Reklama

pátek 19. května 2017

Svrhli jsme Babiše

Eric Best
19. 05. 2017 Final Word Friday Edition

Média po celém světě se ráda chlubí, jak jejich práce dokáže ukončit politikům kariéru. List Washington Post, který stále těží z aféry Watergate, doufá, že si brzo připíše další zářez. V České republice se šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl minulý týden chlubil tím, jak Marek Přibil kdysi sundal tehdejšího ministra školství Marcela Chládka.Ve světle toho, že ČSSD a.s. často obviňuje Final Word, že slouží Andreji Babišovi, se nám zdálo případné poukázat na to, že jsme jako první (pokud nám něco neuniklo) psali o Babišových korunových dluhopisech. Poprvé jsme je zmínili loni 20. července. Tyto dluhopisy byly hlavním oficiálním důvodem pro Babišovo odvolání. Takže - pozor, fór, jak říká Pavel Bělobrádek - spolusvrhli jsme Babiše. Proč by si měli zásluhy připsat jen Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek, že?

Co jsme psali loni v létě:


Jedna z nejvýnosnějších „náhodných“ skulin v zákoně za poslední léta umožňovala, aby se dluhopisy s nominální hodnotou 1 Kč díky zaokrouhlení dolů úplně vyhnuly zdanění. Skulina byla s koncem roku 2012 zrušena, dluhopisy vydané do té doby si ale daňovou výhodu podrží až do data splatnosti. K emitentům těchto dluhopisů se řadí i Agrofert. Podle výroční zprávy za rok 2014 prodal dluhopisy v hodnotě 1,48 miliardy Kč z celkové emise z roku 2012 v hodnotě 3,0 miliardy Kč. Dluhopisy s úrokovým výnosem 6,00 % jsou splatné v roce 2022. Andrej Babiš přiznal za loňský rok příjem mimo politiku ve výši 138 milionů Kč, z toho 90 milionů mu přinesly úroky z dluhopisů. To odpovídá částce, kterou Agrofert na úrocích vyplatil. Jinými slovy tedy Babiš sám sobě vydal nezdaněné dluhopisy a tím ochudil státní rozpočet o korporátní či srážkovou daň. Nedělá sice nic nelegálního, ale jako ministr financí, který si neustále stěžuje na daňové kličky ostatních, by měl dluhopisy dobrovolně předčasně splatit a začít platit daně.

Článek původně vyšel 20. července 2016 pod názvem Babišova dluhopisová skulina.
11 komentářů :

 1. Pane Best, udivuje me, ze jste nepostrehl navrh pana Babise, ktery navrhoval dodatecne ZDANENI techto dluhopisu. Ovsem CSD to kategoricky odmitla.
  V dobe, kdy pan nejvetsi a nejlepsi ministr financi cele galaxie pan Kalousek tuto vec "uvedl" na trh..., aby ziskal penize do statniho rozpoctu na jeho vydaje (penize na fungovani statu nebbyly, tak se zachoval pan Babis v litere zakona a udelal to jako soukroma osoba!!! co spousta ostatnich (Kelner, Takac, Pitr, sefove CEZu a dalsi)... Neporusil on a ani ostatni kupujici zadny zakon!!!
  A jeste, v teto dobe nebyl ministr financi. Takze asi tak.

  OdpovědětVymazat
 2. Neobviňujte ani babinského, kalouse ušatého, ozubenou pleš, či holobrádka s fialkou. Viňte jen kapitalismus.
  Spolu se všemi těmi podnikateli (myšleno podvodníky a zloději ve slušivých oblečcích, superautech a vilách), jsou jen lidská spodina, kterou může zplodit jen banksterský kapitalismus. S pomocí t.zv. demokracie.
  Lituji ty chudé rozumem, jak blahořečí jednou toho pak onoho. Je to vážné obzvlášť, když se jedná o socky s holou prdelí, s břemenem půjček či hypotekou do konce života.
  Altman

  OdpovědětVymazat
 3. V úvaze pana Besta chybí klíčová informace. Je pravdou, že: "Jedna z nejvýnosnějších „náhodných“ skulin v zákoně za poslední léta umožňovala, aby se dluhopisy s nominální hodnotou 1 Kč díky zaokrouhlení dolů úplně vyhnuly zdanění." Ovšem tuto skulinu jako první neobjevil Babiš, ale geniální Kalousek. Proto vydal korunové státní dluhopisy, aby je učinil pro kupce atraktivnější. Zvýšil se výnos kupců, protože z úroků nemuseli odvádět daň. O tuto daň ministr financí Kalousek připravil státní rozpočet. Porušil tak svou povinnost řádného hospodáře. Jeho Ministerstvo financí na základě pochybností v tisku vydalo jasné stanovisko, ve kterém označuje nezdaněné korunové dluhopisy za "...legální možnost, která zde existuje již dlouhou dobu." Místo toho, aby je ihned zakázolo jako prostředek daňového úniku.
  Jaká to musí otrlost, když dnes Babišovi vyčítá jejich vydání? Řeší se Babišův úrok 6%. Přitom je to jeden z nejnižších, který u korunových dluhopisů byl. Seznam eminentů korunových dluhopisů s příslušnými údaji najdete v následujícím odkazu. Najít mezi nimi Agrofert vám dá dost práce, protože nijak nevyčnívá:
  http://akcie-cz.kurzy.cz/emise/dluhopisy/korunove-dluhopisy/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mimochodem, ty korunové státní dluhopisy, které Kalousek tak vychvaloval, jako možnost pro běžného čecháčka, jak se chovat zodpovědně ke svým úsporám, tak v převážné většině zakoupily různé spolky, náboženské organizace apod a taky mnohopříjmoví občané. Někde proběhla čísla, kolik procent zájemců si koupili dluhopisy za částku menší než tuším 50 tisíc a bylo to směšné číslo.

   Vymazat
 4. Vinit lze jen české voliče,že vůbec připustí
  takový spolek banditů k moci.Ti využívají teď
  každé možné špinavosti k prosazení svých zájmů.
  Dokud budou Češi volit stejné teroristy,jako
  dosud,mohou se rozloučit se svou budoucností!
  Žádnou totiž mít nebudou!
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 5. Zkuste si "optimalizovat" třeba daň z příjmu nebo daď z nemovitostí a uvidíte, jak s Vámi Finanční úřad zatočí, co sankcí má k dispozici. A tu půjde jen o tisíce, ne o desítky či stovky milionů. Někteří jsou si holt rovnější, třeba když je někdo ministrem financí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:14 Pokud budete postupovat v souladu se zákonem, který vám takovou "optimalizaci" přímo nabídne, tak si na vás Finanční úřad nic neveme. Není "rovnější" jen ministr financí, ale všichni z tohoto seznamu:
   http://akcie-cz.kurzy.cz/emise/dluhopisy/korunove-dluhopisy/
   Hlavně si všimněte, kdo "objevil", jak lze stát ošidit o daně. Babiš to nebyl.

   Vymazat
 6. Rád bych viděl vrcholně úspěšného podnikatele, který nehledá a nevyužívá nejvýhodnější prostředky ke zvýšení zisku a růstu majetku, bez většího nebo menšího ohledu, na čí úkor. Vždyť a samozřejmě, v bezohledném konkurenčním prostředí ani nelze jinak. To je také hlavním důvodem, proč je skutečná spravedlnost a demokracie v kapitalizmu vyloučena a zároveň i můj hlavní důvod, proč kapitalizmem a jeho podpůrci opovrhuju.

  OdpovědětVymazat
 7. 18:43
  Opovržení jako politický postoj?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:43 proč ne, pane Kopecký. I opovržení může být motivem k jednání, akci ...

   Vymazat