Reklama

sobota 13. května 2017

Volby 2017: Derniéra premiéra Sobotky/2

Radim Valenčík
13. 5. 2017  blog autora

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

S odstupem několika málo dnů uveřejňuji sérii článků popisujících dramatické či spíše komické dění, které odstartoval premiér Sobotka oznámením demise své vlády.


Využívám to, co jsem napsal v reakci na konkrétní události a co jsem průběžně uveřejňoval. Člověk si tak ukáže udělat poměrně dobrou představu o tom, o co šlo. I o tom, jak pro toho, kdo umí číst společenskou realitu, bylo vše čitelné od samotného počátku.

Derniéra premiéra Sobotky – část 2.

Sobotka odpojen od přístrojů (politické moci) (2. květen)

Minulý čtvrtek jsem napsal komentář s názvem "Sobotka v kómatu (intelektuálním). Babiš slaví", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4503-sobotka-v-komatu-intelektualnim-babis-slavi.html

Věděl jsem, že nepřeháním, ale netušil jsem, jak rychle se Sobotka odpojí (bude odpojen?) od přístrojů (politické moci).

Sobotka se dostal do neřešitelného problému. ODS i TOP ho podrazili (což nečekal) a se vší vehemencí ho nutili odvolat Babiše. Neřešitelný problém řešil Sobotka tím nejméně logickým (z hlediska Sobotky) způsobem: Oznámil demisi vlády. Rozpálil tím Kalouska doběla. Ještě nikdy jsem tohoto veterána české politiky tak rozzuřeného neviděl.

Kalousek dobře ví (na rozdíl od mediálního mainstreamu, který se v tom plácá), jaký je to průšvih: Všechny trumfy má nyní v rukou Zeman. Ten jmenuje, hned jak bude moci, úřednickou vládu. Tedy přesněji – někoho pověří jejím sestavením. Tipnul bych si Grégra (po těch pár měsíců může fungovat jako mladík), ale může najít někoho lepšího. Může použít i někoho z předcházející jeho úřednické vlády, třeba Pecinu. A to bude legrace. Než se sestaví po říjnových volbách nová vláda... To je doba. Proto je Kalousek na mrtvici.

Sobotka měl několik možností:


- Argumentovat Kalouskovi a Fialovi tím, že do voleb už je jen chvilka, že dal Babišovi dostatečnou ťafku a hrát to do ztracena. Připomenout Kalouskovi, jak jej hájil Schwarzenberg, když uvedl, že vždy jako vrchního lovčího jmenovali největšího pytláka, protože ten znal všechny grify a pak revír nejlépe hájil. To by obstálo.

- Mohl vyhodit Babiše a pak hrát složitější hru na to, kdo a hlavně odkud po něm, zda dovládne či nedovládne do voleb, tak trochu vydírat. Hratelná pozice.

- Mohl dokonce být ke všemu hluchý jako pařez a nedělat vůbec nic.

Místo toho zvolil variantu, která dává všechny trumfy do rukou Zemanovi a nejvíce odhaluje podstatu a zdegenerovanost současné moci. Ale proč to udělal? Vždyť to nemá logiku! Nabízí se sice několik vysvětlení, ale žádné není dostatečně přesvědčivé:

- Podlehl Zemanovu syndromu msty a sám se pomstil Kalouskovi za podraz. Netušil, že na něj Kalousek tak zatlačí a tak mu to vrátil.

- Je hlupák a nenaučil se jako právník ani základy ústavního práva. Třeba to, jaké trumfy Zemanovi vnutil.

- Byl tak vydírán, že prostě musel. Zeman měl nejsilnější karty v souboji indiskrecemi.

- Američtí poradci stejného původu jako za Paroubka, kteří ho obklopili, ho navigovali na útes stejně jako před pár lety Paroubka. Protože jim věřil jako Paroubek a protože se už nehodil do hry.

- Uvěřil svým poradcům, kteří jsou mimo mísu. Třeba mu za to slíbili pozici v aparátu EU.

- Naštval se na své tragikomické účinkování v politice a rozhodl se zachovat sice hloupě, ale čestně.

Nic z toho nedává smysl. Třeba někdo ze čtenářů nebo dnes na UK ČT 24 vymyslí něco lepšího. Já zatím nevím.

Ale to co vím je, že nejvíce zuří současní šíbrové v ČSSD. Chtěli dotunelovat ČSSD a prostřednictvím její vládní pozice urvat ještě hodně z toho, co se dotunelovat z veřejných rozpočtů a státních firem dalo. S budoucností ČSSD už nepočítali. A teď jim do toho Sobotka hodil vidle. Nejlepší, co ve své kariéře udělal.

(Zítra pokračování dalším dílem série)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4551-volby2017-095-derniera-premiera-sobotky-2.html

3 komentáře :

  1. Uvědomuje si naše tzv elity že popisy situace kterou známe je jen prázdné bla bla bla.Kdyby elity věnovaly tento ztracený čas na formulování řešení jak postavit tu Novou republiku tak by to pomohlo možná nejen jim.

    OdpovědětSmazat
  2. Nemá to žádný smysl.

    OdpovědětSmazat
  3. Pokračování nudné a nicneříkající analýzy od jednoho zkrachovalého politika za ČSSD.

    OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.