Reklama

.

.

středa 10. května 2017

Svoboda slova

Jiří Jírovec
10. 5. 2017
Doby, kdy byla svoboda slova ohrožena jsou, chvála bohu, minulostí. Jenže povinnost užívat určitá slova byla nahrazena svobodou neříct nic.
ČT tuto možnost použila dne 9.5. 2017. ve 13.30. Zcela svobodně neocitovala "Principy koaliční spolupráce IV" dosud platné koaliční smlouvy: ZDE . "Pro každý takový krok (jmenování či odvolání člena vlády) musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany." ČT nechala dlouze mluvit jakéhosi Martina Schulze. Ten dal k lepšímu, že "Ústava byla sepsána slušnými lidmi pro slušné lidi". Odvolání účasti ministrů ČSSD na plánované cestě do Číny vysvětlil tak, že "Pan Zeman a jeho spolek si vyřídí svoje věci v Číně" ale ministři zůstanou doma, když je ta vládní krize.

Jenže tu krizi přece vyvolal Sobotka. To, že jeho ministři zůstanou doma je dáno panikou, v níž se ČSSD nachází. Bude boj o koryta a ten nelze sledovat z dálky.

Sobotka podepsal koaliční dohodu, protože chtěl vládnout. Dohoda neomezuje jeho ústavní právo jmenovat a odvolávat. Říká jen, že může jmenovat a odvolávat jen toho, koho mu parťáci odklepnou. To není nic proti Ústavě. Ta říká jen to, že premiér může presidentovi odevzdat papír se jmény. Není v ní popsáno, jak tam jména vložit.

To je zatrachtilá situace, protože odvolat Babiše nešlo bez jeho souhlasu. Sobotka tedy přišel s nápadem ohlásit demisi celé vlády. Pak ale zjistil, že by Zeman mohl (pokud si vláda svůj konec sama neschválila) považovat podanou demisi za Sobotkovu osobní.

Sobotka demisi stáhl a vrátil se k původně zamítnuté variantě odvolat Babiše. Tedy zpátky k problému s koaliční dohodou a mučednictvím oponenta. Do hry možná vstoupila představa, že toho Babiš bude mít tak akorát a jako chlap to zabalí sám.

Sobotka nemá proti Babišovi žádný trumf, snad kromě odposlechů, které jsou vyvratitelné analýzou materiálů publikovaných v Babišových mediích.

Ve hře jsou vysoké preference ANO. Těch 30% k rozebrání je lákadlo pro všechny strany.

34 komentářů :

 1. Trochu nedávné historie. Po volbách se sestavovala koalice. Na koaliční tahanice voliči čekali (šlo o rušení církevních restitucí slíbených Bohušem před volbami) a zrovna lidovci pustili svého lídra do USA. "Návštěva prý byla dlouho dopředu domluvena" a asi se měl sejít s někým důležitějším a užitečnějším pro ČR než teď Zeman v Číně. Nyní si podle nich asi Zeman jen tak cestuje a zrovna, když tady je nutné jednat. Pokrytectví na Ntou Bělobrádka a KDU-CSL!
  A ČSSD? Na to, že své sliby a závazky neplní se dá u Bohůša na 100% spolehnout. Stop církevním restitucím, kauza Altner, koaliční smlouva jest důkazem.

  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/lidovci-koalici-nepotopili-sefove-rozdeli-kresla-museji-spechat_290763.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé připomenutí, to člověku v té době vrtalo hlavou a teď to dostává jiné souvislosti.

   Vymazat
  2. Přesně tak. Právě lidovci, kteří protáhli tvoření vlády nejméně o 2 týdny (muselo se čekat, až se Bělobrádcek vrátí za studijního pobytu v USA) - právě ti teď hlásají, že je nutno cestu do Číny zrušit, protože se přece musí řešit vládní krize! Nutno dodat, že na zdržení zaviněné Bělobrádkovou cestou média přeochotně "zapomínají" a zcela běžně připisují zdržení v sestavování vlády Zemanovi.

   Vymazat
  3. "Pro každý takový krok (jmenování či odvolání člena vlády) musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany." -- cituje Jírovec z koaliční smlouvy. Nabízím další kousek z této smlouvy: "Členové vlády budou v personální politice svých ministerstev respektovat zásadu vysoké odbornosti a MORÁLNÍ BEZÚHONNOSTI." --- V tomhle punktu STBák Andrej smlouvu nikdy neplnil a ani nemohl, protože neví, co to JAKO je. LEŽ jako pracovní metodu zavedl u východních bratrů VELKÝ VLADO MEČIÁR a ANDREJ to zavádí u nás. A DEBILOVÉ (Andrejkou názou pre Čehúnou) ho volí. V případě svých podporovatelů a slouhů má dokonce pravdu. sck

   Vymazat
 2. I ta rošáda je pro některé čelné představitele k nevyřešení. Za mlada nám staří pardálové říkali: Pr.á, pr.á, kulky nemá...
  A nebo by mohla pomoci kniha od novodobého Gutha-Jarkovského pana L. Špačka:
  KOMIKSOVÁ ETIKETA - ta představuje všechny situace, do kterých se může moderní člověk dostat, a nabízí mu pravidla, která mu pomohou všechny nástrahy společenského života zvládnout. Mr(Etiketa) vás provede světem společenského chování, naučí vás řešit společenské rébusy, pomůže vám orientovat se v běžném životě i ve výjimečných situacích.
  Dovedové...

  OdpovědětVymazat
 3. je sladké pozorovat, kdo všechno se zapojuje do dalšího pokusu o státní převrat, kdo se přidává k "Pražské kavárně".
  Jde o další barevnou revoluci nebo alespoň o další útok ve stylu červených karet pro Zemana???
  Oligarchické podsvětí propojené s takzvanými politickými a kulturními elitami zase chtějí uchopit moc, která se jim vytrácí mezi prsty. Národ jim nevěří a nikdo z nich nemá jisté koryto po volbách.
  Proto znovu útočí

  OdpovědětVymazat
 4. akosi všetci chcú - to na pozadí všetkého - aby Zeman do tej Číny nešiel - že ???

  OdpovědětVymazat
 5. Vážení.Český jazyk má velké množství slov na pojmenování čehokoliv,ale na pojmenování neschopného Sobotky mne nenapadá žádné jiné slovo.Tak že opět klasika.Je to normální čurák....... důchodce

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš tam chybu, jazykozpytče. Mezi posledními dvěma slovy mi můj cit pro jazyk český napovídá, že´s místo "....." měl použít pouze " - ". To by úplně stačilo.

   Vymazat
 6. Teda osobně fandím tomu, aby jel Zeman do Číny, tam bude užitečnější. S Čínou je třeba spolupracovat. Věřím, že naší zemi Číňané budou užitečnější než Kalousek a Fiala dohromady. Jenom se podívejte, kde je dnes Slavie. Kam ji utopili Angličaňi a z jakých hlubin ji oni dokázali vytáhnout. Dnes Slavie vládne doma, zítra v Evropě!

  OdpovědětVymazat
 7. Včera na našich televizích opět klasika. Zprávy o cestě Zemana na Liberecku začínaly záběrem na hlouček asi deseti nespokojených občanů(žádný ucelený záběr, kolik ho tam skutečně vítalo lidí jsem neviděl) a jak to Zeman zchytával od zastupitelů. K předraženým cestám. Co tolik jeho cesty mohou stát? Jemu stačí k obědu jitrnice nebo tlačenka(mnozí mu závidí, že má rád ovar), stopečka Becherovky, malý dáreček v hodnotě pár set a na benzin bych mu klidně přispěl ze státního za to čím příspívá on ze svého platu do státní pokladny. A jestli že se chce někdo před ním předvádět, je jeho věc. Tak ať to platí on. Tady se zchyluje k převratu, prezidente nejezděte do Číny aby to nebylo Sarajevo!

  OdpovědětVymazat
 8. Zeman žádnou vládní krizi nevyvolal.
  Sobotka špatně odhadl situaci,měl hned podat písemné odvolání Babiše a další děj by už byl na triku Zemana.V případě neodvolání Babiše,mohl Sobotka útočit na Zemana,takhle po těch otočkách moc nemůže.Co je pro mne jasné,kdyby měl Babiš 10% preferencí,tak ho odvolá bez problémů,takhle když má 30%,tak by byl proti velkému množství občanů ČR,kteří můžou být i voliči Zemana.Pak uznávám Zemanovo tvrzení,tohle dělat půl roku před volbami je zbytečné.Babiš vůbec neměl být MF a tohle nenastalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to 7:51
   Kdyby Babiš nebyl na MF nebyl by přebytkový rozpočet, opět by se nevybíraly daně a odpouštěly se daně kamarádům (viz Kalousek), socani by se roztahovali všude a podsvětí by vládlo dále s tím že jim ODS, Topka a socani kryjí záda.Nechte Babiše dodělat práci - likvidaci politických matadorů, kteří tady působí od roku 89 a pak ať se Babiš už věnuje jen své firmě.

   Vymazat
  2. Pro 8.01 nic ve zlým,ale něco pro vás-Vítejte v zemi debilů
   http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=184032

   Vymazat
 9. Svoboda, obecně, je zajímavé slovo. Především v tom, že ho každý zná a domnívá se že zná i jeho obsah. Já se nedomnívám, ale naopak vím, že naprostá většina lidí co je svoboda neví. Neví jak jaký je vztah mezi svévolí, svobodou a nesvobodou, neví jak svoboda a nesvoboda vzniká, neví jaký je vztah mezi svobodou individuální a svobodou kolektivní. Ve škole skutečné svobodě neučili, a učit nebudou! Nemohou, protože pokud bychom poznali skutečnou svobodu, byl by s našimi vládci konec.

  OdpovědětVymazat
 10. Zruste ten chlivek

  OdpovědětVymazat
 11. To jak se řežou o koryta je skutečně úchvatné, myslí si že to mají tak zmáknuté, že je lidi budou volit i když se odkopou. Je to tak že nám nastavují zrcadlo naší blbosti a myslí si že si na ty hrábě znova šlápneme. Nic ale netrvá věčně a stejně je nejdůležitější jak se dohodnou velmoci, která vyhraje, podle těch not se potom pojede. Jestli USA, tak to se mají všichni na co těšit...

  OdpovědětVymazat
 12. Pane Jírovče,díky za článek.
  lada

  OdpovědětVymazat
 13. Zrušení plánované cesty do Číny je naprosté diplomatické diletantství. Všichni ministři , kteří měli do Číny jet by měli podat demisi , protože si neplní své funkční povinnosti. Rozpustit ten "vládní bordel" a nové předčasné volby, Jiná cesta už není.

  OdpovědětVymazat
 14. Hlavně by chlapci neměli vůbec dostávat platy!!!

  OdpovědětVymazat
 15. Sobotka ohlásil, že demisi podá 15.5 a teď šílí, že Zeman demisi přijme až 18.5.?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sobotka dopředu hlásil, že jde na Hrad podat demisi. Pak se v sedm ráno rozhodl, že půjde prezidenta jen informovat, že ji podá v půli května. Ten chlapec neví kudy kam. A Zeman je ten blbec. Proč asi?

   Vymazat
 16. Pan Sobotka veřejně rezignoval a prezident jeho demisi přijal. Jenže pak to odložil, nebo si to rozmyslel, nebo si jen dělal legraci? Těžko soudit. V případě, že rezignace byla jen Sobotkovou srandou a chtěl zůstat premiérem, pak by jeho odvolání některého ministra musel prezident akceptovat. Kdo se však má v té kupě žertů vyznat. Nezbývá, než použít logiku. Sobotka, když býval ještě při smyslech, uzavřel koaliční dohodu, která pro odvolání pana Babiše vyžaduje jeho souhlas. Ten nemá. Odvolání ministra financí je tedy buď další vtípek, nebo následek jakéhosi záchvatu. Nezbývá, než počkat, zda si jej rozmyslí, případně než se, podle koaliční smlouvy prokáže, že bylo podáno při plném vědomí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak zvané tradiční strany ? ( spíše partaje spojené 25 roků s rozkrádáním tohoto státu a tzv. jejich demokracie) se spojily v jednom šiku proti Babišovi, protože cítí svůj konec. A jsou schopny udělat jakoukoliv prasárnu. Bohužel i Babiš má v kožichu Teličky, Stropnické aj.

   Vymazat
 17. už je to únavné číst o těch špinavcích je to jak kauza brady

  OdpovědětVymazat
 18. Klára Samková: "Mně se téměř příčí myšlenka, že by Bohuslav Sobotka myslel." http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Debilove-Zly-Babis-pohrda-lidmi-Zemana-znam-ten-je-jiny-Nemyslici-Sobotka-Klara-Samkova-tusi-jak-to-dopadne-487078

  OdpovědětVymazat
 19. Je jistě pozoruhodné, že prezident musí podle ústavy podepsat demisi ministra, jak mu nařídí premiér. K čemu tato ústavní šaškárna? Proč si za odvolání nenese odpovědnost premiér sám, když po odchodu nějakého ministra touží. Proč ale prezident nepodepíše právě s dodatkem "podle nařízení ústavy podepisuji, ale nesouhlasím". Ústava by se "nažrala" a Zeman by se nemusel vzdát pravdy. Mnozí politikáři píší, že si Zeman svým postojem a trváním na pravdě škodí. To je asi vlastně to podstatné: Zeman dělá, na rozdíl od ostatních profesionálních politiků u nás kroky, které ho poškozují, když vidí, že jsou ku prospěchu občanů státu. To se ovšem u nás nenosí, politici přeci dělají věci, které prospívají jim a jejich řidičům - diktátorům kapitálu. Občané - to jsou přece nanejvýš a jen pro církev svatou hovada boží, pro politiky a další panstvo, elity a šlechtu ještě méně.

  OdpovědětVymazat
 20. Co si myslíte, že se v tomto státě změní pro "obyčejné" lidi po volbách, kdy podle předpovědí vyhraje ANO? NIC! Nebo jen k horšímu. Ty plky "ten je takový a onen jinaký" - všichni jsou představitelé panující buržoazie a nikdo z nich nezmění ten bordel, co tu je. Jen se rvou mezi sebou o kořist, jíž je práce těch neprivilegovaných. Diskuze je k ničemu. T

  OdpovědětVymazat
 21. Tak nevím, zda Sobotka nevyvolal vládní krizi proto, aby Zeman nemohl odjet na státní návštěvu Číny. Zdá se, že tomu tak je, když čtu tu starostlivost, co si počne na týden Česko bez Zemana. Na jedné straně křik, že Zeman mluví do politiky, na druhé straně zase křik, že by do ní nemluvil, kdyby byl v Číně. A NIKOHO NENAPADNE, JAK TÝDENNÍ NEPŘÍTOMNOST ZEMANA A MOKRÉ STUDENÉ HADRY NA HLAVÁCH TZV. PROFES. POLITIKŮ JIM BUDOU SLOUŽIT KE ZDRAVÍ A MOŽNÁ I TROCHU K ROZUMU.
  Neštěstím jsou, jak je zřejmé, letošní volby - kdyby jich nebylo a zlé tušení tradičních vládnoucích partají o hlubokém volebním propadáku, byl by klid po pěšině! PROČ POSLANCI NEUDĚLAJÍ NĚCO DOBRÉHO PRO SVŮJ ZDRAVÝ ROZUM A HLAVNĚ OBECNÉ ZDRAVÍ OBČANŮ A VOLBY NEODLOŽÍ ASPOŇ O ROK. Vše by zase plynulo klidně, jako Vltava Prahou, žádné antizemiády a žádné antibabišiády by političtí posluhové nemuseli na rozkaz kapitálu rozvíjet. Jenže občané, vidíte, že nám nesmí být dopřán klid, pokud nesplníme touhy kapitálu, které jsou podle nich pro nás rozkazem.

  OdpovědětVymazat
 22. Vážení, v současné politické situaci ve které se nachází Česká republika by si měl každý občan položit několik zásadních otázek.
  1. Pokud novinář Přibyl nabízí Babišovi "výbušné" informace na koaliční politiky, proč nekoná policie ČR ? Pokud jsou informace pravdivé pak jsou dotčeni politici vydíratelní a představují bezpečnostní riziko pro ČR.
  2. Pokud nabízí redaktor Přibyl informace, které nejsou pravdivé, proč nekoná policie ČR? Takové nepravdivé informace nejen že zostuzují vrcholné politiky, ale vytvářejí špatnou pověst o našem politickém systému.
  3. Pokud redaktor Přibyl nabízí informace ze živé kauzy trestního stíhání, proč nekoná Policie ČR.
  Ve všech třech případech by už měl být redaktor Přibyl v předběžné vazbě aby nemohl ovlivňovat vyšetřování.
  S největší pravděpodobností tady neplní svoji úlohu nejen Policie ale i Státní zastupitelství.
  Velmi by mě také zajímal obsah těchto "třeskutých informací", pokud jsou pravdivé, už měla konat opět Policie i Státní zastupitelství, kteří měli okamžitě začít prověřovat zda jde o pravdu či lež. Pokud by se zjistilo, že je to pravda opět by neprodleně měla konat Policie a Státní zastupitelství vůči osobám jichž se ty informace týkají.
  Jenže opak je pravdou, Policie i Státní zastupitelství mlčí a nekoná, na čí objednávku nebo pokyn to tak je ?
  No a nakonec by se měli zabývat Babišem zda je pravda co o něm koaliční a opoziční politici šíří,zabývat se Sobotkou zda není on všeho iniciátorem a nakonec se zabývat Zemanem zda postupuje v souladu se zákony a morálkou.

  OdpovědětVymazat
 23. Nedodržení koaliční smlouvy nemá na samotné podání návrhu na demisi žádný právní vliv. Je to ale mravní delikt, který odhaluje jeho nedůvěryhodnost.
  Nyní se to Sralbotkovi hodí, leč na podzim či někdy příště si vládní strany budou podepisovat novou/nové koaliční dohody a bude zcela přirozené, že partneři Sralbotky a ČSSD si dají vůči nim nějakou, a dá se očekávat, že účinnou, drsnou, podmínku. To budou pak socdemáci ječet, ale budou mít jen odezvu na to, co dnes spáchali. Každý si totiž nastavuje pravidla i pro sebe.
  Jinak to, jak ministři ČSSD krom hospodářského odmítli cestu do Číny, ukazuje suterenní úroveň politické kultury, podřízení státních zájmů osobním a stranickým zájmům a intrikám. Je to neskutečná ubohost, protože Číňané si tak udělají názor na ČR, české politiky, politiku a občany na hóóóóódně dlouho. Začíná čínská epocha v dějinách lidstva a česká reprezentace priorizuje své žabomyší spory místo toho, aby se představila jako kompaktní, státnicky, globálně uvažující a jednající partner, který chápe hodnotový žebříček a ví, co je důležité a na jak velkém hřišti a kdy hrát své diskuse a spory. Sralbotka, Zadolárek, Bělobrádek, různi ti gabalové, fialové, teličkové, kalousci a další politikáři vůbec nechápou přesah svého politického hašteření na potřeby a zájmy státu, jeho obyvatel a jejich odraz na postoje zahraničních subjektů, někdy partnerů, někdy nepřátel. Je to národní tragédie mít tam takové přízemní hajzlovské kretény, leč je tam to, co většina navolí.
  KR

  OdpovědětVymazat
 24. Aktuální reakce na brífing ČSSD v ČT ve 12.56:
  ODKUD MÁ NONISTR CHOVANEC informaci, že BABIŠ je PODEZŘELÝ Z TOHO že má DENNĚ 250 000 NEZDANĚNÝCH PŘÍJMŮ!!!

  A teď ke vládní a ústavní krizi!
  ÚSTAVA hovoří jednoznačně, že: PRESIDENT PŘIJÍMÁ, ODVOLÁVÁ A JMENUJE atd....., ALE NENÍ V ÚSTAVĚ ANI SLOVO O ČASOVÉM HORIZONTU!!!!!
  Komentáře politiků jsou jen plané a slabé argumenty.

  Chce li někdo kritizovat Zemana, měl by si přečíst ÚSTAVU: https://www.finance.cz/makrodata-eu/zakony/ustava-cr/

  OdpovědětVymazat
 25. Aby nakonec z 30% preferencí ANO nebylo 60%:-D

  OdpovědětVymazat