Reklama

středa 3. května 2017

Svědci vyvracejí americkou verzi smrtícího náletu v Mosulu

Maggie Michael (AP)
3. 5. 2017 AP, překlad messin

Svědci přesvědčivě vyvracejí verzi americké armády o březnovém útoku v iráckém Mosulu. Američané v březnu bombardovali dům plný lidí, z nichž nejméně 100 zahynulo.


Když se provalily smrtící následky náletu, přišli Američané s verzí, že lidi údajně do domu úmyslně nahnal ISIL/Daeš, budovu podminoval a palbou měl navést koaliční letadla.

Podle sedmi svědků a pozůstalých, kteří hovořili s tiskovou agenturou The Associated Press, se ale nic z toho nestalo.

Podle svědků v oblasti bojů docházelo k nevybíravému bombardování civilních domů, mnohých plných civilistů, z nichž nespočet byl zcela srovnán se zemí. K tomu všemu docházelo navzdory neustálým přeletům průzkumných letadel.

Podle OSN bylo na základě analýzy satelitních snímků v západním Mosulu zničeno na 1590 obytných domů. Jen v březnu a dubnu 2017 bylo podle organizace Iraq Body Count v západním Mosulu zabito na 1117 lidí.

Odhady Pentagonu o mrtvých jsou přitom mnohem nižší.

Ali Zanoun byl jedním ze dvou lidí, kteří smrtící nálet přežili. V sutinách domu přežil pět dnů, kdy kvůli nedostatku tekutin pil i nosní kapky. Kolem něho zůstalo pohřbeno na 20 členů jeho rodiny, včetně dětí i kojenců.

On a jeho rodina byli vyhnáni radikály z jejich domova. Nakonec skončili v domě muže jménem Abu Tawfiq. Tento bohatý muž ve svém domě poskytnul útočiště lidem vyhnaným vrahy z ISILu. Slyšel jsem o něm, že to je „humánní člověk“, vypráví z nemocničního lůžka v iráckém městě Irbil padesátiletý Zanoun. Tak se v domě na 200m čtverečních tísnilo množství lidí. Ženy zaplnily sklep, zatímco muži zůstali v dalších dvou patrech nad nimi.

Zanoun řekl, že ve dnech před náletem viděl na ulicích střílet radikály z ISILu, i jednoho ostřelovače na domě vzdáleném asi 300 metrů. Když se ho novináři zeptali, zda někdy radikálové vstoupili do domu Abu Tawfiqa, nebo ho použili ke střelbě, odpověděl: „Nikdy“.

Také další svědek Khaled rozčileně odmítá americkou verzi o léčce a údajném podminování domu. „Lháři! Je logické, abych zůstal v domě s výbušninami?“, ptá se. „Daeš nevstoupil do domu,“ řekl s použitím arabského názvu pro ISIL.

Abdullah Khalid Ibrahim, jehož sousední dům byl náletem také těžce poškozen, mluvil s Tawfiqem den před náletem. V domě souseda žádní radikálové nebyli, říká Ibrahim a dodal, že sousedovi řekl, že tolik lidí na jednom místě není bezpečné. „Nemohu ty lidi poslat pryč“, odpověděl Abu Tawfiq.

Hned druhý den došlo k leteckému útoku. Zhroutil se strop a stěna. Ibrahim vyhrabal ze sutin svou manželku a dvouletého syna vysvobodil z blízkosti požáru. Přežili, jen jemu byla amputována noha. Další pětičlenné rodina v domě však zahynula.

Zanoun, který strávil pět dní pod sutinami, vypráví, jak venku slyšel střelbu i detonace dalších náletů. Marně volal o pomoc i vodu, nikdo nepřišel.

Až ho konečně vykopali jeho bratři. Byl převezen do Irbilu a podstoupil několik operací. Teprve později, když mu řekli o jeho rodině, začal křičet jména svých dětí.

Celá moje rodina je pryč, říká Zanoun. Roztavili se. Nenašli ani nehet, ani malou kost.“

Messin

Zdroj: http://www.startribune.com/us-airstrike-turned-a-home-in-iraq-s-mosul-into-a-death-trap/420971153/

33 komentářů :

 1. No, a takto se pak rodí džihádisté. Chlapík jde do práce, vrátí se a najde dům v troskách a rodinu zabitou. Dronem,raketou z letadla nebo tak nějak. Co mu tak asi hlavou proletí- pro koho žít, jaký smysl života teď mám?
  Neříkám, že to je hlavní a jediný důvod, ale myslím si, že je jedním z důvodů

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, američani už víc pro to, aby je obyvatelstvo bombardovaných zemí milovalo udělat nemohou . . .

   Smazat
  2. Američané jenom kopírují aroganci a "vše pro oblíbenost" úspěšně aplikované vyvoleným národem. Chybí jenom, aby mainstream s vážnou tváří hlásal, že kdo nemá rád USAky, měl by se léčit...

   Smazat
  3. Re (06:35):
   Ano, vypadá to skutečně tak, že USA ve vybraných zemích toho regionu svými akcemi jednak terorismus vyvolávají, jednak pospolu s těmi, kteří se tam jimi nechali najmout jako hrdlořezi pro válku všech proti všem a hlavně proti tamní legitimní politické moci, udržují chaos.
   A dál tak ničí jejich hospodářskou infrastrukturu i křehké vztahy v tamní různorodé společnosti.
   V takové situaci je konsolidace jakéhokoliv státu, jeho legitimní moci i ekonomiky předem vyloučena.
   Po přílivu migrantů to pociťuje i západní Evropa. A ještě i bude!
   Komu toto všechno asi tak prospívá? ....

   Smazat
  4. Dobře pane Františku napsáno. Vypadá to, že to prospívá, alespoň zatím inženýrům budoucnosti, strůjcům budoucnosti. Podle mně ti mocní, kteří vlastní kapitál, mají pod palcem surovinové zdroje, a v rukávu politiky si myslí, že historii lze utvářet, že budoucnost vidí a lajnují na několik generací dopředu. Hovořím o několika klanech nikoliv politicích, kteří jsou jen jejich loutky(prej nejmocnější muž planety- POTUS- to jistě).No, a my můžeme chodit k volbám vesele a myslet si, že naši zvolení zástupci za nás vytahají kaštany z ohně a změní Svět.

   Smazat
 2. Americka verze zasadne musi byt jina nez skutecnost, protoze je proste Americka. Podle uSSacke verze totiz ma Irak atomove a biologicke zbrane, Vietnam napadl uSSaky, a tak dal a tak dal. Proste musi porad sproste lhat aby zakryli vlastni zlociny. Nic se neda delat, pravdepodobnost ze "Americka verze" je pravdiva je uz z principu uboze nizka, temer nulova. Jednoducha analyze uSSackych verzi a skutecnosti to dokazuje.

  OdpovědětSmazat
 3. Ty nálety mi tak trochu připomínají nálety na konci druhé světové třeba na Škodovku, na obytné domy....prý se tehdy spletli a je vidět že se úspěšně pletou dodnes.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak na Škodovku ty drzý kokote, jo? Ty asi nevíš, že Škodovka a ostatní fabriky za Protektorátu byly všechny zbrojovkami Německa? Zatímco Amíci tady nasazovali životy tak tvůj fotr vyráběl Němčourům kanony.

   Smazat
  2. Ale chlapče, co to máš za nehezký slovník ? To by Tě maminka nepochválila ! Ty Ty Ty ! Jinak máš ČÁSTEČNĚ pravdu, bylo to za války a dělali pro skopčáky. Ovšem vzhledem k termínu bombardování způsobilo více škody budoucímu Československu než skopčákům, kterým zbývaly už jenom jednotky dnů existence...

   Smazat
  3. 11:00

   Kolik dnů zbývalo skopčákům nikdo tehdy přesně nevěděl. Možná pár desítek, možná pár stovek.

   Koho kurva zajímá za války škody na nějakém budoucím Československu? Jste normální? Šlo o to ukončit co nejdřív válku!

   Kokoty, kteří drze špiní ty kteří nás zásadně pomohli osvobodit, je třeba nazývat pravými jmény.

   Smazat
  4. 11:09-kdy už tu přestaneš strašit,ty stupide negramotnej ??!!

   Smazat
  5. Obhajovat bombardování Škodovky může jen špatně informovaný a navíc hlupák: Škodovka byla za války bombardována několikrát, ale nikdy se do ní Amíci ani Britové nestrefili!!!! Zato vybombardovali civilní objekty za Škodovkou a byly stovky mrtvých. To všichni Plzeňáci vědí. Nálet na samém konci války, kdy už byl Hitler obklíčený v Berlíně byla čistá "strategická" lumpárna. Poškodit sovětskou zónu, proti které se chystala válka už od začátku roku 1945! To byl hlavní důvod. Poškodit spojence ze kterého se měl za pár týdnů stát nepřítel. Tak to chtěl Churchil a málem mu to vyšlo. Nebýt veřejného mínění na Západě! 10:47 udělá lépe, když s tímhle slovníkem půjde "vítat Patona", projede se v džípu, zažvejká žvejkačkou, prostě ať se raději zařadí do proamerického stáda. To mu půjde líp, než obhajoba amerických zločinů!!! Leo

   Smazat
  6. Leošku, ty nejsi nic víc než prolhaný zkurvený bolševik.
   http://technet.idnes.cz/plzen-skoda-bombardovani-0hd-/vojenstvi.aspx?c=A150424_122045_vojenstvi_kuz

   Smazat
  7. Hňupe 14:20, co jsem cpeš burešův škvár iděs, co jsi si šlehnul jednobuněčáku? Tví rodiče museli být retardovaní při tvém počinu.

   Smazat
  8. PAW
   Zasadne se utoci na cile ktere nemaji obranu jako nemocnice s Cervenym Krizem na strechah, skolky , jesle , skoly, atd..Uz pres 200 let..
   Fasimsus nikdy nevyhynyl jiz po 200 let od nepodarene francouzske revoluce odkud to vse pribehlo ve velkem...

   Smazat
 4. vše bylo jasný že usa lže jako vždy a zabíjet civilisty jim jde dobře

  OdpovědětSmazat
 5. Včera demise vlády, dnes zatknutý Pelta a tady? Řeší se úplné neaktuální kraviny. Neschopná redakce chrápe nebo čeká na notičky z ruské ambasády? Tohle má být to "alternativní zpravodajství"? Takové si strčte do prdele. To nemá úroveň ani Pionýrské sedmičky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jdi doprdele s Peltou a hrou při které 22 idiotů se honí za kulatým nesmyslem a ani ti kašpaři v Sralbotkově a Bakšišově partě když se mezi sebou pospřehážou,tak chleba lacinější nebude,spíš naopak..To,co se děje,je jen kalení vody a odvádění pozornosti takových volů,jako ty,od důležitých věcí,kterým stejně nerozumíš a ani nikdy nepochopíš...tak buď v klidu a čekej příštího...

   Smazat
  2. Jasně že není důležité kdo je premiér, jaká je vláda... A pak tu idioti jako ty kvičí, že máte holé prdele. Hlavně že řešíte veledůležité věci, kterým ale nikdo krom vás nerozumí.:-D

   Smazat
  3. 11:01tak co sem lezeš,nikdo tě nenutí sem chodit číst zdejší články,ale ono tě spíš baví nadávat a to bys u Jandy a Romancovove nemohl,hned by tě smazali,jsi jen obyčejný chudák s nízkým sebevědomím a potřebuješ si dokázat, že jsi chlap,jak ubohé.

   Smazat
  4. 11:01 to je dobře žě bruselská zastupitelská vláda padla a že jse řežou havloidi mezi sebou ještě líp

   Smazat
  5. 12:20-doufám,že se najde někdo,kdo tě i rovnou zastřelí,hňupe hňupatá..

   Smazat
  6. Pitoma 11:01 resp.12:09 resp.12:27 si chtěl počíst nové zprávy a přehlédl, že Nová republika není zpravodajský web. Omluvte toho vola a jeho slovník. Má vycházku a v léčebně ho k PC nepostí.

   Smazat
  7. 14:31

   Chtěl jsem si přečíst komuntář k těmto významným událostem očima NR. Ale máš pravdu. Samozřejmě, že NR není žádný zpravodajský web, ale jen ruská, propagandistická, prolhaná, konspirační žumpa.

   Smazat
  8. Idiotský negramoto 14:42, nauč se česky ty havloidní mongoloidní lopato. Proč tu smrdíš a nelezeš na tvůj milovaný burešův nebo balalův web? Tady jsou pro tebe ty články složité, to na tvé IQ 15 není. Nebo jsi zaměstnancem trotla Chovance nebo pornoherce?

   Smazat
  9. Redakce vede blog tak, jak uzná za vhodné. Informace, které postrádáš máš možnost, místo sekýrování toho, komu nepřispíváš, hledat někde jinde. Jinak chápu, že o to ti vůbec nejde, že?

   Smazat
 6. Tohle všechno se děje již 100 let a neumím pochopit lidi kterým to dodnes neni jasné. Horší je že to má vzestupnou tendenci a nikdo se proti tomu nebouří ani ty hrozně vyspělý z vysokým IQ občané USA. Tady zaprděný Češi udělaly v 89 roce státní převrat a ani neměly lidi bez práce a bezdomovce jako vyspělé USA. Teď jsou z nás jen moderní otroci a to i ti kteří si myslí že jsou svobodní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, tady pomlouvat a špinit náš národ a nadávat na Čechy nebudeš, jasný? Jestli považuješ Čechy za "zaprděné" tak odsud táhni někam jinam mezi své. Ty vlastně ani Čech nejsi, stačí se podívat na tvůj pravopis, osle.

   Smazat
  2. Motroku, tvoje názory bych mohl brát vážněji, pokud bys svůj intelekt podpořil pravopisem. Pravda je, že sametové vyzvánění klíčů bylo skokem na špek. Jenže, tomu předcázející poklid, pohodlí a jistoty by beztak končily pádem SSSR. Ten na poklid a jistoty prakticky dojel.

   Smazat
 7. Komu tykáte! Patříte asi ke krasavcům co nepochopí ironii. Já nejsem Čech ale vy jste pitomec!

  OdpovědětSmazat
 8. V okamžiku kdy noha bělocha vstoupila na území Ameriky, ožil "Americký duch" a s ním postupná devastace světa. Zabírání indiánských území, obchod s otroky, válka za nezávislost USA, válka severu proti jihu,... zbytek na wikipedii nebo "války USA". Nic jim nejde lépe, než požírat ty slabší. Přitom to jsou zbabělci, kteří za sebe nechají bojovat a umírat jiné národy. I ve WWII se angažovali přímo až ve chvíli, kdy jim došlo, že jinak by téměř celá Evropa spadla do sféry vlivu SSSR. Euro a UShujeři, kteým připadá výlet kolony kokotů přes ČR jako hrdinský čin, atˇ si doplní dějepisné znalosti u pamětníků války. Smrt NATO

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA jsou největší říše zla, zločinecké váleční štváči, mezinárodní teroristé a lháři v dějinách lidstva. Vyzbrojená vláda USA činí násilí a je nejzločinnější institucí, která kdy vládla na Zemi. USA stvořily terorismus požírající svět. Vypěstovaly většinu ze všech těch band, které dnes terorizují planetu. A jak se ukázalo, vše jen v zájmu USA.
   nezávislý pozorovatel

   Smazat
  2. 22:56 "I ve WWII se angažovali přímo až ve chvíli, kdy jim došlo, že jinak by téměř celá Evropa spadla do sféry vlivu SSSR" lze doplnit o to, že v Evropě armádou, kde většínu měli Afroameričané ... vědí pamětníci.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.