Reklama

.

.

neděle 28. května 2017

Trump chce Střední východ obrátit vzhůru nohama!

Robert Fisk
28.5.2017  Zvědavec

Hle, tu je Trump, hovořící o „konečné dohodě“ mezi Izraelem a Palestinci - jako kdyby mír byl jen nějaké zboží, které se dá koupit nebo prodat.


Trump se nemohl v Rijádu zmínit o tom, odkud pochází většina únosců z 11. září nebo čí sunnitský islám byl inspirací pro ISIS - ani o tom, v které zemi se usekávají hlavy s požitkem, jaký si vychutnávají členové ISIS. (Odpověď zní: Saúdská Arábie). A když Trump v pondělí dorazil do Izraele, byl postaven před nový protokol o cenzuře: neuvádějte, kdo zabírá jaké pozemky na Západním břehu Jordánu, nebo která země násilně a nepřetržitě krade půdu - legálně vlastněnou Araby - pro Židy a pouze pro Židy. (Odpověď zní: Izrael).

Takže, bingo, v největší alianci na Středním východě, která kdy byla vytvořena, Saúdové, ostatní sunnitští arabští diktátoři a americký potrhlý prezident s izraelským cynickým předsedou vlády se shodli na identitě ďábelské země, kterou mohou všichni jednohlasně proklínat - země, která nabádá ke „světovému teroru“, podněcuje nestabilitu na Středním východě a je největší hrozbou světového míru: šíitský Írán.

Takže během několika minut po přistání na letišti v Tel Avivu - jehož ranveje jsou zčásti postaveny na pozemcích, které před 60 lety legálně vlastnili palestinští Arabové - autoři Trumpových projevů (protože Trump by tohle zaručeně nenapsal) zase rozvířili nenávist k Íránu, íránskému „teroru“, íránským spiknutím a neustálé touze Íránu vyrobit nukleární bombu. A to vše přichází v době, kdy si v Íránu znovu zvolili rozumného prezidenta, který před dvěma lety podepsal jadernou dohodu, což podstatně snížilo strategickou hrozbu Íránu pro Izrael, Araby a Ameriku.

„Íránu nesmí být nikdy umožněno, aby vlastnil jadernou zbraň,“ řekl americký vrchní velitel. Írán „musí ukončit své neochabující [sic] financování, výcvik a vyzbrojování teroristů a domobrany.“ Kupříkladu mimozemšťan, který by ve stejnou dobu přistál v Tel Avivu, by si z toho jistě učinil závěr, že ve vytvoření ISIS má prsty Írán, a že Izrael již bombarduje kruté a agresivní vyznavače kultu islámského kalifátu. A mimozemšťané – zajisté chytřejší než americký prezident – by byli zcela jistě ohromeni, až by zjistili, že Izrael bombarduje Íránce a Syřany a jejich milice, ale dosud ani jednou – vlastně nikdy – nebombardoval ISIS.

Není divu, že se Trump snažil držet připraveného scénáře. Jinak by totiž mohl udělat něco rozumného a normálního. Například poblahopřát novému íránskému prezidentovi k jeho vítězství a poděkovat mu za to, že dodržuje jadernou dohodu; nebo by mohl požadovat ukončení izraelské okupace a izraelské kolonizace arabské půdy; nebo by mohl sdělit unaveným starým diktátorům a princům z arabského světa, že jediný způsob, jak se mohou zbavit „teroru“ – a jak mohou i Ameriku zbavit „teroru“ – je, že budou zacházet se svým lidem důstojně, a že budou chránit jejich lidská práva. Ale ne, to je příliš rozumné, spravedlivé a morální - a příliš komplikované - pro člověka, který už dávno vypadl z reality a vstoupil do „Twitterworldu“, do světa tweetů. Hle, tu je Trump, hovořící o „konečné dohodě“ mezi Izraelem a Palestinci - jako kdyby mír byl jen nějaké zboží, které se dá koupit nebo prodat. Jako kdyby právě handloval se Saúdskou Arábií: zbraně za ropu a dolary.

Ale potom, když seděl vedle Netanjahua, pokazil scénář. K úlevě všech se však vrátil k děsům jaderné dohody s Íránem, dohody, která je „neuvěřitelná“, „hrozná věc“, a kterou Spojené státy uzavřely. „Hodili jsme jim záchranné lano - a tím jsme jim umožnili pokračovat v teroru.“ Netanjahu řekl, že íránská hrozba „donutila lidi [sic], aby se spojili dohromady velmi pozitivním způsobem“.

To bylo skutečně „neuvěřitelné“. Trump je ve své podivné nevinnosti přesvědčen, že přání sunnitského muslimského světa zničit šíitský Írán a jeho spojence je klíčem k arabsko-izraelskému míru. Tohle měl možná na mysli - pokud tím něco myslel - když říkal, že jeho návštěva znamená „vzácnou příležitost přinést bezpečnost a mír tomuto regionu, lidem v této oblasti, porážku terorismu a vytvoření budoucí harmonie a míru“ – mimochodem, tohle bylo ve scénáři – v tom, co nazval „touto starodávnou a posvátnou zemí“. Měl na mysli Izrael, ale použil stejnou frázi o Saúdské Arábii a nepochybně by ji použil i o Švýcarsku, Lesothu nebo také o Severní Koreji, pokud by to přineslo jakoukoliv výhodu. Nebo ostatně také o Íránu.

Kdo ví, jestli bude Trump schopen čelit židovské kolonizaci, rozkrádání půdy a malému palestinskému diktátorovi, až se v úterý setká s Mahmúdem Abbásem; nebo dodržování lidských práv, nebo spravedlnosti. Jeho projev v Izraelském muzeu, který bude následovat poté, se stane senzací, pokud se nebude držet scénáře. Ale sázky se uzavírají na obsah řeči: jednota sunnitských Arabů v jejich nenávisti vůči šíitským Íráncům – milosrdně opomine „sunnitské“ a „šíitské“ detaily v případě, kdyby to snad mělo odhalit tuto hru; užší vztahy mezi diktátory z Perského zálivu a jejich princi s Izraelem, který zabírá půdu; požadavek na Palestince, aby ukončili „teror“ proti svým okupantům – samozřejmě by vynechal slovo „okupanti“; a věčná, nekonečná, posvátná láska Ameriky k Izraeli, ať už je to správné nebo špatné.

V neděli CNN uvedla v hlavních zprávách „opětovné spojení“ s Araby. V pondělí BBC uvedla v hlavních zprávách „opětovné spojení“ s Izraelem. To, co obě tyto společnosti mínily - ale neodvažovaly se to říci - je, že Trump si myslí, že může přimět Araby a Izrael k tomu, aby zničili moc Íránu po té hrozné a morální době, kdy byl prezidentem Obama. To znamená „válku“, nejlépe mezi muslimy. Skutečně, „konečná dohoda“.


Trump Is About To Really Mess Up In The Middle East vyšel 23. května 2017 na ICH. Překlad v ceně 330 Kč Zvědavec.

33 komentářů :

 1. PRACKY PRYC OD TRUMPA A HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trumpeta chce vyzbrojit Araby,aby konečně vyhladili nejen Israel ale všechny židy a křesťany co jich jenom je a vyhodili mu tu jeho Tupmpf Tower k satanovi do kotle.

   Vymazat
 2. Írán by jse měl spojit s Ruskem Čínou KLDR.

  OdpovědětVymazat
 3. Trump vic a vic dokazuje že je buran, jako s tím hrubým odstrčenim premiera Černe Hory.
  Copak asi říka na to že Harley Davidson kterého tak vychvaloval za výrobu jejich šmejdů v USA staví velkou fabriku v Thajsku u Bangkoku?
  Na mnoha alternativnich zprávach Trumpa nazývají flipper in chief. Skutečný president SSA je jeho židovský zeťak Kushner.
  Trump je pouze namyšlený buran plný sám sebe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naopak
   A Trump by mel odstrcit i Sobotku, smesni premieri z Havlova si nic jinyho nezaslouzi

   Vymazat
  2. A co jeho výrok že nemci jsou velmi špatní lidé protože prodávají hodně nemeckých aut v USA? To je prohlášení amerického idiota.
   Ať nařídí americkejm automobilkám vyrábět lepší a nebo alespoň tak dobré vozy jako nemci a má po problému. Zatím nejsou americká auta ani na úrovni číňanů.

   Vymazat
  3. Nemci jsou spatni a Trump by mel odstrcit Merkelovou

   Vymazat
  4. Primitivni Barbar , venkovskej buran , obchodnik, ktery se snazi /jako kazdej obchodni cestujici/ predstirat porozumeni a rika to co zakaznik chce slyset , aby prodal...
   Rakety tomahawk vystrelene na Syrii, ktera se brani teroristum celeho sveta, ktweri bojuji za svobodu, MIMO JINE KRADENIM NAFTY A, COZ JIM PUTIN VELMI RYCHLE ZATRHNUL..
   PAW

   Vymazat
  5. rAKETY BYLY GESTO , PRED NAVSTEVOU, /v S.A. a v Izraeli/ UKAZAT ZAKAZNIKUM JAK SE SNAZI...

   Vymazat
 4. Je to asi klamný manévr. Žádné strachy, všechno se dovíme až se probudí světlonoš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu má rád svého trumpetu,protože jeho bílou tvář mu ozari brzy nuklearni zarr

   Vymazat
  2. Taky cekam na Honolulu
   A jestli radioaktivni vybuchy ozari USA tak ozari Cesko taky

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesebecenzur se
   Stuj za svym slovem
   Stuj za svou pravdou!

   Vymazat
 6. Americké hospodářství představované Trumpem je jako opilec, který ráno "vyráží" klín klínem. Znával jsem nejednoho takového, dnes už nežijí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenze, mily Jiriku, stale to hodpidarstvi jede, a je v lepsim stavu nez to havelske

   Vymazat
 7. Blízký východ se nemusí obracet vzhůru nohama.
  On už je tak obrácený díky USA a spolupráci s
  SA,SAE a Kuvajtem.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 8. Honolulu, rozeber jak je Evropa a Havelsko tesne jako sveraci kazajka
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
 9. Pro ty co rozumí anglicky
  https://www.youtube.com/watch?v=IDvAQGK0dAo
  Proto se 9/11 nikdy vyšetřovat nebude!

  OdpovědětVymazat
 10. To není sebe cenzura, jenom mi to nedopatřením vylezlo dvakrát. Jinak se nekontroluje jen blbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak bacha, aby to nebyla vymluva nad sebecenzurou, zname cechy

   Vymazat
 11. KDE JE HONOLULU?
  Horni Dolni

  OdpovědětVymazat
 12. Odpovědi
  1. Doufám že máš pravdu

   Vymazat
  2. 17:09 moh bys tady zase mit cesky smradek

   Vymazat
  3. Nezdrchnul je dobrého stavu a za za tři týdny se tu objevi a zatroubí na svého presidenta Trumpetu.

   Vymazat
 13. No ty nejsi Čech. Zásadně se nevymlouvám, to dělají jen pitomci. Jestli Víte co to je_

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co jsem nebo nejsem do toho ti hovno je
   O pitomosti ci jinem mereni inteligence nebyla rec
   Rec byla o odvaze
   A tuto otazku si musis holt odpovedet sam
   Udelame si maly testik na odvahu a nevolnictvi
   Ja treba muzu rict ze Havel je hovado a prase
   Odvazis se to rict ty?
   V ceskonovolnikove se za tento nazor zaviralo
   Vim, zase typicky uteces do zaplavy slov, typicky ceske

   Vymazat
 14. Holt musim zastoupit Honolula ja
  Nevim do jake miry to dokazu
  Lec po dobu jeho nepritomnosti pozvedam a pripinam si jeho hvezdu
  Deputy Honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Deputy vysvětlí proč Honolulu chce americký kapitalismus bez přívlastků jako to chtěl president zloděj ODS a teď je za to vedení jako idiot!

   Vymazat
 15. SA je odepsaná. Amerika je řízena Izraelem. Nedávno jeden americký ekonom (poradce býv. prezidenta USA) prohlásil, že celosvětová krize začne letos ve druhé polovině roku (určil dokonce dokonce srpen až listopad). Elity pouze hledají nějakou oběť, která to spustí a na které se pak zahojí. Potřebují zemi, která má reálné úspory (nikoliv dluhy) po celém světě, které se budou rekvírovat na záchranu dolaru. Saudská Arábie má proto smůlu. Rozvrat uvnitř země je to nejlepší, jak tuto zemi co nejrychleji rozvrátit. Ne náhodou jel nově zvolený Trump nejprve právě do SA. Jenom SA totiž spasí dolar a SS :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravdepodobne
   Krize jsou casto na podzim
   A Trumpa se banksteri pokusi znicit
   Lidi, misto nadavani se pripravujte
   VODA JIDLO OBRANA

   Vymazat