Reklama

.

.

úterý 9. května 2017

Sovětské a americké vlajky na Den vítězství: Absurdita vystřídala jinou... Při osvobozování naší země padlo 248 Američanů, kteří přišli na konci dubna do již téměř vyklizených západních Čech. Sovětů padlo 140 tisíc.

9.5. 2017   Zvědavec
Když jsem byl malé dítě na prvním stupni základní školy, slavil se Den vítězství až 9. května, nikoliv osmého, jak je tomu dnes. Slavili jsme zkrátka podle tehdejšího moskevského času, nikoliv toho západoevropského, kdy začalo příměří platit. V moskevském bylo totiž už po půlnoci. Nic na tom nemění ani fakt, že poslední ozbrojené střety s Němci na našem území utichly až 11. května, kdy se poslední jednotky Wehrmachtu vzdaly.

Komunistický svátek dne vítězství před rokem 1989
Tehdy byl symbolem dne vítězství sovětský tank a šeříky
Jak již bylo řečeno, tehdy se slavilo 9. května, ulice byly plné sovětských vlajek a statní svátek se přímo jmenoval „Den osvobození naší vlasti Sovětskou armádou“. Samozřejmě, bylo ještě naživu spousta lidí, kteří si ony události pamatovali. Slyšeli jsme vyprávění o tom, jak byli lidé šťastní, když Sověti konečně vyhnali krutovládu Němců. Byly v té době ovšem i absurdity. Od svého otce pravidelně poslouchajícího rádio Svobodná Evropa, kterému komunisté celkem dost ublížili, jsem věděl, že Plzeň osvobodila americká armáda. A tak mi přišlo trochu divné, že se o tom nikde oficiální orgány nezmiňují. Možná v Plzni ano, ale k nám do Východních Čech se to rozhodně nedostalo. Proto jsem tehdejšímu režimu moc nedůvěřoval.

Oslavy po roce 1989 a záplavy amerických vlajek

Po sametové revoluci jsem byl rád, že absurdita zmizela. Najednou jsme všichni oslavovali z vlastní vůle. Všude vlály americké vlajky, po náměstích jezdily americké džípy a vojenská technika, rozhovory v televizi byly vedeny s americkými veterány hlavně z Plzně. Jenže ouha! Ono se za těch 27 let nic nezměnilo. Stále americké vlajky. Stále americké džípy po celé republice, nejen v Plzni. Jedna absurdita vystřídala druhou. Dneska se zdá, že naši celou republiku osvobodili Američané. V televizi se jakoby „náhodou“ ukazují oslavy hlavně z Plzně, ale třeba i v Praze nebo Hradci Králové vlají vlajky s hvězdami a pruhy. Při osvobozování naší země padlo 248 Američanů, kteří přišli na konci dubna do již téměř vyklizených západních Čech. Sovětů padlo 140 tisíc. Dnes o tom není v podstatě ani zmínka. Maximálně občas nějaký přihlouplý politik prohlásí, že sovětská armáda nás neosvobodila, ale dobyla. Sice si nepamatuji ty časy, ale ještě si pamatuji vyprávění těch, kteří osvobození zažili. Plus čísla o počtu padlých či velikosti osvobozeného území, která jasně ukazují, kdo má hlavní zásluhu na vyhnání Němců z Československa. Bohužel, absurdita komunistů byla vystřídána absurditou ještě větší.

25 komentářů :

 1. Pravda o bombardování území ČR na konci války:
  Únorový a březnový nálet na Prahu, České Velenice, České Budějovice, Cheb, Kralupy nad Vltavou, Ústí nad Labem, Zlín, Plzeň - bombardování (nejen) Škodových závodů
  (tento nepřátelský akt nesmí být nikdy zapomenut),
  Českomoravské strojírny,
  °Českomoravská Kolben Daněk,
  ° Vysočanská mlékárna,
  ° hlavní sklady firmy Julius Meinl,
  ° továrna na stroje bratří Prášilů,
  ° Ottova chemická továrna,
  ° libeňský lihovar,
  °parní mlýny Františka Odkolka nebo
  °továrna na celuloidové zboží a další.
  ° škola fy Philips, U Ejpovic Američané zničili velké zásoby prádla a potravin.
  - Za starou hrnčírnou v Plzni do obrovské jámy svážela americká nákladní auta velké zásoby potravin, konzerv, nábytku. to polévali benzínem a zapalovali.
  - V Chebu zničili Američané velké sklady látek, psacích strojů, radiopřijímačů, konzerv a automobilů.
  - V Kraslicích zničili vojáci USA sklady hudebních nástrojů.
  - Na zámku Pozorka u Kladrub bylo velké skladiště hlídáno československými hlídkami. Američané hrozící zbraněmi naše hlídky vytlačili, skladiště polili benzínem a zapálili.
  - Z Aše bylo do Mnichova uneseno pět odborníků na výrobu technického porcelánu.
  - Z tachovského muzea zmizely cenné památky - olejomalby, staré zbraně vykládané stříbrem. S tím vším zmizel také major armády USA Hoower.
  - Ve Stodě se americké vojenské velitelství zmocnilo násilím 40 vagonů látek, zabavených Němcům, tyto zásoby Američané spálili.
  - Národní výbor v Chebu 14. 5. 1945 oznámil, že americké vojenské velitelství nařídilo odvézt 45 vagonů obilí do Německa. + Nejsem historik a rozhodně nehodlám jejich práci a hodnocení nahrazovat. Vybral jsem z historických análů jen některé příklady, zdaleka nejsou všechny.
  Je faktem, že „spojenecké" jednotky osvobodily nejzápadnější část území tehdejší ČSR - tedy asi (pouze) jednu desetinu celkového území ČSR. Při osvobozování českého území padlo 116 Američanů. Zbytek osvobodila Rudá armáda, přičemž zde padlo 140 000 jejich vojáků.
  Ale jejich „působení,, provází řada bezohledných náletů, které celkem stály životy tisíce našich občanů - převážně civilistů. Spojenci podnikali nálety v době, kdy už bylo jasné, že Německo válku prohraje.
  Spíše se zdá, že po vyhlášení Košického vládního programu bylo Američanům jasné, že v ČSR žádnou fabriku nezískají, že tyto podniky budou znárodněny. Proto postupovali taktikou spálené země: vše, co bude zničeno, nebude konkurovat západním průmyslovým podnikům. A na lidech jim (nikdy) nezáleželo.
  Dalo by se tedy říci, že „spojenci" (potažmo Američané) udělali na našem území na konci války v roce 1945 více škody než užitku. Na našem území zabili (zejména při bombardování) mnohem více českých obyvatel, než německých fašistů. Naopak s Němci Američané zacházeli „jak v rukavičkách". Proto snem každého německého vojáka na konci války bylo vzdát se Američanům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Padlých US-vojáků nebyla ani polovina uvedeného počtu. V pramenech se uvádí 116 až 119 osob. Faktem je,že při osvobozování usmrtili asi 10-násobek občanů ČSR a nelze nepřipomenout velké škody na významných průmyslových podnicích tehdejší ČSR (ČKD,Skoda,Kralupy, Pardubice a Dubová)ve druhépolovině dubna 45.

   Vymazat
  2. Je něco totiž něco mnohem horšího než být nepřítelem Ameriky a to sice být jejím spojencem, praxí ověřeno po celém světě. Výhodné to je pouze pro pár grázlů, kteří jsou ochotni prodat vlastní zemi i s babičkou.

   Vymazat
  3. 16:26 - ještěže tak! Ale jinak to byl hlavní důvod, proč ta válka byla vůbec vedená! Tady o tom píšou (je to ale rusky) - http://cat-779.livejournal.com/184817.html

   Vymazat
  4. To, že dnes vlají všude americké vlajky není nic divného, když vezmete do úvahy, že jsme se stali protektorátem USA díky havloidním "demokratům" !! Kdy si ten agent CIA Havel postavil u Prahy letiště ?

   Vymazat
  5. Čili porazili jsme sami sebe:)

   Vymazat
  6. Bohužel i bohudík umím rusky a na takového omezence jako je diskutér 19:04 jsem ještě nenarazil. Typický nacista.

   Vymazat
  7. No jo, ale to přeci šlo jen o tzv. collateral damages. O D-day se taky stále jen připomíná, že na Omaha beach padlo na 3tisíce příslušníků US army, ale jen těžko najdete, že ve stejný den pod americkým bombardováním v Normandii zahynulo ČTRNÁCT TISÍC francouzských civilistů!

   Vymazat
 2. Bohužel, přihloplých politiků, kteří prohlásí, že nás sovětská armáda přijela dobýt, je převážná většina. Bohužel se k nim řadí i "učitelé", v tomto případě spíš - učí, TELE. Myslím slepici Štěpánovou. Dodatečně se tímto sprostým srovnáním omluvám veškeré drůbeži.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže ti nejsou přihlouplí -moc dobře to všechno vědí. Jsou to šmejdi a lotři. Jednou s nimi budoucnost zúčtuje, i s těmi učiteli, jenže oni hbitě převléknou zobáky a budou žvanit úplný opak. Musíme si to všechno pamatovat, a nenechat je zmizet. A Štěpánová? Normál kurva, co si hraje na herečku.

   Vymazat
  2. někdo jim ale dává prostor to říci, zrovinka takový názor. Ten někdo si je snad musel najít a říct hele hledáme někoho kdo řekne to a tohle.To jinak není možná. Prej demokracie to sotva.

   Vymazat
  3. 16:45 Já jsem myslel tu husu Štěpánovou z Veverské Bitýšky, tu která je nalezlá v kdejakém přiblblém pořadu a zvrací tam svoje moudra.

   Vymazat
 3. do školy jsem chodil od 1979. Až na to přišly osnovy, učili jsme se o demarkační linii a tom že část země osvobodili Američané.Učili jsme se i o tom, že naši letci bojovali v Bitvě o Británii, že naši byli v Tobruku, nevím , asi to bylo školu od školy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vím, že v učebnicích dějepisu v sedmdesátých letech byly obsaženy informace o zahraničním odboji jak na východu, tak na západu, stejně i informace o demarkační čáře tedy, že americké jednotky postoupily až k Plzni. To vím jako obyvatel východních Čech. Ve své generaci vím, že podobně tomu bylo v učebnici z roku 1959. Voják základní služby, kterou absolvoval v letech 1955-57 tvrdí, že tuto informaci obsahovalo i Politické školení mužstva (PŠM). Pravda, mnoho pokřiku o tom nebylo a nebylo tam ani to, že americké jednotky na území ČSR zavedly okupační správu se vším všudy. To se dozvídám teprve teď.

   Vymazat
  2. Ne,ne.My se učili Dějepis se vším všudy!I s osvobozením Plzně Američany,jejich bombardování,jak to bylo s Vlasovci....Nakonec ten komunizmus sem pouštěl i americké filmy.Sice ne bral,jako dnes,ale pouze kvalitu.

   Vymazat
 4. Vy Češi jste byly ovce za Hitlera , za Brežněva a ted za EU . Děkuji Rudé armádě za osvobození od fašismu . Jsem hrdý na svojeho dědu který oddělal několik benderovcu . Vy v Praze lezete Kyjevským benderovcum do riti a někteří vaši politici hlavně bez vlasů lezou Merkelové do prdele . Dobry sa majte a nezapomeňte kdo vás osvobodil od Hitlera . Jinak budete stále ovce . Devatého května noste lentočku a nebudte poserové . Marcel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:02 souhlas můj táta tuhle zemi též osvobozoval

   Vymazat
 5. Je vidět,že drzost zpitomělých lidí na Moravě
  nezná mezí.Sami drželi tlamy a poslušně dělali
  pro Němce a ještě se paktovali s těmi,kteří
  zde žili před válkou.Marcel sám patří mezi ty,
  co byli sudeťákům olizovat prach z bot,ale dělá
  hrdinu.Když je v bezpečí a nehrozí mu zabití ze
  strany mocipánů.Jeho rodina asi patřila mezi
  udavače,co donášela na Gestapo a později STB.
  Moravský zmetek má právo jen držet hubu.Ke to
  ten typ,co po válce vyhlašoval:moje mama nicht
  nemka,moje mama felká sokolovna!Papír totiž
  snese klidně i lež o hrdinství.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petře Majevský, za tohle vám ani vynadat netřeba, sám sobě jste se na hlavu vykadil.
   A je jedno, že vás k tomu ponoukl nějaký anonymní blbec Marcel.

   Vymazat
  2. Majevský, ta agresivita je hloupá!

   Vymazat
 6. Takové nesmysly! Takové ubohé podlézání SSA!
  Škoda mlčet,jak říkával posměšně můj táta.

  OdpovědětVymazat
 7. Legrační byla poslední reportáž z Plzně na ČT:-D
  Americký veterán tam řekl, že "děkuje českým vlastencům, že povstali proti Němcům, protože bez nich by neudělali nic, protože neměli dostatek vojáků, aby mohli osvobozovat".

  OdpovědětVymazat
 8. Asi se ozývám příliš pozdě. Chtěl jsem vědět kolik asi padlo Američanů během II sv. války. Nikdo se neozval. Nevím jestli tohleto se dá dohledat v internetu. Jinak si pamatuji, že myslím americké ztráty ve II. sv. válce prý byly menší než počet obětí dopravních nehod za jeden rok.
  Dále charakter prvomajových oslav vzhledem k počtu padlých vojáků je státním trapasem a urážkou Ruska. Je to zase jedna z věcí, která je pro mně nepochopitelná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:22: Odpovídám sám sobě. Počet obětí II. sv. války v USA - 417 tisíc. Šlo najít hbitě. Pokud se týče o to srovnání s počty obětí dopravních nehod - je to samozřejmě blábol. Počty obětí dopravních nehod v USA jsem ale nenašel.

   Vymazat
 9. Děkuji za přehled hrdinských činů US Army na našem území, nutno doplnit ale ještě o statečné nálety, třeba v Brně a v Praze, výlučně na civilní či historickou zástavbu bez jediného průmyslového či vojenského objektu -
  Ano, počet obětí 2.světové USA a ČSR byl srovnatelný, počet obyvatel asi tehdy 1 : 15.
  Tolik jen civilních obětí dovedli USA hrdinové vyrobit dvěma nálety na Drážďany či jedním na Hirošimu a Nagasaki.

  OdpovědětVymazat