Reklama

.

.

úterý 23. května 2017

Trump na cestách


Zbyněk Fiala
23.5.2017 VašeVěc
Nový důvod k naději prý našel americký prezident Donald Trump během svého setkání s muslimskými vůdci v Rijádu. Pak se vypravil do Izraele a Palestiny, pro které chce vyjednat definitivní dohodu (ultimate deal). Finále bude v Bruselu na summitu NATO. Poselství všem je jednoduché. Připomíná výzvu vrchního před zavírací hodinou: Budeme platit!


Osmidenní cesta amerického prezidenta Donalda Trumpa na Střední a Blízký východ a do Evropy nabízí chvilku oddychu od zlého snu, ve který se proměnila domácí politická scéna Spojených států. Opozice je zaslepena pachem krve a myslí, že má dost sil prezidenta svrhnout, když bude pokračovat v tlaku nejrůznějších vyšetřování. Tohle Trumpa zaskočilo, ale nejspíš dokáže najít protihru, když se vrátí k osvědčené mobilizaci vlastního elektorátu.

Teď ale sáhne po jiném politickém nářadí. Snižuje náklady americké zahraniční politiky pro daňové poplatníky, ruší přístup, že Američan dělá světového četníka, a ještě si to platí. Tohle musí skončit, zadarmo už to nebude. K čemu jsou vzletné fráze o šíření demokracie a bezpečnosti, když to voliči neocení. Státní zdroje je třeba používat tam, kde si toho voliči všimnou. Spojenci a partneři musí sáhnout hlouběji do kapsy. A politické konkurenci doma ať trochu vyschnou zdroje.

Trumpovy zahraniční koncepty jsou jednoduché. Ani nemohou být jiné. Kongres mu brzdil schvalování zahraničně-politického štábu, takže spousta politických míst zůstává neobsazených. Odborníci z nižší úrovně ministerstva zahraničí zase byli odříznuti od aktuální agendy, protože není zájem o intriky „hlubokého státu“, údržbářů z dílny neokonzervativců. Druhou věcí je, že prý zásadně nečte rozbory a doporučení, které přesahují jednu stránku. Ale to může být pomluva. Myšlenka, že proti terorismu je třeba bojovat doopravdy, nikoliv prostřednictvím jiných najatých teroristů, je srozumitelná i bez velkého rozvádění.

Také nedělní projev Donalda Trumpa vedoucím činitelům Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu, lze shrnout do několika základních tezí:
boj proti terorismu je bitva mezi barbarskými zločinci a lidmi, kteří hájí život a víru nebudeme nikoho poučovat boj proti ISIS vezměte do vlastních rukou

Zmínka o víře v první tezi poukazuje na to, že nejde o boj proti islámu, ale naopak na jeho obranu před fanatiky a zločinci. Druhá teze odpískává vývoz lidských práv, doufejme, že včetně humanitárního bombardování. Třetí teze pak vyzývá muslimy, aby se islamistů zbavili sami, ale tentokrát aktivitami regulérních armád.

Výzvou k větší účasti arabských zemí v boji proti džihádistům Trump navázal na svého předchůdce Obamu, ale ten ji vyslovil v Egyptě, dál od Saúdské Arábie. Navíc tam Trump má jeden háček, projev vyznívá zároveň jako výzva sunnitům, aby to natřeli i protivným šíitům. Vedle ISIS je tam totiž podle Trumpa ještě další srovnatelně nebezpečný nepřítel, Írán.

Britský list Guardian upozorňuje, že Trumpovo soustředění na Írán jako hlavního nepřítele je chybné, alespoň z hlediska argumentace. Právě tam proběhly volby, ve kterých vyhrál relativně liberální Hassan Ruhání. Jde o zemi, která sice není plně demokratická, protože politici podléhají skupině vysokých duchovních, ale je demokracii blíže než další země Středního východu, samozřejmě mimo Izrael a Turecko.

„Být na straně Saúdské Arábie a znepřátelit si Írán v zájmu oslabení džihádismu, to nemůže fungovat (mírně řečeno),“ píše David Shariatmadari, přední komentátor listu Guardian. Připomíná, že saúdské království se sice zapojilo do bojů proti ISIS, ale školy vedené ISIS užívají saúdské státní učebnice, Saúdové podporují boj islamistů v Sýrii a pokračují ve vývozu netolerantní verze islámu.

Proč to tedy Trump říká? K tomu bych si dopřál komentář, že to říká hlavně proto, že na tom nezáleží. V současné Americe moc nezáleží na tom, co se řekne. Důležité je, co se stane. Tohle pomohlo vyladit atmosféru pro prodej amerických zbraní Saúdské Arábii za sto miliard dolarů. Raději se zajímejme o to, co se nestane.

To nejdůležitější sdělení Trumpova poselství arabským vůdcům se netýká toho, co Amerika udělá, ale co neudělá – už se nebude v regionu rozsáhle přímo angažovat. Zbraně samozřejmě ráda prodá. Třeba i oběma stranám konfliktu, jak pár dní předtím ve Washingtonu Trump bez mrknutí oka nabídl tureckému prezidentu Erdoganovi. Toho rozhořčil prodej amerických zbraní jeho nejhoršímu nepříteli, Kurdům. Trump to pochopil jako obchodní příležitost a zeptal se, jestli je chce koupit taky.

Také ve věci Íránu je třeba současný přístup porovnat s minulými hrozbami, že bude vypovězena protijaderná dohoda, kterou vyjednal prezident Obama. Nějakou tu výhrůžku v Teheránu snesou. Prezident Ruhání už to označil za velké divadlo.

Trump tedy dal najevo hlavně to, že chce vyprostit Ameriku z neklidného regionu:

„Národy Středního východu nemohou čekat, až americká moc zničí všechny zdroje hrůz. Muslimské národy se toho musí ujmout samy, pokud chceme porazit terorismus, zvládnout tuto historickou zkoušku a vymýtit extrémismus,“ pravil americký prezident.

Ostatně, má to logiku nejen z pohledu mezinárodní bezpečnosti. Vyprchává i samotný důvod, proč byly tamější nekonečné pouště pro Američany tak lákavé. Pryč jsou časy, kdy byly Spojené státy závislé na dovozu energetických surovin. Situace se změnila, dnes je Střední východ konkurent. Po zavedení nových těžebních technologií, jako jsou horizontální vrty a frakování, těžba v USA vzrostla na úroveň, která je objemově srovnatelná se Saúdskou Arábii. Dokonce ji občas předčí.

Jen nákladově jsou Spojené státy jinde, arabská ropa se těží za zlomek toho, co je třeba v Americe k vyždímání této suroviny z ropných břidlic nebo k dotěžení starých ložisek, ve kterých nové technologie zpřístupnily dosud nedostupná zákoutí. Teoreticky by měli být američtí těžaři finančně na dně, ale stále jsou nad vodou. Jak dlouho se to ale dá vydržet skoro bez dechu? A proč by měly Spojené státy vynakládat další obrovské peníze na expediční armády, aby se v konkurenčním regionu těžilo a prodávalo bezpečněji? Naopak, radost by nastala, kdyby těžba v Zálivu významněji poklesla a cena ropy se zvýší.

Je to jen obchod, nic osobního. Máme vás rádi, ale každý za své.

- - -

18 komentářů :

 1. Jistě Trump v Saudské Arabii zmínil(tak jak to chtěli někteří po našem prezidentovi v Číně) otázku dodržování lidských práv v této zemi. O likvidaci jen náznaku jaké koliv nepovolené opozice( může být jen ta v mezích zákona), o právech žen alespoň možnost navštěvovat společenské a sportovní akce, fotbal je ženám naprosto zapovězen,o sekání rukou zlodějům a o bičování žen za něvěru ani nemluvě. No nevím, ale snad tam už ženský smějí řídit auto. Jinak určitě tam demokracie převládá, to by tam americký prezident přeci nejel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:25
   Buď plácáš nesmysly, nebo při ironii používej úvozovky.
   Václav

   Vymazat
  2. Uvozovky bohužel používám tam, kde zrovna není ironie.

   Vymazat
  3. 19:19 - Ty nemáš co poroučet, co je v gramatice správně. Jen dodržovat gramatické zásady. Uvozovky se používají tam, kde je ironie! Dokážeš to pochopit, "Einstejne"?

   Vymazat
  4. 17:26
   20:58

   Celkem jasně říkáte: jelikož jsme prosté povahy, důrazně vyžadujeme, aby každý, kdo si dovolí napsat něco ironicky, nás na to výslovně upozornil. Jinak nehrajeme!

   Vymazat
  5. Kdyby Americani vice cetli , nikdy by nevolili Trumpa. A vsichni vladci sveta se tvari , ze ho berou vazne!!! i Putin a tim matou LIDSTVO, jsou proste neodpovedni i pan Zeman!!!
   99.99% lidi nechape proc HO DALI K MOCI!!! tim myslim Trumpa!!! Mozna jeho ukol je vsechno znicit!!! ???

   BroukPytlik

   Vymazat
  6. Jako obvykle zmatený Brouk Pytlík. Nebo zas v rauši?

   Vymazat
  7. PAW
   Tak se Trumbecil stal usluznym obchodnickem se zbranemi a jezdi si po svete a prodava..

   Vymazat
  8. PAW a Anonyme 5:00 jste oba idioti . Umite cist kreteni. Tak si neco prectete a prestante kourit Marjanku a zacit myslet.

   Trump prodal zrane za 350 miliard Dollaru , to neni maly peniz. Na to Cesi delaji 3 roky??? Ovsem hlavni ucel navstevy !!! byl Iran vy TELEVISNI OTROCI Kretensti Mameluci!!! Proc Iran ma 2 vice zemniho plynu nez USA a Saudi Arabie dohromady!!!

   Zemni plyn je hlavni zdroj ENERGIE budouctnosti.

   Proc jste tak Zdegenerovani??? podivejte se na sebe rano do zrcadla a ptejte se "Matko Matko s kyms jsi mne mela????"

   Vas BroukPytlik , jsem k sluzbam a vzdy vam odpovim , vy mi delate reklamu MAMELUCI pitomy

   Vymazat
  9. PAW
   Jak musi strasne nadavat kolem sebe... To se pozna agent..Obchodni agent zase prodava zbrane , protoze asi teroristum /sunny/ dosly a tak sarabia /sunny a wahabisti = jeste silenejsi islamisti/ musi pro ne dostat vse potrebne.
   Musi se pred nami mavat Iranem..Ovsem.
   Jako vzdycky.
   Sarabia pak kdyz zbroji v ocekavani nepritele mela by sobe zakoupit zbrane predevsim DEFENSIVNI , treba ruske a nikoliv UTOCNE ZBRANE PRO OBRANU.
   Na kolik trilionu prijde dalsi obrana proti nejnovejsimu nepriteli S.Korej se nevi , ale zadarmo to nebude..
   Agen tak dostal prikaz zurit...
   Melanie s manzelem nejak nemluvi a mraci se..
   Ale hodne se mluvi o tom ,ze agent zbrojni Trump vykonal CURTSY /Pukrle/ pred saudskym kralem.!!
   To je slozity ukrok, klek na jedno kolinko a skloneni hlavy , co musi poddani delat pred svym panovnikem...
   Nebo obchodnici co chteji neco prodat..
   Ke vsemu ochotnej je Trump az do te doby , nez dostane rozkaz k PROTIOCHOTAM..
   PAW
   Samozrejme zdegenerovanej , protoze nepochazi z USA...
   Sarabia uz musi mit nejmene 5 tanku a 3 letadla na jednoho obyvatele. Sve populace.
   V poslednich letech uz se vyzbrojila nejmin 3x , verejne. Jinak se nevi.
   To holt dela vsecko ten PLYN.
   Nekomu se az vrazil /ten plyn/i do neceho co se nazyva mozek , ale nepravem u nekterych......

   Vymazat
 2. Co má chudák Trump dělat,nikdo dobrovolně nechce dlužné úpisy USA.Každý by chtěl zboží,třeba Čína uhlí a jediným zbožím,které může USA nabídnout jsou zbraně.S.Arábie dopadne jako Řecko,když tolik nakupovalo zbraně.

  OdpovědětVymazat
 3. Všimli jste si jak Trump se přátelí s každým, s kým zrovna mluví, i když ho předtím pomlouval? Tak to bylo i s Merkelovou, čínským prezidentem,, dokonce s Lavrovem.Ale co teď předvádí v Saudské Arábii a Izraeli je vrchol

  OdpovědětVymazat
 4. Ať si už jednou USA konečně uvědomí, že pomalu bankrotují a chcípají až jednou skončí na smetišti dějin! A nic je nezachrání, ani ta pověstní svatá voda!
  pražský vrabčák Čimčaro

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cesko pujde ssebou
   Ne li driv

   Vymazat
  2. 17:09 To je pravda a čím dřív jse to stane tím líp.

   Vymazat
 5. 17:04-Toho jsem si všiml,je dokonce ochoten se
  setkat s Kimem z KLDR.Je to sice trochu podivné,
  ale on musí.USA nemohou být ve válce s celou
  planetou.To nemůže nikdo.Proto potřebuje zjistit,
  jak se na USA dívají jiní.Bude určitě spokojen.
  Všude je vítaným hostem,jen se musí obklopit
  ochrankou,aby mu nikdo neublížil.Ne jako osobě
  Trumpovi,ale jako představiteli USA.

  OdpovědětVymazat
 6. přestože hral že je prasedident usaku tak musel pro požehnani do usraele bez toho požehnani s razikem vatikanu by si ani neškrt sice se o tom nesmi psat protože to neni košer ale praxe a skutečnost mi davaji za pravdu

  OdpovědětVymazat
 7. Nevíme, co se nakonec vyklube z politiky D.T. Jen s určitostí víme, že to nebude nic horšího, že by poskytla H. Clinton-ová. Spíše je otázkou, co přivedlo oligarchu D.T k myšlence stát se USA prezidentem. Vždyť měl dávno předtím potřebné politiky na svém vodítku, mohl žít v pohodlí a bezpečí a snad se i lépe bavit s politickými pimperlaty, než vlézt mezi ně? To je v této míře nový fenomén v USA. Nemyslím, že šel DT do politiky pro "čest a slávu". A že by byl nějak nadšený válečník a jako potencionální vojevůdce mi také nepřipadá.
  Podobně si ovšem můžeme lámat i hlavu doma nad Babišem, proč se pachtí v tom politickém zvěřinci, když bylo pohodlnější šéfovat ze zákulisí krotitelům té divé a často zblblé zvěře? A hlavně kšefty by byly výživnější. A toho se vzdát? Proč? Snad nemám věřit v příchod Mesiáše?

  OdpovědětVymazat