Reklama

.

.

neděle 7. května 2017

Setkání Putina s Trumpem7. 5. 2017
Přední ruský politický a ekonomický analytik Michail Chazin odpovídá na dotaz Vladimíra Ponomarjova:
Michaile Leonidoviči, pokud i po setkání Putina s Trumpem nedojde k žádným změnám ve vnitropolitickém životě a liberálové budou pokračovat ve svém špinavém díle, změníte svůj vztah k prezidentovi a své názory ve vztahu k probíhajícím událostem?


Jakýkoliv pokus předpovídat budoucnost má vždy pravděpodobnostní charakter; cokoliv garantovat je nemožné. Ano, samozřejmě, u některých událostí je pravděpodobnost značná, u některých nepatrná. Ale tím spíš tvrdit, že je možné víceméně přesně sestavit prognózu budoucnosti, člověk zabývající se analytikou prakticky nemůže. Teď nemluvím o věštcích, kteří jsou „vědoucími.“ Ale jak ukazuje zkušenost, oni také neznají vše, pouze část.

Znamená to, že věštec může říci, že dojde k nějaké události (spadne letadlo, vybuchne sopka, dojde k revoluci), ale pokud po něm budeme chtít znát nějaké související okolnosti, zejména, co je příčinou události a jaký bude důsledek, nic konkrétního nám neřekne. Pro analytika je tohle nemožné předpovědět, ačkoli analytika, na rozdíl od věštce, může popsat řetězec událostí, které vedly ke sledovanému výsledku a víceméně popsat možné důsledky. Opět platí, že s přihlédnutím k míře pravděpodobnosti.

Pokud mluvíme o důsledcích, například Trumpova zvolení, situace je právě taková. Než k tomu došlo, nemluvil jsem o tom, že  rávě on bude zvolen prezidentem, ale o velké pravděpodobnosti, že síly, které za ním stojí, budou schopné prosadit na prezidentskou pozici svého člověka.

Takže když mluvíme o současném Rusku, musíme chápat, že je několik sil, které vedou vážný boj o to, aby Rusko vepsaly do svých představ budoucnosti. Je mnoho lidí, kteří tyto síly popisují.  Velmi zajímavě je například popisuje Andrej Děvjatov – velmi často se „trefí.“

Velmi dobře si pamatuji, jak mi několik měsíců před XVIII. sjezdem čínské komunistické strany podrobně vykreslil rozložení sil a jejich dopad na výsledek sjezdu. Přitom v tom okamžiku nebylo jasné, ani kdy přesně začne. (Pozn. překl.: V roce 2012 tento sjezd zvolil do čela strany Si Ťin Pchinga, který se stal poté i čínským prezidentem. Podle dostupných zdrojů získali největší vliv s jeho vítězstvím „konfuciáni,“ pro něž jsou hlavní čínské národní zájmy a kteří vědomě navazují na čínskou civilizační a státní tradici a to jednak na úkor proamerických „liberálních komunistů,“ kteří vládli do té doby a také na úkor původních ortodoxních marxistů, kteří mají své zástupce v mocenské struktuře Číny od dob Maovy revoluce dodnes).

Právě proto, že jsem tyto jeho úvahy slyšel, jej považuji za velmi schopného specialistu na Čínu. Ale mnozí lidé, kteří se považují za taky takové specialisty, nejsou schopni podat věrohodný rozbor u velmi jednoduchých otázek.

Pokud se analogicky podíváme například na diskuzi o osudu vlády, vidíme, že mnozí lidé haní jedince: špatný Šuvalov, špatný Dvorkovič, špatný Medveděv a tak dále. Já mám vlastní mínění, protože hodně z nich znám osobně; mohu říci, že je nesmyslné hovořit o tom tak, že jsou dobří a špatní (spíše jeden se zamlouvá a druhý nezamlouvá).

Problém je v tom, že oni se všichni jako jakýsi celý tým nacházejí v současnosti v beznadějné situaci, v níž žádná jednání, která uskuteční v rámci toho modelu, který se pokoušejí realizovat, nemohou přinést úspěch.

To znamená, že je zbytečné kritizovat každého z nich konkrétně. Pokud dosadíte na jejich pozice nejgeniálnější ekonomy, manažery a tak dále, ale zavážete je úkolem, aby neopouštěli ten liberální model, ve kterém se nacházejí, efektu nedosáhnete. Možná, že v některých  směrech to bude lepší, ale celkově vzato, řešení to nebude.

Z tohoto důvodu, když hovoříme o tom, že výsledkem setkání Trumpa a Putina má být změna modelu, tak já mluvím jen o události pravděpodobné.  To znamená, že si myslím, že když jak Trump, tak Putin a tak i Si Ťin Pching potřebují změnu modelu, tak se dříve či později setkají a domluví se, protože pracovat společně je pro ně snazší, než odděleně.

Kromě toho, každý z nich má svá omezení. Například Trump má vážné problémy. Už pochopil, že dosáhnout průlomu se mu nepodaří. V daném případě není otázkou,  zda byl průlom možný, nebo ne, prostě mu ho nedovolí. Demokraté už začali velmi aktivně pracovat na přípravě k volbám v roce 2018 (senátním, pozn. překl.)  a výsledkem této přípravy může být Trumpův impeachement.

Čili jinými  slovy, Trump je limitován časem, protože musí radikálně změnit situaci do voleb v roce 2018 – přičemž se nemůže vyhnout změnám v položkách těch projektů, se kterými šel do voleb. To znamená, že je nemůže realizovat v platném modelu, v jehož rámci se účastnil voleb, nedovolí mu to. Takže musí tento model radikálně změnit.

Analogická je situace u Putina. Vidíme, že v zemi narůstá vlna nespokojenosti. Tato vlna není nijak svázána s Putinovými nepřáteli. To není Navalný, nejsou to komunisté, ani „ruka Američanů,“ je to zcela objektivní situace: v rámci pokračování liberálního modelu čeká zemi katastrofa a pravděpodobně k ní dojde před volbami v roce 2018.

Co se týče Si Ťin Pchinga, je v podobné situaci, protože zcela závisí na vnějších ekonomických faktorech. Začátek nové velké ekonomické krize pro něj bude velmi tvrdým úderem, přičemž tato krize není daleko a může vypuknout už letos na jaře, na podzim, či příští jaro (opět, nevíme přesně kdy), přičemž v jeho zemi existuje velmi silná opozice.

A z těchto důvodů nemohu v žádném případě tvrdit, že právě tady a teď, nebo zítra či pozítří, 15. května nebo 3. července na zasedání G20 (nebo kdykoliv jindy), se setkají Putin a Trump (nemluvě o Si Ťin Pchingovi) a v daném momentu se přesně domluví.

Ale jako analytik musím říci, že všichni tři mají neuvěřitelně důležité úkoly a zároveň jsou v časové tísni, která jim neumožňuje věčně vyčkávat. Z tohoto důvodu si myslím, že pravděpodobnost toho, že se Trump a Putin domluví na bázi neliberální linie, je velmi vysoká.

Krom toho, například Andrej Děvjatov si například myslí, že už se domluvili. Dohodu uzavřeli na svém setkání Trump a Si Ťin Pching, pak přiletěl do Moskvy Tillerson a jejich dohodu přinesl Putinovi a Putin souhlasil. (Pozn. překl.: Setkání Trumpa s čínským prezidentem proběhlo nedávno, v den, kdy USA za podivných okolností zaútočily tomahawky na leteckou základnu v Sýrii.)

Jestli to tak je nebo není, uvidíme už 9. května. Jak víme, k liberální politické linii náleží to, že k tomuto svátku je zakrýváno konstrukcí z lešení Leninovo mauzoleum, čili symbol vítězství, protože právě z tribuny mauzolea sledoval Stalin přehlídku vítězství v roce 1945.  A zakrývání mauzolea během přehlídek vítězství byla vyjádřením liberálního odmítnutí Ruska a uznáním toho, že 2. světovou válku vyhrály Spojené státy americké.

Ale jestli se nyní podíváte na upoutávku na tuto přehlídku, která je vysílána v televizi, uvidíte, že mauzoleum není zakryto (text vyšel v originále 25.4 2017 , pozn. překl.) .  To je jeden ze symbolů… Číňanům není třeba objasňovat význam symbolů, pro nás, může být, takový význam nemají, ale tím spíš… 

Ať už 9. května, nebo 15. května na příslušné konferenci v Pekingu (na summitu Hedvábné stezky na nejvyšší úrovni, pozn. překl.), či 3. července na setkání G20, ale tak či onak, pokud bude dohody dosaženo, nějak se to projeví a my to poznáme.

Překlad: Croix

11 komentářů :

 1. i s málo informacemi se deá udělat zasvěcená analýza. Chazin...

  OdpovědětVymazat
 2. Zvaneni fasistickeho blba Chazina....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. agente, nějak ses opozdil, měl jsi být první :-)

   Vymazat
 3. Nejsem znalec čínského protokolu, ale mám dojem, že přijetí čínského presidenta a ne ve vládní budově ale v soukromém sídle presidenta US a poté brutální útok na suverení stát se musel u čínského presidenta setkat s absolutním odmitnutím, které jen díky čínské zdvořilosti nebylo tomu americkému ignorantovi okamžitě vyjádřeno. Je to můj soukromý názor.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Navrhnem Vám iný pohľad. RF a USA sa už v tichosti dohodli pred útokom v Sýrii - dohody nevznikajú na stretnutiach na najvyššej úrovni, tam sa potvrdzujú! Útok "ukľudnil" situáciu v USA, upozornil Asada, že treba poslúchať a získať môže iba to, čo mu bude ponúknuté a Číňanom povedal - dohodnime sa, my sa už rozmysleli - nemienime sa stiahnuť zo svetovej politiky a "Amerika predovšetkým" znamená silná/!/ Amerika. ISIL začal baliť kufre, "demokratické"protiasadovské sily sú zahánené do rezervácií, Asad už súhlasí s istou parceláciou zón, kde budú môcť prežívať doráňaní odporcovia/čo razantne Rusom odmietal/. Čína pritlačila Sev.Koreu. To neznamená, že konflikt končí!! Tieto procesy majú svoje tempo, peripetie, nič sa nedáva zadarmo a nič sa nezískava zadarmo. Projekt unipolárnej svetovlády sa evidentne "nestihol". USA zrejme navrhujú /a akceptujú návrh/ na sformovanie sfér vplyvu. Iná otázka je - charakter globalizácie. USA navrhovali globalizáciu korporácií. Rusi a Číňania uprednostňujú inkluzívnu globalizáciu so štátnou reguláciou. Z konfliktu zisky neplynú, ale inklúzívna globalizácia je plne umožňuje a súčasne preberá zodpovednosť za obmedzenie, resp odstránenie dopadov "sociálneho darvinizmu". Na prvý pohľad je to výhodná dohoda pre všetkých, s výnimkou príživníckych politických megalomanov. Postupne uvidíme.

   Vymazat
  2. PAW
   Tramtarie Goldman sachs predni Ministr pribehl davat pac Trumpovi po zurivem telefonnim hovoru a jsou ted POKREVNI BRATRI v planovani krveproliti jako vzdy predtim..
   Setkali se na stare vyrazene lodi a 600 sluhu pobihalo a klanelo se kolem..
   Valecna lod Tramtarie v hodnote okolo 2 miliard stale stoji bezmocne na mori..
   Je zde moznost , ze sila osobnosti Putina na moment ovlivni , bezmocneho , bezvladneho , bezmyslenkoveho presidenta s podobnou populaci.
   Zurivosti musi na moment zaprit. Jinak by to skoncilo drive nez by dosli k zminkam neceho podstatneho.
   Informace o sile nynejsiho Ruska , o kterych se Putin nezapomene zminit a upadek USA a spol. jiste pomuzou..
   JInak pokrok neni mozny , protoze USA zacalo fofrem prchat vzad. Cili se jen minou , podobne jako s Cinskym Tvrdohlavcem, ktery je na ceste k rozvoji tez..a ve smeru vpred..
   Neni nic spolecneho , obzvlaste v napadani narodu a v agresich a nasili...spolu s teroristy.
   Zrudne utoky na narod , ktery se zoufale brani /Syrii/ pak vzbuzuje POHRDANI pouze.
   V tom si rozumi Trump s brity ,australany atd nejvic..Ale to vede k tomu , ze zase couvnul a lode odprejskly , kdyz se Korejec zminil ,ze bude strilet na obranu!! ZPET.
   PONIZENI SE BUDOU MNOZIT.
   Kujou pikle porad a proti vsem, ale skutek vzdy musi prchnout..
   Strach stale roste.
   Z rozvoje uhlavnich protivniku.
   Nejen z jejich obrany
   O problemu ,ze daleko silnejsi staty maji obranu pak Trump nema nadeji a nema nic k reseni kazdeho problemu.
   A nema jiste ani schopnosti dodrzet vubec sliby predvolebni !!
   To setkani pak vychazi absurdni , protoze dohody USA neni schopna ani pochopit nebo dokonce dodrzovat !!
   Otazka je po smyslu jednat s kymkoliv a proc...
   Kdyz se predem vi ze neni nadeje neco zmenit..
   PAW
   PAW

   Vymazat
 4. 22:35 jen jestli víš, co je to fašismus. Blba můžeš vídat v zcadle, nebo poptej někoho, kdo tě dobře zná a za žádných okolností nelže.

  OdpovědětVymazat
 5. Chazin správně řekl, že v každém názoru-předpovědi je určitá míra pravděpodobnosti.
  Proč se tedy o jeho názorech dohadovat?

  OdpovědětVymazat
 6. Není třeba dělat paniku.Buď se všichni tři nějak
  domluví a bude to platit,nebo se nedomluví a pak
  dojde ke sporu,který může,ale nemusí,přejít ve
  vážnější akce.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat