Reklama

pátek 5. května 2017

Za osvobození Haradinaje dali 50 milonů eura

5. 5. 2017 Kosovoonline

Pařížský odvolací soud odmítl vydat do Srbska jednoho z nejvyšších velitelů kosovských povstalců UČK Ramuše Haradinaje. Zároveň nad ním zrušil soudní dohled a povolil mu návrat do vlasti. Propuštění Haradinaje ale provází velký korupční sklandál.


Srbský premiér Aleksandar Vučić reagoval na zprávu z Francie: "Je to rozhodnutí ostudné, skandální, nespravedlivé a především politické", prohlásil. Zároveň řekl, že z Paříže hodlá odvolat „ke konzultacím“ srbského velvyslance a že Francii bude odeslána co nejostřejší nóta.

"Pořád nám kážou, jak má fungovat právní stát. Přestaňte nám to předvádět," dodal ironicky na adresu západních politiků.

Ramuš Haradinaj byl v lednu zatčen při přesedání na pařížském letišti na základě platného mezinárodního zatykače vydaného srbskými soudy. Haradinaj je důvodně podezřelý z organizování mučení a vražd srbského civilního obyvatelstva na západě jihosrbské provincie Kosovo a Metochija v letech 1998-99. Nejznámější z jeho zločinů, popsaný i očitými svědky z řad kosovských Albánců, bylo vraždění lidí v obci Klečka a jejich spalování v místní vápence.

Srbsko tedy důvodně považuje Haradinaje, který byl v letech 2004 a 2005 kosovským premiérem, za válečného zločince.

Nyní z mnoha stran vyplouvá na povrch skandální pozadí tohoto rozhodnutí francouzského soudnictví. Za osvobození Ramuše Haradinaje prý zaplatili Albánci 50 milionů. Tvrdí to deník některé srbské deníky.

Na druhou stranu, válečný zločinec Haradinaj, který je zároveň vůdcem Aliance pro budoucnost Kosova, tvrdí, že všechny náklady na jeho obhajobu čítající celkem 70.000 eur za něj zaplatil jistý podnikatel.

„Vláda (míní tím samozvanou vládu samozvaného státu Kosovo) nesplnila žádnou ze svých povinností, které ke mně má. Nedali mi ani cent. Faktury jsem poslal včas. Byl jsem nucen zavolat telefonem někoho z vyšších míst, abych se zeptal, zda vůbec chtějí zaplatit. Obhajobu zaplatil Gani Drešaj. Suma peněz na obhajobu představovala 70.000 eur,“ prohlásil Haradinaj.

Mezitím ale vychází na jevo, že obhajoba stála Albánce kolem 50 milionů eur. Bělehradský deník ALO tvrdí, že tuto informaci dostal z více stran.

„Nejméně 50 milionů bylo vynaloženo na jeho svobodu. Kontroverzní kosovský podnikatel a bývalý „několikadení“ kosovsko-albánský prezident Bedžet Pacolli1/ dal část těchto peněz, část schrastila Haradinajova aliance, nebo spíše jeho zločinný syndikát, který mimo jiné vydělává peníze na drogách, a něco poslali i Albánci z diaspory (rozuměj distribuční síť syndikátu),“ tvrdí bělehradské zdroje.

Zjištění tisku potvrzuje i Goran Petronijević, známý bělehradský právník, který má zkušenosti s obhajobou lidí obviněných z válečných zločinů. Věří, že se jednoho dne budou Albánci chlubit tou obrovskou cifrou, kterou dali za propuštění Haradinaje na svobodu, místo toho, aby byl vydán do Srbska.

„Bezesporu oficiální náklady jsou takové, jak uvádí Haradinaj, ale neoficiální jsou mnohem větší. Samozřejmě, že ani albánská strana ani Haradinaj v této fázi o tom nebudou mluvit. Stejně to udělali Chorvaté, když chtěli skončit případy generálů Gotoviny a Markače2/. Po ukončení aféry prohlásili: 'Oh, jestltipak víte, kolik nás to stálo, vyšlo to na 48 až 56 milionů euro.'

Předpokládám, že tak podobně se jednoho dne budou Albánci chválit, jak se jim podařilo osvobodit Haradinaje a kolik to stálo, a prozradí tu správnou cenu v milionech. Pro toho, kdo léta dává peníze na „některé věci“, a má i stálé prostředníky, kteří jsou zavedeni v černém obchodování nebo v tzv. lobbingu, tyo není zas tak velkým problémem“ řekl Petronijević.

Podobný názor má i Milovan Drecun, předseda Výboru pro Kosovo a Metochiji srbského parlamentu. Je přesvědčen, že Ramuš Haradinaj navíc profitoval z pobytu ve Francii.

„Nevím kdo a kolik dal na obhajobu bývalého vůdce teroristické UČK, ale vím, že Haradinaj maximálně využil své zatčení ve Francii, aby aktivoval své lidi mezi Albánci žijícími diaspoře, a od nich a od různých jednotlivců dostal poměrně velkou sumu peníze.3/ Díky situaci do které se dostal svým zadržením ve Francii, shromáždil opravdu velkou spoustu peněz, které by ani v jiném případě pro něj a jeho okolí nebyly problémem. Dokonce i taková částka, jakou je 50 milionů eur. Haradinaj provozuje jednu z největších zločineckých skupin na Kosovu a ta má k dispozici stovky milionů. Taková cifra jim přijde jako nic, jako obyčejné drobné v kapse,“ prohlásil Drecun.

Ramuš Haradinaj by měl být tím posledním kdo veřejně vystupuje, a to, že byl ve Francii osvobozen neznamená, že se nedopustil válečných zločinů, řekl srbský ministr zahraničních věcí Ivica Dačić. Dodal, že Srbsko bude pokračovat ve svém boji za právo a spravedlnost.

„My jen chceme, aby se konaly soudy a neříkáme předem, že je někdo vinen. Oni ve svém parlamentu se rozhodli chránit UČK,“ řekl Dačić.

Po svém příletu do Prištiny byl Haradinaj místními kosovskými Albánci přivítán jako hrdina. Tragikomedie „nezávislého“ Kosovo a jeho protektorů z EU a USA pokračuje dál.

- - -


1/Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Haradinaje v dubnu 2008 osvobodil pro nedostatek důkazů, jeho zástupce přitom ale za podíl na mučení poslal na šest let do vězení. V červenci 2010 odvolací tribunál ICTY vrátil celý proces k novému projednání. V roce 2012 byl pak Haradinaj definitivně osvobozen. Srbsko však svůj mezinárodní zatykač z pochopitelných důvodů nestáhlo.

2/Pacolli byl i něškolikadenním prezidentem samozvané „Republiky ë Kosovo“ a svého času (v 90. letech) patřil mezi důvěrníky ruského prezidenta Jelcina a jeho rodiny. Velké peníze vydělal právě v Rusku, oficiálně jako stavebník, jehož firmy mimo jiné prováděly i rekonstrukce v moskevském Kremlu. Byl mezi muži, kteří ovlivňovali tehdejší ruskou politiku vůči Jugoslávii a mimo jiné se mu podařilo blokovat odeslání ruských raketových protiletadlových systémů S200-300 do Jugoslávie. Ta se pak stala obětí 78 dní trvající letecké bombardovací agrese NATO a nemohla se moderním letectvům států NATO účinně bránit. Na konci agerse pak byla okupace jižního Srbska vojsky zemí NATO a následně pak vyhlášení „nezávislosti“ Kosova.

3/Chorvatští generálové Gotovina a Markač byli postaveni před haagský soud pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) a obžalováni z válečných zločinů, kterých se dopustili na srbském obyvatelstvu ve východním Chorvatsku během operace Oluja (viz vyhnání Srbů z východního Chorvatska v roce 1995). Po relativně krátké době byli soudem v Haagu propuštěni.

4/Albánci v diaspoře již několik desetiletí tvoří síť překupníků a distributorů drog v mnoha částech světa. V současné Evropě představují nejsilnější a nejvlivnější mafii. V 90 letech, když UČK začala v jižním Srbku vraždit, nutili Albánci z této distribuční sítě své krajany k odevzdávání „daně na osvobození“. Za tyto peníze byla nejen vyzbrojována povstalecká UČK, ale i kupováni politici a soudci v západní Evropě, aby drogovým gangsterům z UČK umetli cestu. Skandální útěky vysoce postavených albánských kriminálníků od soudů v České republice ukazují, že i tady mají své lidi.

Zdroj a zdroj a zdroj


Foto: Ramuš Haradinaj veden francouzskou policií k odvolacímu soudu

29 komentářů :

 1. Co demokrat, to také korupčník. S tím se už nedá nic dělat. Poučení - chraňme se před demokraty, jsou nebezpeční.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Teoretická podstata kapitalismu otevírá cestu k nastolení nedemokratických pravidel. Kapitalismus je se SPRAVEDLNOSTÍ nebo se skutečnou demokracií NESLUČITELNÝ.

   Smazat
  2. Kapitalizmus je založen na rvačce o peníze , s tím je demokracie naprosto neslučitelná !

   Smazat
  3. Kdo to řekl nadčasově? když se psi rvou o kost, vem jim ji a přestanou se rvát.

   Smazat
  4. Myslím že třeba 50 miliónů není pro USA uhradit. Samozřejme inkognito.... Je to asi splátka za obsazení klíčových pozic v průmyslu, telekomunikacích a za provoz největšího amerického letiště v Evropě.... Mia

   Smazat
 2. Každá špína se dá koupit, pokud je vrah současně politikem, je to jen otázka ceny. Bohužel.

  OdpovědětSmazat
 3. Mafie na to vydělala s drog co poslaly do Francie a EU.Ty drogy ničí místní populaci a hlavně mladé lidi.Tak že vlastně spokojenost nad devastací a rozkladem státu.Nejlépe bude poslat na to fašistické muslimské prase nějakého vykonavatele spravedlnosti !

  OdpovědětSmazat
 4. Vždycky, když si přečtu nějaké "skandální odhalení hlídacích psů západní demokracie a jejich politických souputníků"m vzpomenu české moudrosti: "Zladěj křičí chyťte zloděje!". Ovlviňují volby v cizích zemích, nastolují v nich režimy, mění vlády, kradou, korumpují a nechávají se korumpovat, osekávají demokracii, odstraňují nepohodlné .... tahle zpráva jen zapadá do mozaiky amorálních hovad, co káží morálku. Věřím jí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě jsme byli svědky, jak pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.

   Smazat
 5. 16:30-Co tím chtěl básník říci?
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co asi? Západ se staví do strážce morálky, poctivost, pravdomluvnosti a přitom je to jen amorální spolek, tyjící z neštěstí občanů států, do kterých přinesl válku, zmar, korupci. Francie je toho příkladem. Tento případ jen do jejich vlčí morálky zapadá. Proto je ta zpráva důvěrychodná. Bombradovali Jugoslávii, vraždili a pomlouvali Srby a to jen proto, aby tam mohli mít vojenskou základnu - Francie u všeho byla - u Jugoslávie, Libye je hlavně její produkt, do Sýrie se serou ....

   Smazat
  2. 20:29 dobře napsané souhlas západní žumpa

   Smazat
  3. Majevský, tys to snad nepobral? zkus ještě jednou a pomalu...

   s.

   Smazat
 6. Srbové nemají šanci domoci se spravedlnosti, protože o jejich vině dávno rozhodli západní politici V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 7. Bojovat proti srbskym fasistum a jejich pokusu o genocidu v Kosovu byla spravna vec.
  Antisemita Dvorak jako vzdy lze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano. Genocidu proti Srbům... Předpokládám že dotyčný 20:37 také všude šíří že nás osvobodila pouze americká armáda..... A nakonec někde už i tací jako on psali, že Němci byli naši přátelé a chránili nás před bolševiky. Tak bych ty američany zas až tak neoslavoval... Když bojovali s našimi přáteli...

   Smazat
  2. To bylo to období, kdy USA a Německo rozložilo JUgoslávii. Tam svědomí nemá nikdo čisté... Včetně USA a Německa... Tak řezali hlavy všichni a USA na tom nejvíce vydělali. Zejména v soukromé sféře... Ať už je to humanitární bombardování kdy se větší části udělalo z pana prezidenta Havla na zvracení... A tací lidé nám kázali a kážou pravdu a morálku, zřizují různé Jandy, lžou v ČT, v ČR... Bohužel není bůh. Kdyby byl, musel by takovéhle zlé lidi potrestat!!! Mia

   Smazat
  3. 20.37 je neználek nebo provokatér.

   Smazat
 8. Třeba ho kluci srbský sejmou, aby dosáhli spravedlnosti. A kreténi, kteří stále vyřvávají něco o západních hodnotách, ať táhnou do hajzlu.
  "Západní hodnoty" - mamon,úplatky,podvody, překrucování historie i současných událostí k obrazu svému, provokace,lži,intriky. Každý, kdo mele o západních hodnotách by potřeboval po lebeni,aby se mu v ní rozsvítilo nebo naopak definitivně zhaslo :o))

  OdpovědětSmazat
 9. A Srbsko chce pořád vstoupit do EU???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Srbsko nikam nechce vstoupit, nechce a nikdy neuzná uzmutí Kosova a jiné křivdy a jako spojenec Ruska a má velké šance být na straně vítěze. Jinak dnes je už k dispozici nové otitulkované video s V. V. Pjakinem "Otázky a odpovědi". Jak jinak než opět velice poučné. Doporučuji.

   Smazat
 10. At se Srbove pripoji ke komu chteji. Ale zradlo budu posilat radeji do Afriky, nez zaostalemu, azbuku pouzivajicimu narodu ktery zvolil sve jeste zaostalejsi vychodni bratry.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co konkrétně tam Ty, kromé svých geniálních myšlenek posíláš ?

   Smazat
  2. 0:24 Kdybys dutolebe líp vykonával v SSM svou funkci nástěnkáře, mohls být po fotříkovi šéfem okresní ideologické komise KSČ - pak by se ti lidé smáli diskrétně. Takhle ti zůstala jen argumentace aktivního svazáčka, kerej si musel honit pindíka, by z něj něco vypadlo. Díkybohu. Kdyby ti nějaká dala, tak bys měl potomky a to jak vidno by pro společnost nebyl žádný přínos. Aktivistických blbů je dost a ani kavárna není nafukovací.

   Smazat
  3. Zaostalý národ používající azbuku? Zaostalého možno vzdělat, s blbcem však nehne nic. Mimochodem, že on ten zaostalý Nikola Tesla používal ještě nepoziční číselnou soustavu... Tedy že používal římskou soustavu. Pane 0.24, a to jste takhle blbej od přírody, nebo čerpáte moudra z evropských hodnot?

   Smazat
  4. Tu zaostalost,spočívající v písmu by bylo dobré vysvětlit na místě,třeba rovnou v Bělehradě, aby věděli,na čem jsou. A pokud by to dopadlo dobře, pokračujte do Atén, tam mají taky méněcenné písmo, kdoví po kom ho zdědili...V obou případech doporučuji používat němčinu jako komunikační jazyk.

   Smazat
 11. Bolo by nacase tu teroristicku organizaciu zvanu demokracia zlikvidovat...

  OdpovědětSmazat
 12. u nas zase nejsou chodniky a starosta je každej tyden desetkrat v nějakem vitacim či dekorovacim ceremonialu spojenych s chlastačkou z radnični pokladny je to stejny samozvanec jako je většina šafařu co si čuchla k moci dělit vydojene stejně jako většina co nevoli děla jak za komunistu nadava ale volit nebo protestovat nikdo nechce i proto mame co jsme chtěli do rachoty z vesela

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.