zpravidla nepoužívají k argumentaci fakta, ale násilí všeho druhu, vč. verbálního a nejsou schopni diskuse, která je základem demokracie.
   Taktéž se jim nedostává základního vzdělání, jehož nedílnou součástí je slušné chování...

   Smazat
  3. 13:52 zaplac si, Jando sodomisto

   Smazat
  4. Ten Váš kvikot a pláč je až příliš hlasitý, ovšem postrádá stále argumenty a slušnost. Nakonec v anonymitě, jako byste nebyli...

   Smazat
 9. I kdyby byla ropa za 20 tak my budem za pohonné hmoty platit stále víc a víc. Jak jinak nás mají paraziti vysávat. Ropné firmy vlastní i distribuci tak si to prostě vyberou jinde. Doporučuji shlédnout dokument: Bůh žehnej Islandu. Peníze se prostě ztratí to je kapitalistický zázrak. Komedie se zvrhla ve frašku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 65% ceny benzínu tvoří daně, idiote.

   Smazat
  2. Pro 13.57 : A právě většina těch daní skončí u kapitalistů , o tom to v kapitalizmu je , obrat daňové poplatníky o peníze !

   Smazat
 10. Úžasné - tomu říkám slušné a nezaujaté komentáře - samozřejmě ne všichni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V to né všichni je jeden puberťák co nemá nato aby vyplodil něco rozumného, tak je sprostý nervák. Je ho třeba ignorovat.

   Smazat
 11. Jakékoliv spory o vojenské přítomnosti v Arktidě jsou bezpředmětné. Žiji už dlouhou řadu let v Kanadě a SSA. Moje denní stanice je po celou tu dobu CNN, samozřejmě i mnoho jiných.
  Vojenské základny SSA v severských oblastech jsou skutečností. Viděl jsem filmovou reportáž ze staré základny SSA v západním Gronsku, které k SSA ani nepatří.
  Rusko se musí bránit i v Arktidě. SSA jsou v jasném útoku už od konce minulého století. Je velmi pravděpodobné, že Rusové přejdou do protiútoku. Protiútok na slabiny protivníka je jejich uměním. Amerika se už může považovat za PORAŽENOU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to je SSA, komunisto?

   Smazat
  2. 0:26 nepis a neptej se hloupe, Jandohlupaku

   Smazat
 12. Zastupuji na Zemi vesmírné civilizace už více než dvacet let. Konstatuji tímto tedy, že veškerá pozemská tzv. neutrální území, kterých se pokusí zmocnit jakýkoliv stát světa a mezinárodně mu to projde, budou těmito mnou na Zemi zastupovanými vesmírnými civilizacemi považovány za jejich vlastní pozemská území a zmocní se jich válečnou silou. Konkrétně nyní zmiňuji především naprosto protiprávně Čínou anektované ostrovy v Jihočínském moři a zrovna taktéž v této věci aktuální Arktidu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty zastupujes leda sebe magore

   Smazat
  2. 8:57 Neutrální území Země patří všemu lidstvu, tedy všem lidem a to i tomu poslednímu třeba Afričanovi ve slaměné chýši v africké džungli. Žádná Vláda jakéhokoliv státu nemá právo zbavit vlastní občany bez jejich výslovného a většinového souhlasu, natož občany jiných států, práva na vlastnictví, které je i podle Ústav států nezcizitelné. Vesmírné civilizace, které já na Zemi zastupuji, považují vaši zvůli v této věci za protiprávní a to i z pohledu samotného mezinárodního práva a tedy, protože vy sami nerespektujete ten nejzákladnější princip vlastnictví, považují vlastní právo na anexi takových pozemských území za oprávněné.

   Smazat
  3. - Protože zastupuji vesmírné civilizace na Zemi už více než dvacet let a to tak, že i průkazně, a protože informace jsou tím nejcennějším, co existuje, myslím, že lidstvu pomáhám. Takže: Tyto vesmírné civilizace například uznávají právo Česka a Slovenska na více než celou Sibiř (Vítězní a Rusy nikdy neporažení Českoslovenští legionáři 1918 - 1920.) a mají v plánu se o ni s Ruskem válečně střetnout. Jakou formou, to třeba někdy jindy. Nyní ještě sdělím, že plánem těchto vesmírných civilizací je i vytvoření "zón" pro jejich lidi-pozemšťany, které budou a už tak i činí, oddělovat od lidstva, respektive od lidské civilizace a umísťovat tam, přičemž se logicky předpokládá vznik alespoň jednoho jejich státu, plně samostatného a nezávislého jakkoliv na lidstvu,.. doslova tak,protože bude součástí organizace vesmírných civilizací. Tento plán už probíhá, jak už jsem sdělil a nelze ho už změnit ani zastavit, protože mnoho lidí už je jimi nenávratně odděleno.

   Smazat
  4. - Když už jsme u toho Ruska, zrovna, nebude asi na škodu sdělit i tu skutečnost, že tyto vesmírné civilizace neuznávají ani nynější vlastnictví Kaliningradské oblasti - exklávy Ruska Ruskem ani jeho právo na ni, protože Sovětský svaz po Druhé světové válce spolurozhodnutím vítězných spojenců ji měl spravovat jen dočasně ale přivlastnil si ji neprávem trvale. Tolik kdysi tyto vesmírné civilizace. Snad vám to pomůže v orientaci v ději v budoucnu, snad budete chápat důvody. Vesmírné civilizace, které na Zemi zastupuji, nejsou "invazní" a respektují právo, které samozřejmě existuje i ve vesmíru. Kdyby chtěly lidstvo napadnout nebo dokonce ho zničit, zaprvé nic by jim v tom nebylo schopno zabránit, respektive lidstvo skoro naprosto ne a především, zadruhé, už by to dávno učinily.

   Smazat
 13. Ja nepochybujem o Ruskej medicíne,ja ju užívam a je mi s nej veľmo dobre.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hej? Kokot vam ustrihli?

   Smazat
  2. 20:12: Story je o Degenovi a vy jste debil.

   Smazat
 14. Je to paráda sledovat jak se placení internetoví trollové kopou do zadku,BRAVÓ ! Raději si odpovězte na otázky : Kdo vytvořil kapitalismus a komunismus?kdo vyvolal 1 a 2 světovou válku?Kdo stvořil vlastně západ a východ?kdo stvořil a k čemu USA a RUSKO? Pro koho pracuje dnešní USA a RUSKO?Zatím se hádejte,kopejte do prdele ale pokuste se hledat puňťové.Ještě jedna otázka.Kdo je vlastně ten svetoví šmejd,RUS nebo AMÍK? Prozradím - ani jeden,jsou to jen užiteční idioti!!!!Až najdete,možná budete koukat,kdo provedl holokaust a provádí ho pořád,vraždí,loupí a zabíjí dokonce své lidi jak v minulosti.Jsme je užiteční,dezinformovaní,zmanipulovaní idioti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zeleni muzici z Marsu?

   Smazat
  2. 11:56 Vaše poslední věta převedená do jednotného čísla platí zcela určitě.

   Smazat
 15. S tím rozpočtem na zbrojení 700 miliard dolarů je pro mně zcela nepochopitelné, proč jim Rusko dělá s rozpočtem 10x menším stále problémy. Svého času chtěli v USSA dobýt vesmír. To se té superschopné zemi stále nepodařilo? Myslím s tím obrovským rozpočtem na zbrojení - celé roky stejně závratným? Toto je jedna z věci, které nechápu, stejně jak nechápu proč v Jižní Korei mají rozmístit rakety sestřelující balistické rakety. To v tom případě se těmi zbraněni ve vesmíru asi nemají vyhráno. Stejně tak nechápu - proč Rusko nezatočí s Rotschidem a nezestátní svou centrální banku, která patří právě té pijavici.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.