Reklama

.

.

pátek 12. května 2017

Senioři budou požadovat zavedení minimálního starobního důchodu

- pek -
12.5.2017 E-sondy


Rada seniorů ČR se chystá na svůj 3. sjezd

Do Poslanecké sněmovny zamířila v dubnu k projednání už ve třetím čtení novela zákona o důchodovém pojištění. V jejím rámci poslanci hlasovali i o novém schématu valorizace, o nějž senioři dlouhodobě usilují. Senioři uvítali, že nové schéma sněmovna schválila. Zákon podpořily koaliční vládní strany, pravicová opozice hlasovala proti. 


Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

Valorizace penzí a důchodové pojištění je jedním ze čtyř hlavních cílů, o jejichž splnění Rada seniorů již dlouhodobě usiluje. Patří mezi ně i otázka sociálního bydlení, kterou se Rada seniorů snaží řešit již více než deset let. „Všechny vlády slibovaly, že připraví a prosadí zákona o sociálním bydlení, ale dosud se tak nestalo. Výstavba sociálních bytů nadále vázne. Senioři se tak dostávají do neřešitelné situace, pokud jeden z manželů zemře. S jedním důchodem se pak nedá vyžít,“ říká první místopředseda Rady seniorů Milan Taraba.

„Prodlužující se době seniorského věku (80+) neodpovídá nastavení penzijního a sociálního systému, což u starších osamocených osob nastoluje dilema mezi úhradou jednotlivých položek základních životních potřeb. To je, zda zaplatit bydlení, léky, nebo potraviny. U těchto seniorských skupin vznikají rizika hmotné nouze,, podvýživy a porušování procedury léčebných režimů,“ uvedl Zdeněk Pernes.

Tuto a další problematiku, jako je například další růst členské základny, budou tento pátek projednávat senioři na 3. sjezdu Rady seniorů ČR v odborovém hotelu Olšanka v Praze. Svoje požadavky i výtky budou moci směřovat i k hostům sjezdu. Účast potvrdili premiér Bohuslav Sobotka, předsedové a zástupci všech parlamentních politických stran. Senioři na sjezdu zhodnotí, jak jednotlivé politické strany vycházely v uplynulém období vstříc návrhům a požadavkům Rady seniorů a podle toho přistoupí k říjnovým parlamentním volbám.

Rada má například ve svém střednědobém programu za cíl prosadit řadu opatření, která by vedla k usnadnění života seniorů a posílení vlivu Rady seniorů. „Budeme usilovat o zavedení minimálního starobního důchodu na úrovni trojnásobku životního minima, tj. 75 % průměrného starobního důchodu, nebo alespoň na úrovni spotřebního koše základních životních potřeb důchodce,“ prozradil Milan Taraba.

„Budeme chtít například prosadit zásadnější reformu důchodového systému s povinnou účastí zaměstnavatelů na spoření zaměstnancům ve třetím důchodovém pilíři, a to ve vazbě na reformu systému státní sociální podpory a daňového systému,“ řekl předseda Zdeněk Pernes.

- - -

Foto:  Milan Tereba a Zdeněk Pernes na tiskové konferenci

15 komentářů :

 1. sralbotka jiz ukoncil svuj oblbovaci monolog neopomel citovat JFK:
  ´neptejte se co pro vas muze udelat stat ale co muzete pro stat udelat vy !!! hhh

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovsem tim myslel : co muzete udelat pro MNE!!!

   Vymazat
 2. Tak já začnu.Jsem důchodce pracující na poloviční úvazek.Ročně odevzdám státu 62oookč a zaměstnavatel 124ooo Kč!To je od důchodce,pracujícího ,aby se uživil,186 000Kč!!!Důchodce,pokud nestoná,si může zažádat o přepočet.Mně přidali 51 Kč!Za to mohu navštívit 2x za sebou WC na Hlavním nádraží!Tak koho to ještě v důchodu živím,když za mně platí stát?Ty přičmoudlíky?Ty černochy?Smutné,že
  je důchodce na okraji společnosti a Sobotka si myslí,že ho důchodci budou volit,když jim přidá 300Kč.

  OdpovědětVymazat
 3. Jedna základní nespravedlnost je v tom, že je nastaven strop odvodů! Nad určitou částku se prostě odvody neplatí. A přitom výše důchodů neni nikterak omezená. Co to znamená? Není to nic jiného než zneužití a odčerpávání průběžného (solidárního ?) důchodového fondu. Ptáte se, jaké zneužití?

  Vysvětlím: Většina pracujících má průměr cca 35000 kč. Je však velká skupina lidí, kteří mají i z "titulu svých funkcí" příjem vyšší než 200 000 kč. Každému je "vtloukáno do hlavy" aby se nespoléhal na důchod, ale aby si na něj šetřil!!!Člověk, který má těch 35 000 si toho za život moc nenašetří, přestože za 40 let své práce by vydělal 16 800 000, natož aby někam investoval. Co však takový, který si vydělá za 40 let (většina z nich pracuje i po důchodovém věku) 96 000 000. Nebyl by spravedlivý změnit výpočet (zvýhodnění ne podle odpracovaných let, ale hlavně podle celkového příjmu?) důchodu?

  Je to jen malá úvaha, že výpočet důchodů neodpovídá dnešní době, asi se stále vypočítává podle způsobu bývalého režimu, kdy rozdíl mezi platy nebyl tak vysoký a markantní jako dnes.

  OdpovědětVymazat
 4. Nejnižší důchody mají ženy, které zůstaly s malými dětmi pár let doma, aby jim daly klidné a opečované dětství.
  To, že jsme my matky takhle bity, vypovídá o této prasácké společnosti úplně nejvíc !!!

  OdpovědětVymazat
 5. Starý vyžírka Taraba. Blahopřeji seniorům.Jako profláknutý komouš opustil po převratu Liberec a od té doby pomáhá...Sobě.Kdyby se fotografovaly tyhle elity,
  tak se koukejte,jestli se nepřitočí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:44 cos udělal pro lidi ty, když Taraba je vyžírka, nebo je vyžírka, když je bejvalej komouš?

   Vymazat
 6. 14:35-Pravdu máte jen z části.Ženy jsou s malými
  dětmi doma,ale roky se jim započítavají jakoby
  pracovaly.Že místo tří let dítěte zůstávaly doma
  další roky,to už nezmiňujete.Vím o jedné,která
  za celý život pracovala 5 let a důchod dostala
  přes 7 000.-Kč.Takže začněte používat mozek.
  O prasácké společnosti vypovídají Vámi uvedené
  výrazy.Ta prasácká společnost,jak ji nazýváte,
  té ženě přiznala roky na děti,přestože neměla
  splněnu podmínku,že se o děti starala do konce
  jejich povinné školní docházky.Vskutku špatná
  společnost,která údajně ženám ubližuje,ale nechá
  jim výhody,na které nemají nárok.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Majevský.
   vámi uvedený případ semůže zakládat na pravdě jedině v tom případě, tky dotyčná žena po celých 5 let měla výdělek cca 100 000 a vyšší! Jestliže ne, pak buď lžete a nebo si vymýšlíte. Také to svědčí o tom, že nemáte ani páru o tom, jak se vypočítává důchod. To je jediné co l tomu lze dodat.

   Vymazat
 7. Nechte si ty podpásovky, P.Majevský. " Začněte používat mozek". Váš příspěvek je zlý, použijete jeden příklad, a zobecňujete to na ostatní. Začněte používat mozek, nezobecňujte jako každý demagog.

  OdpovědětVymazat
 8. Myslím si, že v důchodovém systému je mnoho děr. To, že ženy vdovy mají nízký důchod je ovoce nízkých mezd, které ženy dříve pobíraly. Ale na druhou stranu, co dělat s vdovami, které mají nezaopatřené děti, pobírají důchody na na každé z nich a ještě svůj vdovský důchod. Do té chvíle je to OK, ale zdá se spravedlivé vůči systému, když ona žena žije v nějakým druhem, společně hospodaří, někdy mají i společné dítě a stát ji vyplácí VD jako bonus. Mělo by se přeci zjišťovat, jestli vdova žije sama s dětmi a tudíž je zajištěna z důchodu po manželovi nebo když si žije vesele s někým a pobírají důchod jako přilepšení. Znám takovou vdovičku, která nejde na hrob manžela, jak je rok dlouhý, ale chlapy se u ní střídají, jak na běžícím pásu (hlavně hledá dobře zajištěné pány).
  Takže ono je těch problémů více než dost. Samostatnou kapitolu jsou invalidní důchody, tam je taky hodně nespravedlností. Někdy to vypadá, že beznohý a bezruký nemá nárok, ale někdy vidím mladíčky (???), jak se hlásí k invalidním důchodům bez mrknutí oka.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 9. Znám dvě dámy , k nimž ,,přiletěl čáp" během druhého ročníku studia na elektrotechnické fakultě. Protože rodina se účastnila péče o potomka, studia úspěšně dokončily. Shodou okolností jsem jejich děti učil, mohu tedy prohlásit, že pánové byli inteligentní a měli smysl pro humor. Ale většinou znamená otěhotnění v průběhu studia
  jeho konec a doba nedokončeného studia se do odpracovaných let nezapočítává. Teď se snad nebude započítávat doba vysokoškolského studia vůbec. A tak potlačujeme přírůstek té nejschopnější části populace a ještě ji budeme hoblovat na důchodu. Ano, senioři by měli být materiálně zajištěni, ovšem podmínkou je stálý počet (vzdělaných) obyvatel to jest 2,11 dítěte v průměru na jednu ženu. Vzdělání nesmí být na překážku a prvorodičce by nemělo být devětadvacet (z biologických důvodů).

  OdpovědětVymazat
 10. Pan Kalousek bývalý ministr rozesílal občanům ČR
  známé dluhové složenky. Současný, nebo budoucí
  ministr možná bude rovnou rozesílat obálky s kapslí
  s názvem dejme tomu MEGAMORT, nebo SICHERTOT, nebo
  podobně. Kapsle dostanou zdarma všichni důchodci,
  invalidé, chronicky nemocní a podobné živly, které
  zatěžují státní kasu. Stát ušetří na důchodech,
  zdravotní pojišťovny na platbách, uvolní se hodně
  bytů. Je to řešení ze současné beznaděje.

  OdpovědětVymazat
 11. A co se třeba zaměřit na finanční gramotnost, naučit mladé rozumně investovat a naučit se postarat sami o sebe? Aby nám důchodci za 30 let přestali brečet, že nic nedostávají. Trošku té vlastní zodpovědnosti... To je moc složitý, co?

  OdpovědětVymazat
 12. Za komunistů to nebyl žádný problém. Do důchodu se odcházelo v 60ti a důchodci mohli dále pracovat! Tak kde se stala chyba?

  OdpovědětVymazat