Reklama

.

.

sobota 13. května 2017

Tereza Spencerová: Totální revoluce v politice USA, dohoda s Rusy a Čínou

Tereza Spencerová
13. 5. 2017 Literárky

Projev, který přednesl americký ministr zahraničí Rex W. Tillerson, představuje revoluci v zahraniční politice USA, upozorňuje v týdenním přehledu Tereza Spencerová. USA prý podle Tillersona (na snímku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem) již nebudou razit politiku „americké výlučnosti“, nýbrž stojí o strategické partnerství s Čínou a zlepšení vztahů s Ruskem, které započne v Sýrii.


Tento týden jste otevřela zajímavé téma: Americký ministr zahraničí Rex Tillerson s mandátem přímo od Donalda J. Trumpa začíná dělat smířlivější a racionálnější politiku vůči zbytku světa. Jak vůči Číně, tak i vůči Rusku, byť s komentářem, že konfliktních otázek s Ruskem je více. Už si DJT „osahal“ světovou politiku svým systémem „něco vybombarduju, někomu budu vyhrožovat“ natolik, že teď nyní začne plnit to, co od něj i jeho čeští fanoušci čekali? Cosi jako „Ne, bomby ne, Donalde“? Nebo jsou to zase přehnaná očekávání? Obnova vztahů s Ruskem by měla začít v Sýrii, nuže jak by si to pánové představovali? A jak do toho „pasuje““ Ukrajina, kterou celou dobu tak chlácholí John McCain?

Zdá se, že Trump zpočátku výrazně podcenil sílu poražené pestré škály zájmů kolem Hillary Clintonové, a tak první fázi svého prezidentování musel chtě nechtě věnovat tomu, aby všem těm liberálům, demokratům, moralistům a s nimi spjatému vojenskoprůmyslovému komplexu dokazoval, že je taky ranař a že taky umí válčit, když je „v sázce humanita““ jak všichni omílali po nevyšetřeném chemickém útoku v syrském Chán Šajchúnu. A když je v Sýrii, Afghánistánu a strašením kolem Severní Koreje náležitě uklidnil a usoudil, že se už se svým hledáním „ruských stop“ dostatečně vyčerpali, začal zahraniční politiku po Pentagonu pomalu přebírat Rex Tillerson coby ministr zahraničí. A jeho projev z minulého týdne byl podle mého skutečně významný. Adresoval ho sice formálně zaměstnancům svého ministerstva, ale naslouchat měl celý svět. Vzhledem k tomu, že se u nás v médiích Tillersonova řeč moc nerozebírala, tak doufám, že jí „příslušní“ alespoň opravdu naslouchali a začali přemýšlet, co dál…

Přitom vcelku chápu, proč si ho „náš svět“ příliš nevšímal. Tillerson totiž zdůraznil, že zahraniční politika USA už nebude vedena „americkou výjimečností“ nebo ideologií, ale americkými zájmy ekonomickými a bezpečnostními. Lidská práva, demokracie a podobně budou sice stále důležitými hodnotami, ale nebudou se už míchat do zahraniční politiky. „Myslím, že je velmi důležité, abychom si všichni uvědomili rozdíl mezi politikou a hodnotami,“ prohlásil doslova. Z toho se museli všichni naši humanitární bombardéři úplně orosit.

S ohledem na protičínské postoje většiny našich politiků je pak ironií, že Trumpovy USA mají právě vztahy s Čínou za naprostou prioritu a chtějí dospět ke strategickému partnerství, které by prý mělo vydržet alespoň půl století. S Ruskem chtějí také zlepšovat vztahy – uvědomme si, že Tillerson už byl za Putinem v Moskvě a včera byl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na oplátku ve Washingtonu u Trumpa. Prezident USA jejich rozhovor označil za „velmi dobrý“ a Lavrov si zase pochvaloval, že se americká strana zbavila ideologického balastu a jedná konečně věcně. Další pot na čelech našich „elit“.

Jednali spolu o nových „deeskalačních“ zónách v Sýrii a aniž by veřejně zacházeli do detailů, konstatovali, že si vcelku rozumějí. Prý jen Trump vyzval Rusy, aby v Sýrii „přitáhli uzdu“ vojenským oddílům Bašára Asada a Íránu. Na jedné straně to napovídá o Trumpově snaze „umést“ syrským Kurdům cestičku k nerušenému dobytí Rakká, „hlavního města Daeše“ na východě Sýrie, ale současně to lze vnímat jako snahu dosáhnout spíš nějaké regionální rovnováhy, než změny režimu v Damašku. Koneckonců, podle Tillersona je hlavním smyslem nastupující americké politiky na Blízkém východě především zničení Daeše a dalších teroristických skupin, „změny režimů“ už ani nezmiňoval. A tak přinejmenším určitá míra shody s Ruskem realistická je. Někteří „naši“ už se v potu rovnou musejí koupat…

A jak do toho pasuje Ukrajina? Nevím, prioritou očividně není. A to je vlastně na další pocení…

Jestli tato politika Trumpovi vydrží – a cenou za ni nejspíš bude muset být občasný ilegální, ale za to humanitárně zdůvodněný vojenský úder někde ve světě, k uklidnění všech „demokratů“ – bude to z hlediska amerického přístupu ke světu totální revoluce.

Když teď u nás „všichni slušní demokraté“ útočí na Babiše a Zemana, jsme vlastně šťastná země: Máme jen dva pachatele všeho zlého, známe je a víme, kde bydlí. A všichni ostatní jsou čistí jak lilie. Trochu mě ale děsí, že tím současně „příslušní“ přehlušují vše, co je ve skutečnosti pro naši současnost důležité. Kdo si umí představit třebas našeho premiéra v demisi/nedemisi/nebo v čemsi nebo naše protičínské politiky, jak si „zásadově“ dupnou na Spojené státy?

DJT vyhodil šéfa FBI, neboť prý je třeba obnovit důvěru v tuto instituci. Média nakloněná Bílému domu mají jiné vysvětlení: Nenašlo se nic, co by dokazovalo napojení DJT na Rusko ve věci ovlivnění prezidentských voleb. Je tomu snad tak, že americký prezident se tímto krokem zbavuje jednou provždy toho Damoklova meče, který nad ním neustále visí? Tedy že ho dostali do Bílého domu Rusové, kteréžto zjištění by spolehlivě fungovalo jako páka na něj. Na druhou stranu, je stále vyšetřován bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn.

Ano, Michael Flynn je stále vyšetřován, ale v mnohém je to podobné naší „kauze Babiš“: Nejdříve se – po třech a půl letech „nevědomosti“ -- na pár týdnů rozjede něco kolem dluhopisů, a když je tento problém promlčen, objeví se jako na zavolanou půl roku staré odposlechy… Tímto způsobem, v němž je absence důkazů maskována hlukem, hysterií a změnou témat za účelem dalšího natahování problému, může být Flynn – i Babiš, samozřejmě – vyšetřován donekonečna. A nejspíš právě tato „hra na honění čarodějnic“ už Trumpa přestala po 100 dnech v úřadě bavit a šéf FBI, který byl očividně rozhodnutý „hrát“ do posledního dechu, byl odejit. Ya basta! Jestli se tím Trump zbavil všech podezření z vazeb na Rusko? V očích mnoha svých odpůrců už navždy zůstane „Putinovým agentem“, ať se děje cokoli.

Emmanuel Macron se skutečně stal francouzským prezidentem. Co vám výsledek francouzských voleb napověděl? Jedni pozorovatelé varují, že silně eurofilní Macron nás přinutí si zvolit, zda chceme být v „tvrdém jádru EU“, čili mít euro, nebo ne. Z Německa zaznělo zajímavé varování: Pokud Macron jako prezident selže, bude příští prezidentkou již skutečně Marine Le Penová. Je to racionální úvaha? Koneckonců, neudělala úplně marný výsledek. Mohou si pro nejbližší léta ti, kteří se bojí „populistů a extremistů“ v Evropě spokojeně odfrknout?

Macronovo vítězství bylo očekávané, ale po prvotním bouchání šampaňského čím dál víc hlasů v Evropě mluví o vítězství Pyrrhově. Pokud totiž Macron dodrží alespoň zlomek svého programu, budou se neřešené problémy ve Francii jen nabalovat a v dalších volbách nastane exploze, které už žádný umělohmotný neoliberální rothschildovský bankéřský panák prostě nezabrání. A je vcelku jedno, jestli teď mluvíme o Marine Le Penové nebo zda se na scéně mezitím objeví někdo jiný, ať už zprava nebo zleva. To ale samozřejmě neplatí jen pro Francii, ale pro evropské země obecně.

Důležité ale nyní bude, jak se francouzští voliči postaví k blížícím se parlamentním volbám. Tedy, zda Le Penové a její Ná*****rodní frontě onu prohru nějak kompenzují a vyrovnají „politický balanc“ v zemi, nebo jestli podpoří Macronovu víceméně fiktivní stranu a dají mu tím křídla. Hlas parlamentu bude určujícím faktorem pro další postupy nového prezidenta, může mu vystavovat bianco šeky nebo rýsovat mantinely. A do značné míry od toho budou záviset i Macronovy kroky v rámci EU – slabý prezident nebude s to si na unijní scéně až tolik „vyskakovat“ a rozhodovat o tom, kdo v EU má, nebo nemá být, a jak přitom má být „rychlý“, aby se udržel za vozem…

Ano jistě, ti Evropané, kteří se bojí „populistů a extremistů“, si na chvíli odfrknout určitě mohou. Ale jen asi jako v tom dávném vtipu o chlapíkovi, který padá ze stého patra mrakodrapu, a když prolétá kolem padesátého patra, úlevně si oddechne: „Zatím dobrý!“

Mimochodem, proběhl „Den Evropy“, čili den oslavující mimo jiné Evropskou unii. Co byste popřála?

(celý text rozhovoru s Terezou Spancerovou ZDE)

25 komentářů :

 1. Není potřeba oslavovat židovskomafiánské elity vražedné plány a likvidaci států,kultůry,náboženství,historie zemí do čehož patříme.To slaví jen blbečkové a je jich tady dost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paní Spencerové si vážím, jen nevím proč si myslí, že zrovna ona musí zachraňovat nějakého zlodějského oligarchu potažmo jeho parťáka, bývalého privatizátora oddlužených komerčních bank ve funkci premiéra oposmluvní vlády a protagonistu zatažení naši republiky do zločineckého NATA !

   Vymazat
  2. Pane Heroute, jestli chcete situaci posuzovat střízlivě, bylo by efektivní, vyvarovat se vlivu svých animozit. Stejně třeba pan Vlk z Kosy. To není rada ani přání, pouze můj názor.

   Vymazat
 2. Sobotka se taky drží toho,že je to zatím dobrý,ale bude velký držkopád.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do roka a do dne cesi cesko nepoznaji

   Vymazat
 3. Tak to by bylo skvělé domluva a pryč s kecy o lidských právech.

  OdpovědětVymazat
 4. Spekulace o budoucím "občasném vojenském úderu" jako kouřové cloně pro politiku spolupráce nezní dvakrát přesvědčivě.

  Vyšetřování Mike Flynna asi nebude žádná legrace - už jeho nabídka vypovídat před kongresem za slib beztrestnosti o čemsi svědčí.

  OdpovědětVymazat
 5. Americký mainstrím dostává na frak...
  США управляют русские. Вечер с Владимиром Соловьевым от 11.05.2017
  https://www.youtube.com/watch?v=t_jL_GGH554

  OdpovědětVymazat
 6. Jde snad Soros do důchodu? Přestane financovat "humanitární neziskovky"? Neziskovky, které jsou pravou rukou vlády. Mohl dostat za úkol, aby pidi státy do Číny nelezly a nezacláněly velkým.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vam skutecne nikdy nedoslo, ze Soros zadne neziskovky nefinancoval a ani nefinancuje, a ze to tahnou danovi poplatnici kazde zeme?? Vazne na to nemate mozek? Uz jste nekdy videl zida, ktery by rozdaval? Ja nikdy! Ti dokonce okradali i za valky, kdy za chleba chteli zlato (!), protoze obchody vlastnil oni. Jak je mozne, ze tuto pohadku vubec nekdo dokaze vzit do mozku???

   Vymazat
  2. 19:31 nevím kde v Němci obsazené Evropě měli Židě obchody. V koncentrácích za 2. Světové?

   Vymazat
  3. 21:09- Vy toho nevíte(nechcete vědět) hodně!

   Vymazat
 7. A ja jsem vam to rikal, ze president Trump je ZAZRACNY a ze krok za krokem se svoji agendou vyhra na kazde strane.

  James Comey (FBI) byl obojetnik, ktery dokazal rozcilit kazdou stranu. Trump vyuzil vztek mezi Demokraty na obojetnika a ten dostal padaka.
  Obrovske kviceni, ktere nastalo mezi Demokraty a demonstrace byly k nicemu.

  Krok za krokem se svet lepsi. President Trump udelal pouze jednu chybu, a to, ze bombardoval (ale opatrne) nespravnou stranu v Syrii.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad nick honolulu 16:04
   To bombardování nebyla chyba! Byla to akce nutná pro přeformátování informačního pole.

   Ve svém článku na Nové republice 22. dubna jsem psal mj., že
   • Trump provedl Syrský útok tak, aby minimalizoval ztráty na lidských životech, především ruských, aby získal prostor k jednání s Rusy;
   • Trump vzdoruje silám tlačícim na rozpoutání války s Ruskem aktivně, ale ne přímočaře;
   • pomýlené jsou výroky, že „Trump je nevyzpytatelný a důvěřovat mu znamená velký hazard“ a že „jak napsal The Saker, konečně se ukázalo, zda je Trump opravdový, nebo falešný“;
   • že tyto výroky neadekvátně reagují na to, že sice nerozumíme tomu co se děje v pozadí, ale nezbývá nám, než přiznat si, že Trump musí velmi složitě a až obludně konspirovat, protože nic jiného mu nedává šanci;
   • že naivní nadšenci by chtěli, aby vše změnil hned, protože si asi myslí, že "nejmocnější muž planety" má všechno na povel na lusknutí prstu;
   • že bychom si měli připomenout, že velkých pokroků mezi USA a Sověty, jak je známo, se dosahovalo při "tvrďáckých" republikánských prezidentstvích, nejprv vždy rychlá eskalace napětí a potom velká jednání, často nakonec výjimečně úspěšná;
   • že Trump má velmi mnoho důvodů, proč v nějaké míře spolupracovat s Ruskem a posuzovat sérii událostí z předminulého týdne přehnaně zjednodušeně, to může dobře posloužit k Trumpově dehonestaci, ale určitě to především zamlží skutečnost, co a proč se doopravdy děje;
   • že to, co Trump především potřebuje převážit na svoji strany a co bylo hlavním cílem celé komplikované operace, jsou horní patra systému;
   • že útok na Sýrii byl sice manévr velmi riskantní a těžko pochopitelný, ale určitě nikoliv manévr nepromyšlený, nebo něco, co by Trumpa apriori dehonestovalo;
   • že další kroky jsou možné různé, ale vzniklá situace může například nahrávat i tomu, že Trump už napětí kolem Sýrie nebude chtít eskalovat ještě víc, možná ne hned, chvílemi si ještě možná přes hlavy zastřílejí, ale postupně převáží jednání.

   Přesně tohle jsem psal před třemi týdny.

   Vymazat
  2. Anonymní13. května 2017 16:04

   nic honolulu: musim se hlasite smat... hra na otevrenost ci pratelstvi USA s Ruskem neni o nicem jinem nez se dostat do co nejvetsi blizkosti a uklidnovat a uklidnovat, az si uklidnovany nevsimne dyky za zady, kterou se mu chystaji do tech zad vrazit.

   Pamatuj si jednu vec: bez ovladnuti Ruska se nikdy nepovede vladnou na Zemi tem, kteri o to jiz tolik stoleti usiluji! Jde POUZE A JENOM o zmenu taktiky, protoze pri otevrenem stretu by Rusko USA rozdrtilo! Mala matematika, takze si nic nenamyslej a uz vubec ne o sobe, vis takovy prd jako kazdy druhy.
   Trump je loutka na provazku, uplne stejna jako u nas Zeman, nic vic a nic min. Nema vubec zadnou moc. Jen jeste da nahrabat svym kamaradum a pak rychle zmizi, protoze lidi uz zacinaji pocitovat dopady jeho rozhodnuti k jejich skode, viz zruseni Obamacare a nahrazeni likvidacni Trumpcare..Cetl jsi vubec ty rozdily?

   Vymazat
  3. Vláďa z Brna13. května 2017 16:52

   Vláďo, tobě to teda pálí - fakt paráda !!

   Vymazat
 8. Zdravotni system zacne fungovat kvuli Trumpovi a nezamestnanost se snizila o 1/2 millionu. Chysta se boj o danovy system a plot na jizni hranici se stavi, ale pomalej, nez by se stavet melo.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co tady lze, nicku honolulu??? Zadna nezamestnanost se nesnizila, vidis snat tisice novych tovaren?
   Boze, jak jsou ti lidi blbi, kdyz jim staci jen neco nkecat a oni to budou troubit do sveta, aniz by si to overili.

   Vymazat
 9. A vy v Cesku UZNEJTE statnickou velikost presidenta Zemana, ktery to kouli s Cinany vyborne a ma je obtocene kolem prstu..
  Vy na neho nadavate, protoze jste politicti trpaslici a mate zavist...
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, kolem prstu je asi obtočené nemá, ale s tou politickou malostí tady v Česku, to je na 100%.


   Vymazat
  2. Nicku honolulu: jdi s kecy o Zemanovi do riti! Ten nema na Cinu zadny vliv a ne, ze je ma otocene kolem prstu, jsi padly na hlavu? Vtira se CIne, protoze vi, ze uz prevzala zezlo nejsilnejsi zeme ona... a jak je to davno, co lezl do riti USA? Taky tam jel, ze a mel USA otocene kolem prstu? Ty jsi tedy magor. Zemanovi, dedkovi ozralemu opravdu nezavidim ani tuk. Neni co, prave naopak, bych se stydela nekde vravorat na ulici i jako nepresident, a on malem prepadl na korunovacni klenoty, za snimano kamer a bylo mu uplne jedno, ze to kdekdo ve svete uvidi. Se na to video podivej, a hlavne si precti i ty komentare v cizich jazycich...jsi obycejny ritolezec, a je ti jedno, komu. Mas vubec ceske obcanstvi, ze sem do toho kecas?

   Vymazat
  3. 21:09 je obvyklé, že jednodušší jedinci, zvlášť potom sugestibilní dámy, se přichytnou na neprokázaná, nejlépe moralizující tvrzení, aby si upevnily víru nějaké té formy nanebevzetí, nejlépe ještě za života tady, na zemi. Nebo ne, ty naše Vaše Svědomí? Hacky carky by nebyly?

   Vymazat
 10. Tahle pani pise v BABIŠOVÝCH Lidovkach, takze se neni co divit, ze nechape, co vsichni ti zli stakajici politikari maji na jejim sv. Babisovi ?

  Tohle:
  http://forum24.cz/tajna-analyticka-zprava/

  Babis od zacatku a predevsim krade. Jiste ze neziskal svuj giganticky majetek cestnou praci.

  Korunove dluhopisy, Capi hnizdo, lhani kolem vlivu na media, drivejsi lobbovani za ruzne dotace, jsou uz jenom tresnicky na dortu...

  A mimochodem - to, ze policie zacala vysetrovat fotbalovy svaz a dotace z MSMT velmi presne, kdyz vypukl soucasny skandal na Babise, ponekud vypovida o tom, ze budto ma Babis vlivove nitky do policie, nebo tam jsou nejaci uzitecni idioti, kteri mu nahravaji zastupnymi kauzami sami ? Ze to bylo fakt jenom nahodou proste rozumny clovek neuveri...

  OdpovědětVymazat
 11. Panove, pristim direktorem FBI bude pravdepodobne TREY GOWDY z jizni Karoliny.
  On je byvaly prokurator a je velmi kousavy a nebezpecny. Velmi ethicky a je na strane presidenta Trumpa. Chce dat zavrit Hillary.
  Co je vsak cilem jeho kariery neni znamo.
  Ted je kongesmanem a representuji Spartanburg - district v jizni Karoline. Kdyz tam byly volby, tak dostal 70 % hlasu a jednu chvili to vypadalo, ze bude Attorney General, coz je vice nez director FBI.

  Dalsim uchazecem by mohl byt Sheriff David Clarke z Homeland Security. General u policie, misenec, ale silne na strane Trumpa.
  ------------------------------------------------------
  Vlada s Brna 16:52,
  vidim to podobne jako Vy. Tlak na Trumpa z nekolika stran je velky, ale zatim vse, co slibil se uskutecnuje. Jde to vsak pomalej, nez bylo ocekavano...
  Na to, ze zijete v Brne mate dobrou orientaci toho, co se deje v Americe na vnitropoliticke scene. Pravdepodobne jste zde byl. V pripade, ze ano, tak se pochlubte v kterem state a pozdravujte Erika Knirshe.

  Snazil jsem se dostat v mladi na Stadion vedle policajtu (Leninova ul.). Do Brna jsem jezdil pravidelne poslouchat jeho hudbu. Oni me tam nechteli, ze jsem byl moc mlady. Ted jsem duchodce a k hranicni strazi do Texasu me nechteli, ze jsem moc stary.
  To s nami dela zivot.
  --------------------------------------------------------
  16:50
  kdyby na Babise neco meli, tak s tim uz davno vyrukuji.

  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 12. Naděje umírá poslední. Jak zpívala Luba je to fraška. Tak se na nějaký čas uklidní aby nabraly nových sil ke konečnému řešení. Tohle všechno přece není východisko z kritického stavu planety. Jak omezit zvrhlé parazity? Popište to.

  OdpovědětVymazat